Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dieta při akutním zánětu slinivky břišní

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké potraviny podávat po prodělaném zánětu slinivky. Můj muž leží už dva měsíce na ARU v Pardubicích po prodělaném zánětu slinivky. Začínají se stravou do žaludku. Bylo nám povoleno dávát něco i z domova přichystané, ale nerada bych mu něčím ublížila. Bylo mi doporučeno hovězí vývar s vajíčkem.

Odpověď Mgr. Jany Eliášové, nutriční terapeutky:

Akutní pankreatitida vyžaduje zpočátku parenterální a následně enterální výživu (výživa do sondy farmaceuticky vyrobená), proto přechod na "normální" stravu musí být velmi pozvolný. Postup výživy je individuální a určuje ho lékař. Není mi jasné - jaká výživa je Vašemu manželovi podávána do sondy a překvapuje mě, že Vám povolili podávat v nemocnici stravu doma nachystanou  (hygienické důvody). Přesto - zpočátku je základem strava sacharidová, tekutá - mixované obilninové polévky (z rýže, ovesných vloček, krupice...), mrkvové pyré, omáčky (citrónová, bešamelová, rajská), ovocné pyré (jablečné, broskvové). Důležité je, že strava musí při přípravě splňovat zásady chemicky, mechanicky a termicky šetřící stravy. Použít vhodnou technologickou úpravu (vaření, dušení). Zcela je vyloučen volný tuk a velmi omezen tuk vázaný v potravinách (živočišné potraviny - maso, mléčné výrobky). Vylučujeme dráždivé látky a potraviny podporující podráždění sliznic trávicího systému (např. dostatečně nepovařená strava, silné vývary, přeslazené a překyselé pokrmy, látky vzniklé při pečení, pražení škrobnatých potravin, apod.).

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Na dané téma si můžete s maminkami popovídat v Diskuzním klubu. Potřebujete-li znát názor odborníka, pište na info@babyonline.cz.

Dieta při akutním zánětu slinivky břišní - diskuze

  • Dieta při akutním zánětu slinivky břišní.
    Krásný dobrý den, můj přítel s tímto problémem ležel v nemocnici před dvěma měsíci na týden. Nakonec jsme zjistili, že má odumřelý kousek slinivky, aproto musí dodržovat přísnou dietu a musí se vyhýbat i určitým potravinám kvůli nadýmání. Naštěstí jsem objevila čistě přírodní doplněk stravy - Emulips Forte, který mu dávám po každém jídle a jí skoro vše bez jakýchkoliv problémů. Po měsíční kontrole byly výsledky překvapivé:-) Jsem za tento produkt velice vděčná a vřele ho každému doporučuji!
    LennaH   | 15.09.2012 20:34:15
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×