Celkem výsledků pro výraz "zakrok": 55
Vážená paní doktorka,jsem cca 4 měsíce po porodu. Již během něj jsem byla sledována kvůli děložnímu čípku. Koncem roku 2015 jsem podstoupila konizaci pod narkózou laserem kvůli diagnóze CIN II-III. Následně jsem byla sledovaná co půl roku a vše bylo v pořádku až do změny gynekologa po otěhotnění. Paní doktorce se něco nezdálo a poslala mě na podrobnější vyšetření k někomu jinému. Absolvovala jsem kontroly během těhotenství a hned po šestinedělí jsem podstoupila rekonizaci v lokálním umrtvení. Výsledky ale ukázaly, že nález sahá hlouběji do hrdla a je atypický. V správě je napsané CIN II,III v.s. non in sano (léze zasahuje nejspíše hluboko do hrdla a není jasno jestli byla zákrokem odstraněná celá) endobrush HSIL. Byla mi doporučená další rekonizace v celkové narkóze. To by samo o sobě asi problém nebyl, ale když jsem se zeptala, jestli by nebyl problém s těhotenstvím, pán doktor se zarazil a sdělil mi, že už teď mám natolik zkrácený čípek (nejsem si jistá, myslím, že říkal 4 mm, ale to se mi zdá hrozně málo), že mi těhotenství nedoporučuje, a po té další rekonizaci by bylo prakticky vyloučeno donošení. V prvém momentě jsem navrhla, jestli by bylo možné, kdybych otěhotněla co nejdřív a dořešilo by se to až po těhotenství. Pán doktor mě upozornil, že již teď by sem musela být na extrémně rizikovém těhotenství a prakticky od 20tt ležet. Ale že by to hypoteticky šlo, jestli by se mi povedlo otěhotnět cca za 3-6 měsíců. Déle by čekat nedoporučoval. Ale na vlastní riziko, že by se nález rozšířil a následně by se mi musela odebrat o dost větší část hrdla. Následně jsem byla s výsledky u mé doktorky, a ta tuto možnost zcela odmítla, že by mě to mohlo ohrozit na životě, že by se nález mohl změnit na rakovinu. Navíc jsem rodila akutní sekcí, takže podle ní bych neměla otěhotnět minimálně rok. Nutno podotknout, že doteď mně ani jeden z nich neřekl, že by mohl být problém s následným těhotenstvím, takže to byl pro mě docela zásadní šok. Opravdu hrozně moc bychom s manželem chtěli druhé dítě. Takže můj dotaz zní, jestli zkusit otěhotnět teď a risknout rozšíření/zhoršení nálezu, případně i s rizikem, že by mohl být problém i s jizvou po sekci, nebo raději podstoupit zákrok hned. A bylo by v tomto případě opravdu tak nemožné donošení? Na internetu jsem našla, že je možné nějaké zašití, ale nič bližšího se mi nepovedlo dohledat. Předem děkuji za názor.
Dobrý den, na vašei otázku není jednoduchá odpověd. Co se týče rizika zhoršení nálezu s ohledem na čas, k tomu všemu by se měl vyjádřit expert na kolposkopii a nálezy na hrdle. Nevím, zda jste tímto expertem myslela pana doktora. Pokud ano, pak ten by měl mít jasnou představu o délce vašeho čípku. Pokud jste po 2 zákrocích na čípku, pak je opravdu možné, že délka je pouhé 4 mm a v tom případě je riziko potratu či předčasného porodu velké. Je možné ženě s inkompetencí čípku udělat preventivně cerclage (zašití děložního čípku), nicméně ani tento výkon není všemocný. Druhou otázkou je opravdu váš odstup od císařského řezu. To, zda je rekonizace v případě tohoho nálezu nutná nyní, musí rozhodnout expert na kolposkopii (což já tedy nejsem) a pokud ano, pak není rozumné prodlevu riskovat. Vše je ale koneckonců vždy jen na pacientovi, jakou možnost si zvolí po seznámení se všemi riziky a možnostmi.
Hodně štěstí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem necelý rok po konizaci čípku, nejdříve vypadal nález na CIN II-III, nakonec to byl již CiS. Chtěla bych se zeptat, zda je pravda to, že po tomto zákroku, je ideální otěhotnět do 1 roku? Děkuji
Dobrý den, odpověď na vaši otázku není tak jednoznačná. Samozřejmě záleží na vašem věku a jiných aspektech. Obecně lze říci, že je samozřejmě ideální otěhotnět co nejrychleji, protože riziko recidivy dysplasie čípku v tomto případě hrozí, i když je malé a další zákrok na čípku zvyšuje rizika v těhotenství.Každopádně doporučuji toto konzulrovat se specialistou, u kterého byste měla být s čípkem sledována.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, podstoupila jsem chirurgický zákrok - korekci vpáčených bradavek s přerušením mlékovodu. Další dítě již neplánuju. Chirurg mi řekl, že kojit již nelze, a případně se toto řeší s gynekologem, kdybych náhodou názor na těhotenství změnila. Můžete mi, prosím,sdělit, jakým způsobem se toto řeší a jestli by to mohlo způsobit další komplikace nebo ohrozit plod?děkuji
Dobrý den, upřimně s tímto zákrokem ani stavem po něm (stran kojení) nemám žádné zkušenosti. Nicméně těhotenství určitě nic nebrání. Co se týče kojení, mám za to, že kojení půjde a nebude žádný problém, nebo kojení nebude možné a poté by vám z toho důvodu byla zastavena laktace.
Pro akci je nutné přihlášení