Inzerce
Inzerce
Inzerce

Stát by měl odškodnit děti s následky po očkování

V posledním roce jsem se přímo setkala s rodiči nebo četla příběhy na téma poškození zdraví po očkování, zejména závažných vývojových změn po očkování. Ne ve všech případech, ale v jednom bych skutečně zvažovala, zda následný psychomotorický vývoj ve smyslu retardace může souviset s očkováním aplikovaném pouze 2 týdny po závažném infektu s hospitalizací. Když jsem slyšela, co všechno musí s dítětem maminka absolvovat, aby došlo k pouze jeho sebemenšímu pokroku, jak jsou rodiče sžíraní myšlenkou, co udělali špatně, nepřestávala jsem na dnes již mladou slečnu myslet.

Rodiče tehdy, je tomu již více než 10 let, svěřili zdravotní rozhodnutí s tou největší důvěrou do rukou lékařů. Lékařů, kteří vykonávali v povinné vakcinaci službu státu. A zřejmě právě toto rozhodnutí mohlo navždy změnit život celé rodiny, hlavně budoucnost dítěte. 

Kdy stát dělá mrtvého brouka

Když pak rodiče takto zasažených dětí hledají útěchu a pomoc právě u státu, nenaleznou ji. Přitom rodiče udělali vše, co bylo jejich povinností, nebouřili se, nepochybovali, poslušně s rozhodnutím povinné vakcinace souhlasili a stát, kterému tak vyhověli, se k nim následně otočil zády. Stát, který na jedné straně tvrdil, že je očkování bezpečné, ale na druhé odmítl za něj nést odpovědnost. Nechal veškerou následující péči o dítě s mentálním skokem zpět pouze na nich, a to včetně finanční stránky. 

24 hodinová „asistenční“ a vzdělávací služba

Bezmoc, kdy máte najednou doma úplně jiné dítě, se dá asi popsat těžko a ještě hůře si ji nezúčastněný pozorovatel dokáže představit. To však není vše, co musí náhle rodič překonávat.

Rozsah náhle vzniklé péče samozřejmě závisí na typu postižení, ale může vypadat jako jeden či více níže nastíněných situací:

  • 24 hodinová asistence, včetně několikanásobného buzení v noci
  • Základní věci, které u normálního dítěte jdou lusknutím prstu, musíte u postižených tvrdě trénovat s nejistým výsledkem
  • Dítě spotřebuje mnohem více vašeho času jak samotným vedením, péčí, tak docházením k lékařům apod.
  • Je zvýšena také spotřeba nejrůznějších pomůcek a léků, které dle závažnosti stavu musíte použít
  • Doháníte skupinové vzdělávání doma, abyste dítě alespoň částečně udrželi na podobné startovní čáře vrstevníkům
  • Musíte být doma neustálou oporou, na kariéru nebo pravidelnou 8hodinovou pracovní dobu můžete zapomenout, vypadne tak zcela jeden rodinný příjem, potřebujete-li vystřídat, hlídání s péčí si musíte hradit
  • O tom, že trpí nedostatkem vašeho času a péče ostatní děti v rodině, že se hroutí partnerský vztah, nemusíme spekulovat

Proč by měl stát převzít zodpovědnost za nežádoucí účinky po očkování?

Protože je povinné. Rodič nemá na výběr. Samozřejmě většina z nás rodičů podstupuje očkování proto, že primárně chrání své dítě. Věří účinnosti a bezpečnosti vakcíny oproti rizikům možného onemocnění. Pokud však vyhoví zákonům komunity a je mu blízká myšlenka kolektivní imunity, nemá u povinného očkování na výběr. A to mnohdy ani stran odložení očkování. Stejně tak je do časového presu tlačen lékař, který musí aplikovat vakcínu kvůli úhradě v přesném časovém období. To se týká hlavně nepovinných vakcín, která jsou hrazená pouze v přesně stanovených věkových údobích. 

Proč musí očkování, aby bylo hrazeno, proběhnout v přesně – zřejmě úředníkem – stanoveném intervalu? 

To jsem v podstatě nikdy nepochopila. Může mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl u pohlavně zatím nežijícího dítěte, zda mu aplikujeme vakcínu proti HPV ve 13 nebo v 15 letech?

Právě to zažívám se synem. Díky spolupůsobení poruchy chování s jedním diagnostikovaným faktorem autoimunity jsme raději po konzultaci s kvalitním vakcinologem upustili od hrazeného HPV očkování s tím, že pokud se situace např. za dva roky změní, očkování si pak budeme muset uhradit. Možná by se nic nestalo, ale člověk nikdy neví a opravdu nechápu, proč by mělo být očkování aplikováno již nyní, když zrovna naše rodina nejsme týpci, kteří začínají pohlavní život ve 14 a dříve.

Inzerce

Co když si o kompenzaci řekne každý, kdo má nějak postižené dítě?

Ano, i to je možné. Nejvíce se o zneužití spekuluje u autizmu, kdy jeho první projevy údajně spadají do období očkování živou trojvakcínou, takže je příčinnost těžko odlišitelná. Ale pevně věřím, že i toto se dá ošetřit. A raději přispět jednomu potřebnému rodiči navíc, než 3 odmítnout.

Má se kompenzace vztahovat i na nepovinná očkování?

Toť otázka. Tam je sice možnost volby, kdy si řeknete, že by je mohl rodič promyslet mnohem intenzivněji. Ale myslím si, že i tady by měl být stát nápomocen, hlavně pak u samotného očkování nelimitovat úhradu na přesné věkové období. Je otázkou, jestli by se na kompenzaci nežádoucích účinků spojených s očkováním nemohly podílet i výrobci vakcín, kdy by na tyto účely odkládaly do zvláštního fondu část svého zisku z jejich prodeje. Ty jim díky očkovacího kalendáře stát v podstatě garantuje.

Zahájíme racionální diskuzi?

Kompenzace rodin, kde došlo k poškození zdraví dítěte vlivem očkování, je určitě k posouzení náročné téma. To, že jsme se jím začali zabývat, je nepochybně krok správným směrem a jsem upřímně ráda, že jsme v tomto tématu konečně vytáhli hlavu z písku. Jeví se mně to jako první krůček k možnosti konstruktivní diskuze, kterou oba tábory – sympatizanti a vykonavatelé očkování vůči odpůrcům – mohou vést. Jestli však budou chtít…

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Stát by měl odškodnit děti s následky po očkování - diskuze

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 29.03.2020, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce