banner

Chcela by som sa opýtat aký je rozdiel medzi očkovaním v Čechách a na Slovensku ohladom zaočkovania proti - Morbillám, mumpsu a rubeole. Prečo sa v Čechách preočkuje už po 6. mesiacoch a na Slovensku až v 11. rokoch? Je to dieta do 11. rokov dostatočne chránené? Sú to rozdielne očkovacie látky? A ktoré očkovanie je pre dieta výhodnejšie (či to v Čechách alebo na Slovensku). Dakujem za odpoved.

Odpověď

Dobrý den, studie a data existují na obě schémata očkování proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám. Část vyspělých evropských zemí má podobné schéma jako na Slovensku a část podobné jako v ČR, které je konzervativnější. Je to trochu otázka strategie, jestli zvolit silnější imunitu po 2 dávkách v nejrizikovějším dětském období nebo spíše pravděpodobné delší trvání protekce s přeočkováním ve vyšším věku. Obě má své pro a proti. Důležité je, co ukazuje reálná praxe a to že obě schémata fungují. Respektoval bych proto doporučení národní vakcinologické společnosti. Jediné, co efekt očkování a kolektivní imunity dokáže významně narušit je neopodstatněné odmítání očkování některými rodiči. Dnes je počet případů spalniček v některých chudých afrických zemích, kde jsou maminky za vakcínu zdarma vděčné, menší než v některých regionech západní Evropy.  Snad jejich děti takovou chybu opakovat nebudou. I když popravdě jsme již očekávali, že až dnešní děti vyrostou, spalničky se již nebudou vyskytovat a nebudeme muset proti nim již očkovat.

Poradna

Dobrý den, náš pediatr naočkoval syna (3,5) roku 2. dávkou spalniček, i když v očkovacím schématu jsem viděla, že se chodí až v 5 letech. Vadí to něčemu a není to nějak nebezpečné? V těch 5 letech už tedy na ty spalničky jít nemusí?

Dobrý den, 

očkování nevadí, v 5 letech se už nebude očkovat. 

Obsah článku

  1. Odpověď

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0