Celkem výsledků pro výraz "zuby": 41
Dobrý den, mám dotaz ohledně spánku 11měsíční holčičky. Kolem 8 měsíce se naučila krásně usínat sama v postýlce, spala skoro celou noc. Na svátky jsme jeli za rodinou na Slovensko (cestujeme skoro od miminka) kde jsme onemocněli chřipka a zánět průdušek, byly jsme 2x na pohotovosti kde nám řekli, že jí nic není, a že to jsou jen zuby, měla horečky, začala špatně usínat a spát, uspávání na rukách, v noci buzení s křikem. Nakonec jsme jeli zpět domů a k naší Dr. Kde nám řekla že má chřipku. Začla brát antibiotika. Jenže spánek se nelepšil, pořád se budila, v postýlce vůbec nechtěla být, tak začla spát se mnou v posteli. Doteď ji musíme uspávat na rukách, když ji položím vedle sebe do postele, dělá blbosti. Po těch 2 měsících se spánek trošku zlepšil, ale pořád se v noci budí, někdy hned usne, někdy dám dudlík a někdy si sedne, začne se smát nebo lézt a trvá než zas usne, někdy i poplakává. Každý den máme jak přes kopírák, snažím se dodržovat večerní rituály. Koupel, nebo opláchnutí, namazání krémem, oblékání, umělé mlíčko (nekojím), namazat zoubky, pomazlit a uspat na rukách. Do té půlnoci jakž takž a pak to začíná. Přes den spí po obědě třeba ty dvě hodinky a tak už ji nedávám spát, aby usla večer, když má kratší spánek, spí pak ještě v kočárku max hodinku, aby pak zas usla večer. Ještě dodám, že přes den je hodná, krásně si hraje, papá, prospívá. Můj dotaz je, co dělám špatně, nebo jak docílit toho, aby spala celou noc. Děkuji, snad to nepíšu moc zmateně.
Dobrý den. Vše děláte dobře, je to období, kdy děti mohou mít neklidný spánek, zkuste Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupina B6, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a zklidňuje.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý denSyn 15 měsíců prodělal horečku 39°C dva dny, po týdnu zvracel obloukem asi 36 hodin a měl průjem. Byl značně dehydratován, plenka byla dva dny téměř suchá (ale měl ty průjmy), kojení nakonec celkem zachraňovalo.Nicméně.Po zlepšení situace se mu objevili podivné drobné vyrážky (možná takové červené čárky) na břiše kolem pupíku a trochu i na stehnech (viz foto). Velké fleky na fotkách už měl a ty jsou zřejmě ekzem. Je plačtivější, něco ho bolí v pusince, ale to budou zuby. Možná chytá rýmu, divně polyká.Nedokážete takto na dálku identifikovat podle fotografie, co by mohli ty "vyrážky" být? Jsou více zřetelné po koupeli (ale nekoupeme nějak více teplou vodou). Nemohou souviset s předešlou výše popsanou nemocí?Děkuji


Dobrý den. Omlouvám se, podle fotek nelze spolehlivě posoudit, kontaktujte svého pediatra.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, je prosim normální,že dítě ve 20.mesicich miva ještě casto ridsi stolici? Někdy ma v ni i hlen.Třeba jako mívají děti kolem 1 roku. A hlavně mě ještě zajímá jestli je v pořádku že má tu stolici třeba 5x za den.Neco sní, po chvíli se vykaka,pak zase třeba po 2hod.i když nic nejí.Byva často z toho hodně zapruzeny,nosi ještě plíny. Stravu má normální,pestrou.Kdyz si da k obedu napr.nejakou omáčku nebo guláš tak ho to hned protáhne. Jeste mu dorůstají zuby,může to být třeba i tím?Před několika měsíci měl dlouho průjem a měl i dietu,ale z výteru měl všechno v pořádku, probiotika bral k tomu.
Dobrý den. Ano, v tomto věku může být stolice řidší, přidejte probiotika.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dcera 21měsíců má odvápnění prý zubů, začínají ji už i takové růst. Jak ji můžu pomoct? Měla 8krát antibiotika a hodně často kojím. Ale to už ji nejednou pomohlo a tak se mi kojení ukončovat nechce. Může jí pomoct i třeba nějak doplnit vápník?
Dobrý den,
odvápnění neboli demineralizace je počínají fáze kazu, který lze ještě zastavit bez nutnosti vrtání. Zastaví se dokonalou ústní hygienou. Je třeba děťátku opravdu kvalitně čistit zuby 2x denně ( i za cenu zaklenutí a křiku dítěte), bez toho se neobejdeme. Poté je dobré používat kvalitní zubní pasty např. Biorepair od 0 měsíců. Určitě je na místě navštívit dentální hygienistku, která by měla zvolit vhodnou fluoridační techniku pro ordinační i domácí aplikaci. Hygienistka vám pomůže i s technikou čištění, vhodnými kartáčky a mezizubními pomůckami. Můžete také odhalit možného viníka demineralizací. Na vině mohou být antibiotika, nedokonalé čištění nebo i pitný režim (slazené pití po celý den či noc, sirupy na kašel či antipyretika, jiné léky). Kojení se vzdávat nemusíte, jen musíte dokonale čistit. Určitě navštivte dentální hygienistku. V této fázi je děťátku možné celkem snadno pomoci, jakmile se kazy propadnou už je nutné ošetření u lékaře, tedy vrtání (vzrůstá jak finanční zátěž tak hlavně psychika dítěte může trpět).
S pozdravem Petra Koucká

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Bylo zjištěno že dcera 21měsíců má odvápnění zubů, bohužel, i těch co jí rostou. Měla 8krát letos antibiotika a i jednou kortikoidy na kůži. To vše jí prý taky tomu ublížilo, ale když se dozvěděla zubařka, že pětkrát za noc kojím, řekla mi, že mám kojení tedy odbourat. Jenže já s kojením nechci skončit. Ne že by mi to tedy občas nelezlo na nervy, když je to tak často, ale spíš cítím, že na to nejsme ještě ani jedna připravená. A že moje mléko ještě potřebujeme. Je možné že kojení způsobí také odvápnění zubů a že ubližuje, nějak se mi to úplně nezdá. Děkuji moc
Dobrý den,
bohužel pro Vás nemám povzbudivou zprávu - u takto starého dítěte, tak jak to popisujete, se s největší pravděpodobností nejedná o pouhé "odvápnění skloviny", ale již o zubní kaz. Úplně počáteční stádium zubního kazu, nazývané demineralizace (lidově možno i "odvápnění"), se projevuje bělavými skvrnami na zubech. V praxi však většina rodičů toto stádium ještě neřeší a k zubnímu lékaři se vypraví až s děťátkem, když došlo již k většímu poškození zoubků a sklovina se začíná v různé míře drolit. Vzácně může jít i o geneticky podmíněnou vadu tvorby tvrdých zubních tkání, nebo eroze (ty vznikají u dětí nejčastěji v důsledku refluxu), ale mimo jiné se liší typickou lokalizací.
Bohužel jak časté noční kojení, tak jakékoli léky ve formě sirupu podporují vznik zubního kazu. Zubní kaz je multifaktoriálním infekčním onemocněním způsobeným bakteriemi. Bakterie se živí cukry (ty jsou i v mateřském mléce) a následně produkují kyseliny, které naleptávají povrch zubu. Na takovémto, již nerovném povrchu, se ty bakterie snáze "uchytí", namnoží a při dalším příjmu jakéhokoli cukru pak vyprodukují o to větší množství kyselin. V noci je navíc velmi omezené "samočištění" dutiny ústní, tvoří se výrazně méně slin, nehýbe se tolik jazyk ani tváře. Takže zoubky zůstanou prakticky stále obalené tím mlékem. Navíc při častém příjmu jakéhokoli cukru, tedy i při častém nočním kojení, není prakticky žádný prostor pro remineralizaci skloviny - opětovné získávání minerálů ze slin.
To, že dítě je kojenec do ukončeného 12. měsíce života a pak již batole, znamená sice, že pak již dítě mateřské mléko z hlediska výživy již nepotřebuje, ale na druhou stranu to neříká nic o tom, že by z jiných důvodů nemohlo/nemělo být prospěšné. Ale noční kojení, navíc 5x za noc, téměř dvouletého dítěte je pro jeho zuby již bohužel škodlivé. Pokud má děťátko v noci žízeň, zkuste mu nabídnout čistou vodu, případně zvýšit vlhkost vzduchu v místnosti, kde spí (může mít jen suché sliznice). Některé děti mohou mít v tomto věku ještě v noci mezi 2.- 5.h ráno opravdu hlad, pak je na místě úprava jídelníčku a stravovacích návyků přes den/večer, v nejhorším případě dát v tuto dobu jednu velkou dávku mléka, ale to pak zapít čistou vodou a zoubky ideálně ještě přečistit.
Pokud se však dítko budí 5x za noc, přes den normálně jí, k večeři sní běžnou porci kaše či jiného vhodného jídla pro batole a eventuálně dostane ještě před usnutím a vyčištěním zubů mléko, pak se nebudí kvůli hladu. Řešit toto buzení kojením, znamená bohužel pro dítě do budoucna s velkou pravděpodobností značné problémy se zoubky. Zubní kaz je zapotřebí řešit již v tomto věku a stádiu a zamezit dalšímu rozvoji zubního kazu. Kromě opravy zoubků jsou samozřejmostí i režimová opatření, kam patří i odbourání nočního kojení, nastavení optimálních stravovacích návyků a řádná hygiena dutiny ústní. Předpokládám, že Vás nikdo nenutí dítě úplně odstavit, pokud Vám oběma vyhovuje. Jen je třeba, abyste vše nastavila tak, aby to pro dítě bylo přínosem, ne příčinou jeho zdravotních problémů v budoucnu a pro Vás trápením.
Věřím, že to zvládnete k Vaší oboustranné spokojenosti.
MUDr. Irena Červená

Pro akci je nutné přihlášení