Inzerce
Inzerce
Inzerce

Konec pediatrů v Čechách

Nedávno jsem si v Týdnu přečetla o ukončení praxe pediatričky v Doksech, kde se nepodařilo ani soukromému vlastníkovi najít nástupce. Mimochodem toto se vůbec jazykovědcům nepovedlo. To slovo pediatrička, opět jazyková výjimka. Jako logicky myslící člověk se přikláním ke tvaru pediatryně po vzoru kolegyně nebo mistryně, protože těmi dětské lékařky skutečně jsou. Nechápu, proč ženskou variantu slova pediatr odvodili od měkkých hlásek typu sestřička, sudička a další. Proč nenechají pro jednou udělat pravidla pravopisu logicky myslícímu matematikovi? Možná proto, že by pak dětem stačily češtiny 2 hodiny týdně a ty tři ušetřené by mohly věnovat něčemu užitečnějšímu, např. vědám logickým, informatice, cizím jazykům. …nebo také manuální práci, jako je pomoc ve školní kuchyni, setření chodeb a další. Bazinga, neboli žert :-).

Ale vraťme se k tématu. I když asi namítnete, že se kritická situace netýká pouze pediatrů, ale všech lékařských specializací, zvláště pak praktických lékařů, tak bych ráda zůstala u nich, protože o té situaci přece jenom něco vím. Respektive o onom začátku konce dětských lékařů v Čechách.

Inzerce

Byla jsem totiž zrovna v prvním ročníku brněnské medicíny – obor dětský lékař, kdy se Českem přehnala Revoluce a kromě svobody vyplavila hodně malých lidí s velkým egem, kteří se chtěli nějak zapsat do historie.

A právě tehdy zřejmě nějací teoretici neunesli erudovanost dětských lékařů a rozhodli se je znehodnotit. 

Inzerce

Dříve si dětští lékaři volili specializaci již před Medicínou

Pro orientaci v problematice musím ještě uvést, jak se člověk dříve stával dětským lékařem.

Bylo to tak, že stejně jako nyní jdete buď na zubařinu nebo normální medicínu, tak tehdy jsme si ještě vybírali zvlášť dětské lékařství, kterých byly v našem ročníku 4 kruhy (á 20 lidí). Tito budoucí dětští lékaři byli ke svému odpovědnému povolání připravováni již od prvních ročníků, od teoretických oborů. Starali se přece o zdraví toho nejcennějšího, našich dětí. Takže např. patologii měli pouze v Dětské nemocnici, nebo ortopedii tamtéž. Interní obory hlavně na dětských odděleních, kromě toho samozřejmě i klasickou „dospěláckou“ internu.

Výsledkem bylo, že z každé fakulty vyšlo každým rokem 80 lékařů (beru-li to podle našeho ročníku té brněnské), které jste mohli „z fleku“ po obdržení diplomu postavit k malému pacientovi, oni je byli schopni vyšetřit, diagnostikovat a nastavit léčbu, tato samostatnost ihned po ukončení školy byla v rámci medicíny unikum, ostatní obory se volily až po skončení studia.

Inzerce

A tohle se nějaký teoretik rozhodl zbourat. Toto možná i světové unikum. Přece na západě jsou rodinní lékaři, tak budou i u nás, rezonovalo tehdy celou medicínou. Specifičnost dětského zdraví a nemocí si zřejmě nepřipouštěli. Mám v živé paměti, když se k tchyni-praktické lékařce jednou o víkendu nominovali rodiče s dítětem, jak se téměř křižovala. Není žádným tajemstvím, že se běžný praktický lékař drží od dětské problematiky zpátky, protože o ní ví velmi málo.

Jak vidíte, ani 30 let po Listopadu nebyl rodinný lékař uveden do praxe, pouze funguje jako ryze teoretický obor na lékařské fakultě, alespoň té brněnské.

Inzerce

Ale destrukce byla dokonána.

Začátek konce

Výsledkem zrušení oboru dětského lékařství, který ročně alespoň v Brně produkoval kolem 80 nových sebevědomých lékařů, kteří se dětských pacientů nebáli a těšili se na ně, je klesající stav pediatrické populace. Kdo by se také vrhal po 6 letech všeobecného studia do takto náročného, zodpovědného oboru, jakým zvláště pediatr prvního kontaktu je. Také často krizového z hlediska jednání s rodiči dětí. Proč by to měl dnešní absolvent dělat? Absolvent, který navíc problematiku dětského lékařství zvládá pouze okrajově jako jednu z mnoha, ne speciálně jako dříve, a ta je navíc značně rozsáhlá. Proč si tedy nevybrat nějaký jednodušší, snadněji zvládnutelný a v budoucnu méně časově náročný, administrativním zatížením a nesmírnou zodpovědností svazující obor?

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Konec pediatrů v Čechách - diskuze

  • To, co funguje, musime rychle nejakym "zlepsovakem" znicit
    Ja zazila v Anglii ty rodinne doktory a to byla jedna velka katastrofa. Riana byla pro ne naprosto zdrava (dikybohu ona skoro je), kdyz jsem ja chtela vysetreni srazlovosti kvuli trombofilii, tak nevedeli ktera bije a proc mi to maji "jen tak" kontrolovat. Videla jsem jak doktorka napichala do dvoumesucniho mimca 2 injekce a jeste ocko na rotaviry se slovy, ze to mirne nachlazeni prece nevadi...
       
    plaz   | 22.04.2018 13:00:19 | Reakcí: 1, poslední: 26.06.2018 16:03:59
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: To, co funguje, musime rychle nejakym
      Děkuji, Pavli, za reakci. Dětské lékařství nám záviděli všude okolo i systém preventivní péče. My to s dětmi ještě nějak ustojíme, ale kdo bude léčit naše vnoučata, to netuším.
      Calamity J.   | 26.06.2018 16:03:59
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je pravděpodobné, že jsem otěhotněla 24.11., když na uz, který proběhl 30.1. byl vidět pouze gestační váček a 15.2. už byla potvrzena srdeční akce? Nemám pravidelnou menstruaci, ale nejsem si jistá termínem porodu.

Moc děkuji za Váš čas

Dobrý den,

datace těhotenství a od toho termín porodu se koriguje na prvotrimestrálním ultrazvukovém vyšetření, v rámci internetové poradny se více radit bohužel nedá.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 07:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×