Inzerce
Inzerce
Inzerce

Hyperaktivní dítě

Jak poznáme hyperaktivní dítě?

Pod tímto pojmem se nejčastěji označuje dítě, které překypuje energií, je nadměrně „živé“, neposedné, nevydrží sedět při jídle či jiné činnosti v klidu, neustále se vrtí, je impulsivní a velmi spontánní, nerado na něco čeká, u některé činnosti se obtížně soustředí, protože ho nebaví.

Mnohdy je obtížně výchovně zvladatelné. Většinou jsou to děti velmi bystré a chytré, potřebují proto vyplnit čas smysluplnou činností, která zaměstná jejich mysl, fantazii a pozornost. K tomu také patří přiměřená pohybová aktivita. Ale všechny aktivity musí být co nejpestřejší a nesmí trvat příliš dlouho, s dítětem je třeba často mluvit a vše mu v klidu vysvětlovat.

Trpělivost, důslednost a jednotné vedení jsou nutností

Samozřejmě to vyžaduje bezmeznou trpělivost a důslednost nejen rodičů, ale všech rodinných příslušníků podílejících se na výchově, hlavně prarodičů. Všichni musejí postupovat stejně, není možné, aby jeden rodič dítěti něco dovolil a druhý zakázal. Pochvala, pohlazení a mazlení za dobře provedený úkol by měl být samozřejmostí. Okřikováním a neustálým peskováním se situace jenom zhorší. Děti totiž velmi snadno a rychle odhalí slabé stránky svých rodičů či prarodičů a dokáží toho náležitě využít. Dítě se pak jeví jako nevychované, neposlušné, drzé a často zlobí schválně – zkouší, kolik toho rodiče vydrží.

Hyperkinetický syndrom

Všechny výše popsané projevy se ale mohou ještě kombinovat s poruchou pozornosti, extrémním motorickým neklidem, mnohomluvností, dítě skáče jiným do řeči, nedokáže se soustředit na žádný úkol, který je jeho věku přiměřený, potřebuje být neustále v pohybu, utíká od stolu tehdy, kdy by mělo sedět apod. V takovém případě se může jednat o poruchu, označovanou jako hyperkinetický syndrom (ADHD).

K potvrzení diagnózy je nutná návštěva odborníka

Odlišit, zda se jedná o dítě, které je jen „živější“, špatně výchovně vedené nebo zda jde skutečně o klinický syndrom, může jen odborník (klinický psycholog nebo psychiatr). Rozpoznání této poruchy je velmi obtížné a před 3. rokem věku dítěte prakticky nemožné. Ale v předškolním věku mezi 4. a 6. rokem je již diagnostika snazší.

Takže jestliže rodiče nezvládají výchovu svého dítěte nebo si nejsou jisti svými výchovnými postupy, je vhodné, aby se poradili s odborníkem již v útlém věku, protože nevhodným přístupem se může celá situace jenom zhoršit a naopak, vhodný výchovný postup s trpělivostí a důsledností dokáže zázraky.

Inzerce

To je pouze velmi stručný nástin celé složité problematiky.

Dítě

Přečtěte si: Více o Specifických poruchách chování

Inzerce
Přečíst článek
Dítě

Přečtěte si: Více o Aspergerovým syndromu

Inzerce
Přečíst článek
Dítě

Přečtěte si: Více o Dětském autismu

Přečíst článek
Inzerce

Inzerce

Inzerce

Komplet knížek = skvělá volba pro děti školkového věku

„Říkačky jsou zcela nové a neotřelé. S Kartami si hrají 3 i 5letý syn a 7letá dcera skládá slova. Čekáme mimčo a klukům kniha názorně ukazuje, jak miminko vznikne. Týdeníčky: komplexní rozvoj všech dovedností. Mohu všem jen doporučit.“ Tyto a další reakce si můžete přečíst u jednotlivých knížek na www.prochytrehlavicky.cz nebo na Heureka.cz.

Se zkušenostmi s hyperaktivními dětmi se můžete s námi podělit i v následné diskuzi:

Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Hyperaktivní dítě - diskuze

  • ADHD
    My u našeho Honzíka měli taky celkem silné podezření, ale nakonec ho vlastně stačilo jen zabavit a on se časem uklidnil. U nás hodně zabraly různé interaktivní hračky pro kluky.. dost jich mají třeba tady: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-kluky . Tak to zkuste, než vyrazíte k doktorovi. Přece své děti nechcete mít od mala na prášcích. :)
    IvaMraz   | 23.01.2018 20:50:58
    Reagovat | URL příspěvku
  • Ročníková práce
    Vážené maminky, obracím se na vás s prosbou vyplnění krátkého dotazníku na téma Děti s ADHD. Studuji Střední Pedagogickou školu v Mostě a tato problematika mě velice zajímá. Vybrala jsem si proto na toto téma Ročníkovou práci a v budoucnu bych se chtěla dal problému ADHD věnovat. Myslím si, ze v dnešní době je třeba tomu věnovat vice pozornosti.
    Dotazník můžete vyplnit zde: http://www.survio.com/survey/d/Q2X2H1S1Y9P7Q5D8Q
    Děkuji Veronika P.
    Veronika Pešková   | 16.03.2013 12:38:55
    Reagovat | URL příspěvku
  • Hyperaktivita a pitný režim?
    U našeho syna byla hyperaktivita diagnostikována... nemůžeme s tím nic dělat, lze se s tím jen smířit. Pro nás to znamená být neustále na nohou a nikdy si neodpočinout :-) .. co nás ale tíží víc, je ten fakt, že náš syn velmi málo pije.. tím jak pořád někde lítá a skotačí, tak nechce pít... nechápu, že žízeň nemá, když ho nutíme, vzteká se.. Úplně přestal pít vodu, tu do něj nedostaneme.. nepije už ani čaje, jen džusíky... nevím zda je to dobré či ne, ale co mám dělat? ... chtěla jsem se Vás proto zeptat, zda bytse mi mohly doporučit nějaké džusy, s kterými máte dobrou zkušenost a víte, že jsou nezávadné.. já synovi kupuji především džusy Bimboo, protože jsem se na internetu dočetlam že jsou schváleny i českými pediatry.. ale každá zkušenost je k něčemu dobrá, proto máte-li s nimi nějakou zkušenost, napište, budu velmi ráda!!! 
    Bibiana.B   | 17.06.2011 13:32:43 | Reakcí: 1, poslední: 17.06.2011 15:37:14
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: Hyperaktivita a pitný režim?
      Zdravím, je tady diskuzní klub a tam je kolonka péče o dítě, určitě bych dotaz vznesla spíš tam. Tam chodí hodně maminek a myslím, že někdo určitě poradí sem moc lidí nehcodí   
      medox   | 17.06.2011 15:37:14
      Reagovat | URL příspěvku
  • adrianka
    Tak to vám rozumím , má Adrianka je taky neposedná na to že jí je 7 měsíců tak uz my pomalu chodí sama a necvhce my vúbec spát přez den naspí tak nanejvíš 2 hodky a vnoci my vztává 3krat až 4 krát nevím co sní mám dělat ?
    jackie79   | 07.10.2010 09:04:24
    Reagovat | URL příspěvku
  • AHOJKY,mam 5tileteho syna a myslim si,ze je take hyperaktivni .Je neposlusny porad beha nebo skace nedokaze sedet u zadne aktivity u knizky nebo hracky dokonce ani u jidla stale nekam odbiha anebo na sebe upozornuje neustalym mluvenim.Jedine co ho uklidni je hriste tam se muze vybehat a vyskakat s detma a to dokaze delat az domrtva taky jsem nim byla u lekare ,ale bylo mi receno ,ze jeste musime pockat mate nektera s touto diagnozou zkusenost dik lucka
    lucka76   | 21.04.2010 11:05:08 | Reakcí: 1, poslední: 16.09.2014 08:49:16
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Mám syna co má na 99%ADHD a testy na to mu dělala paní psycholožka ve 4letech.
      Dá se to poznat např: Když vy/pustím syna na hřiště je jak neřízená střela. Oběhne všechny atrakce během pár sekund všechny vyzkouší a to se opakuje ještě několikrát. U ničeho nevydrží dlouho.
      Jako miminko byl dráždivější, málo spal hodně plakal, trpěl nechutenstvím.
      sisaxxx   | 16.09.2014 08:49:16
      Reagovat | URL příspěvku
  • no tak já už vím ,že to je přesně případ neší Adélky,přesně jak tu piší .hmmmm,to se máme nač tešit
    ičinka   | 20.04.2010 13:03:48
    Reagovat | URL příspěvku
  • Myslite, ze to nejde poznat driv?
    ja jsem si skoro jista, ze Maruska hyperaktivni neni. Protoze se dokaze strasne dlouho soustredit na jednu vec. A to klidne v sede.
    zajic   | 20.04.2010 12:50:30
    Reagovat | URL příspěvku
  • Tak jsem v tom bohužel objevila i našeho Járu, myslim že to nemá zase až tolik, občas vydrží i sedět, ale musí mít pořád zábavu, jinak to jak pořád zkouší co vydržim a stále překypuje energií a stále se vrtí je přesné..
    zdeni   | 20.04.2010 12:19:35
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dítě

| Káča2018 | 07.03.2023, 09:26

Dobrý den, chtěla bych se s někým poradit, dřív než to půjdu řešit nějak dál. Mám dvě děti. Holka 4 roky a kluk 5 let (v září 6). S jejich otcem spolu nežijeme už dva roky. Syn měl od malinká problémy s vyprazdňováním, a v pozdějším věku jsme s tím byli i v nemocnici, kde mu "diagnostikovali " syndrom dráždivého tračníku. Bylo u nás dost časté zvracení, nebo naopak průjem. Stačilo aby ho něco podráždilo, např. kašel, a už zvracel. Jenže teď pozoruji, že má tyhle problémy, když má jet, nebo už je u otce. Není to pravidlem, ale stává se to častěji. U mě jsou v pořádk , a předám je otci a do hodiny třeba mě volá, že kluk zvrací, v jakém stavu jsem mu je jako dala. Říkám dyť se mnou byli dobří jako. A stalo se to tak už několikrát, jednou tak začal zvracet už chvilku před tím, než si pro ně měl dojet. A druhý den je v pořádku všechno. Někdy i jak dojede v neděli domů, tak je dobrej, a večer až se hodí do klidu, tak se pozvrací, ale tím to hasne. Tak už si říkám, jestli to není z nějakého psychického původu. Holka je vždy v pořádku. On je kluk i takovej citlivější. Rozhodně si nemyslím, že by otec byl na děti nějak zlej nebo tak něco, to je vyloučené. Jeden den k nám otec přijel za dětma na chvíli, a jak kluk viděl z okna, že parkuje, tak mě říká "bolí mě bříško, protože dojel táta ". My s otcem máme dobrý vztah jen tak na oko. On i po dvou letech má potřebu o mě nehezky mluvit všude, že jsem krkavčí máma a že děcka nechci a podobně. Jednou se mi stalo že děti dojely domů od otce a syn se mě ptá " tak co mami, odpočinula sis? Mělas klid od nás ". To jsou přesně slova jeho otce, on pořád potřeboval mít svůj klid. Jediný kde to kluk mohl slyšet takovou vět , je u otce. Hned sem mu to vyvrátila a řekla, že mi bylo smutno po nich a že rozhodně žádný klid od nich nepotřebuju. Když se dceři stal úraz a otec nás vezl do nemocnice, tak moje kamarádka odvezla syna k otcové matce, tím že otec pak tam za ním dojede a bude s ním. A kamarádka mě píše, že jí kluk v autě říkal, že ale chce spát s maminkou. Pak už sem otcovi řekla tak nějak oklikou, že někoho mám, aby už nechal těch pomluv, a on se začal vyptávat kluka na "strejdu". Tak já nevím, jestli to může být stresem, nebo nějak psychicky. Co myslíte, poradíte mi? Jestli to nějak řešit. Nechci mu je dávat za tu cenu, že kluk bude mít scvrklej žaludek nebo že z toho bude zvracet nebo mít nějaký stres. Předem děkuji za odpověď. Seitlová

Dobrý den, z vašeho popisu není patrné, jak často si otec děti bere, nebo jestli máte střídavou péči? V každém případě ne všechny děti dobře snáší změny, navíc se vašim dětem rozpadla rodina, přišly o jistou míru stability a bezpečí. Reakcí může být separační úzkost - strach odloučit se od nejbližší pečující osoby, v tomto případě od vás jako od matky. Na tuto úzkost a strach mohou nasedat psychosomatické obtíže, zejména u citlivého dítěte s touto dispozicí. Je zde potřeba postupovat vzhledem k synovi velmi citlivě. Neměl by určitě přijít o kontakty s otcem. Otcovská postava je v životě chlapce velmi důležitá. Bylo by ale dobré se s ohledem na aktuální situaci s tatínkem domluvit na nějakém řešení, které bude pro chlapce co nejméně stresující. Jedná se o řešení na přechodnou dobu, než syn opět získá potřebnou stabilitu a separační úzkost odezní. Tatínek by si ho mohl na omezenou dobu brávat třeba jen na procházky, výlety, nebo k sobě přes den bez spaní. Vzhledem k tomu, že domluva může být složitá, pak by bylo vhodné kontaktovat Poradnu pro mezilidské vztahy a pokusit se dojít např. prostřednictvím mediace k nějaké dohodě, kompromisu. Ohledně obtíží syna se můžete poradit také s pediatrem a případně by bylo vhodné kontaktovat dětského klinického psychologa. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 09.03.2023, 10:00
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×