Inzerce
Inzerce
Inzerce

Má smysl očkování proti TBC?

Dobrý den, chtěla jsem mladší dceru (nyní 18 měsíců) nechat očkovat proti TBC. Na Vašich stránkách to doporučujete i v pozdějším věku, ale z jiného zdroje mi bylo řečeno, že po 1. roce věku dítěte má očkování sporadický, spíše žádný účinek a význam. Jak to tedy je, má očkování v pozdějším věku smysl? Nerada bych dceru zatěžovala zbytečně. A na jak dlouho je účinné očkování u starší dcery očkované ještě v porodnici?

Odpověď doc. MUDr. Rastislava Maďara, Ph.D.:

Dobrý den, nemálo zemí očkuje proti TBC i v pozdějším věku, včetně vyspělých. Rozhodně neplatí, že by to nemělo význam. Ve vyšším věku nemá význam spíše přeočkování než očkování tedy revakcinace ne, ale primovakcinace ano. Vakcína proti TBC nechrání ani tak před primární plicní TBC jako spíše před diseminovanou formou, tedy těžší variantou nemocí, je poměrně reaktogenní, na rozdíl od ostatních vakcín nebyly nepříjemné nežádoucí reakce vzácností a navíc délku ochrany po tomto očkování nelze přesně stanovit. Přitom přeočkování nemá valný význam, jak jsem již uvedl.
Vzhledem k nízkému výskytu TBC v ČR a nízké infekčnosti nemoci (vyžaduje se kontakt trvající několik hodin), společně s uvedenými limitacemi vakcíny vedly ke zrušení plošného očkování proti TBC. Doočkování tedy není nezbytné. Vzhledem k tomu, že následné postvakcinační komplikace po podání BCG vakcíny mohou vést k odkladu dalších vakcín až o několik měsíců, soustředil bych se na první vlnu vakcín v rámci pravidelného očkování, která končí druhou dávkou trojvakcíny proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Potom už budou mezi vakcínami delší odstupy. Jsou však rozhodně důležitější vakcíny než proti TBC, např. proti meningokokovým infekcím.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Má smysl očkování proti TBC? - diskuze

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×