Celkem výsledků pro výraz "termin porodu": 100
Dobrý den,na mateřskou dovolenou se chodí 6.-8. týdnů před porodem, ale jde to i později? Můj případ je takový, že jsem zaměstnaná, nyní jsem na nemocenské a do toho pobírám rodičovský příspěvek na první dítě. Termín porodu mám 11.3., na mateřskou bych měla nastoupit buď 15.1. nebo 29.1., tudíž dostanu poslední rodičovský příspěvek v únoru, ale šla by vyřídit mateřská až od 1.3. 2020? Ptám se z důvodu, že nestihnu vybrat celý balíček rodičovského příspěvku na první dítě a měsíc navíc by mi finančně pomohl (dostala bych příspěvek i v měsíci březnu). Doufám, že jsem to srozumitelně vysvětlila. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
pokud si neurčíte nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v rozmezí 6 až 8 týdnů před očekávaným dnem porodu, bude za nástup na PPM a začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu. Nejpozději k počátku šestého týdne před termínem porodu Vám musí lékař ukončit pracovní neschopnost.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, Manželka je učitelka (občankou EU, přechodný pobyt, zaměstnaná) a má smlouvu na dobu určitou do konce srpna, tedy v období, kdy již neučí a pobírá plný plat. Termin porodu je v polovině srpna. 1. Kdy nejpozději musí manželka nastoupit na mateřskou dovolenou (PPM)? Jak postupovat aby nebyla finančně ztrátová?2. Má žena nějakou možnost získat náhradu mzdy za období do konce srpna? Pokud ano, jak postupovat?3. Bude po ukončení její smlouvy u zaměstnavatele na konci srpna dále pobírat automaticky PPM? Bude nějak automaticky převedena do ochranné lhůty 180 dní? Existují zde nějaké povinnosti zaměstnavatele? Jak se vypočítá výše dávky? Hraje příjem otce nějakou roli? 4. Je možné nastavit výši nebo dobu pobírání PPM? Pokud ano, jak postupovat?5. Kdy žádat o rodičovský příspěvek tak aby nebyl příjem po skončení PPM přerušen?Děkuji.
Dobrý den,
odpovím postupně:
1. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Při pozdějším nástupu než 6 týdnů před termínem porodu by se manželka připravila o část PPM, jelikož podpůrčí doba by se začala počítat od počátku šestého týdne před termínem porodu.
2. Pokud se jedná o náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou, je zaměstnavatel povinen ji vyplatit při skončení pracovního poměru.
3. Skončení pracovního poměru v průběhu čerpání PPM nemá na její výplatu vliv, výplata PPM pokračuje automaticky do konce podpůrčí doby. Výše dávky se stanoví podle denního vyměřovacího základu ke dni nástupu na PPM (ke dni začátku podpůrčí doby) a dále se nemění. Příjem otce nehraje roli. Postup výpočtu včetně odkazu na kalkulačku MPSV najdete v článku Mateřská dovolená 2020.
4. Výši ani délku nelze zvolit. Podpůrčí doba je 28 týdnů u jednoho narozeného dítěte.
5. Žádost o rodičovský příspěvek je vhodné podat na Úřadu práce před uplynutím 28 týdnů podpůrčí doby PPM. V případě souběhu PPM a rodičovského příspěvku v jednom měsíci náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší než PPM, a to ve výši rozdílu mezi rodičovským příspěvkem a PPM v daném měsíci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o radu.. Jsem těhotná a teprve nedávno mě začala trápit otázka, jestli jsem nemohla otěhotnět už těsně před menstruací. PM jsem měla 21.6.2016. Termín porodu dle PM mám tedy 28.3.2016, dle ultrazvuku 29.3.2016. Mohlo se stát, že jsem otěhotněla už 19.6.2016 nebo je pravděpodobnější datum 10.7.2016? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud máte termín porodu 28.3.2017, pak otěhotnění 19.6.2016 je nepravděpodobné. Datum otěhotnění je nejpravděpodobnější kolem 5.7.2016
Pro akci je nutné přihlášení