Inzerce
Inzerce
Inzerce

Stát by měl odškodnit děti s následky po očkování

V posledním roce jsem se přímo setkala s rodiči nebo četla příběhy na téma poškození zdraví po očkování, zejména závažných vývojových změn po očkování. Ne ve všech případech, ale v jednom bych skutečně zvažovala, zda následný psychomotorický vývoj ve smyslu retardace může souviset s očkováním aplikovaném pouze 2 týdny po závažném infektu s hospitalizací. Když jsem slyšela, co všechno musí s dítětem maminka absolvovat, aby došlo k pouze jeho sebemenšímu pokroku, jak jsou rodiče sžíraní myšlenkou, co udělali špatně, nepřestávala jsem na dnes již mladou slečnu myslet.

Rodiče tehdy, je tomu již více než 10 let, svěřili zdravotní rozhodnutí s tou největší důvěrou do rukou lékařů. Lékařů, kteří vykonávali v povinné vakcinaci službu státu. A zřejmě právě toto rozhodnutí mohlo navždy změnit život celé rodiny, hlavně budoucnost dítěte. 

Kdy stát dělá mrtvého brouka

Když pak rodiče takto zasažených dětí hledají útěchu a pomoc právě u státu, nenaleznou ji. Přitom rodiče udělali vše, co bylo jejich povinností, nebouřili se, nepochybovali, poslušně s rozhodnutím povinné vakcinace souhlasili a stát, kterému tak vyhověli, se k nim následně otočil zády. Stát, který na jedné straně tvrdil, že je očkování bezpečné, ale na druhé odmítl za něj nést odpovědnost. Nechal veškerou následující péči o dítě s mentálním skokem zpět pouze na nich, a to včetně finanční stránky. 

24 hodinová „asistenční“ a vzdělávací služba

Bezmoc, kdy máte najednou doma úplně jiné dítě, se dá asi popsat těžko a ještě hůře si ji nezúčastněný pozorovatel dokáže představit. To však není vše, co musí náhle rodič překonávat.

Rozsah náhle vzniklé péče samozřejmě závisí na typu postižení, ale může vypadat jako jeden či více níže nastíněných situací:

 • 24 hodinová asistence, včetně několikanásobného buzení v noci
 • Základní věci, které u normálního dítěte jdou lusknutím prstu, musíte u postižených tvrdě trénovat s nejistým výsledkem
 • Dítě spotřebuje mnohem více vašeho času jak samotným vedením, péčí, tak docházením k lékařům apod.
 • Je zvýšena také spotřeba nejrůznějších pomůcek a léků, které dle závažnosti stavu musíte použít
 • Doháníte skupinové vzdělávání doma, abyste dítě alespoň částečně udrželi na podobné startovní čáře vrstevníkům
 • Musíte být doma neustálou oporou, na kariéru nebo pravidelnou 8hodinovou pracovní dobu můžete zapomenout, vypadne tak zcela jeden rodinný příjem, potřebujete-li vystřídat, hlídání s péčí si musíte hradit
 • O tom, že trpí nedostatkem vašeho času a péče ostatní děti v rodině, že se hroutí partnerský vztah, nemusíme spekulovat

Proč by měl stát převzít zodpovědnost za nežádoucí účinky po očkování?

Protože je povinné. Rodič nemá na výběr. Samozřejmě většina z nás rodičů podstupuje očkování proto, že primárně chrání své dítě. Věří účinnosti a bezpečnosti vakcíny oproti rizikům možného onemocnění. Pokud však vyhoví zákonům komunity a je mu blízká myšlenka kolektivní imunity, nemá u povinného očkování na výběr. A to mnohdy ani stran odložení očkování. Stejně tak je do časového presu tlačen lékař, který musí aplikovat vakcínu kvůli úhradě v přesném časovém období. To se týká hlavně nepovinných vakcín, která jsou hrazená pouze v přesně stanovených věkových údobích. 

Proč musí očkování, aby bylo hrazeno, proběhnout v přesně – zřejmě úředníkem – stanoveném intervalu? 

To jsem v podstatě nikdy nepochopila. Může mi někdo vysvětlit, jaký je rozdíl u pohlavně zatím nežijícího dítěte, zda mu aplikujeme vakcínu proti HPV ve 13 nebo v 15 letech?

Právě to zažívám se synem. Díky spolupůsobení poruchy chování s jedním diagnostikovaným faktorem autoimunity jsme raději po konzultaci s kvalitním vakcinologem upustili od hrazeného HPV očkování s tím, že pokud se situace např. za dva roky změní, očkování si pak budeme muset uhradit. Možná by se nic nestalo, ale člověk nikdy neví a opravdu nechápu, proč by mělo být očkování aplikováno již nyní, když zrovna naše rodina nejsme týpci, kteří začínají pohlavní život ve 14 a dříve.

Co když si o kompenzaci řekne každý, kdo má nějak postižené dítě?

Ano, i to je možné. Nejvíce se o zneužití spekuluje u autizmu, kdy jeho první projevy údajně spadají do období očkování živou trojvakcínou, takže je příčinnost těžko odlišitelná. Ale pevně věřím, že i toto se dá ošetřit. A raději přispět jednomu potřebnému rodiči navíc, než 3 odmítnout.

Má se kompenzace vztahovat i na nepovinná očkování?

Toť otázka. Tam je sice možnost volby, kdy si řeknete, že by je mohl rodič promyslet mnohem intenzivněji. Ale myslím si, že i tady by měl být stát nápomocen, hlavně pak u samotného očkování nelimitovat úhradu na přesné věkové období. Je otázkou, jestli by se na kompenzaci nežádoucích účinků spojených s očkováním nemohly podílet i výrobci vakcín, kdy by na tyto účely odkládaly do zvláštního fondu část svého zisku z jejich prodeje. Ty jim díky očkovacího kalendáře stát v podstatě garantuje.

Zahájíme racionální diskuzi?

Kompenzace rodin, kde došlo k poškození zdraví dítěte vlivem očkování, je určitě k posouzení náročné téma. To, že jsme se jím začali zabývat, je nepochybně krok správným směrem a jsem upřímně ráda, že jsme v tomto tématu konečně vytáhli hlavu z písku. Jeví se mně to jako první krůček k možnosti konstruktivní diskuze, kterou oba tábory – sympatizanti a vykonavatelé očkování vůči odpůrcům – mohou vést. Jestli však budou chtít…

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Stát by měl odškodnit děti s následky po očkování - diskuze

 • svědectví o tom, jak jsem vyléčil mé fibroid a já jsem teď těhotná
  Děkuji Dr.Ogunze
  Pomohl mi s rychlou léčbou fibroidu a jeho velikost byla 9,8 x 10,7 cm. Pak jsem začal léky užívat pouze jeden měsíc a teď jsem z toho úplně vyléčen. Dokázal jsem to udělat bez jakéhokoli chirurgického zákroku, nyní mohu žít jako každý normální člověk a mohu jíst jakékoliv jídlo dle mého výběru a teď jsem těhotná, takže pokud potřebujete takovou pomoc, kontaktujte jej přes whats-app +2348074122178 nebo mail: (drogunzesolutionhome@gmail.com) nebo (dreboselesolutioncenter@hotmail.com) Jsem šťastný

  a on může vyléčit následující nemoci

  {1} HIV a AIDS
  {2} Diabetes
  {3} epilepsie
  {4} Rakovina krve
  {5} HPV
  {6} ALS
  {7} Hepatitida
  {8} Kouzlo lásky, aby tě získal zpět
  {9} herpes virus
  {10} striže
  {11} bylin na snížení tuku nebo tlustého břicha
  {12} slabá erekce
  a mnohem víc
  annaandrej   | 06.11.2018 00:20:38
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2019, 15:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce