banner

Celkem výsledků pro výraz "zakrok": 55

Polyp
avatar Andrea5M 30. 03. 2017

Dobrý den, paní doktorko, děkuji za odpověď. Chtěla jsem se ještě zeptat, zda se ten polyp vyplaví během menstruace sám, nebo mám kvůli tomu brát ty prášky? Ty tomu mají jako dopomoci, nebo jak, moc tomu nerozumím. Navíc jsem četla, že to jsou samé hormony, takže budu mít celé tělo rozhozené, navíc jsem se léčila se štítnou žlázou a mám všechny hormony zakázené, moc se mi do těch prášků nechce, nevím jestli mi mají jako pomoci. Jinak mi je 36 let, jak píšete a mám po jednom porodu, tak nevím, zda mám na tu hysterografii nebo hysterosterii chodit. Zda je to nutné nebo můžu vyčkat? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, polyp se menstruací vyplaví sám, pokud se tak má stát. Norethisteron tomu určitě pomoci nemá. Ten, jak jsem Vám psala, naopak brání menstruaci, dokud se zákrok neprovede. To je ovšem moje domněnka - proč vám váš gynekolog tyto léky napsal. Ovšem já nejsem Váš gynekolog a tudítž bude nejlepší, když se zeptáte jeho, proč Vám dané léky předepsal.

Dobrý den,mám dotaz ohledně svého těhotenství, 19.3. jsem dobrala prášky Provera (z důvodu nepravidelné menzes) Menzes se nedostavil, kontrola u lékaře v pořádku. 3.4. těhotenský test - pozitivní4.4. kontrola u lékaře ultrazvuk - nic6.4. těhotenský test opět pozitivní11.4. kontrola u lékaře ultrazvuk - nic12.4. odběr krve - hladina hCG 2880 (ultrazvuk - nic) podezření na GEU - mírné špinění, jiné obtíže nejsou13.4. odběr krve - hladina hCG 3270 (ultrazvuk - nic)18.4. odběr krve - hladina hCG 4973 (ultrazvuk - nic)Dle lékaře stále trvá GEU, doporučil laparoskopický zákrok. Je zde možnost, že těhotenství je v brzkém stádiu a proto není plod ještě vidět? Nemám žádné jiné zdravotní potíže kromě pomalejšího růstu hladiny hCG. Předem děkuji za Váš názor.Se srdečným pozdravemZuzana K.

Dobrý den, diagnóza mimoděložního těhotenství je bohužel velice pravděpodobná a váš lékař uvažuje správně. Pokud je hladina hCG více než 1000 IU, pak by měl být alepsoň náznak plodu v děloze vidět. 

Čili pokud je vaše hodnota téměř 5000 IU, pak je určitě vhodné situaci nějak řešit. Mimoděložní těhotenství by totiž mohlo každou chvíli prasknout a krvácení ohrozit váš život. I pomalejší růst hCG svědčí pro patologii těhotenství. Laparoskopii bych tedy co nejdříve také doporučila.

 

Dobrý den, mohu se Vás zeptat. Jsem po 3 sekcích a od poslední je to 15 měsíců. Když malá měla 11 měsíců, opět jsem otěhotněla, dělsli mi kyretáž ze zdravotní indikace. Potom jsem brala antikoncepci do března, tehdy jsem měla poslední menstruaci 5.3., od té doby jsem antikoncepci nebrala. S mužem jsme měli styk jen jednou a to jsem použila tabletku po, ale asi nezabrala, jelikož jsem zase těhotná. Můžete mi říct, zda mi kyretáž udělají jako zdravotní indikaci? Už mám 3 sekce, ale asi si to budu muset uhradit dama. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte po 3 císařských řezech, pak byste měla mít zákrok hrazený pojišťovnou. Spíše by bylo rozumné se zamyslet, zda by nebyla pro vás vhodná antikoncepce, než podstupovat opakované operační zákroky včetně celkové narkózy.

Dobrý den, děkuji a nevíte, koho se můžeme zeptat? Manžel měl jít na tu operaci už před půl rokem, ale chtěl na ni až mu skončí smlouva a teď, když se naskytla ta příležitost, tak by mohl jít na ni už teď. :) Dneska ráno volal doktorovi a ten mu řekl, že ten zákrok se prování vždy v úterý, tento týden/zítra by už to nestihl, ale mohl by tedy 20.6., 27.6. nebo až 4.7. (což je sice ještě v 7denní ochranné lhůtě, ale nevíme, zda by nemusel jít už na pracák). Pak bude hospitalizován cca 10 dní a pak doma na doléčení.No a my nevíme, zda může jít na něj až po ukončení pracovní smlouvy nebo raději před. Pan doktor se v tom taky nevyzná a manželovi je to jedno, ale pokud by týden ovlivnil celou mateřskou, tak to by nás moc mrzelo.Nevíte, koho se tedy na to zeptat, kdo by nám poradil?Ještě jednou moc děkujeme a přejeme krásný den,Zuzka

Dobrý den, nemohu nikomu oficiálně radit, aby nastoupil na nemocenskou a kdy. :-) Pokud to ale máte takto, tak jednoznačně nejlepší bude, když nemocenskou nastoupí těsně před skončením pracovní smlouvy - hlavně právě kvůli tomu, že nebude muset obcházet úřady a evidovat se na ÚP. S tou PPM stejně nevím, jestli vám to klapne, když otec může na mateřskou nastoupit až od toho 7. týdne po porodu. Budu držet palce, aby sehnal do té doby nějaké místo.

Revize dělohy
avatar Ludmila29 05. 02. 2020

Dobry den, pred tydne a neco my zjistily zamkle tehotenstvy.Bylo to 9tt hned za dva dny sem podstoupila revizy delohy.Zakrok probehl v poradku jen sem ztratila vice krve.Mohu se zeptat ,kdy muzu zacit s pohlavnim stykem s ochranou?A take kdy je dobre zacit se o miminko snazit znovu?Na gynde my rekli ze muzu hned po mesici jak my skonci mesicky jaky mate nazor?Dekuji za odpoved.

Dobrý den, po proběhnutí 1 menstruačního cyklu je možné začít se snahou o těhotenství znovu. Jinak obecně alespoň 4 týdny je dobré udělat co se týče pohlavního styku pauzu.

Dobry den, chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

Dobrý den,po revizi těhotenství v 9 tt se mi vytvořil v děloze hematom (velikost: 8mm). Vstřebá se časem nebo bude nutný opět operační zákrok, děkuji.

Dobrý den,

postupy jsou různé,  nicméně je možné, že vyčkáte, zda se spontánně neodloučí během následujícího menstruačního krvácení.

Štítky:
Revize dělohy
avatar Markettaa 23. 08. 2017

Dobrý den,dnes jsem byla na ultrazvuku. Dle výpočtu sestřičky bych dnes byla v 9+2tt. Když mi dnes sestřička psala do průkazky výsledky odběru z minulého týdne, vše bylo v pořádku. Následně na ultrazvuku mi pan doktor oznámil, že nebije srdíčko a poslal mě na oddělení, kde mají prý ještě lepší ultazvuk pro potvrzení nebo vyvracení. Potvrzena nečinnost srdíčka. Zítra jdu na zákrok. Na zprávě z ultrazvuku na oddělení je napsáno ze CRL odp 9+0. Je možné, že by embryo zamlklo před dvěma týdny, aniž bych měla jakékoliv příznaky? Nekrvácím, jen po pohlavním styku se sem tam objevil lehoucce narůžovělý výtok , který ale nepřetrvával dál, unavená jsem tak jako na začátku těhotenství, jinak mi vůbec nic není. Na další ultrazvuk nepůjdu, jsem realista, od závazku jsem věděla, že se to stát může kdykoliv. Toto bylo první těhotenství. Jen je mi divné, že příznaky nejsou žádné.Děkuji,Hezký den

Dobrý den, pokud byste podle poslední menstruace měla být 9+2 a CRL je 9+0, pak k zamlknutí došlo před několika dny. Pokud by k němu došlo před dvěma týdny, pak by plod odpovídal 7. týdnu. Velmi často nejsou při zamlknutí žádné příznaky a nemusí být ani dlouho po něm. Po čase se většinou dostaví krvácení různé intenzity. Kdy se ale dostaví - to je také velmi individuální.

Sterilizace
avatar girona 06. 09. 2017

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Jsem podruhé těhotná, první porod císařským řezem, druhý porod mi můj gynekolog doporučuje také provést císařským řezem. Dále mi navrhl zvážit možnost sterilizace (podvázání vaječníků) přímo při císařském řezu. Je mi 37 roků, další dítě už nechceme a sterilizace by řešila užívání antikoncepce po porodu. Ujišťoval mě také, že sterilizace nemá žádný vliv na tělo, hormonální změny, dřívější přechod atd. a že to na sobě vůbec nepoznám. Já si tím ale nejsem úplně jistá a navíc je to zákrok, který ze zdravotního hlediska není nutný. Prosím o Váš názor, zda-li sterilizace má nějaké vedlejší účinky na tělo. Děkuji.

Dobrý den, sterilizace jako taková žádný vliv na organismus nemá. Jedná se o prosté podvázání vejcovodů, takže na činnost vaječníků nemá žádný vliv. Spíše mě udivuje, proč vám váš lékař odporučuje provést na základě jednoho císařského řezu automaticky druhý. Standartně mohou ženy po císařském řezu / pokud splňují podmínky - nejedná se o konec pánevní či velký plod nad 4000g) rodit vaginálně a je to dokonce i žádoucí. Druhý císařský řez je opět velká zátěž pro organismus, bývá mnohem obtížnější než první operace atd.. a představuje tak daleko větší riziko než sterilizace.

Dobrý deň, deň dnes som bola na preventívnej prehliadke u nového gynekológa a ten mi povedal, že mám na krčku maternice endometriózu a že podľa výsledku z cytológie (najskor za 2tt) sa uvidí, či mi to bude mocť vypáliť. Minuloročná cyto vyšla PAP II bez malignít. Podľa lekára to tam mám dlhšie..nechápem ako si to moja predošla lekárka nemohla všímnúť a prečo ma neliečila...Prosím Vás ako sa zákrok vypalovania endometriózy na krčku maternice odborne volá? Je možné, že sa mi to vráti? A ak mi výjde cytológia zle potom sa to lieči len operačne, alebo v spolupráci s onkológiou? Aký vplyv to bude mať na to, aby som mohla byť tehotná? Vaječníky aj vajicovod sú v poriadku. Mám 26 r. a bábatko plánujeme mať. Ďakujem za odpoveď.

Dobrý den, endometrióza děložního hrdla a přednádorové změny na děložním hrdle jsou dvě zcela rozdílné věci a jejich léčba spolu nesouvisí. Pokud by vám vyšel patologický nález na děložním čípku, tzn. vyskytovaly by se v něm přednádorové změny, pak léčba závisí od toho, jakého stupně změny jsou, kolik ke vám let, atd. Léčba je tedy velmi individuální dle výsledků. Někdy se stěry opakují, jindy se přistupuje k operačnímu řešení tzv. konizaci. Samotné přednádorové změny na čípku nemají vliv na otěhotnění. Vypalování endometriozy žádný speciální odborný název nemá.

Dobrý denmám jen dotaz. Neb u nás v nemocnici moc casu neměli a moje pani doktorka je na dovolené. V pátek po revizi po zamlklém těhu 8+5 ale dle UTZ konec 7tt :-( Chci se zeptat na zprávu zprávu k revizi. Začátek chápu,ale pak tam mám jen AM zachycen kleštěmi, revize dutiny děložní kyretou, výkon bez komplikaci. Aplikovana uterotonika. Diagnoza O021 Zamkly potratPřijde mi to prostě nějak malý popis..já nevím. Možná jem jen hloupá. Tak se nezlobte.Jsem ted trochu mimo. Díky..A to nejdulezitejsí..neb uz je mi 44..snaha o další početí je asi nesmyl že :-(

Dobrý den, popis zákroku je zcela standartní. Jedná se o zákrok malý a většinou nekomplikovaný, tudíž nevyžaduje dlouhého popisu. Co se týče vašeho dalšího těhotenství a věku, pak je pravdou, že s rostoucím věkem se zvyšuje riziko chromozomálních vad u plodu, který následkem toho většinou zamlkne. Ve 44 letech je toto riziko velmi vysoké a navíc velmi klesá pravděpodobnost otěhotnění obecně, Nevím, zda nějaké děti máte. Pokud byste zvažovala další těhotenství, pak bych doporučovala cestou asistované reprodukce.

Dobrý večer, mám za sebou právě 6ti nedělí po revizi ( zamlklé těhotenství 8 tt). Bylo mi řečeno, že menses se dostavuje 4 až6 týdnů po zákroku. Kontrola za 14 po zákroku bylo ok, krvácela jsem 2 dny a pak konec. Menses nikde, v 5 týdnu začaly menstruační bolesti i ruzový výtok trvalo to 5 dní, což by i podle výpočtu cyklu na menses odpovídalo. Jen mě mate intenzita. Mám se objednat na kontrolu? K Dr. mám přijít až v lednu na kontrolu cysty na pravém vaječníku ( 5,5 x 4 cm). Nebo mám vyčkat na další menstruaci, která by měla být okolo 15.12. Omlouvám se, ale potřebuji asi spíš uklidnit. Děkuji za odpověď a hezký zbytek dne. Jelínková

Dobrý den, určitě vyčkejte. Někdy se může po revizi stát, že menstruace je atypická - přece jen se jedná o zákrok na děloze. Klidně tedy vyčkejte lednové kontroly, i kdyby další menstruace byla opět slabá a nebudou jiné potíže.

Dobrý den, omlouvám se za dotaz, který sem asi nepatří.. Doufám, že mi poradíte. Je mi 14 let a už asi tři měsíce mi při otevírání úst přeskakuje pravý čelistní kloub.. Pravděpodobně znám příčinu a to je křivá stolička, takže mám právě pravý kloub zavřený víc než levý > křivě zavírám spodní čelist.. A docela se bojím jít k lékaři, i když se mu stejně nevyhnu, protože na všech internetových diskuzích je zmínka o výplachu kloubu a tomu nevím, jestli se vyhnu, protože to má sice být až poslední případ, pokud nezabere cvičení nebo dlaha ale člověk nikdy neví, na jakého lékaře narazí.. Takže můj dotaz, kam mám jít s čelistí - na koho se obrátit - jestli na zubaře či chirurgii. A je možnost, že mi odpovíte, jestli se vyhnu výplachu? Vím, že tato stránka je pro maminky a tak, ale jste jediná poradna, co znám, za kterou se nemusí platit. Doufám, že mi budete moc poradit..

Lupání a přeskakování v kloubu ještě nemusí znamenat nic vážného. Z vašeho popisu se opravdu zdá, že za příčinou stojí dotyčná vystouplá stolička. Stolička je zatěžována při kousání jako první a tím trpí i čelistní kloub. Řešení takového problému pak není nic obtížného, stačí stoličku zaleštit a snížit. Nejde o žádný bolestivý zákrok, zubnímu lékaři to zabere maximálně 10 min (pokud navštěvujete dentální hygienistku, i ona by vám mohla pomoci). Takže první doporučení je opravdu jít k běžnému vašemu ošetřujícímu zubnímu lékaři, sdělit problém s kloubem a hlavně také otevřený skus (píšete, že nemůžete oboustranně stejnoměrně zavřít ústa). Lékař stoličku zaleští, napraví se tím i problém s dokusováním a kloub se sám navrátí ke svému zdraví. Za druhé, pokud problémy s čelistním kloubem budou pokračovat, doporučuji navštívit znovu vašeho zubního lékaře, on vás odešle na stomatochirurgii, kde vás jen vyšetří (určitě nebudou dělat žádné výplachy) a odešlou na fyzioterapii. Věřím ale, že problém se vyřeší samotným malým zákrokem u zubního lékaře. 

V opačném případě, když nebudete nynější malý problém řešit, mohou v budoucnu nastat komplikace s "vystouplou" stoličkou a protilehlými zuby. 

Seberte odvahu a jděte ráno ke svému zubnímu lékaři ;-) 

avatar
Petra Koucká, DiS. dentální hygienistka

Dobrý deň, 16.02. som absolvovala prerušenie tehotenstva vysatím v cca 5. tyzdni, od vtedy prešli 2 týždne. Menštruáciu zatiaľ nemám. Tehotenský test mi však stále ukazuje pozitívny výsledok. Ako dlho môže byť Hcg hormón v krvi? Nezodpovedne sme s priateľom mali pohlavný styk pred týždňom, mohlo by po prerušení dôjsť k tehotenstvu? Mám teraz 2. deň vagin. mykózu, mala som takýto problém pár dní aj pred zákrokom, doktor povedal, že kontrolu vykoná až po menštruácií. Ďakujem pekne.

Dobrý den, 14 dní po interupci by již pozitivní test být neměl. Doporučuji vzhledem k této skutečnosti a absenci menstruace navštívit gynekologa k UZ kontrole, zda byl zákrok proveden dobře. To, že byste měla týden po otěhotnění pozitivní test je velmi nepravděpodobné.

Dobrý den, prosím Vás o radu..S přítelem plánujeme znovu pokusy o miminko, ale mám trochu strach. Neboť od od prosince 2017 roku bojují se streptokokem na krčních madlich. Poprvé mi byl zjištěn v prosinci dostala jsme ATB následně v únoru jsme měla opět komplikace a byl opět zjištěn streptokok doslala jsme ATB a po dobrání mi udělali kontrolní stěr a byl tam stále. Doktorka si myslí že mám oslabenou imunitu a jsem nejspíš bacilonosičem. Myslíte že toto může mít vliv na moje budoucí těhotenství a ohrozit plod, když letošního roku v lednu v 11+3tt my bylo zjištěno zamlklé těhotenství a musela jsem jít na zákrok. Děkují a přejí krásný den

Dobrý den, něměla bych obavy o budoucí těhotenství. Bakteriální flora je na ruzných částech těla různá. Neznamená to, že automaticky máte streptokoka i v pochvě. Streptokoků je navíc spousta typů a některé se v pochvě nachází zcela běžně jako součást mikroflory. 

Vážená paní doktorka,jsem cca 4 měsíce po porodu. Již během něj jsem byla sledována kvůli děložnímu čípku. Koncem roku 2015 jsem podstoupila konizaci pod narkózou laserem kvůli diagnóze CIN II-III. Následně jsem byla sledovaná co půl roku a vše bylo v pořádku až do změny gynekologa po otěhotnění. Paní doktorce se něco nezdálo a poslala mě na podrobnější vyšetření k někomu jinému. Absolvovala jsem kontroly během těhotenství a hned po šestinedělí jsem podstoupila rekonizaci v lokálním umrtvení. Výsledky ale ukázaly, že nález sahá hlouběji do hrdla a je atypický. V správě je napsané CIN II,III v.s. non in sano (léze zasahuje nejspíše hluboko do hrdla a není jasno jestli byla zákrokem odstraněná celá) endobrush HSIL. Byla mi doporučená další rekonizace v celkové narkóze. To by samo o sobě asi problém nebyl, ale když jsem se zeptala, jestli by nebyl problém s těhotenstvím, pán doktor se zarazil a sdělil mi, že už teď mám natolik zkrácený čípek (nejsem si jistá, myslím, že říkal 4 mm, ale to se mi zdá hrozně málo), že mi těhotenství nedoporučuje, a po té další rekonizaci by bylo prakticky vyloučeno donošení. V prvém momentě jsem navrhla, jestli by bylo možné, kdybych otěhotněla co nejdřív a dořešilo by se to až po těhotenství. Pán doktor mě upozornil, že již teď by sem musela být na extrémně rizikovém těhotenství a prakticky od 20tt ležet. Ale že by to hypoteticky šlo, jestli by se mi povedlo otěhotnět cca za 3-6 měsíců. Déle by čekat nedoporučoval. Ale na vlastní riziko, že by se nález rozšířil a následně by se mi musela odebrat o dost větší část hrdla. Následně jsem byla s výsledky u mé doktorky, a ta tuto možnost zcela odmítla, že by mě to mohlo ohrozit na životě, že by se nález mohl změnit na rakovinu. Navíc jsem rodila akutní sekcí, takže podle ní bych neměla otěhotnět minimálně rok. Nutno podotknout, že doteď mně ani jeden z nich neřekl, že by mohl být problém s následným těhotenstvím, takže to byl pro mě docela zásadní šok. Opravdu hrozně moc bychom s manželem chtěli druhé dítě. Takže můj dotaz zní, jestli zkusit otěhotnět teď a risknout rozšíření/zhoršení nálezu, případně i s rizikem, že by mohl být problém i s jizvou po sekci, nebo raději podstoupit zákrok hned. A bylo by v tomto případě opravdu tak nemožné donošení? Na internetu jsem našla, že je možné nějaké zašití, ale nič bližšího se mi nepovedlo dohledat. Předem děkuji za názor.

Dobrý den, na vašei otázku není jednoduchá odpověd. Co se týče rizika zhoršení nálezu s ohledem na čas, k tomu všemu by se měl vyjádřit expert na kolposkopii a nálezy na hrdle. Nevím, zda jste tímto expertem myslela pana doktora. Pokud ano, pak ten by měl mít jasnou představu o délce vašeho čípku. Pokud jste po 2 zákrocích na čípku, pak je opravdu možné, že délka je pouhé 4 mm a v tom případě je riziko potratu či předčasného porodu velké. Je možné ženě s inkompetencí čípku udělat preventivně cerclage (zašití děložního čípku), nicméně ani tento výkon není všemocný. Druhou otázkou je opravdu váš odstup od císařského řezu. To, zda je rekonizace v případě tohoho nálezu nutná nyní, musí rozhodnout expert na kolposkopii (což já tedy nejsem) a pokud ano, pak není rozumné prodlevu riskovat. Vše je ale koneckonců vždy jen na pacientovi, jakou možnost si zvolí po seznámení se všemi riziky a možnostmi. 

Hodně štěstí. 

Těhotenství
avatar AdNe 31. 05. 2018

Dobrý den, jsem necelý rok po konizaci čípku, nejdříve vypadal nález na CIN II-III, nakonec to byl již CiS. Chtěla bych se zeptat, zda je pravda to, že po tomto zákroku, je ideální otěhotnět do 1 roku? Děkuji

Dobrý den, odpověď na vaši otázku není tak jednoznačná. Samozřejmě záleží na vašem věku a jiných aspektech. Obecně lze říci, že je samozřejmě ideální otěhotnět co nejrychleji, protože riziko recidivy dysplasie čípku v tomto případě hrozí, i když je malé a další zákrok na čípku zvyšuje rizika v těhotenství.Každopádně doporučuji toto konzulrovat se specialistou, u kterého byste měla být s čípkem sledována.

Dobrý den, podstoupila jsem chirurgický zákrok - korekci vpáčených bradavek s přerušením mlékovodu. Další dítě již neplánuju. Chirurg mi řekl, že kojit již nelze, a případně se toto řeší s gynekologem, kdybych náhodou názor na těhotenství změnila. Můžete mi, prosím,sdělit, jakým způsobem se toto řeší a jestli by to mohlo způsobit další komplikace nebo ohrozit plod?děkuji

Dobrý den, upřimně s tímto zákrokem ani stavem po něm (stran kojení) nemám žádné zkušenosti. Nicméně těhotenství určitě nic nebrání. Co se týče kojení, mám za to, že kojení půjde a nebude žádný problém, nebo kojení nebude možné a poté by vám z toho důvodu byla zastavena laktace.

Dobrý den.Po roční snaze o těhotenství, jsme byli s přítelem odesláni na ivf kliniku.po ultrazvuku mi bylo zjištěno,že mám spoustu nahromaděných vajíček,které neodcházejí přes vejcovody do dělohy .nyní jsem dva dny po hysteroskopii ,kdy zjišťovali průchodnost vejcovodů.ultrazvuk mi měl být udělán hned po zákroku,jestli tekutina prošla.nicmene byl udělán s omluvou ,že zapomněl,až tři hodiny po zakroku s tím,že tam není naprosto žádná tekutina a tudíž jsou vejcovody nepruchodne.z úst pana doktora zaznělo: pro mě to znamená podstoupení ivf,ale jelikož jste mladá,6 měsíců zkusíme štěstí(plánovaná ovulace),následně IUI a případně poté IVF.(stručně napsáno)Je možné,že mohl být výsledek po třech hodinách zkreslený?Četla jsem,že při laparoskopii je možné odstranit pripadne srůsty a vidět více než při hysteroskopii,ale ta mi jako možnost nabídnuta nebyla.Po neplánovaném početí mám devítiletou dceru.pred sedmi a čtyřmi lety jsem se pokoušela otěhotnět.nyni je to třetí pokus,kdy již rok a půl neberu antikoncepci.Bohuzel jsem po sekci a odstranění slepého streva,což vím,že může být příčina případných srůstů atd.Nikdo mi neřekl důvod.na dotaz mi bylo řečeno pouze to,že jsem mohla prodělat chlamydie a tím to haslo.muj pocit je,že by se ta příčina měla zjistit a případně léčit,pokud to jde,jelikož ivf mi přijde jako opravdu konečná,ale nepochopím,že když lékař vidí,že vajíčka nejdou ven i po lékařské pomoci a dokola vyvolávat ovulaci šest mesicu,případně IUI? Není to pak hlavně přicina a zvýšení rizika mimoděložního těhotenství?Měla bych se radši zkusit domluvit na podstoupení laparoskopie? Je větší šance,že by byla příčina zjištěna a odstraněna?Přítel má vše ok.Omlouvám se za delší dotaz a moc děkuji za odpoved

Dobrý den, v případě, že se již takto dlouho snažíte a je podezření na neprůchodnost vejcovodů z důvodu srůstů po přechozích operacích, a navíc je to komplikováno anovulací (tedy jak popisujete stavem, kdy nedozrávají a neuvolňují se vajíčka), bych doporučila zařazení do programu IVF. Pokud páry vnímají IVF jako poslední možnost, není to správné, poněvadž IVF odkládají až na dobu, kdy jeho úspěšnost z důvodu narůstajícího věku ženy není již příliš dobrá. IVF je metoda první volby v případě takové anamnézy a takových stavů, jako máte Vy. Operační řešení nepřináší statisticky tak dobré výsledky, jako mimotělní oplození. U žen ,které k tomu mají dispozice, se srůsty po dalším zákroku zpravidla utvoří znovu a navíc, i když se vejcovody mechanicky zprůchodní, nemusejí být pak funkční, vejcovod je aktivní orgán k transportu vajíček, spermií a pak oplozeného vajíčka do dělohy, ale  k tomu musí být v pořádku jeho řasinková výstelka, která po zánětech zpravidla je poškozena natolik, že již nefunguje a naopak toto zvyšuje riziko mimoděložního těhotenství. Laparoskopické vyšetření se v moderní reprodukční medicíně již velmi často vynechává, není to již pravidelná součást vyšetřovacího algoritmu, právě  z toho důvodu, že se neprůchodnost vejcovodů a srůsty většinou dnes již neoperují a postupuje se tak, že se vejcovody obchází pomocí mimotělního oplození a transferu embrya rovnou do dělohy, což vede  k otěhotnění mnohem dříve a lépe, nežli další operační zákrok a pak hojení a vyčkávání další roky, zda se to povede……Rozhodnutí jak postupovat je samozřejmě na Vás. Pokud budete vyžadovat laparoskopii, pak Vám ji jistě někde udělají. Je však otázkou, co tím získáte. Záleží také na věku. Pokud by Vám bylo 25 let, a měla-li byste praidelnou ovulaci, řekla bych, že si zdržení můžete dovolit, pokud se Vám již blíží 30. rok, a máte problémy s ovulací, pak považuji operační řešení za pouhé zdržování.

Pokud byste měla další dotazy, obraťte se na moji mailovou adresu: kvesela@repromeda.cz.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu
Zanedbání
avatar Andrnika 22. 03. 2019

Dobrý den, s přítelem jsme postupujeme umělé oplodnění a 8.3. mi byly odebrány vajíčka aby je oplodnili atd. A já nějak špatně snášela ten zákrok a hormony - špatně se mi dýchalo, protože jsem měla vodu v plicích, celé břicho nafouklé a ještě se k tomu přidali hodně zvýšené jaterní testy a srážlivost krve. Když jsem si po 3 dnech v té klinice stěžovala tak mi bylo řečeno že se to samo zlepší. Tak jsem šla na hematologii, kde mě okamžitě přijali a umístili na lůžko, že to není normální. A můj dotaz zní jestli se klinika asistované reprodukce zachovala správně nebo pochybila a měla se mými potížemi zabývat.Moc děkuji za odpověď

Dobrý den,

bohužel nemám příslušnou zdravotní dokumentaci, abych mohla objektivně situaci posoudit. Pravidlem je, že reprodukční kliniky samozřejmě sledují pacientky s komplikacemi po mimotělním oplození, zejména s případy hyperstimulačního syndromu. Buď klientka dochází na kontroly na danou kliniku, nebo je poslána na další konziliární vyšetření, popřípadě, pokud je to nutné, je hospitalizována v lůžkovém zařízení. Věřím, že budete brzy v pořádku a pak budete moci podstoupit transfer embrya.

Přeji mnoho zdaru v další léčbě.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den,chtěla bych se zeptat v září jsem podstoupila hsk+abraze s biopsií.Pro nepravidelné menstruace a bolesti při pohlavnim styku.Z výsledků mi bylo řečeno že mám 15% přednádorového onemocněni sliznici hrdla a snad i dělohy,,Dostala jsem léky DUPHASTON 15 den cyklu. V únoru se jdu objednat opět na stejný zákrok zda je to v pořádku.Můžete mi prosím říci zda tyto léky pomůžou nebo bude lepšií hned odebrání dělohy,nechci zase čekat na výsledkya ve finále mi stejně odstranění dělohy doporučí.Bude mi 47 let mám jiý 3 děti další určitě neplánuji,prosím máte s tímto nějaké zkušenosti? Jsem zoufalá.Děkuji mockrát a přeji hezký den. Martina

Dobrý den, neznám přesně výsledke vaší histologie z abraze, takže se nemůžu vyjádřit bohužel přesně k vaší otázce. pokud se jedná o !komplexní hyperplasii endometrie" ( ale opravdu se mkohu z vašeho popisu pouze domnívat), pak ve vašem věku při splnění reprodukce je rozumnější dělohu odstranit. Hormonální terapie je na místě u žen, který mají stejný nález, nicméně ještě plánují těhotenství.

Dobrý den,moc bych Vás chtěla požádat o radu. Nyní se okolo mě točí spousta informací ohledně PCOS. Nikdy mi o tomto moje gynekoložka neřekla. Před dvěma měsíci jsem byla na kontrole, kdy mi dělala gynekoložka ultrazvuk, ukazovala mi, jak přesně to tam vypadá a všechno mi popisovala. Řekla mi také, že moje vaječníky vypadají jako ementál a že to je naprosto normální a v pořádku, ať se nelekám. Dnes jsem se ale dočetla, že to zase tak normální a v pořádku není. Mohla bych poprosit o radu, co tedy je nebo není normální v závislosti pro budoucí otěhotnění?Moc děkuji

Dobrý den, bohužel takto na dálku a bez možnosti vidět na ultrazvuku Váš nález Vám nemohu s jistotou říci svůj názor k věci. Nevím, jak velké jsou vaječníky, jak vypadají cystičky, kolik jich je, jak velkých rozměrů apod. Bylo by dobré doplnit i hormonální odběry (FSH, LH, TSH, testosteronu,...), aby se vyloučily i jiné příčiny. Pokud jde skutečně o PCOS, doporučuje se udržování optimální váhy, zdravý životní styl, omezení cukrů, doplňky stravy s inositolem, podpora ovulace farmaky, nebo např. ovariální drilling, což je laparoskopický zákrok. Pokud i tyto konzervativnější metody u ženy selžou, přistupuje se k IVF, pokud chce otěhotnět. Ale to je momentálně předčasné, důležité je vše probrat s Vaší gynekoložkou a prodiskutovat nastálé možnosti řešení. Budu držet palce.

Císařský řez
avatar Mia13 25. 08. 2021

Dobrý den, prosím o raduJsem 37+4 tt podle prvního dne poslední menstruace a miminko mám v poloze KP. Vyšetřoval mě doktor, který se mě hned po příchodu ptal, jak se cítím. Odpověděla jsem mu po pravdě, že mám poslední týden každý den poslíčky, bolesti v kříži a podbřišku a že následkem toho už ani nespím. Jeho odpověď byla ,,to máte blbý, co vám na to mám říct" ... Dále mi sdělil, že má naše miminko velikou hlavu oproti bříšku, ale že je to na hranici zatím. Celkově má 2970g. Potom, že má malinko plodové vody kolem sebe a žádné místo, proto má nožičky i ručičky před obličejem (to mi ukazoval). Na závěr mi sdělil, že rozhodně půjdu císařem, protože u mě by byl komplikovaný porod i kdyby byl otočený správně už kvůli té hlavičce. Na základě těchto informací vím od svého doktora, že je lepší aby šlo dítě ven minimálně týden před termínem přirozeného porodu, což bylo u mě 9.9 podle mého doktora, ale podle nemocnice to je 15.9. nicméně, v nemocnici nemají místo na termín císaře, takže mi nabídli jediný termín na zákrok a to 14.9...prosím o radu, zda je toto správný postup? Odchází mi už hlenová zátka a bolesti jsou nepravidelné, ale hrozné. Není ten termín císařského řezu už docela pozdě? Nemůže být miminko díky té plodové vodě v ohrožení? Přemýšlím zda nezkusim jinou porodnici kvůli dřívějšímu termínu a celkovému přístupu. Děkuji za radu.

Dobrý den, co se týče vedení porodu vaginálně versus císařský řez, záleží na mnoha faktorech - na rozměrech Vaší pánve ku hlavičče miminka, vašem celkovém somatotypu, na tom jak je miminko orientováno, na jeho váze a samozřejmě také na Vašem uvážení. Pokud se zbytečně trápíte a máte dlouhodobě bolesti, bylo by dobré zvážit, zda si nenajít dřívější termín v jiné nemocnici. Bez ultrazvukového vyšetření nemohu posoudit, jak moc málo plodové vody máte. Co se týče poslíčků, může pomoci teplá voda, hořčík, být v klidu a odpočívat. Držím palce, hezký den

Bradavice
avatar Petulina1609 30. 08. 2021

Dobrý den, je mi 25 let a jsem 5 let po porodu. A chtěla jsem se zeptat, mám už nejspíš pár let, nepamatuji si od kdy, na velkém stydkém pysku bradavici, na gynekologii mi nikdy pan doktor k tomu nic neřekl, ani jsem to zatím nějak neřešila. Jenže se mi zdá, že jsem si ji při holení nařízla a celkově bych ji asi chtěla nechat odstranit, tak bych chtěla poprosit o radu, zda je to možné a jak se to prosím popřípadě řeší. Předem moc děkuji za odpověď

Dobrý den, pokud máte bradavici v místech, kde  vám brání v oholení, nebo je zde traumatizována třením, či vám vadí z jiného (např. estetického) hlediska, určitě je dobré si jí nechat odstranit. Zákrok je to rychlý a málo invazivní (záleží na nálezu), lze provést ambulantně v lokální anestezii, kdy se pomocí člunkovité excize bradavička odstraní a následně se ranka ošetří stehy. Hezký den

Dobrý den,na cytologii mám podle výsledků nález, který již nestačí sledovat, ale musí se již dle doktorky řešit. Mám dvě možnosti, buďto biopsii nebo konizaci čípku, pro kterou je moje doktorka spíše nakloněna. Četla jsem však, že výsledky z 1 cytologie nemusí být přesné a výsledek může být nad/podhodnocený či falešně pozitivní. Napadlo mě, zda není lepší pro kontrolu udělat ještě jeden stěr a to již placený LAB test. Nechce se mi věřit, že bych najednou měla takový problém, na prohlídky chodím pravidelně, jsem očkována a mám několik let stálého partnera. Mám 3měsíční mimi a doporučení po zákroku je nezvedat těžké věci, což si nedovedu v mém případě představit. Plánujeme později ještě jedno a tak se obávám, zda chir. zásahem bych pak neměla problémy např. s donošením.Je mi 26 let.Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den, bohužel bez popsání nálezu a jeho závažnosti vám adekvátně nemohu sdělit svůj názor na váš případ. Samozřejmě jako všechny metody, testování nemusí být zcela přesné, ale pokud je nález natolik závažný, že se paní doktorka spíše i ve vašem věku kloní ke konizaci, převažují zřejmě benefity zákroku nad riziky. V případě konizace a následného těhotenství záleží na tom, kolik tkáně čípku je odstraněno (tzn. jak velký konus byl vytnut), jelikož se musí vyříznout taková část čípku, která obsahuje změněné buňky, aby zůstal takzvaný "zdravý okraj". Pokud je tento konus standartní velikosti (nedochází prakticky k amputaci čípku) a dobře se zhojí po zákroku, není důvod k obavám. Samozřejmě během těhotenství tím pádem bude čípek více sledován z důvodu předchozího zákroku, aby se rychleji nezkracoval, ale naprostá většina žen později nemá s tímto potíže. Pokud nakonec na zákrok přistoupíte, je důležité také myslet na dostatek času ke zhojení, nežli se rozhodnete znovu otěhotnět. Držím vám palce, věřím, že vše dobře dopadne ke vší spokojenosti, hezký den.

Dobrý den, dnes začínám 11 tt a včera jsem byla na screeningu, kde mi byla odebrána krev a udělán ultrazvuk. Na ultrazvuku pan doktor našel nezhoubný nádor teratom na vaječníku o velikosti 4,5 cm.(v oblasti levých adnex nehomogenní převážně hyperechogenní útvar 4,5cm v průměru, bez FLOW, v.s. teratom ovarium vpravo bpn, v cavum Douglasi 0) Řekl že by to zatím neřešil a řešil to až po porodu. Vzhledem k tomu, že moje gynekoložka má dovolenou, tak bych se chtěla zeptat Vás, jestli je to běžný postup? Jestli teratom může vadit plodu? Zda byste to řešila stejně? Co mě případně čeká do porodu? Mockrát děkuji za odpověď

Dobrý den,

na postupu Vašeho lékaře nevidím nic špatného, jedná se o benigní útvar, nemusíte se tedy obávat „rakoviny“. Pokud útvar na vaječníku nebude působit komplikace právě probíhajícímu těhotenství, není důvod do toho operačně nyní zasahovat a ohrozit nynější graviditu. Co bude následovat po porodu, je teď obtížné takto předpovídat, nejspíše pak s určitým odstupem od porodu podstoupíte operační zákrok, buďto laparoskopicky nebo laparotomicky, kdy se tento útvar odstraní, samozřejmě pokud to bude anatomicky možné se snahou o zachování vaječníku i vejcovodu postižené strany, i vzhledem k dalším reprodukčním plánům. Hodně štěstí!

Dobrý den, ráda bych se Vás chtěla zeptat na mimodelozni tehotenstvi. Na zakroku jsem byla 14.brezna pouze laparoskopicky zakrok a vejcovod byl ponechan pouze ten plod odstranili. 14. brezna mi rovnou zacly mesicky, ktery jsem mela normalni a trvaly 7 dni jako obvykle a chtela bych se vas zeptat staci uz cekat jen na dvoje mesicky ? Pocítaji se i ty mesicky ktery jsem mela hned po operaci ? Mam udajne cekat 3 mesice a podle druheho p. doktora 3 mesicky.Ja osobne se citim dobre a prvni kontrola po zakroku byla v poradku a beru vytaminy co mi byly doporuceny chtela bych se snazit v kvetnu Dekuji moc za odpoved :)

Dobrý den,

ať se v klidu zahojíte, tak doporučuji se řídit radou lékaře – vyčkat 3 menstruační cykly.