banner

Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100

Dobrý den, moc děkuji za předchozí rychlou odpověď. A pokud to tedy dobře chápu, tak manžel nemůže jít na mateřskou, protože tou dobou bude na uřadu práce. Mohli bychom to udělat tedy takto? Manžel pracuje už nějakých 5 let u OKD, když teď v červnu skončí, tak kdyby byl na pracáku jen cca 1-2 měsíce (než nastoupí na mateřskou) by se nechal zaměstnat, tak by měl nárok na PPM a mohl by tedy v 7. týdnu po porodu na nic nastoupit? Nevadilo by, že byl chvíli na pracáku? A mateřská by se mu vypočítávala z čeho, i z platu OKD ještě a započítalo by se do toho i odstupné, které dostane? Moc děkuji.

Dobrý den, to by byla situace jiná - musí stejně jako matka splňovat podmínku 270 dní platby nemocenského pojištění v posledních dvou letech, což splní. Výpočet PPM se provádí z posledních platů, které jsou k dispozici - tedy z nového zaměstnání. Jen ještě upozorňuji, že pokud bude PPM čerpat otec, musí být skutečně doma a protože se matka písemně vzdá nároku na PPM, musí si sama platit povinné sociální a zdravotní pojištění/být zaměstnaná/v evidenci nezaměstnaných.

Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s PPM u druhého dítěte. Aktuálně jsem s dcerkou (21M) na mateřské dovolené. Pro současného zaměstnavatele praci již několik měsíců na DPČ s měsíčním odvodem záloh soc./zdrav na pozici jinou, než uvedenou v pracovní smlouvě, ze kreré plyne nárok na PPM. RD mám nahlášenou do 3 let věku dítěte. Nyní jsem podruhé těhotná, s termínem porodu na začátku června 2018. Jak je to, prosím, s PPM u tohoto druhého dítěte tak, abych získala původní výši PPM jako u prvního dítěte? Můžu s DPČ pokračovat i při nástupu na druhou MD? Musí být DPČ ukončena před nástupem na druhou MD? Někde jsem četla, že je možné příjem z DPČ sloučit s původním výměrem pro výpočet výše při druhé PPM. Za jakých podmínek? Příjem Z DPČ přesahuje částku 10000,-/měs, jsou odváděny zálohy na soc./zdrav. a mám podepsané prohlášení. Nyní již DPČ trvá 9 měsíců.Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, druhá PPM se vám vypočte ze stejného základu jako ta první. Ohledně sloučení bohužel nevím, jak se provádí, ale jít by to mělo – pak ale nebudete moci činnost vykonávat. Pokud nebudete z DPČ PPM čerpat, nemusíte smlouvu ukončovat. Jen ještě upozorňuji, abyste si navýšila RP na možné maximum, abyste stihla před nástupem na PPM vyčerpat co nejvíce, protože zahájením čerpání PPM zaniká nárok na RP na první dítě.

Dobrý den, pracuji na Základní umělecké škole na třetinový úvazek (pracovní smlouva na dobu neurčitou, mám odpracováno více než 270 kalendářních dnů), další 2 dny soukromě hudbu vyučuji (živnostenský list) a současně studuji v doktorském programu na VŠ, kde pobírám stipendium. Mohu se zeptat, jestli mi náleží mateřská? A podle jakého vzorce se v tomto případě vypočítává? Bere se v úvahu můj celkový příjem nebo jenom ze Základní umělecké školy? V případě, že se do této částky nezapočítává výdělek na živnostenský list, existují nějaké podmínky, za kterých by se mi do mateřské započítal i tento příjem? Děkuji

Dobrý den, aby se vám příjem ze živnosti započítal do základu pro výpočet PPM, musela byste si platit nepovinné nemocenské pojištění. Jinak za současné situace máte nárok na PPM pouze z výdělku na umělecké škole.

Výše PPM
avatar Dabech 19. 08. 2018

Dobrý den, mám dotaz ohledně výše peněžité pomoci v mateřství. Mám tři děti, narozené 2009, 2011 a 2015. Na další mateřskou budu nastupovat před dovršením 4 let nejmladší dcery, pravděpodobně v lednu 2019. Nyní jsem zaměstnaná, ale do jejích 4 let mám domluvené neplacené volno. Před jejím narozením jsem pracovala na zkrácený úvazek (od září 2014 do března 2015), a tehdy se mi výše PPM počítala z příjmu před prvním porodem (r. 2009), protože byl vyšší než příjem ze zkráceného úvazku. Měla bych to tak i v tomto případě? Mezi prvním a druhým dítětem jsem do práce nenastupovala, až pak před narozením třetího. Celou dobu (od roku 2008) jsem zaměstaná u stejného zaměstnavatele. Předem moc děkuji za odpověď, Daniela Bechyňová

Dobrý den, ano, výpočet další mateřské, pokud ji nastoupíte do 4 let věku posledního dítěte, se bude provádět ze stejného základu.

Kdy nastoupit na MD
avatar NajaV 04. 11. 2019

Dobrý večer. Jelikož se v tom vůbec nevyznám, moc prosím o radu. Jsem v 25tt a řeším nástup na mateřskou. Vím, že se nastupuje 6.-8.týdnů před termínem porodu. 8.týdnů mi vychází na 30.12.2019. Co bude z finančního hlediska lepší? Nastoupit hned 30.12. anebo až ten nejzazší termín, tj. 13.1.2020? Děkuji moc za pomoc. N.

Dobrý den,

při nástupu na mateřskou dovolenou později můžete o dva týdny déle pracovat a mít tak příjem ze zaměstnání, případně čerpat déle nemocenské, pokud byste byla v pracovní neschopnosti. Na celkovou délku mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství (PPM) nemá vliv, které datum v rozmezí 6 až 8 týdnů před porodem zvolíte. Lišit se ale bude rozhodné období, ze kterého se bude vypočítávat vyměřovací základ pro výpočet výše PPM. V případě nástupu na PPM v prosinci bude rozhodným obdobím prosinec 2018 až listopad 2019 (pokud zaměstnání netrvalo kratší dobu). Při nástupu na PPM v lednu bude rozhodným obdobím leden 2019 až prosinec 2019. Můžete tedy vzít do úvahy, které období pro Vás vychází výhodněji, zejména pokud máte pohyblivou mzdu.

Dobrý den,chtěla bych se vás zeptat jak se vypočítává výše PPM na druhé dítě. Momentálně jsem na RD s prvním dítětem a plánujeme další. Zároveň mám nabídku od zaměstnavatele nastoupit zpět do práce (na hpp) s tím, že bych práci vykonávala z domova a jednou týdně bych dojížděla do kanceláře. Jak dlouho bych musela být zaměstnaná, abych měla nárok na PPM? V případě, že bych práci a péči o dceru nebyla schopna skloubit nebo v případě otěhotnění bych se chtěla vrátit na RD. Zároveň bych ale také chtěla, aby výše PPM by jako u prvního dítěte.Děkuji za odpověď

Dobrý den,

pokud jste stále v pracovním poměru, po celou dobu trvá Vaše účast na nemocenském pojištění, tedy bude mít nárok na další PPM. Pokud na další PPM nastoupíte do 4 let předchozího dítěte a za trvání stále stejného zaměstnání, porovná se aktuálně zjištěný denní vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a pro výpočet PPM se použije vyšší z nich.

Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.

Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína

Dobrý den,

tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.

Dobrý den, dceři je 7 měsíců a stále ji kojím. Jednou denně zkoušíme příkrm, pak ji dokojím. Mám dávat na zapití čaj nebo mateřské mléko? Stále stačí. Děkuji Ryšavá

Dobrý den, mateřské mléko stačí. V této fázi zavádění příkrmů není potřeba jiné tekutiny přidávat.

 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka