Inzerce
Inzerce
Inzerce

Šikovné ručičky

Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Zatímco přelom října a listopadu je v našich končinách věnován zachmuřeným úvahám o všech svatých a vzpomínce na zesnulé předky, po nichž pak celý rok ani nevzdechneme, v severní a střední Americe je to jinak. V předvečer svátku všech svatých, tedy 31. října, tam propuká lidová veselice, zvaná Halloween, na kterou se těší hlavně děti. V přestrojení za kostlivce, pohádkové příšery a různě zohavené zombies běhají po městě a snaží se vykoledovat si nějakou tu sladkost, případně drobný peněžní obnos. Na rozdíl od některých jiných amerických zvyklostí, které se u nás snaží zdomácnět (např. sv. Valentýn, Satan, pardon, Santa Claus nebo Coca Cola a popcorn v kině) je mi Halloween poměrně sympatický. Zvláště mám rád jeho ikonu – vydlabanou dýni osvětlenou zevnitř svíčkou, které říkám přátelsky Helouvín.

Zde je jednoduchý návod, jak si Helouvína vyrobit doma svépomocí.

Co je k tomu zapotřebí:
- Mexická dýně (nebo jiná kulatého tvaru) o průměru alespoň 20 cm. Zde platí, podobně jako v jiných oblastech lidského života, že čím větší, tím lepší ;-)
- Velký a malý nůž
- Fixa (nikoliv Vypsaná)
- Velká salátová lžíce
- Svíčka v kalíšku a zapalovač/sirky

Do dýně vyřízneme velkým nožem otvor zhruba v oblasti jižního polárního kruhu. Uchopíme salátovou lžíci a vzniklým otvorem pečlivě vydlabeme celý obsah dýně (obr. 1). Přesvědčíme manželku, že opravdu nemáme chuť na salát z vydlabané hmoty, a dětem vysvětlíme, že sušit a schovávat semínka z dýně je pošetilost.

Necháme děti, aby nakreslily fixou na dýni xicht. Stačí dostatečně velké oči, trojúhelníkový nos a rozšklebená ústa. Poté dětem poděkujeme a nákres xichtu předěláme do snesitelné podoby (obr. 2).

Uchopíme malý nůž a opatrně vyřízneme oči, nos a ústa dle předchozího nákresu. Otvory zarovnáme a vyčistíme i zevnitř dýně. Řezné rány na rukou postříkáme septonexem a oblepíme náplastí s obrázky.

Na vršek dýně můžeme nebozezem udělat několik dírek, aby teplo a spaliny ze svíčky měly kudy unikat.

Hotového Helouvína postavíme po setmění na viditelné místo (např. do okna nebo na zídku plotu), dírou ve spodku vložíme dovnitř hořící svíčku a bavíme se vyděšenými výrazy kolemjdoucích.

Výše uvedená dýně patří do kategorie „Basic“ a nevyžaduje příliš zručnosti (obr. 3). Ti šikovnější z vás můžou Helouvínovi vtisknout nějakou strašidelnější podobu, jako třeba ježibaby, tchýně nebo Jiřího Paroubka, děsivý efekt se tak znásobí.

Užijte si s dětmi při výrobě Helouvína hodně srandy!


autor: Dr. House    Poslední změna: 24.10.2007 14:11:41
Předchozí článek obtisky listů Další článek Lepení pro nejmenší
Diskuze
 • no to je krása
   
  Stáňa   | 01.11.2007 13:46:55
  Reagovat | URL příspěvku
 • Halloween
  Mám tenhle svátek asi jako jediný z těch amerických docela ráda.Možná i proto že tak trochu připomíná Velikonoce.Jinak nechci jakéhosi dědka v červeném hábitu a smečkou zablešených sobů,trvám si na svém Ježíškovi.Tak jako asi dobře nechápu proč má být 14 února zrovna svátek zamilovaných.
  Val.J35   | 23.10.2007 21:48:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Opravdu vynikající polopatický popis pracovního postupu      
  A jestli jsi vyráběl sám, jsi překvapivě šikovný  
  tautička   | 23.10.2007 21:44:41 | Reakcí: 1, poslední: 24.10.2007 14:11:13
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Reagovat na příspěvek
Komerční sdělení
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce