Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100
Dobry den, pracuji jako ucitelka a mam termin porodu 2.8.2020. Od 25.8.2020 mam postoupit v tabulkovem platu o tridu vys, coz by mi zvedlo materskou. Bude to pri vypocitani vyse materskeho prispevku brano u zamestnavatele v potaz? Nebo se pocita z posledniho odpracovaneho mesice?Dekuji a preji hezky den.
Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zpravidla počítá z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, tak z kratší doby. Navýšení platu po nástupu na PPM nebude mít na výši PPM vliv.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka
Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.
Pro akci je nutné přihlášení
Krásný dobrý den, ráda bych se informovala o výpočtu výše mateřské v případě, že bych se nechala zaměstnat na HPP. Aktuálně jsem OSVČ a pracuji externě pro jednu firmu. Každý měsíc si platím dobrovolné nemocenské pojištění (163 Kč). Těhotná zatím nejsem, nicméně výhledově půl roku to již s budoucím manželem plánujeme. Pokud by se povedlo, bude se mi počítat do podmínky "být účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky" i fakt, že jsem si nemocenské platila jako OSVČ, tudíž jsem účastna byla? Možnost přejít na HPP budu mít ve chvíli, kdy budu mít potvrzené těhotenství, tzn. raději po ukončení 3. měsíce těhotenství. Do nástupu na mateřskou mi tedy bude zbývat zhruba 4,5 měsíce. O této variantě přemýšlím s ohledem na velmi nízkou mateřskou v případě OSVČ (více si bohužel na nemocenském hradit nemůžu s ohledem na zálohy). Jako OSVČ působím již 3,5 roku. Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den.
Dobrý den,
do potřebných 270 dní účasti na nemocenském pojištění se Vám započítá i dobrovolná účast při samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM se vypočítá pouze ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu ke své situaci. 25.8.2018 mi skončí DPČ a 26.8.2018 nastupuji na mateřskou tj. 6 týdnů před porodem. Termín porodu je 7.10.2018. Nárok na mateřskou mám, ale ráda bych, aby co nejvíce týdnů z mateřské mohl čerpat manžel (je zaměstnanec, ale u mateřské by pracoval jako OSVČ). Proto se chci zeptat: 1. zda je možné abych se od 26.8. do termínu porodu evidovala na úřadu práce (který za mě bude platit pojištění a případně vyplatí podporu v nezaměstnanosti) nebo platila sama za sebe ZP a SP a peníze z mateřské nečerpala, následně v šestinedělí se vyplácela PPM z mého platu, a poté 22 týdnů mateřská z manželova platu (v této době bych si já opět platila buď sama SP a ZP nebo se evidovala na úřadu práce a po uplynutí mateřské šla já zpět na rodičovskou). Na které úřady se v jednotlivých fázích evidovat? 2. Pokud výše uvedené nelze, abych před porodem PPM nepobírala, v šestinedělí ano, a poté manžel, tak je varianta, že od 26.8., tedy nástupu na mateřskou bude mateřská vyplácena z mého platu, během šestinedělí taktéž a poté zbylých 16 týdnů manželovi a já bych si platila opět pojištění sama nebo se evidovala na ÚP? 3. Co konkrétně v mém případě znamená, že musí mateřská trvat minimálně 14 týdnů?Děkuji za odpověď

Dobrý den, vůbec nechápu, proč nechcete čerpat mateřskou od 26.8. a evidovat se na ÚP. Pokud nebudete PPM čerpat minimálně 6 týdnů před TP, tak ni ztratíte nárok. Jestliže chce čerpat PPM otec, probíhá to tak, že matka ji čerpá 6 týdnů před a 6 po porodu a pak na základě toho, že se ona PPM vzdá, může PPM čerpat otec. Nemůže čerpat současně otcovskou a mateřskou, takže otcovskou si musí vybrat, dokud vy budete na mateřské.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od dubna 2018 jsem se synem byla na mateřské dovolené. Poté jsem si vybrala dovolenou z práce a navázala na rodičovskou dovolenou. Nyní jsem od 23.3.2020 na mateřské dovolené s dcerou. Mohu opět po ukončení mateřské dovolené čerpat dovolenou z práce? Pokud ano,mám nárok na celých 25 dní,které zaměstnavatel poskytuje? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, za dobu další mateřské dovolené Vám vznikl nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (tedy celých 25 dní), pokud pracovní poměr nekončí v průběhu roku. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, tedy tímto splníte podmínku konání práce alespoň 60 dní v roce, abyste měla nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pokud požádáte o čerpání dovolené v bezprostřední návaznosti na skončení mateřské dovolené, nebude se dovolená krátit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně přivýdělku na rodičovské dovolené. 27.11. mi skončí RD ( od roku 2015-2018), na kterou bude téměř plynule navazovat další MD s novým miminkem. Rodičovský příspěvek mi skončil minulý měsíc a naskytla si mi nyní možnost brigády ( Práce na dohodu) , jedná se o zástup za nemoc, takže ani netuším, zda půjde o týden nebo dva měsíce. Nebude mít tento můj symbolický příjem vliv na výpočet výše následující mateřské? Před nastoupením této již končící MD jsem pracovala jako učitelka a nerada bych si snížila budoucí příspěvek kvůli krátkodobé brigádě. Musím změnu někde hlásit kvůli placení zdravotního nebo soc. pojištění? Předem děkuji za odpoveď. S pozdravem RK
Dobrý den, pokud půjde o Dohodu o provedení práce, nemusíte řešit vůbec nic, protože z té se ani nemocenské pojištění neodvádí a vyřeší si to zaměstnavatel, aby nemusel platit ani sociální a zdravotní pojištění, které za vás platí teď stát. Na výpočet další mateřské tedy žádný vliv není.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,moc děkuji za Vaše odpovědi.Chtěla bych se ještě zeptat k čerpání dovolené. Jsem učitelka a tedy mám přes prázdniny 40 dní dovolené. Jelikož mám termín v červnu, chtěla jsem se zeptat, zda-li tyto dny dovolené mohu čerpat i při mateřské nebo si je "musím" vybrat před nebo po nástupu na mateřskou? Lze dovolenou čerpat od zaměstnavatele v tomto případě i mezi přestupem z mateřské na rodičovskou dovolenou?Děkuji za odpověď
Dobrý den,
během mateřské dovolené nelze čerpat řádnou dovolenou, není možné být na dvou dovolených zároveň. Standardně se řádná dovolená čerpá po mateřské dovolené, tedy před nástupem na rodičovskou dovolenou. Čerpání řádné dovolené ihned po mateřské Vám na Vaši žádost musí zaměstnavatel umožnit. Čerpání řádné dovolené před mateřskou dovolenou je možné, ale závisí na dohodě se zaměstnavatelem, umožnit to nemusí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Jsem zaměstnaná jako herečka v divadle a mám trvalou pracovní smlouvu. Na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit 8 týdnů před porodem. Můj zaměstnavatel chce, abych ukončila mateřskou dovolenou po pěti měsících, abych mohla vedle rodičovské dovolené a příspěvku pracovat na zkrácený úvazek. Ráda bych mu vyšla vstříc, ale zajímá mě, jestli to vůbec jde a kde se žádá o ukončení PPM v předčasném termínu. Taky jestli zkrácený úvazek neohrožuje mou trvalou smlouvu? Všude se píše, že můžu pracovat i vedle PPM, ale ne u svého zaměstnavatele, jsem taky OSVČ a platím daně z vedlejší činnosti (hostování v jiném divadle, rozhlas, televize), můžu v tom pokračovat i vedle PPM? Můj zaměstnavatel tvrdí, že ne?! Nebo je to možné až při rodičovské? A co v případě dalšího navazujícího těhotenství,neovlivní částečný úvazek výpočet výšky další mateřské? Děkuji za odpověď na mou vyčerpávající otázku.
Dobrý den, při PPM skutečně nemůžete pracovat pro stejného zaměstnavatele nebo vykonávat stejnou činnost, z níž vám vznikl nárok na PPM. Pokud by Vás tedy chtěli, museli by Vám dát jinou smlouvu - tady jen pozor, aby nenahrazovala tu původní. Co se týče Vaší samostatně výdělečné činnosti, tak pokud z ní neplatíte nemocenské pojištění (dobrovolné) a nebudete si z ní tedy nárokovat PPM, můžete ji dál vykonávat bez omezení i při mateřské.
A k poslední otázce ohledně částečného úvazku, tak pokud budete mít druhé dítě v režimu tzv. řetězového porodu (do 3 let prvního dítěte), bude se Vám další PPM počítat z vyššího základu - jen opět pozor na to, aby šlo ve smlouvě o úpravu úvazku a ne o novou smlouvu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám hlavní pracovní poměr u jednoho zaměstnavatele a dohodu o provedení činnosti u druhého. I u dohody za mě platí zaměstnavatel povinné odvody včetně sociálního pojištění. Chtěla jsem se zeptat, jestli se mi do výše vyměřovacího základu pro výpočet mateřské budou počítat obě zaměstnání? U jednoho zaměstnavatele mi brzy končí doba určitá, pokud by mě smlouvu neprodloužili, bude mít případný nástup na úřad práce vliv na výši mateřské? Děkuji
Dobrý den,
pokud máte souběh zaměstnání s odvodem nemocenského pojištění, posuzuje se pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) každé zaměstnání samostatně. Při splnění podmínek v obou zaměstnáních může vzniknout nárok z obou zaměstnání. Konkrétně nemůžu Váš nárok posoudit, protože z dotazu není jasné, jestli pracujete na dohodu o provedení práce nebo na dohodu o pracovní činnosti, není zřejmé, které zaměstnání by mělo skončit uplynutím doby určité, ani jak dlouho v jednotlivých zaměstnáních pracujete. Pro nárok na PPM je vždy potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pro nárok ze dvou zaměstnání je potřeba tuto podmínku splnit alespoň u jednoho zaměstnání bez započítání jiných dob pojištění a zároveň je potřeba splnit souběh dvou zaměstnání (pojištění) po dobu alespoň 270 dní za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Z DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, a z DPP neplyne ochranná lhůta. Pokud nebudou splněny podmínky pro nárok z obou prací, vypočítá se výše PPM z posledního zaměstnání (pojištění) před nástupem na PPM. Registrace na ÚP nárok ani výši PPM neovlivňuje.
Pro akci je nutné přihlášení