banner

Jak poznáme hyperaktivní dítě?

Pod tímto pojmem se nejčastěji označuje dítě, které překypuje energií, je nadměrně „živé“, neposedné, nevydrží sedět při jídle či jiné činnosti v klidu, neustále se vrtí, je impulsivní a velmi spontánní, nerado na něco čeká, u některé činnosti se obtížně soustředí, protože ho nebaví.

Mnohdy je obtížně výchovně zvladatelné. Většinou jsou to děti velmi bystré a chytré, potřebují proto vyplnit čas smysluplnou činností, která zaměstná jejich mysl, fantazii a pozornost. K tomu také patří přiměřená pohybová aktivita. Ale všechny aktivity musí být co nejpestřejší a nesmí trvat příliš dlouho, s dítětem je třeba často mluvit a vše mu v klidu vysvětlovat.

Trpělivost, důslednost a jednotné vedení jsou nutností

Samozřejmě to vyžaduje bezmeznou trpělivost a důslednost nejen rodičů, ale všech rodinných příslušníků podílejících se na výchově, hlavně prarodičů. Všichni musejí postupovat stejně, není možné, aby jeden rodič dítěti něco dovolil a druhý zakázal. Pochvala, pohlazení a mazlení za dobře provedený úkol by měl být samozřejmostí. Okřikováním a neustálým peskováním se situace jenom zhorší. Děti totiž velmi snadno a rychle odhalí slabé stránky svých rodičů či prarodičů a dokáží toho náležitě využít. Dítě se pak jeví jako nevychované, neposlušné, drzé a často zlobí schválně – zkouší, kolik toho rodiče vydrží.

Hyperkinetický syndrom

Všechny výše popsané projevy se ale mohou ještě kombinovat s poruchou pozornosti, extrémním motorickým neklidem, mnohomluvností, dítě skáče jiným do řeči, nedokáže se soustředit na žádný úkol, který je jeho věku přiměřený, potřebuje být neustále v pohybu, utíká od stolu tehdy, kdy by mělo sedět apod. V takovém případě se může jednat o poruchu, označovanou jako hyperkinetický syndrom (ADHD).

K potvrzení diagnózy je nutná návštěva odborníka

Odlišit, zda se jedná o dítě, které je jen „živější“, špatně výchovně vedené nebo zda jde skutečně o klinický syndrom, může jen odborník (klinický psycholog nebo psychiatr). Rozpoznání této poruchy je velmi obtížné a před 3. rokem věku dítěte prakticky nemožné. Ale v předškolním věku mezi 4. a 6. rokem je již diagnostika snazší.

Takže jestliže rodiče nezvládají výchovu svého dítěte nebo si nejsou jisti svými výchovnými postupy, je vhodné, aby se poradili s odborníkem již v útlém věku, protože nevhodným přístupem se může celá situace jenom zhoršit a naopak, vhodný výchovný postup s trpělivostí a důsledností dokáže zázraky.

To je pouze velmi stručný nástin celé složité problematiky.

Komplet knížek = skvělá volba pro děti školkového věku

„Říkačky jsou zcela nové a neotřelé. S Kartami si hrají 3 i 5letý syn a 7letá dcera skládá slova. Čekáme mimčo a klukům kniha názorně ukazuje, jak miminko vznikne. Týdeníčky: komplexní rozvoj všech dovedností. Mohu všem jen doporučit.“ Tyto a další reakce si můžete přečíst u jednotlivých knížek na www.prochytrehlavicky.cz nebo na Heureka.cz.

 

Se zkušenostmi s hyperaktivními dětmi se můžete s námi podělit i v následné diskuzi:

Diskuze ke článku Hyperaktivní dítě

ADHD

My u našeho Honzíka měli taky celkem silné podezření, ale nakonec ho vlastně stačilo jen zabavit a on se časem uklidnil. U nás hodně zabraly různé interaktivní hračky pro kluky.. dost jich mají třeba tady: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-pro-kluky . Tak to zkuste, než vyrazíte k doktorovi. Přece své děti nechcete mít od mala na prášcích. :)

Ročníková práce

Vážené maminky, obracím se na vás s prosbou vyplnění krátkého dotazníku na téma Děti s ADHD. Studuji Střední Pedagogickou školu v Mostě a tato problematika mě velice zajímá. Vybrala jsem si proto na toto téma Ročníkovou práci a v budoucnu bych se chtěla dal problému ADHD věnovat. Myslím si, ze v dnešní době je třeba tomu věnovat vice pozornosti.
Dotazník můžete vyplnit zde: http://www.survio.com/survey/d/Q2X2H1S1Y9P7Q5D8Q
Děkuji Veronika P.

Hyperaktivita a pitný režim?

U našeho syna byla hyperaktivita diagnostikována... nemůžeme s tím nic dělat, lze se s tím jen smířit. Pro nás to znamená být neustále na nohou a nikdy si neodpočinout :-) .. co nás ale tíží víc, je ten fakt, že náš syn velmi málo pije.. tím jak pořád někde lítá a skotačí, tak nechce pít... nechápu, že žízeň nemá, když ho nutíme, vzteká se.. Úplně přestal pít vodu, tu do něj nedostaneme.. nepije už ani čaje, jen džusíky... nevím zda je to dobré či ne, ale co mám dělat? ... chtěla jsem se Vás proto zeptat, zda bytse mi mohly doporučit nějaké džusy, s kterými máte dobrou zkušenost a víte, že jsou nezávadné.. já synovi kupuji především džusy Bimboo, protože jsem se na internetu dočetlam že jsou schváleny i českými pediatry.. ale každá zkušenost je k něčemu dobrá, proto máte-li s nimi nějakou zkušenost, napište, budu velmi ráda!!!

adrianka

Tak to vám rozumím , má Adrianka je taky neposedná na to že jí je 7 měsíců tak uz my pomalu chodí sama a necvhce my vúbec spát přez den naspí tak nanejvíš 2 hodky a vnoci my vztává 3krat až 4 krát nevím co sní mám dělat ?

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky