banner

Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100

Dobrý deň pani doktorka. Chcem sa Vás spýtať ohľadne môjho tehotenstva. Prvy deň mojej poslednej menštruácie bol dňa 6.11.2016. Keďže mi meškala menštruácia, tak som si 9.12.2016 urobila 3 tehotenské testy a všetky vyšli pozitívne. Dohodla som si termín u gynekológa vo Švajčiarsku, tu žijem. Bola som na obhliadke 5.1.2017. Na tento deň by som podľa lekára aj tehotenskej kalkulačky mala byť v 8+4 tt, aj jemu to tak k vyšlo, ale keď mi urobil ultrazvuk a odmeral plod povedal že plod má len 5 mm, takže teraz som v 6+2tt. Keď som sa ho opýtala prečo to tak vychádza povedal ze nevie a ze to sú len štatistické údaje, nie každému vychádza. Tak mam v tom trochu zmätok. Beriem tabletky Femibion 800 a tie by sa mali brať len do konca prvého trimestra- ale kedy končí u mňa prvý trimester? Podľa menštruácie zacina 5.2., podľa výpočtov lekára 21.2. Viete mi poradit? 25.11.sme s priateľom leteli na dovolenku do Dominikánskej republiky, tak je možné že kvôli tomu nastala ovulácia neskôr? Ďakujem pekne za odpoveď a prajem príjemný deň. Agáta

Dobrý den, pokud na ultrazvuku odpovídá plod o 2 týdny mladší, pak ovulace nastala později. Důležité je stáří plodu dle UZ, výpočty dle menstruace jsou velmi nepřesné právě proto, že ne vždy nastává ovulace v polovině cyklu. Řiďte se tedy informací o stáří plodu dle ultrazvuku. Pokud je u plodu přítomná srdeční akce, jedná se opravdu jen o pozdější termín otěhotnění.

Dobrý den,zajímalo by mne, z čeho se bude vypočítávat má druhá mateřská, a z čeho nemocenská v případě rizikového těhotenství. Jsem prozatím na rodičovské s 1. dítětem, dcerce budou v březnu 3 roky a uvažuji o prodloužení rodičovské (přestože už jsem vyčerpala částku a nepobírám žádnou dávku). Chodím vedle toho do práce na DPČ u stejného zaměstnavatele, ale vykonávám jinou činnost než před 1. rodičovskou. Těhotná jsem velmi čerstvě a jsem už starší maminka, jak by to tedy bylo, pokud by mi bylo doporučeno zůstat doma z důvodu rizikového těhotenství? Předem moc děkuji za odpověď. hylmarovak

Dobrý den, z Vašeho vzkazu předpokládám, že Vám trvá pracovní poměr, ze kterého Vám vznikl nárok na první PPM. Nárok na nemocenskou Vám vznikne pouze tehdy, budete-li mít ukončenou rodičovskou dovolenou - domluvíte se na jejím ukončení se zaměstnavatelem nebo budete nějaký čas v zaměstnání. Z DPČ se neodvádí nemocenské pojištění, takže nemá na nemocenskou vliv a pokud byste třeba měla původní pracovní poměr ukončený a nyní pouze DPČ, pak nebudete mít nárok ani na nemocenskou ani na další PPM.

Dobrý den,manželka úspěšně dokončila VŠ studium prvního stupně v 6/2016. V současnosti ale není zaměstnaná. V 6/2017 má termín porodu. Kdyby se nyní zaměstnala, měla by nárok na PPM a rodičovský příspěvek? Podle čeho by se tyto dávky vypočítávály? Děkuji.

Dobrý den, pokud by manželka ještě nastoupila do zaměstnání, které souvisí s jejím úspěšně ukončeným vzděláváním, bylo by možné dobu studia započítat a nárok na PPM by měla, vypočtenou z příjmu, který bude k dispozici. Jen tedy nevím, kdo ji zaměstná na 1 měsíc, aby měl spoustu papírování kvůli její mateřské. Navíc bych v tomto byla opatrná (pokud ji např. zaměstná někdo známý), protože OSSZ si podobné případy hlídá a řeší jako pokus o podvod kvůli čerpání dávek. Na RP má nárok v každém případě, bez zaměstnání v 4leté variantě, ale když při podání žádosti dodá Váš doklad o výši denního vyměřovacího základu a potvrzení, že platíte alespoň 270 dní nemocenské pojištění, může si výši RP volit.

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, při které si přivydělávám na dohodu o pracovní činnosti. Měsíčně si vydělám cca 20 000 CZK. Chtěla bych ale do dvou let otěhotnět tak, aby mi vznikl nárok na novou mateřskou dovolenou. Můj dotaz je, jestli se mi bude nová mateřská dovolená u druhého dítěte vypočítavat opět z normálního pracovního poměru (smlouva na dobu neurčitou), tedy bych ji měla stejnou jako předešlou mateřskou nebo do výpočtu nějak vstoupí dohoda o pracovní činnosti? A druhý dotaz je, jaká je lhůta, kdy musím nastoupit na druhou mateřskou dovolenou, aby mi na ni vznikl nárok. Moc děkuju za odpověď.

Dobrý den, PPM se Vám u druhého dítěte bude vypočítávat ze stejného základu jako u prvního. Dohoda nemá vliv. Kdy nastoupíte na další mateřskou je na Vás a dohodě se zaměstnavatelem. Ze zákona je povinen Vám držet místo 3 roky, tudíž ideální je nastoupit na další mateřskou do tří let prvního dítěte.

Dobrý den, vážená paní Tautová,ráda bych se zeptala na dotaz ohledně peněžité pomoci v mateřství. Od 1.11.2015 do 17.1.2017 jsem byla zaměstnána na HPP. Od 18.1. do 10.8. 2017 jsem byla vedena na ÚP. Nyní jsem opět zaměstnaná na hlavní pracovní poměr. V plánu mám chodit do práce, co nejdéle to půjde. Termín porodu mám napsaný na 3. únor 2018. Můj dotaz zní - z čeho se mi PPM počítá a zda na ni mám nárok, když jsem byla vedená mezi tím na ÚP. Děkuji, s pozdravem Angela.

Dobrý den, na PPM nárok máte, protože splňuje podmínku účasti na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních 2 letech a v době nástupu na PPM budete zaměstnaná. PPM se vám bude počítat z platů z posledního, aktuálního zaměstnání.

Dobrý den,moje nezletilá dcera je gravidní,dítě porodí v 16-ti,otec dítěte má 17 let. Jsem samoživitelka,mám ještě osmiletá dvojčata, dcera odmítá potrat,takže se v příštím roce dítě narodí. Když jsou rodiče dítěte nezletilí, kdo bude pobírat mateřskou,pokud já,bude se vypočítávat jak,nepobírám žádné dávky,dělám přesčasy,živím svoji rodinu sama a vůbec se neorientuji v dávkovém systému, děkuji za radu

Dobrý den, asi vás moc nepotěším, protože mateřská je pouze pro matku dítěte a pokud není zaměstnaná (což nepředpokládám), pak na PPM nárok nemá ani ona. Abyste mohla PPM čerpat vy, musela byste si dítě adoptovat. Zřejmě tedy bude vaše dcera žádat až po narození dítěte o Rodičovský příspěvek (detailně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Určitě ať si požádá také o Porodné a Přídavek na dítě. Dávky by neměly být závislé na zletilosti.

Dobrý den, měla bych dotaz.... četla jsem tady od kdy se počítají týdny a dny v těhotenství....moje poslední začala 6.3.2018 podle všech kalkulaček jsem byla včera 9+1 .... jenže nevím jestli se může doktorka splést protože když jsem tam byla 25.4.. tak mi doktorka napsala že jsem 7+5. A myslím že by to po týdnech měla mít pořád stejně ....nevím jestli jsem někde udělala chybu já nebo doktorka ale objednávala jsem se na ultrazvuk a krev kvůli zjištění zda miminko je v pořádku a tam to potřebovali vědět tak jsem to nahlásila podle doktorky a ale pořád mi to vrtá hlavou... Nevím jestli na to vyšetření mám zavolat...nebo jestli ty 4 dny nevadí... děkuji za odpověď

Dobrý den, otázkou je, dle čeho vaše lékařka těhotenství datovala - zda dle poslední menstruace či dle velikosti plodu. Dle velikosti plodu bývá datování přesnější. Nicméně 4 dny by neměly při objednávání na I. UZ screening vadit. Jen byste neměla být více než 13+6 v den vyšetření.

Dobrý deň,rada by som sa opýtala akým spôsobom mi bude počítaná materská dovolenka, na ktorú by som mala nastúpiť v rozmedzí od 13.4. do 27.4.2019.Viem, že sa počíta z posledných dvoch rokov, akurát mám trošku špecifickejšiu situáciu a rada by som sa poradila.Od roku 2012 pracujem na polovičný úvazok v Českej republike u zamestnávateľa A, kde odvádzam aj veškeré odvody. Mám vystavenú A1. Popritom som v období 12.11.2016 až 15.1.2018 pracovala na 20 % úvazok pre slovenskú firmu (registrovaná v ČR, všetky odvody platené v ČR) - zamestnávateľ B. Od 1.2.2018 do 31.8.2018 som nastúpila na polovičný úvazok do inej firmy v ČR (v tomto období stále trval druhý polovičný úvazok u zamestnávateľa A).Momentálne pracujem iba na polovičný úvazok u zamestnávateľa A. Mám možnosť opäť pracovať na čiastočný úvazok u zamestnávateľa A alebo B.Rada by som sa opýtala, čo je pre mňa najvhodnejšie z hľadiska výpočtu materskej dovolenky. Nie som si istá, či sa 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú počítajú celkovo alebo za každého zamestnávateľa zvlášť. Ako by sa mi počítala materská, ak by som teraz začala opäť pracovať pre zamestnávateľa B alebo C. Ako by sa počítala, keby som prípadne pokračovala iba v polovičnom úvazku u zamestnávateľa A.Veľmi pekne ďakujem za rady.Prajem pekný deň.

Dobrý den,

nejprve si zrekapituluji, zda jsem Vás dobře pochopila:

- zaměstnání A: od roku 2012 nepřetržitě dosud

- zaměstnání B: 12.11.2016 až 15.1.2018

- zaměstnání C: Od 1.2.2018 do 31.8.2018

 

Při souběhu pojištění se posuzuje splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství v každé z pojištěných činností zvlášť. To znamená, že abyste měla nárok z více než jednoho zaměstnání, musela byste v každém splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činnosti (zaměstnání) nebo v ochranná lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištěná činnost), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Důležité je také říct, že pokud pracovní poměr netrval souvisle (byla tam nějaké prodleva kdy jste v daném zaměstnání nepracovala), bere se to jako samostatné doby pojištění, ne jako jedna doba pojištění. Předpokládám tedy, že se u všech zaměstnání jedná o pracovní poměry a ne dohody, u těch by to bylo složitější.

 

Při posuzování splnění té podmínky 270 dní se nejdříve sleduje, jestli to dané pojištění trvalo alespoň 270 dní. Pokud ne, přičítají se další doby pojištění spadající do období těch 2 let. Při souběhu pojištění je to ale složitější. Ve Vašem případě, jestliže zaměstnání A stále nepřetržitě trvá, budete v něm mít v každém případě nárok na PPM, a to tak, že těch potřebných 270 dní splníte jednou dobou pojištění (není nutné přičítat další doby pojištění). V zaměstnání B ani C nesplníte 270 dnů nemocenského pojištění započítání jedné doby pojištění. Tím, že ale toto splníte souvislým pojištěním v zaměstnání A, tak je možnost za určitých podmínek získat PPM i ze zaměstnání B nebo C. Je to možné v případě, že ještě do zaměstnání B nebo C nastoupíte a že vám dohromady doby pojištění, kdy byl souběh pojištění (tedy souběh A a B, nebo A a C), dají alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A zároveň v zaměstnání B nebo C budete pracovat do nástupu na PPM nebo tak, aby Vám vyšla ochranná lhůta.

 

Co se týče výše PPM, tak by se při nároku ze dvou zaměstnání, počítala z obou zaměstnání dohromady. Je pak potřeba vyžádat si dvě žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by nárok byl jen ze zaměstnání A, tak by se počítala jen z tohoto zaměstnání. 

 

Dobrý den,Potřebovali bychom poradit, nebo spíše vysvětlit jak postupovat a jak to ve skutečnosti je s výpočtem základu pro PPM.Máme první dítě, kterému budou 3 roky na konci května 2019. V tuto chvíli je manželka těhotná a termín je půlka května 2019.V tuto chvíli již 15 měsíců dělá na částečný úvazek po dohodě změně pracovní smlouvy pouze ve znění na čtvrt úvazek.Nikdo nám bohužel není schopen říct z jakého základu se bude částka PPM vypočítávat.Dočetli jsme se o nějakém řetězení porodu, kde jsme pochopili, že by se měl vypočítávat ze stejného základu jako u prvního dítěte a ne z toho zkráceného úvazku.Děkuji za odpověd J.V.

Dobrý den, pokud ženě trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM (i když nyní se zkráceným úvazkem) a nastoupí na další PPM do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním denním vyměřovacím základem a použije se ten vyšší základ.

Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR

Dobrý den,

pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se počítá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud je těhotná žena vedená na ÚP jako nezaměstnaná (na podpoře), ale splňuje podmínky díky ochranné lhůtě 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (MD). Dočetl jsem se, že výše PPM se počítá ze mzdy za posledních 12 měsíců před nástupem na MD, ale nevím, jestli jde o kalendářní měsíce (a tak se započítávají i měsíce bez zaměstnání) a nebo jde o posledních 12 odpracovaných měsíců. Např. žena pracovala 1 rok na dobu určitou a pracovní poměr byl ukončen 5 měsíců před nástupem na MD (tedy 7 měsíců před porodem), jak se v tomto případě počítá PPM? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemJan Novák

Dobrý den,

doba na ÚP se nezahrnuje, DVZ se počítá jen z posledního zaměstnání (pojištění). V případě nástupu na PPM v ochranné lhůtě se při výpočtu DVZ postupuje tak, jako by k nástupu na PPM došlo následující den po skončení zaměstnání. Rozhodným obdobím je pak 12 měsíců před tímto měsícem "fiktivního nástupu". Pokud by zaměstnání bylo kratší, počítalo by se s kratším obdobím. 

Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, jak je to s výpočtem pracovní neschopnosti a MD. Od srpna roku 2020 pracuji na částečný úvazek a současně pobírám RP do srpna 2021 (Tohle je moje nové zaměstnání, u prvního dítěte jsem pracovala jinde a pracovní poměr mi skončil před porodem). Moje otázka z ní, kdybych nyní chtěla nastoupit na pracovní neschopnost z důvodu dalšího těhotenství z čeho mi bude tato suma vypočítána? Z mého polovičního úvazku nebo z předchozího zaměstnání? Případně, z čeho by mi byl pak vypočten RP (v nynějším zaměstnání budu mít odpracované potřebné dny, než bych nastoupila na RP). Z polovičního úvazku nebo zase z minulého zaměstnání?Děkuji Vám za odpověď.Pěkný den

Dobrý den,
nemocenské i peněžitá pomoc v mateřství se budou vypočítávat pouze ze současného zaměstnání, tedy ze zkráceného úvazku. Příjem z předchozího zaměstnání se při výpočtu výše dávky nezapočítává.

Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na mou situaci. Termín porodu mám 27.4., ale od ledna bych chtěla na nemocenskou, jelikož dělám fyzicky i psychicky náročnější práci. Mám tedy v plánu 4. 1. - 26. 2. být na nemocenské, a od 27.2. jít na mateřskou dovolenou. Chtěla jsem se zeptat, kolik dní dovolené budu mít po konci mateřské k proplacení od zaměstnavatele. Děkuji za radu.

Dobrý den,

na dotaz Vám nejlépe odpoví účetní v práci. Neuvádíte roční nárok dovolené. Mateřská dovolená se pro nárok započítává v plném rozsahu, nemocenská a rodičovská dovolená max. do výše 20 týdnů při splnění podmínek. Proplacení dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru, pokud pracovní poměr nekončí, bude se jednat o čerpání dovolené.

Dobrý den,chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 8/2017 mám pracovní poměr na dobu neurčitou v okresní nemocnici jako porodní asistentka. Od 10/2018 jsem byla na neschopence (DVZ byl 851,-) kvůli rizikovému těhotenství, od 4/2019 jsem pobírala PPM (DVZ byl 1097,-), syn se narodil v 5/2019. Od 11/2019 jsem byla na RD se synem do 5/2022, rodičovský příspěvek jsem pobírala do 4/2022. Po RD jsem nastoupila na neplacené volno (už tedy bez pobírání RP) kvůli péči o dítě do 4 let věku, tedy zaměstnavatel měl za mě platit soc. a zdravotní. Na neplac. volnu jsem byla od konce května 2022 až nyní do 3/2023. Ihned další den po NV jsem nastoupila na neschopenku z důvodu dalšího těhotenství. Můj dotaz je, jak se nyní vypočítává DVZ pro neschopenku po neplaceném volnu? Přišla mi náhrada mzdy od zaměstnavatele za 14 dní a nyní mi od ČSSZ přišla 1. měsíční nemocenská s DVZ 631,-, což odpovídá tak cca 50% DVZ, který bych nyní teoreticky měla mít (z pravděpodobného výdělku, kdybych pracovala nyní). Mám se někam obrátit, že je to špatně vypočtené nebo je to kvůli NV nějak snížené a je to tedy správně?A jak se pak prosím vypočítává DVZ pro PPM, když na ni budu nastupovat až v 8/2023 po neschopence a synovi budou 4 roky v 5/2023? Tedy nesplňuji podmínku nástupu na další mateřskou do 4 let věku. Pracovní poměr na dobu neurčitou stále trvá, ale pracovala jsem naposledy v roce 2018.Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste v posledních 12 měsících před měsícem nástupu na neschopenku nebo PPM neměla započitatelný příjem ze zaměstnání, ze kterého by se vyměřovací základ vypočítal, vychází se z nejbližšího předcházejícího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit (tedy nevyloučené dny). Může to tedy být rok 2019, pokud jste čerpala dovolenou mezi mateřskou a rodičovskou a vycházelo by tam alespoň těch 30 dní, nebo se bude jednat o rok 2018. U pracovní neschopnosti se DVZ navíc redukuje i do první redukční hranice na 90 %, na rozdíl od DVZ pro PPM. Z předpokládaného příjmu se nevychází.