Celkem výsledků pro výraz "vypocet": 100
Dobrý den,moc děkuji za zodpovězení mých dotazů ze dne 22.9.2017 - 16:41hod.Nicméně jsem dnes byla na úřadě práce, abych si navýšila částku RP a tím zkrátila dobu pobírání. Na tiskopisu je napsáno, že zvolená výše RP nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (DVZ). DVZ mám 497,-, takže když vezmu 497*30 = 14910,- * 0,7 = 10 437,-. Tuto částku jsem napsala do tiskopisu s tím, že chci změnu od října 2017. Paní na přepážce se všemu divila, že chci navýšit apod. Tak jsem jí řekla, že bych RP měla dostávat do 20.2.2018 a že od 1.2.2018 budu na MD s druhým dítětem a budu dostávat PPM na druhé dítě. A že chci vyčerpat co nejvíce peněz, jelikož od 1.2. mi již RP na první dítě nebude přiznán. Ona se mě zeptala, proč tam nenapíšu tedy částku 11 500,- a tak jsem jí řekla, že nemůžu, když to musí být max. 70% DVZ. Na to mi řekla, že můžu, že mám vyměřovací základ velký. Pak mi řekla, že to měnit vůbec nemusím, že poslední platba RP na první dítě, která mi přijde, bude za leden 2018 a přijde mi kolem 18.2. a bude činit 19 940,- (takže, jestli to chápu dobře tak to bude 10 000,-/leden + 9940,-/únor). Tak to už jsem vůbec nepochopila. Nevím tedy jak to je, když nemohu současně pobírat PPM na druhé dítě a RP na první dítě. Můžete mi prosím tedy ještě poradit, jak mám v této věci postupovat?Předem moc děkuji za radu.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.
Dobrý den, opravdu netuším, kde je problém, protože 1. váš DVZ určitě není vysoký a vy jste výpočet provedla naprosto správně, 2. zatím nelze čerpat RP vyšší než 11 500,- (změna zákona bude platit možná od října) a 3. vážně byste přišla o poslední měsíc RP. Možná nechce mít úřednice práci navíc kvůli změně... případně ještě vyčkejte na tu změnu zákona.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, chcela by som sa opytat, poslednu menstruaciu som mala priblizne 6.9.2017, cize by som mala byt na zaciatku 6teho tyzdna. K pohlavnemu styku doslo medzi 20.-23.9. Vcera som mala spinenie, tak som isla k dr. Tam zistili, ze zatial vidno len gestacny vak, ale kedze hodnota HCG je 8630, obavaju sa, ze ide o mimomaternicove tehotenstvo. Na lavom vajickovode vidia nejaky utvar, o ktorom zial v tomto stadiu nevedia povedat, ci ide o cystu, alebo embryo. Mam viacero otazok:1. Je mozne, ze sa plod este ukaze, dokedy cakat? 2. Je mozne, ak by islo o mimomaternicove tehotenstvo, ze hodnota HCG bude taka vysoka a nebolo by vidno normalne plod?3. Lekari v nemocnici mi odporucili prist v piatok na kontrolu, ak nenastane zmena, bude tam len vacok a utvar tej istej velkosti, no hodnota HCG bude vyssia mam cakat, alebo podstupit laparoskopicku operaciu?Dakujem Vam velmi pekne za Vasu odpoved vopred.S pozdravom a prianim peknych dni :)
Dobrý den, při začátku 6. týdne by již měl být vidět na UZ náznak gestačního váčku s plodem, ale nemusí tomu tak být. Mohla jste otěhotnět později a dle PM nemusí být výpočet přesný. Záleží na dynamice hCG. Co se týče mimoděložnío těhotenství - je dobře, že vam lékař doporučil v pátek kontrolu. Pokud by se hCG adekvátně nezvedlo (každé 2 dny by mělo narůst na dvojnásobek, tzn. cca 16000 ve vašem případě), pak je velké podezření na mimoděložní těhotenství a diagnostická laparoskopie je na místě. V případě počínajícího mimoděložního těhotenství bývá většinou na UZ bývá patrný jen utvar, který se dá za mimoděložní těhotenství považovat, ale plod se srdeční akcí je ve vejcovodu vidět vzácně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala, jak je to s PPM u druhého dítěte. Aktuálně jsem s dcerkou (21M) na mateřské dovolené. Pro současného zaměstnavatele praci již několik měsíců na DPČ s měsíčním odvodem záloh soc./zdrav na pozici jinou, než uvedenou v pracovní smlouvě, ze kreré plyne nárok na PPM. RD mám nahlášenou do 3 let věku dítěte. Nyní jsem podruhé těhotná, s termínem porodu na začátku června 2018. Jak je to, prosím, s PPM u tohoto druhého dítěte tak, abych získala původní výši PPM jako u prvního dítěte? Můžu s DPČ pokračovat i při nástupu na druhou MD? Musí být DPČ ukončena před nástupem na druhou MD? Někde jsem četla, že je možné příjem z DPČ sloučit s původním výměrem pro výpočet výše při druhé PPM. Za jakých podmínek? Příjem Z DPČ přesahuje částku 10000,-/měs, jsou odváděny zálohy na soc./zdrav. a mám podepsané prohlášení. Nyní již DPČ trvá 9 měsíců.Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, druhá PPM se vám vypočte ze stejného základu jako ta první. Ohledně sloučení bohužel nevím, jak se provádí, ale jít by to mělo – pak ale nebudete moci činnost vykonávat. Pokud nebudete z DPČ PPM čerpat, nemusíte smlouvu ukončovat. Jen ještě upozorňuji, abyste si navýšila RP na možné maximum, abyste stihla před nástupem na PPM vyčerpat co nejvíce, protože zahájením čerpání PPM zaniká nárok na RP na první dítě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, od 1.2. jsem zaměstnaná na HPP, předtím jsem pracovala jen na DPP. Jsem teď v 9tt a abych splnila 270 dní účasti na nemocenském pojištění, musela bych pracovat do konce října, termín porodu mám ale 23.12. a tudíž si nejsem jistá, jestli to budu moci splnit. Pokud mi bude pár dnů chybět, co to pro mě bude znamenat? Nebudu mít nárok na PPM? Taky mám smlouvu na dobu určitou a to do konce letošního roku. Je to pro výpočet PPM důležité? Poslední otázka je, jak se vypočítává PPM z polovičního úvazku. Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste pracovala předtím na Dohodu o pracovní činnosti a odváděli za vás nemocenské pojištění, pak není problém. Pokud to ale byla Dohoda o provedení práce, tak z té se nemocenské neodvádí a pokud nebudete mít 270 dní, tak nárok na PPM mít nebudete. Zkuste nastoupit mateřskou co nejdéle (6 týdnů) před TP, aby vám nárok na PPM vznikl.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, pracuji na Základní umělecké škole na třetinový úvazek (pracovní smlouva na dobu neurčitou, mám odpracováno více než 270 kalendářních dnů), další 2 dny soukromě hudbu vyučuji (živnostenský list) a současně studuji v doktorském programu na VŠ, kde pobírám stipendium. Mohu se zeptat, jestli mi náleží mateřská? A podle jakého vzorce se v tomto případě vypočítává? Bere se v úvahu můj celkový příjem nebo jenom ze Základní umělecké školy? V případě, že se do této částky nezapočítává výdělek na živnostenský list, existují nějaké podmínky, za kterých by se mi do mateřské započítal i tento příjem? Děkuji
Dobrý den, aby se vám příjem ze živnosti započítal do základu pro výpočet PPM, musela byste si platit nepovinné nemocenské pojištění. Jinak za současné situace máte nárok na PPM pouze z výdělku na umělecké škole.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,ráda bych se zeptala. Jsem na RD s dcerou, které budou 10.9.2018 4 roky. 11.9.2018 nastoupím na pracovní neschopnost, protože čekám druhé dítě. Termín nástupu na mateřskou s druhým dítětem mám 18.10.2018, takže nemá cenu na ten měsíc nastupovat zpět do zaměstnání. Jsem stále zaměstnaná na dobu neurčitou na HPP. Můj dotaz zní, z čeho se mi bude vyplácet mateřská dovolená, když první dceři bude v době narození druhého dítěte již víc jak 4 roky? Budu mít nárok na výši mateřské stejně jako u první dcery? Moc vám děkuji za informaci. Lenka
Dobrý den, protože vám trvá pracovní poměr, budete mít nárok na další PPM ve stejné výši jako to bylo u prvního dítěte. Pravidla pro výpočet se neměnila.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz ohledně výše peněžité pomoci v mateřství. Mám tři děti, narozené 2009, 2011 a 2015. Na další mateřskou budu nastupovat před dovršením 4 let nejmladší dcery, pravděpodobně v lednu 2019. Nyní jsem zaměstnaná, ale do jejích 4 let mám domluvené neplacené volno. Před jejím narozením jsem pracovala na zkrácený úvazek (od září 2014 do března 2015), a tehdy se mi výše PPM počítala z příjmu před prvním porodem (r. 2009), protože byl vyšší než příjem ze zkráceného úvazku. Měla bych to tak i v tomto případě? Mezi prvním a druhým dítětem jsem do práce nenastupovala, až pak před narozením třetího. Celou dobu (od roku 2008) jsem zaměstaná u stejného zaměstnavatele. Předem moc děkuji za odpověď, Daniela Bechyňová
Dobrý den, ano, výpočet další mateřské, pokud ji nastoupíte do 4 let věku posledního dítěte, se bude provádět ze stejného základu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na pobírání PPM, když pracuji pouze na dohodu o pracovní činnosti. Celé je to takto: ke konci srpna 2018 mi skončila rodičovská dovolená a zároveň i zaměstnání, ze kterého jsem pobírala předtím PPM, hned na začátku září jsem zjistila, že jsem těhotna, termín cca půlka května 2019, našla jsem si práci na pul úvazku, homeoffice, ale je to pouze na dohodu o pracovni cinnosti, měsíčně 80 hodin, takže se mi zdravotní i sociální bude odvádět. Mám pak nárok na PPM, když je to jen na dohodu? Pokud ano, bude se tam i částečně započítávat příjem z min.zaměstnání? Děkuji Vám za informace.Petra
Dobrý den, rozhodující je, zda vám z dohody platí nemocenské pojištění (u tohoto typu dohody to možné je) – zjistíte to na správě soc. zabezpečení. Výpočet PPM by ale každopádně byl jen z aktuálního prac. poměru.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat. Poslední MS proběhla 10.8.2018, těhotenský test pozitivní 31.9. Na gynekologické prohlídce 25.10 mi paní doktorka odhadl stáří plodů 7+5tt. A termín porodu 8.6.2019.A však 6.9 jsem postrehla hnědé jednodenní špinění, v té době jsem vůbec netušila co to známena ale zpětně jsem předpokládala že se jednalo o nidaci, když jsem pak hledala informace ohledně nidace tak se píše že k ní dochází cca 7 dní po ovulaci, tudíž jsem začala počítat a i dle stáří plodů vychází že k početí (ovulaci) muselo dojít 1.9.2018. Když ale použiji kaukulacka na výpočet data oplodnění tak mi to ukazeje že k početí došlo 14.9. Těhotenství bohužel skočilo v 10tt ZT. Revize proběhla 16.11 a následná menstruace se dostavila 14.12, doktor v nemocnici doporučil že po první MS se můžeme zase začít snažit, 31.12 jsem opět zpozorovala jednodenní hnědé špinění a tak mi to dalo naději že se zase zadarilo, TT ale negativní a mentsruce by měla dorazit každým dnem. A teď k mé otázce? Myslíte že mohlo k oplodnění dojít opravdu toho 1.9. 2018 a ne 14.9 jak vypočítala kaukulačka, protože dle menstruace se řídit nemohu. Pokud ano pořád bych měla naději že špinění které proběhlo 31.12.2018 mohla být nidace. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud lékařka stanovila 25.10.2018 stáří plodu na 7+5, pak otěhotnění vychází opravdu kolem 1.9.2018.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to výší PPM, momentálně jsem na rodičovské dovolené už 15měsíců, mezitím se nám v práci navýšil platový výměr, pokud nenastoupím do práce a přejdu rovnou na další mateřskou, bude se mi počítat výše příspěvku z výměru, ze kterého se mi počítala první mateřská nebo se bude počítat už z toho navýšeného. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
papírové navýšení mzdy se do výše peněžité pomoci v mateřství nepromítne. Výše PPM se počítá z toho, co si opravdu vyděláte. Jestliže nastoupíte na PPM rovnou z rodičovské a neměla jste teď tedy příjem ze zaměstnání, tak se aktuální vyměřovací základ zjistí z prvního nejbližšího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem a bylo tam alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se může dělit. A pokud trvá stále stejné zaměstnání, tak se porovná aktuální vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a použije se pro výpočet PPM ten vyšší.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, v predchádzajúcom príspevku ste mi odpovedali na môj dotaz, za čo veľmi ďakujem /Dobrý deň, prosím vás o radu. 3 roky pracujem v zamestnaní v ČR na úväzok 1,0 na dobu neurčitú, posledný rok súčasne i na DPČ. Ovplyvní výpočet výšky MD i práca na dohodu o pracovnej činnosti? Vopred ďakujem za radu/.Prosím ešte o doplňujúcu otázku: Posledné 4 mesiace som na PN /riziková gravidita/ kde som nemocenský lístok odovzdala iba v mojom zamestnaní na úväzok 1,0. Nemala som dostatok informácii, že mám riešiť aj zamestnanie na DPČ. Tým pádom 4 mesiace v zamestnaní na DPČ nemám príjem a neodvádzam sociálne a zdravotné, zmluva je ale podpísaná na dobu neurčitú. Zaniká tým pádom nárok na získanie MD z práce na DPČ, keďže som mala PN nahlásenú iba v mojom prvom zamestnaní na úväzok 1,0? Alebo to daná situácia neovplyvní? Vopred ďakujem za vašu pomoc.
Dobrý den,
z Vaše popisu si myslím, že se jedná u DPČ o zaměstnání malého rozsahu (což většinou u DPČ bývá). Zaměstnáním malého rozsahu je takové, kde není sjednaná mzda alespoň ve výši rozhodného příjmu pro odvod nemocenského pojištění. Rozhodný příjem byl do konce roku 2018 ve výši 2500 Kč, od ledna 3000 Kč. Pokud nemáte alespoň v této výši přímo sjednaný příjem, případně z DPČ ani jinak nevyplývá, že Vám v takovém rozsahu zaměstnavatel přidělí práci, pak se jedná o zaměstnání malého rozsahu (např. pokud DPČ obsahuje ustanovení o tom, že zaměstnavatel není povinen přidělovat práci nebo je stanovena jen hodinová mzda a maximální rozsah práce za měsíc, ale neplyne z DPČ ten minimální rozsah, který by Vám zaručil rozhodný příjem apod.). V případě, že se jedná o zaměstnání malého rozsahu, tak jste z DPČ nemocensky pojištěná jen v těch měsících, kdy dosáhnete alespoň rozhodného příjmu. A protože nyní reálně nepracujete, tak pojištění z DPČ zaniklo a tedy za současné situace a za předpokladu, že už do nástupu na PPM pracovat nebudete, tak nemáte z DPČ nárok na PPM.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, prosim o radu, co vsechno tedy musím mít potvrzené od OSSZ pokud chci čerpat RD co nejrychleji na základě vyšší mzdy manžela?, dekuji
Dobrý den, Váš manžel potřebuje z práce potvrzenou "Přílohu k žádosti o peněžitou pomoc v mateřství", do které mu zaměstnavatel potvrdí příjmy pro výpočet vyměřovacího základu. Tuto přílohu odevzdá na OSSZ spolu s formulářem "Potvrzení o denním vyměřovacím základu ovlivňujícím výši rodičovského příspěvku", do kterého mu OSSZ potvrdí vyměřovací základ. Potvrzený formulář s vyměřovacím základem odevzdáte úřadu práce spolu s vyplněným formulářem "Volba výše rodičovského příspěvku".
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Ráda bych se zeptala. Nyní čerpám mateřskou dovolenou od 1.12.2018. Smlouvu v práci mám na dobu určitou do září 2019. Rodičovský příspěvek bych ráda využila na 3 roky. Plánujeme narození dalšího dítěte. Můj dotaz: kdo mi poté bude vyplácet mateřskou dovolenou a z čeho se bude vypočítávat, když by se další dítě narodilo cca za 2 roky ( květen 2020) a přitom byla smlouva v zaměstnání na dobu určitou? Vyplácí to zaměstnavatel nebo sociální úřad a případně v jaké výši? Předem děkuji za odpověď
Dobrý den, peněžitá pomoc v mateřství (PPM) se váže k účasti na nemocenském pojištění a vyplácí ji okresní správa sociálního zabezpečení. Pokud Vaše zaměstnání v září skončí, nárok na další PPM máte pouze pokud na ni nastoupíte v ochranné lhůtě, tzn. do 180 dní od konce pracovního poměru. Pokud byste na PPM nastoupila v ochranné lhůtě, vyměřovací základ pro výpočet výše PPM by se zjišťoval z tohoto zaměstnání z doby, kdy jste měla započitatelný příjem ze zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se Vás zeptat,pobírám rodičovský příspěvek do konce října 2019.A kdybych otěhotněla v tomto rozmezí,měla bych nárok na mateřskou dovolenou,anebo jak by to bylo placený,kdybych vlastně od toho listopadu byla bez peněz?Jinak jsem byla zaměstnaná na dobu neurčitou.Děkuji
Dobrý den,
vyčerpání rodičovského příspěvku nemá žádný vliv na mateřskou dovolenou ani peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud máte smlouvu na neurčito, jste tedy stále zaměstnaná a máte nárok na další mateřskou dovolenou a PPM. Pokud by toto zaměstnání skončilo v těhotenství, ochranná lhůta pro nárok na PPM je 180 dnů od konce pracovního poměru. Pokud na další PPM nastupujete do 4 let předchozího dítěte a za trvání stejného zaměstnání jako u předchozí PPM, porovná se vyměřovací základ pro předchozí PPM s aktuálním vyměřovacím základem a pro výpočet další PPM se použije ten vyšší z vyměřovacích základů. Pokud by nástup na další PPM vycházel později než do 4 let předchozího dítěte, vycházelo by se z aktuálního vyměřovacího základu. Aktuální vyměřovací základ se standardně zjišťuje z předchozích 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastupujete. Pokud jste ale v té době neměla započitatelný příjem ze zaměstnání, protože jste byla například na rodičovské dovolené či neplaceném volnu, zjišťuje se aktuální vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, kterými se dá vyměřovací základ dělit (které připadají na tento započitatelný příjem).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych si potvrdila, zda je moje úvaha správná. Dle prvotrimestrálního screeningu bych měla mít termín porodu 25.10.2019. Pokud bych odcházela na mateřskou 6 týdnů před termínem porodu bez předchozí nemocenské 13.9.2019 a měla bych nárok na mateřskou do 26.3.2020. Zajímá mě, jestli je možné vybrat celou letošní dovolenou 25 dní před odchodem na mateřskou nebo mi to zaměstnavatel nemusí umožnit. Dále, jestli je můj výpočet správný a vychází mi, že bych v roce 2020 měla odpracovaných 60 dní a tím i nárok na dovolenou 25 dní v roce 2020. Pokud by mi zaměstnavatel neumožnil dočerpat dovolenou v roce 2019, je možné dovolenou z tohoto roku včetně dovolené v roce 2020 čerpat v období po mateřské před rodičovskou? Moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
čerpání dovolené před mateřskou dovolenou závisí na vůli zaměstnavatele. Můžete se s ním tedy pokusit domluvit, ale nemusí Vám vyhovět. Pokud požádáte o dovolenou v návaznosti na skončení mateřské dovolené, je zaměstnavatel povinen Vám vyhovět. V takovém případě můžete čerpat nevyčerpanou dovolenou za rok 2019 i dovolenou za rok 2020. V uvedené situaci splníte podmínku alespoň 60 odpracovaných dní v roce 2020 a budete tedy mít nárok na celou dovolenou za kalendářní rok (za předpokladu, že má pracovní poměr trvat po celý rok).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dne 31.7.2019 mi končí rodičovský příspěvek. Byla jsem doma s dcerkou do 4 let věku dítěte. 1.8.2019 ji budou 4 roky. Zrovna jsem přišla na to že jsem těhotná. Chtěla bych se zeptat jestli budu mit narok na mateřskou pokud znovu nastoupim do práce ale nepracuji tech povinnych 270 dni /tak nějak/, nebo kdybych nastoupila na nemocenskou zda budu mit nárok. Popřípadě z čeho se to bude počítat. Všude čtu do 4 let věku dítěte ale nedočetla jsem se co když je dcerce uz 4 roky. Jsem pořád zaměstnana u stejného zaměstnavatele jako před první mateřskou a na dobu neurčitou. Děkuji Svobodová
Dobrý den,
pokud trvá Váš pracovní poměr, jste po celou dobu účastna nemocenského pojištění. Splňujete tedy podmínky pro další peněžitou pomoc v mateřství (PPM). U žen, které za trvání stejného zaměstnání nastupují na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte, se porovná vyměřovací základ se základem pro předchozí PPM a použije se vyšší. Ve Vašem případě se tedy nebude porovnávat vyměřovací základ s předchozím. Pokud byste přešla rovnou do pracovní neschopnosti, bude se u Vás vyměřovací základ pro PPM zjišťovat z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a na tento příjem připadalo alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá dělit vyměřovací základ. Obdobně se bude zjišťovat vyměřovací základ pro výpočet nemocenského. Pokud byste se vrátila do zaměstnání, bude se vyměřovací základ zjišťovat z tohoto příjmu po návratu, pokud tady bude alespoň 30 kalendářních dní připadajících na daný příjem. Pokud by na příjem připadalo méně dní, zjišťoval by se také z prvního předchozího kalendářního roku jako v případě pracovní neschopnosti.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den ,chtěla jsem se zeptat snažíme se s přítelem o miminko. Sleduju si děložní čipek kvůli ovulaci. Včera jsem měla čípek snadno nahmatatelny a mekky. Dnes mám čípek hůře nahmatatelny skoro tak že se k němu ani nedostanu. Chtěla jsem se zeptat může to být příznak těhotenství nebo je to ovulace . A kdy je největší pravděpodobnost otěhotnět podle čípku. Mam dnes i hustý bílý výtok bez zápachu už 2 dny jsem nafoukla a cítím se nějak jinak . Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, dle mého názoru sledování a stanovení ovulace na základě konzistence a polohy čípku nemá příliš velkou výpovědní hodnotu. Poloha čípku se mění i při vaší poloze a aktuální práci svalů pánevního dna, takže ze dne na den změna v jehopoloze určitě nenastala. Ke sledování ovulace doporučuji spíše ovulační testy, výpočet ovulačních dní dle prvního dne poslední menstruace atd.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o pomoc, jsem v situaci se kterou si nevím rady. V roce 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala rodičovská. K 27.2.2019 mi rodičovská skončila a já dostala v práci výpověď, firma během mé nepřítomnosti zkrachovala a já se neměla už kam vrátit, ale byla jsem už několik týdnů těhotná a vešla jsem se do ochranné lhůty 180 dnů na nárok pro druhou mateřskou na kterou mám nastupovat dnešním dnem. Z čeho se bude vypočítávat stávající mateřská? Účetní z bývalé práce si neví rady a vše si bude teprve zjišťovat, ale až jí skončí dovolená na kterou právě nastupuje a je nějaký jiný formulář než ten klasický od lékaře pro žádost o mateřskou, který bych jí měla odevzdat? Paní mi říkala,že bude nejspíše potřebovat jiný papír než tento běžný.O mém nároku na mateřskou byla informovaná již předem a na schůzku s odevzdáním papíru svolila až dnešním dnem a to je i den mého nástupu na mateřskou, kterou začne řešit až po skončení své dovolené. Je to tak v pořádku? Nevadí ta prodleva? Termín porodu se blíží a já jsem ze vzniklé situace nervózní, aby se vše včas stihlo než přijde miminko na svět a zvlášť jestli si paní účetní vyzjistí, že potřebuje ode mě jiné dokumenty a vše budu muset oběhávat nanovo. Prosím poraďte jak přesně správně postupovat a jak zjistit zda mi vše ta účetní tedy správně vypočítala?
Dobrý den,
žádný další speciální formulář nepotřebujete, jen klasickou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od gynekologa, ke které účetní připojí standardní přílohu, podle které se vypočítá Váš vyměřovací základ. Prodleva nevadí, jen může vyřízení dávky o to déle trvat. Vyměřovací základ pro výpočet PPM se standardně zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud nastupujete v ochranné lhůtě, zjišťuje se tak, jako byste nastoupila na PPM den po konci pracovního poměru. Pokud jste v daném období neměla ze zaměstnání započitatelný příjem nebo jste měla započitatelný příjem, ale na tento příjem nepřipadá alespoň 30 kalendářních dní, bude se zjišťovat vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dceru v únoru ji budou 3 roky, a tím mi končí rodičovská, jsem těhotná a termín mám v květnu, tudíž jsem nestihla napojit rodičák. Do toho termínu porodu bych šla zatím na neschopenku, zajímalo by mě zda mám nárok na mateřskou jako jsem brala u prvního dítěte ve stejné výši. Jsem zaměstnana na dobu neurčitou. Předem děkuji za odpověď
Dobrý den,
nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mít budete. Pokud trvá stejné zaměstnání a nastoupíte na další PPM do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se současný vyměřovací základ s vyměřovacím základem pro předchozí PPM a pro výpočet výše PPM se použije ten vyšší.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer. Jelikož se v tom vůbec nevyznám, moc prosím o radu. Jsem v 25tt a řeším nástup na mateřskou. Vím, že se nastupuje 6.-8.týdnů před termínem porodu. 8.týdnů mi vychází na 30.12.2019. Co bude z finančního hlediska lepší? Nastoupit hned 30.12. anebo až ten nejzazší termín, tj. 13.1.2020? Děkuji moc za pomoc. N.
Dobrý den,
při nástupu na mateřskou dovolenou později můžete o dva týdny déle pracovat a mít tak příjem ze zaměstnání, případně čerpat déle nemocenské, pokud byste byla v pracovní neschopnosti. Na celkovou délku mateřské dovolené a peněžité pomoci v mateřství (PPM) nemá vliv, které datum v rozmezí 6 až 8 týdnů před porodem zvolíte. Lišit se ale bude rozhodné období, ze kterého se bude vypočítávat vyměřovací základ pro výpočet výše PPM. V případě nástupu na PPM v prosinci bude rozhodným obdobím prosinec 2018 až listopad 2019 (pokud zaměstnání netrvalo kratší dobu). Při nástupu na PPM v lednu bude rozhodným obdobím leden 2019 až prosinec 2019. Můžete tedy vzít do úvahy, které období pro Vás vychází výhodněji, zejména pokud máte pohyblivou mzdu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Syn se nám narodil v říjnu 2018. Manželka pobírá od března 2019 rodičovský příspěvek. Já jsem od května 2019 zaměstnaný, předtím jsem byl OSVČ a neplatil jsem nemocenské pojištění. Rádi bychom čerpali RP rychleji. Plánujeme další dítě.Mohu až odpracuji 270 dnů zažádat sám o čerpání vyššího rodičovského příspěvku (manželka by ho samozřejmě ukončila)? Nebo je rozhodným dnem pro stanovení maximální výše RP datum narození dítěte?Děkuji předem za odpověď.S pozdravem,František Nováček
Dobrý den, rozhodným dnem je datum narození dítěte, nelze tedy stanovit vyměřovací základ pro výpočet výše současného rodičovského příspěvku z Vašeho současného zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení