Celkem výsledků pro výraz "vypocet materske": 100
Dobrý den, mám takový dotaz. Do zaměstnání jsem nastoupila v roce 2011 a smlouvu mám na dobu neurčitou. V červenci 2014 se mi narodilo dítě a šla jsem na mateřskou, která mi skončila v prosinci 2017. Od 1.1.2018 jsem na neschopence kvůli druhému rizikovému těhotenství a porod mám naplánovaný na březen 2018. Moje otázka zní: Z čeho mi budou vypočítávat nemocenskou a mateřskou? Ze smlouvy, kde jsem měla 10.000 hrubého a nebo už z nové minimální mzdy určené státem?Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den, domnívám se, že výpočet provedou ze stejného základu jako u první mateřské, ale o prováděcích předpisech pro účetní nemám přehled, takže se zkuste zeptat nějaké účetní nebo případně na SSZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem se synem (2 roky a 5 měsíců ) na rodičovské dovolené. Od jeho 6 měsíců chodím do stejné práce na zkrácený úvazek (ale prý to není přihlášeno nanovo). Jsem znovu těhotná a zajímá mě, z čeho se mi bude počítat mateřská? Přivydělávala jsem si jen 3 až 4 tisíce měsíčně, takže z toho? Četla jsem že do 4 let prvního dítěte je druhá mateřská stejná, protože se bere ta výhodnější pro matku. Já to ale potřebuji vědět na 100%, protože s nízkou mateřskou to finančně nezvládneme. :-( Děkuji za odpověď.

Dobrý den, ano, je to přesně tak, jak píšete - výpočet PPM se provádí z vyššího příjmu. Případně ještě můžete informaci ověřit přímo na OSSZ, kde mají k dispozici přesný přehled výše Vašich odvodů.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, na začátku května bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. Jelikož mám ale pracovní smlouvu do konce roku a pravděpodobně mi jí zaměstnavatel v těhotenství neprodlouží, budu od začátku roku brát podporu v nezaměstnanosti, popřípadě budu v pracovní neschopnosti. Do 180 denní ochranná lhůty do nástupu na mateřskou se vejdu, ale chtěla jsem se zeptat, na základě čeho se mateřská počítá, zda pouze z příjmů když jsem byla zaměstnaná nebo i z příjmu podpory v nezaměstnanosti popř. v pracovní neschopnosti. Jsem zaměstnaná v kuse na HPP tři roky. Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, mateřská se počítá jen z příjmů z posledního zaměstnání, ze kterého vám nárok na PPM vznikl. Jedná se o stejný základ jako pro výpočet nemocenské.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně výpočtu výše PPM. Do konce října 2020 jsem byla zaměstnána, potom jsem dala výpověď a byla do konce ledna na pracovním úřadě. V tuto dobu mám zase pracovní smlouvu, kterou budu mít minimálně půl roku. Momentálně jsem v 10tt a pracuji na plný úvazek. Chci se zeptat jak se bude vypočítávat v mojem případě výše PPM když jsem byla na pracovním úřadě? Děkuji za odpověď a hezký den.
Dobrý den,
ve Vašem případě se denní vyměřovací základ pro výpočet výše PPM nebude zjišťovat ze mzdy za 12 měsíců, jak je to běžné, ale rozhodné období bude ve Vašem případě kratší - pouze od nástupu do současného zaměstnání. Více o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2021.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, vážená paní Tautová,ráda bych se zeptala na dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. Od 1.11.2015 do 17.1.2017 jsem byla zaměstnána na HPP. Od 18.1. do 10.8. 2017 jsem byla vedena na ÚP. Nyní jsem opět zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. V plánu mám chodit do práce, co nejdéle to půjde. Termín porodu mám napsaný na 3. únor 2018. Můj dotaz zní - z čeho se mi PPM počítá a zda na ni mám nárok, když jsem byla vedená mezi tím na ÚP. Děkuji, s pozdravem Angela.
Dobrý den, na PPM nárok máte, protože splňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech a v době nástupu na PPM budete zaměstnaná. PPM se vám bude počítat z platů z posledního, aktuálního zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se optala, z čeho mi bude vypočítaná mateřská a rodičovská, když mám dva příjmy. vysvětlení: před lety jsem měla pracovní úraz, zaměstnavatel mi měl najít prac. místo, které by vyhovovalo mému zdrav. stavu a bylo stejně placené jako mé původní místo. Zaměstnavatel mi toto místo nenabídl a proto mi již od r. 2003 vyplácí pojišťovna mého bývalého zaměstnavatele náhradu mzdy při ztrátě na výdělku. V praxi to znamená, že si u svého současného zaměstnavatele vydělám cca 13 000kč hrubého a pojišťovna mi doplácí cca 12 500kč hrubého. Od pojišťovny mám potvrzení, že mi tata náhrada bude vyplácena až do dovršení důchodu.( Kdybych neměla úraz, stále bych pracovala na mém původním místě.) Momentálně jsem na pracovní neschopnosti, kdy výše PN e cca 8500kč čistého a náhrada mi chodí stále stejná 12500kč hrubého. Termín porodu mám 8/2019, takže nástup na MD plánuji od července.Velice Vám děkuji za Vaši odpověď. Monika P.
Dobrý den,
peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je dávka nemocenského pojištění a vypočítává se z činnosti, ze které jste účastna nemocenského pojištění, tedy z Vašeho zaměstnání. Denní vyměřovací základ (DVZ) pro výpočet PPM se zjišťuje obdobně jako u nemocenského, které nyní pobíráte. Podrobnosti o výpočtu se můžete dočíst v článku Mateřská dovolená 2019. Rodičovský příspěvek v celkové výši 220 tis. Kč čerpá rodič podle zvolené měsíční částky. Každý rodič může volit do částky 7 600 Kč měsíčně. Vyšší částku mohou volit rodiče s dostatečným DVZ, stropem je pak 70 % 30násobku DVZ vypočteného pro PPM nebo obdobně zjištěného DVZ u druhého rodiče.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,manželka úspěšně dokončila VŠ studium prvního stupně v 6/2016. V současnosti ale není zaměstnaná. V 6/2017 má termín porodu. Kdyby se nyní zaměstnala, měla by nárok na PPM a rodičovský příspěvek? Podle čeho by se tyto dávky vypočítávály? Děkuji.
Dobrý den, pokud by manželka ještě nastoupila do zaměstnání, které souvisí s jejím úspěšně ukončeným vzděláváním, bylo by možné dobu studia započítat a nárok na PPM by měla, vypočtenou z příjmu, který bude k dispozici. Jen tedy nevím, kdo ji zaměstná na 1 měsíc, aby měl spoustu papírování kvůli její mateřské. Navíc bych v tomto byla opatrná (pokud ji např. zaměstná někdo známý), protože OSSZ si podobné případy hlídá a řeší jako pokus o podvod kvůli čerpání dávek. Na RP má nárok v každém případě, bez zaměstnání v 4leté variantě, ale když při podání žádosti dodá Váš doklad o výši denního vyměřovacího základu a potvrzení, že platíte alespoň 270 dní nemocenské pojištění, může si výši RP volit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR
Dobrý den,
pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.
Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj dotaz se týká ohledně výpočtu mateřské v době ochranné lhůty, neschopenky a skončení pracovního poměru.Pracuji od roku 2011 (změna vždy zaměstnavatele vždy navazovala.)Skončení pracovního poměru na dobu určitou: 31.10.2020 (nebude prodlouženo skrz covid)Splňuji vše pro ochrannou lhůtu ve výši: 180 dníTermín porodu: 08.04.2021Na neschopenku jsem nastoupila dnes - 07.09.2020 a do zaměstnání se již nevrátím.Ochranná lhůta (180 dní) se začne počítat od skončení pracovního poměru tj. od 31.10.2020 - do té doby musím nastoupit na mateřskou dovolenou (splňuji).A můj dotaz zní:Datumově za jaké období se mi bude počítat mateřská? V poučce je napsáno, že výpočet vychází z 12ti po sobě řádně jdoucích měsíců.Ovšem, jak to tedy bude s tímto měsícem (září), kdy jsem odpracovala jen 4 pracovní dny.Děkuji za zodpovězení mého dotazuMH
Dobrý den,
rozhodným obdobím pro výpočet peněžité pomoc v mateřství bude ve Vašem případě listopad 2019 až říjen 2020. Dny pracovní neschopnosti patří mezi vyloučené dny, tedy doba od 7. 9. 2020 se z výpočtu vyloučí. Září se tak bude počítat do 6. 9., tedy mzda za 4 odpracované dny a 6 kalendářních dní pro dělení vyměřovacího základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer,mám dotaz ohledně výše mateřské dovolené a byla bych ráda za jakoukoliv radu. V roce 2019 jsem pobírala MD na syna s tím, že denní vyměřovací základ byl 1123kč, nyní (březen 22)mi přišla první MD na druhé dítě a denní vyměřovací základ je uveden jako 777kč. Volala jsem si do práce na účtárnu a účetní mi řekla, že ČSSZ po ní chtěla podklady k výplatě MD za rok 2019, což úplně nechápu, protože ten rok jsem nastoupila od 1.1.19-20.3.19 na nemocenskou, pak následovala MD,potom se mi vyplácela ŘD (počítána z MD) a na to mi do konce roku 2019 navazal rodičák. Je prosím možné počítat pro výpočet MD v tomto roce rok 2019?
Dobrý den,
pokud jste od toho roku 2019 nevykonávala práci, zjišťuje se aktuální vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem pro výpočet vyměřovacího základu, a ve kterém bylo alespoň 30 dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit. To může být tedy rok 2019 - období čerpání (řádné) dovolené. Pokud ale trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí peněžité pomoci v mateřství a na další PPM nastupujete do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se tento aktuální DVZ s DVZ pro předchozí PPM a použije se vyšší z nich. Jestliže tedy se jedná o stejné zaměstnání a nástup do 4 let dítěte a OSSZ Vám spočítala nižší DVZ, bude se jednat o chybu. Obraťte se proto na OSSZ s žádostí o prověření, především, zda je na příloze žádosti správně uvedeno, že na další PPM nastupujete do 4 let věku předchozího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, při které si přivydělávám na dohodu o pracovní činnosti. Měsíčně si vydělám cca 20 000 CZK. Chtěla bych ale do dvou let otěhotnět tak, aby mi vznikl nárok na novou mateřskou dovolenou. Můj dotaz je, jestli se mi bude nová mateřská dovolená u druhého dítěte vypočítavat opět z normálního pracovního poměru (smlouva na dobu neurčitou), tedy bych ji měla stejnou jako předešlou mateřskou nebo do výpočtu nějak vstoupí dohoda o pracovní činnosti? A druhý dotaz je, jaká je lhůta, kdy musím nastoupit na druhou mateřskou dovolenou, aby mi na ni vznikl nárok. Moc děkuju za odpověď.
Dobrý den, PPM se Vám u druhého dítěte bude vypočítávat ze stejného základu jako u prvního. Dohoda nemá vliv. Kdy nastoupíte na další mateřskou je na Vás a dohodě se zaměstnavatelem. Ze zákona je povinen Vám držet místo 3 roky, tudíž ideální je nastoupit na další mateřskou do tří let prvního dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň,rada by som sa opýtala akým spôsobom mi bude počítaná materská dovolenka, na ktorú by som mala nastúpiť v rozmedzí od 13.4. do 27.4.2019.Viem, že sa počíta z posledných dvoch rokov, akurát mám trošku špecifickejšiu situáciu a rada by som sa poradila.Od roku 2012 pracujem na polovičný úvazok v Českej republike u zamestnávateľa A, kde odvádzam aj veškeré odvody. Mám vystavenú A1. Popritom som v období 12.11.2016 až 15.1.2018 pracovala na 20 % úvazok pre slovenskú firmu (registrovaná v ČR, všetky odvody platené v ČR) - zamestnávateľ B. Od 1.2.2018 do 31.8.2018 som nastúpila na polovičný úvazok do inej firmy v ČR (v tomto období stále trval druhý polovičný úvazok u zamestnávateľa A).Momentálne pracujem iba na polovičný úvazok u zamestnávateľa A. Mám možnosť opäť pracovať na čiastočný úvazok u zamestnávateľa A alebo B.Rada by som sa opýtala, čo je pre mňa najvhodnejšie z hľadiska výpočtu materskej dovolenky. Nie som si istá, či sa 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú počítajú celkovo alebo za každého zamestnávateľa zvlášť. Ako by sa mi počítala materská, ak by som teraz začala opäť pracovať pre zamestnávateľa B alebo C. Ako by sa počítala, keby som prípadne pokračovala iba v polovičnom úvazku u zamestnávateľa A.Veľmi pekne ďakujem za rady.Prajem pekný deň.
Dobrý den,
nejprve si zrekapituluji, zda jsem Vás dobře pochopila:
- zaměstnání A: od roku 2012 nepřetržitě dosud
- zaměstnání B: 12.11.2016 až 15.1.2018
- zaměstnání C: Od 1.2.2018 do 31.8.2018
Při souběhu pojištění se posuzuje splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v každé z pojištěných činností zvlášť. To znamená, že abyste měla nárok z více než jednoho zaměstnání, musela byste v každém splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činnosti (zaměstnání) nebo v ochranná lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištěná činnost), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Důležité je také říct, že pokud pracovní poměr netrval souvisle (byla tam nějaké prodleva kdy jste v daném zaměstnání nepracovala), bere se to jako samostatné doby pojištění, ne jako jedna doba pojištění. Předpokládám tedy, že se u všech zaměstnání jedná o pracovní poměry a ne dohody, u těch by to bylo složitější.
Při posuzování splnění té podmínky 270 dní se nejdříve sleduje, jestli to dané pojištění trvalo alespoň 270 dní. Pokud ne, přičítají se další doby pojištění spadající do období těch 2 let. Při souběhu pojištění je to ale složitější. Ve Vašem případě, jestliže zaměstnání A stále nepřetržitě trvá, budete v něm mít v každém případě nárok na PPM, a to tak, že těch potřebných 270 dní splníte jednou dobou pojištění (není nutné přičítat další doby pojištění). V zaměstnání B ani C nesplníte 270 dnů nemocenského pojištění započítání jedné doby pojištění. Tím, že ale toto splníte souvislým pojištěním v zaměstnání A, tak je možnost za určitých podmínek získat PPM i ze zaměstnání B nebo C. Je to možné v případě, že ještě do zaměstnání B nebo C nastoupíte a že vám dohromady doby pojištění, kdy byl souběh pojištění (tedy souběh A a B, nebo A a C), dají alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A zároveň v zaměstnání B nebo C budete pracovat do nástupu na PPM nebo tak, aby Vám vyšla ochranná lhůta.
Co se týče výše PPM, tak by se při nároku ze dvou zaměstnání, počítala z obou zaměstnání dohromady. Je pak potřeba vyžádat si dvě žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by nárok byl jen ze zaměstnání A, tak by se počítala jen z tohoto zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, pracuji jako ucitelka a mam termin porodu 2.8.2020. Od 25.8.2020 mam postoupit v tabulkovem platu o tridu vys, coz by mi zvedlo materskou. Bude to pri vypocitani vyse materskeho prispevku brano u zamestnavatele v potaz? Nebo se pocita z posledniho odpracovaneho mesice?Dekuji a preji hezky den.
Dobrý den,
výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zpravidla počítá z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, tak z kratší doby. Navýšení platu po nástupu na PPM nebude mít na výši PPM vliv.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Tautová, mám na vás dotaz týkající se mateřské dovolené. V září 2016 jsem nastoupila do práce jako pekařka, kde se mi 28.6.2017 stal pracovní úraz, se kterým jsem až do 31.května byla na neschopence (poraněná ruka). Protože jsem v říjnu ( v listopadu jsem zjistila, že jsem těhotná ) podala výpověď (nabídka lepšího zaměstnání, které nakonec nevyšlo, protože zaměstnavatel mě nechtěl zaměstnat jen na půl roku, kdy bych mu zase odešla), tak jsem od 1. ledna vedena na zdravotní pojišťovně, ale až do toho 31.května na neschopence. Od 1.6. jsem nastoupila na mateřskou dovolenou a nyní, když jsem nesla od lékaře potvrzení o mateřské dovolené do bývalého zaměstnání (na OSSZ jsem se dozvěděla, že se na mě vztahuje 180denní ochranná lhůta), paní účetní mi řekla, že potvrzení o příjmu udělá ona pouze za období 1.6.2017 do 28.6.2017, protože potom už se to týká OSSZ. Jde mi tedy o to, jak se bude nyní mateřská dovolená vypočítávat, jestli na ni vůbec mám nárok atd. Děkuji za odpověď, Zuzka
Dobrý den, mateřská se vám bude počítat za období, které je k dispozici od posledního zaměstnavatele, protože právě máte nárok na tu ochrannou lhůtu. Bude se tedy počítat ze stejného základu jako nemocenská, kterou jste dosud pobírala.
Pro akci je nutné přihlášení
Krásný dobrý den, ráda bych se informovala o výpočtu výše mateřské v případě, že bych se nechala zaměstnat na HPP. Aktuálně jsem OSVČ a pracuji externě pro jednu firmu. Každý měsíc si platím dobrovolné nemocenské pojištění (163 Kč). Těhotná zatím nejsem, nicméně výhledově půl roku to již s budoucím manželem plánujeme. Pokud by se povedlo, bude se mi počítat do podmínky "být účastna na nemocenském pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky" i fakt, že jsem si nemocenské platila jako OSVČ, tudíž jsem účastna byla? Možnost přejít na HPP budu mít ve chvíli, kdy budu mít potvrzené těhotenství, tzn. raději po ukončení 3. měsíce těhotenství. Do nástupu na mateřskou mi tedy bude zbývat zhruba 4,5 měsíce. O této variantě přemýšlím s ohledem na velmi nízkou mateřskou v případě OSVČ (více si bohužel na nemocenském hradit nemůžu s ohledem na zálohy). Jako OSVČ působím již 3,5 roku. Předem moc děkuji za odpověď. Hezký den.
Dobrý den,
do potřebných 270 dní účasti na nemocenském pojištění se Vám započítá i dobrovolná účast při samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM se vypočítá pouze ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení