Inzerce
Inzerce
Inzerce

jeste bych doplnila o rehtackach..u nas se to drzi porad. - diskuze

Příspěvek z diskuzí: Velikonoce (strana 1).

 • jeste bych doplnila o rehtackach..u nas se to drzi porad.
  K symbolům Velikonoc pro mě neodmyslitelně patří řehtačky. Řehtat neboli řepotat se s nimi začíná na zelený čtvrtek, kdy se přestává zvonit zvony, protože ty "odlétly do Říma". A tak ke svolání k bohoslužbám se musely použít jiné než zvonivé nástroje - různé řehtačky, klapačky, mlýnky, trakářky a všechno jiné, co vydávalo rámus. S nimi pak kluci obcházejí vesnici až do bílé soboty - brzy ráno, v poledne a odpoledne. Vepředu jdou ti nejmenší s trakači, vzadu ti nejstarší - "páni" s ručními řehtačkami. U křížků ve vesnici se páni vždy pomodlí. Na velký pátek se řepotá ráno v pět hodin, o poledni a ve tři hodiny, kdy se dělají "kolečka". Ve dvoře každé chalupy řepotáci objedou třikrát dokola. Klepáči stojí a klepou. Poslední řepotání tohoto dne je večer. Na bílou sobotu se řepotá opět ráno v pět hodin a pak se chodí vybírat. Páni nesou v dnešní době kasičku na peníze.Jeden,většinou nejstarší,se přestrojí za Jidáše a ten nejmenší ho drží na provázku.Obcházejí stavení a vyvolávají u jednotlivých domů: "Páni, dámy, dejte něco od vrkání! Jidáši, Jidáši, cos to učinil, že jsi svého pána zradil? Za to budeš pykati, s čertem ďáblem sídliti!".
  Po skončení obchůzky je maskování z představitele Jidáše sejmuto a zapáleno, aby shořelo, zatímco se účastníci obchůzky dělí o vykoledované peníze, syrová vajíčka a sladkosti.
  A vždycky když hážem peníze do kasičky,tak mě Jidáš začerní ruku.
  ..tolik jeste u nas.. 
  Andrea81   | 24.04.2011 14:41:37 | Reakcí: 1, poslední: 23.03.2016 07:33:44
  Reagovat | Skrýt reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: jeste bych doplnila o rehtackach..u nas se to drzi porad.
   Krásne napsane, Velikonoce bychom meli detem pripominat, jako nejvetsi nase krestanske svatky a tradice, zvlast v dnesni dobe je to velmi dulezite.
   aninax   | 23.03.2016 07:33:44
   Reagovat | URL příspěvku

Téma: Velikonoce (strana 1)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce