Inzerce
Inzerce
Inzerce

Jak postupovat při zavádění příkrmů?

Dobrý den, synovi je nyní 5,5 měsíce. Ve 4,5 měsících jsem měla nedostatek mléka (rozkojila jsem se po 2 týdnech odsáváním), a tak jsme jej 2 týdny dokrmovali umělým mlékem. Ke konci 5. měsíce jsme na doporučení lakt. poradkyně zavedli k obědu 2/5 porce rýžové H.A. kaše a 4/5 porce k večeři - tzn. celkem za den něco přes porci (na toto množství jsme najeli během 3 dní). Ke konci 5. měsíce jsem se opět rozkojila, ale můj pediatr již trvá na tom, že musím k obědu zavést plný zeleninový příkrm a k večeři již dávat plnou porci kaše a již nedokojovat. Přijde mi to velmi rychlé. Synovi jsme začali přidávat k obědu mrkev do kaše a během 3 dní jsme kaši nahradili bramborem, takže nyní dostává k obědu 3/4 porce zeleninového příkrmu (najeli jsme na toto množství během 3 dnů!) a k večeři 3/4 kaše; syn je jedlík a i po této porci ještě cca 70 ml mléka při dokojení vypije. Pediatr trvá na tom, abych k obědu zavedla ihned plnou porci zeleniny (ač má plnou porci kaše k večeři teprve 2 týdny) a již nedokojovala. Tzn. 2 plné příkrmy během 2 týdnů! Je to šíleně rychlé. A už mám začít dávat i maso! A za 3 týdny už prý budeme dávat ovoce, tzn. že během měsíce (tj. v 6,5 měsícíh) bude mít již 3 příkrmy.

S tímto rychlým tempem nesouhlasím. Jaký je prosím Váš názor a jaký postup byste mi prosím doporučila? Mám omezit kaši k večeři a dávat tedy plnou porci zeleniny k obědu? Nebo kaši ukončit úplně a po měsíci začít nejprve s ovocem? Mám strach, abych zbytečně nezatěžovala synův organismus, zejména když jsem se ještě plně rozkojila. A myslíte, že mám tedy již 2x denně nekojit? Moc Vás prosím o radu, jaké příkrmy, v jakém pořadí a v jakém časovém horizontu byste na mém místě zavedla Vy?... Děkuji!!!

Odpověď MUDr. Ludmily Vomelové, dětské lékařky:

Zavádět příkrmy lze několika způsoby, takže doporučení Vaší lékařky špatné není, tak to v poslední době doporučuje i prof. Fruhauf. Takový konzervativnější způsob je: od 5. měsíce místo polední dávky kojení 1. týden brambora, 2. týden brambora + mrkev, 3. týden brambora mrkev a maso, 4. týden brambora, mrkev, maso a postupně jiná druhy zeleniny - ne cibuloviny, kukuřici, papriky rajčata. Kaši na noc lze ponechat. Pokud si dítě dobře zvykne na zeleninový příkrm, lze od 6. měsíce místo dopoledního kojení začít s ovocným příkrmem - základ je dušené jablko, poté další ovoce , ale do 1 roku ne citrusové plody. Z jižního ovoce lze půl banánu denně. Kojit můžete dle chuti dítěte, musíte se řídít i váhou, pokud je vaše dítě boubaláček, tak se po příkrmech nedoporučuje kojit, protože hodně přibírají. Váhově by dítě v 6 měsících melo zdvojnásobit porodní hmotnost.

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Zavádění příkrmů - jak postupovat? - diskuze

 • Zavádění příkrmů?
  Dobrý den, synovi jsou 4 měsíce doktor mi řekl že bych měla pomalu začít s příkrmy. Tomu všemu rozumím, chtěla jsem se zeptat když tedy začnu s přikrmováním mám začít dávat i šťávičky nebo čajíky dosud plně kojím tak si nejsem jistá děkuji za odpověď.
  Vesiiie   | 09.01.2015 11:59:57 | Reakcí: 1, poslední: 09.06.2015 08:18:34
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zavádění příkrmů?
   Ano,ve 4 měsících je na příkrm jen zelenina, čaje a šťávy s podávají až kolem 6. -7. měsíce. Kojení plně hradí tekutiny.
   MUDr. Ludmila Vomelová
   Baby on line   | 09.06.2015 08:18:34
   Reagovat | URL příspěvku
 • Zavádění kysaných mléčných výrobků
  Dobrý den, dceři je 9 měs. Mužeme prý zavádět kysané mléčné výrobky. Prosím o radu, jaké jsou vhodné, jako např. jogurt byl doporučen Holandia. Dále že by mohla žervé či lučinu. Myslím, že však obsahují sůl a paní doktorka říkala do roku věku žádnou sůl, tak nevím, jak to je.

  Dále by mě zajímalo, do kdy musím vařit ovoce, kdy začít podávat syrové a kdy syrovou zeleninu, např. mrkev na kousání, strouhanou okurku, papriku apod.

  Také jsem se tady dočetla že červené maso podávat jen 1x týdně. Z jakého je to důvodu. docela mě to vyděsilo, dávám častěji. a 5o G MASA je denní dávka? dávám totiž 2O g na oběd a 20g k večeři. Na oběd i večeři máme zeleninu, jelikož dcerka má ve svém věku 11 kg a 74 cm, tak doktorka večerní kaše nedoporučuje.
  Také přidávám do pokrmů jáhly, pohanku, ovesné vločky, tak kolik tam toho může být, aby z toho netloustla?

  Mame 6 zubů, mohu jí už namazat chleba? příp, jak podávat? Co nejmenší kostičky? A od kdy tvrdý sýr a jaký? Někde jsem četla od 2 let a paní doktorka doporučila už nyní.

  Také se mi malá v noci stále budí, ale domnívám se, že to není hlad, pouze potřebuje kontakt. Teorii odnaučování znám, bohužel praxe se nám nedaří. Po 20 min pláči to vzdám a raději dám prso, než aby jsme byli všichni nevyspalí:-(

  Ptám se na mnoho otázek ale Váš názor mi jistě pomůže v nejistotě. Předem velice děkuji.
  Leuška   | 29.05.2014 13:47:15 | Reakcí: 1, poslední: 11.06.2014 11:18:21
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Zavádění kysaných mléčných výrobků
   Přikládáme odpověď dětské lékařky MUDr. Ludmily Vomelové:
   Kysané mléčné výrobky lze zařadit do stravy od 8. měsíce - jogurt bílý
   Holandia,Aktivia,Dobrá máma, Jihočeský, v první fázi čistý, poté s ovocem - platí
   totéž, co pro ovocný příkrm - do 1 roku ne citrusové plody, všechno ovoce při
   zvykání napřed dušené, pokud dušená forma nevyvolala potíže, poté již i
   syrové.Syrovou zeleninu lze podávat kolem 10. měsíce, ale raději strouhanou, pokud
   dítě nemá stoličky, nemůže si potravu rozmělnit . Syrová zelenina je tvrdá, pokud si
   jí dítě ukousně řezáky, nerozmělní ji a mohlo by se dávit velkými kousky a zbytky by
   mohlo vdechnout.Ale kousat může banán, měkčí jablko,také pečivo - kůrku chleba,
   starší rohlík, piškot.Namazaný chleba lze podávat od 6. měsíce, nakrájený na
   kostičky.Máte pravdu, v Lučině i Žervé i v tvrdém sýru je sůl, ale společnost pro
   výživu je doporučuje.Tvrdý sýr strouhaný,plnotučný Eidam, Gouda. Nedoporučuje tavené
   sýry a jiné pomazánky.
   Červené maso se doporučuje 1 - 2x týdně - libové hovězí, nebo vepřové,je hůře
   stravitelné.Jinak se doporučuje bílé maso - kuřecí, krůtí, králičí, ryba.50 gr je
   denní dávka - vy podáváte 2x20 gr, což postačuje.Jáhly, pohanku, ovesné vločky lze
   do zeleninového příkrmu přidat místo brambory, nebo rýže - nahradí bramborovou
   vlákninu.
   Noční buzení je v tomto věku časté, bývá zhoršeno prořezáváním zubů.Chce to
   trpělivost, nakojení je správně, ale vždy chvíli vyčkejte, nekojte ihned, jak začne
   plakat.Lze podpořit vyzrávání mozkových funkcí podáváním B vitaminu - Pyridoxin 1x
   1/2 tbl.
   Baby on line   | 11.06.2014 11:18:21
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×