banner

Celkem výsledků pro výraz "telo": 100

Dobrý den, mám dotaz ohledně své osoby. Jsem 14 dní po porodu. A pozoruji na sobě intoleranci na mléko. Ne úplně na všechny mléčné výrobky. Stalo se mi to to 3x a od té doby raději nezkouším. Jedla jsem 1x misku lupínků s mlékem, a 2x smetanové omáčky a relativně za krátkou dobu jsem dostala vždy opravdu silný spíše vodnatý průjem. Margarín, plátkový sýr nebo např. jogurt typu pudink jsem jedla a bylo to v pořádku. Chci se zeptat, zda je to normální a odezní to nebo to mám nějak více řešit. Děkuji moc za odpověď.

Dobrý den,

každý z nás má rozdílnou míru tolerance vůči laktóze, což je zcela přirozené, a s věkem se snižuje. Mléko jako samotný nápoj je velmi významným zdrojem laktózy. Záleží také na množství, které zkounzumujete. Může se stát, že 100 ml by vám nemuselo dělat problémy, ale už 200 ml sklenice ano. Jako náhradu za mléko můžete použít bezlaktózové mléko – sojové, kukuřičné, rýžové. Tyto mléka lze zakoupit běžně v obchodech s potravinami nebo v prodejnách zdravé výživy.  Ostatní mléčné výrobky většinou obsahují  menší množství laktózy. U zakysaných mléčných výrobků je koncentrace laktózy působením mléčných bakterií snížena, proto jsou oproti samotnému mléku dobře tolerovány. Výrobou tvrdých i měkkých sýrů je laktóza odbourána. Pokud spojujete své potíže pouze s konzumací mléka, zařazujte mléčné výrobky podle míry tolerance. Přikládám tabulku s příklady potravin. Vyčkejte, přece jenom jste v období, kdy tělo bylo vystaveno zátěži, velkým změnám a zotavuje se.

Výrobek

Obsah laktózy (g/100g)

Velikost porce (g)

Obsah laktózy v porci (g)

Mléko kravské, kozí, ovčí

4,7

250

11,8

Šlehačka

3,1

15

0,5

Smetana do kávy

3,8

15

0,6

Jogurt

4,1

150

4,5

Kefír

3,8

200

7,6

Zmrzlina

6,0

50-100

3-6

Cottage

2,2

100

2,2

Tvaroh

3,5

100

3,5

Tvrdý sýr

0,0

50-100

0,0

Máslo

0,7

10

0,07

 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka

Dobrý den, paní doktorko, nerada obtěžuji, ale ráda bych Vás požádala o radu. Povedlo se mi otěhotnět pomocí IVF a byla mi hned před celým procesem nasazena kyselina listová - acidum folicum, ve které je obsaženo 10 mg listovky. (Nevím, proč mi byla nasazena toto množství denně, nevím o tom, ze bych měla mutaci, která si se stěpením listovky neumí poradit, neobjevily se u mě ani v rodině v minulosti žádné malformace plodu ani nic podobného.) Vzhledem k tomu, ze mi bylo již od počátku hodně zle, příjem ovoce a zeleniny téměř na nule, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a v lékárně jsem pořídila ještě na doporučení od lékařky tehotenske vitaminy, konkrétně Yarilo Einstein a poté GS Mamavit s DHA a EPA. Pan magistr v lékárně mě uklidnil, ze případný přebytek se vyloučí močí, nevadí tedy, když oba přípravky budu kombinovat, proto jsem je brala celý první trimestr. Nyní jsem ale vlastně náhodou narazila článek (viz.níže), který před přebytkem listovky varuje-dokonce udává za hraniční množství i jen to, které bylo obsaženo pouze v samotném GS Mamavit. A já brala každý den 800 µg z multivitaminu a 10 mg, tzn. 10 000 µg z Acidum Folicum. To je skoro 20x vyšší, než doporučené množství pro těhotné ženy. Nyní mě přepadl strach, jestli jsem touto koňskou dávkou nemohla ublížit miminku, dle článků sice listovka ve zvýšené dávce vývojovým vadám zabraňuje, ale takto extrémní dávky prý tělo vyloučit samo neumí a zůstává v krevním oběhu. Údajně se s touto přemírou zvyšuje výskyt poruch autistickeho spektra u dětí atp. A proto bych Vás moc ráda poprosila o názor, jsem z toho skutečně zoufalá.Děkuji moc! S pozdravem Regina F.https://www.gynordplus.cz/aktuality/nadmerne-hladiny-kyseliny-listove-a-vitaminu-b12-v-tehotenstvi-zvysuji-riziko-autismu-deti-29

Užívání kyseliny listové (ideálně před otěhotněním a poté především v 1. trimestru) je prokázanou prevencí rozšťěpových vad u plodu. Podle posledních, nejnovějších výzkumů je doporučovaná dávka kyseliny listové 400 - 800 mikrogramů na den (může se lišit napříč zeměmi). Stran užívání vyšších dávek v těhotenství nejsou dostupné dostatečné, spolehlivé a přesné informace ohledně možného negativního vlivu na plod, nelze proto jednoznačně odpovědět, eventuální rizika by byla spíše nízká. Hezký den.

Dobrý den mám takový problém při každém jídle se mi zvětší obvod břicha málo chodím na záchod o velikonocích jsem toho asi snědla moc a břicho mě strašně narostlo ale vážím stejne. Je mi 23 let minulý měsíc jsem i měla opožděně mesicky ale těhotná nejsem.Bricho mě jinak nebolí.. Ke gynekologovi jdu poprvé a jsem objednana na 25 května. Bojím se že to je rakovina vaječníků někde jsem četla že se u toho zvětšuje objem břicha.Merim 168 cm a mám 70 kilo

Dobrý den, popisované příznaky nemusí hned znamenat závažnou diagnózu, je to méně pravděpodobné. Je vhodné doplnit vyšetření. U rakoviny vaječníků se břicho obvykle zvětšuje až v pozdních (závažných) stadiích onemocnění. Častěji se může například jednat o nadměrné hromadění plynu v trávicím traktu, což se obvykle projevuje nafouklým břichem, bolestmi břicha. Tento stav je většinou způsoben požitím nevhodného jídla nebo složky v jídle, kterou Vaše tělo příliš netoleruje. Zkuste nyní dietní šetřící stravu, pomáhá i preparát Espumisan (volně prodejný v lékárně), pokud jsou Vaše potíže vyvolány stravou, uleví se. Při zhoršení potíží či při jakýchkoliv problémech vyhledejte lékaře. V rámci gynekologického vyšetření se mimo jiné provede ultrazvuk, na kterém se prohlíží děloha s vaječníky. Hezký den.

Dobrý deň, chcem sa spýtať: lekárka mi menila antikoncepciu, lebo predošlá mi prestala "sedieť". Mala som mesačnú pauzu a potom v prvý deň menštruácie som začala užívať prvú tabl z platíčka. Lenže nebola to menštruácia, bolo to len špinenie, trvajúce 2 dni. Napriek tomu som užívala tabletky ďalej. Zrejme som si tým rozhodila cyklus. Znovu mi začalo špinenie na 11 deň a pokračovalo ďalších 9 dní a potom som dostala menštruáciu, ktorá trvala 6 dní. Po 7 dňovej pauze (v rámci ktorej mi skončil menzes) som znovu začala užívať antikoncepciu - tak ako treba. Na tretí a štvrtý deň užívania antikoncepcie som mala nechránený styk. Bola som chránená? Mohla som otehotnieť? Ak áno, asi za koľko dní by som si mala urobiť test? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

Dobrý den, po vynechání antikoncepce může být nástup menstruace nepravidelný, může být slabá, může vynechávat apod. Pokud jste začala brát novou antikoncepci první den ( i když to bylo špinění), udělala jste správně a pokud jste náležitě pokračovala v platíčku (využívala jste celé platíčko, každý den 1 tableta ve stejnou dobu a udělala 7denní pauzu a po této pauze začala zase nové platíčko), tak jste chráněna. První měsíce můžete mít špinění během užívání tabletek (z důvodu přechodu na novou antikoncepci), do té doby, než si tělo "zvykne". Většinou po 3-4 měsících se to zklidní. Pokud by i nadále nevyhovovala, kontaktujte svého gynekologa. Hezký den.

HA a akne
avatar Terulka01 01. 05. 2020

DOBRY den, 9/19 jsem vysadila HA. Vše šlo celkem ok az na mirne akne a cykus 25-35 dni. DR mi doporuscil zpatky nasadit, aby se cyklus srovnal uplne. Zacala jsem tedy ted znovu brat HA, ale tělo začalo silet a strašně se mi po tom zhoršilo akné. Již během par dnu.. Prosim co radite, mam HA radeji po prvnim platicku vysadit? Nebude pak akne jeste horsi? Nebo pokracovat dal v brani? Bojim se ze se to bude porad zhorsovat... Dr mi chce dat jinou HA na plet ale to nechci, vim ze pak kdyz ta se vysadi, byva to jeste mnohem horší.. Dekuji moc za odpoved

Dobrý den, vysazování či nasazování hormonální antikoncepce může být nezřídka doprovázeno různými nepravidelnostmi menstruačního cyklu, změnami nálad či horšení akné a podobně. Pokud jste trpěla na akné již před užíváním hormonální antikoncepce, tak se zpravidla po jejím vysazení může akné opět zhoršit. Ve Vašem případě je možné antikoncepci jak vysadit (počítat s tím, že se akné může zhoršit), tak v ní dále pokračovat (na zvážení je užívat hormonální antikoncepci s "efektem" na zlepšení akné). Lze přejít z jedné hormonální antikoncepce na druhou, hned za sebou. Hezký den.

Dobrý den, jsem teprve v raném stádiu těhotenství (4. týden) a na gynekologii jsem objednaná až za týden. V druhé polovině minulého roku jsem prodělala chirurgickou operaci dělohy (myom). Jedná se o mé první těhotenství a lékařka mě už tehdy upozorňovala, že v případě gravidity budu brána jako riziková. Zajímal by mě názor jiného lékaře, zda je nutné jít na rizikové těhotenství hned od začátku, nebo v případě že bude plod v pořádku a zdravý ještě pár měsíců chodit do práce? Vzhledem k mému povolání si nejsem jistá, jestli práce sama o sobě není riziková (jsem zubní technik).Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě operace myomu na děloze záleží, kde se myom přesně nacházel a tudíž jakým způsobem byl odstraněn. Pokud je myom na povrchu dělohy a tím pádem při jeho odstranění nedojde k narušení děložní stěny, pak z tohoto pohledu není těhotenství nutno považovat rizikové, narozdíl od situace, kdy myom je uložen vevnitř a k tomu, aby byl vyoperován, je nutné stěnu děložní "rozříznout" (a pak samozřejmě opětovně zašít). V tomto případě by měl být porod veden císařským řezem. Ale toto nejsou důvody, abyste musela být nyní v pracovní neschopnosti. Uvidíte, jak budete práci zvládat, tělo si samo řekne, bude záležet zejména i na samotném průběhu Vašeho těhotenství. Hezký den.

Dobrý deň, asi pred 20 dňami som Vám písala ohľadne hak a hnačky (neviem to tu v poradni nájsť). Užívam Mistru. V prvom týždni 2 deň ma prehnalo (len raz) do 4 hodín po užití tabletky a druhú tabletku som si vzala až po 12 hodinách. Dobrala som platíčko - v nedeľu 31.5. a v pondelok 1.6. som začala bez prestávky užívať nové - tak ako ste mi poradili. Lenže dnes 4.6. som dostala menštruáciu (ak už to tak môžem nazvať) - mám bolesti v podbrušku, krv - keď sa vycikám. Je možné, že telo má ten svoj režim a jednoducho si pamätá, že som mala mať menzes? Čo teraz? Mám pokračovať v užívaní ďalších 17 tabliet a "nevšímať" si krv - aj keď viem, že zrejme špinenie a krv ma budú sprevádzať nasledujúce dni? Alebo prestať užívať, dať si 7 dňovú pauzu? Ďakujem za odpoveď. Všetko dobré!

Dobrý den, cyklus nyní může být "rozhozen" z proběhlých změn a může se objevit krvácení. Pokračujte v užívání platíčka až do konce a poté udělejte již běžnou sedmidenní pauzu, pak by se již mělo vše srovnat. Kdyby byl ale jakýkoliv problém, neváhejte vyhledat Vašeho gynekologa. Hezký den.

Dobrý den, paní doktroko,chtěla bych znát Váš názor na moji situaci a poprosit Vás o radu. Je mi 25 let, otěhotnět ještě nechci, nejdříve cca za dva-tři roky. V 17 letech jsem prodělala trombozu - zjistěna leidenská mutace - heterozygot. V 19 letech jsem prodělala miinsterupci a nechala si po doporučení lékaře zavést nitroděložní tělísko Jaydess, které je na tři roky. S tělískem jsem nikdy neměla problém, žádné bolesti, ani krvácení, menstuaci mám vždy slabou a k tomu klasické menstuační bolesti.Nyní mám jít na další výměnu tělíska, nyní již třetí. Moje gynekoložka mi jej doporučuje, ale druhá paní doktorka nikoliv, kvůli zásahu do dělohy a hormonům a případným problému s těhotenstvím v budoucnu. Já jsem teď na rozpacích, zda-li si jej mám nechat zavést nebo ne. Bojím se abych v budoucnu neměla problémy s otěhotněním, těhotenstvím apod. Jaký je prosím Váš názor? Co myslíte, že je pro mě nejlepší řešení? Doporučila byste mi případně jinou antikoncepční metodu?Děkuji za odpověd!

Dobrý den, je podstatné, že Vám tělísko Jaydess takto dobře vyhovovalo a byla jste spokojená. Obecně problémy s otěhotněním se dopředu nedají nikdy plně odhadnout, tělíska mohou zvyšovat rizika vzniku infekcí v děloze (a eventuální následný vznik nitroděložních srůstů, které mohou znesnadňovat otěhotnění), zejména toto riziko stoupá s promiskuitou. Samozřejmě je potřeba na tuto problematiku nahlížet z vícero úhlů pohledu. Jedná se o, pro tělo, cizí, neznámý předmět a tento stav může být pro něj určitým způsobem nepřirozený. Může na něj určitým způsobem reagovat. Pokud jste doposud neměla potíže a Váš gynekolog neshledá žádnou jinou medicínskou kontraindikaci k jeho zavedení, je možné podstoupit nové zavedení. Nicméně názory lékařů na zavádění/užívání tělísek u rodivších a nerodivších žen se velmi liší a každý má své opodstatnění. Vždy je potřeba ke každé pacientce přistupovat individuálně, s ohledem na její zdravotní stav, její potřeby či životní situaci. Hezký den.

IUB Ballerine
avatar zuzmora 15. 07. 2020

Dobry den, mam 33r, som rok a pol po porode a teraz pred mesiacom mi zaviedli IUB nehormonalne Ballerine teliesko. Doteraz som mala menzes ako hodinky 29dni uplne presne, teraz vsak tak tyzde. pred dostanim mam pravidelne raz denne krvacanie a bolest, taktiez sa mi desne vsetky pms priznaky zhorsili, je mozne ze mi nehormonalne teliesko takto rozhadzalo cyklus a hormony? Ako teraz zistim ci je to menzes alebo krvacanie z telieska- nejde to rozoznat... Dakujem za radu.

Dobrý den, po zavedení děložního tělíska je vhodné vyčkat cca 3-4 měsíce, než si tělo na něco nového "zvykne". Proto tyto potíže, které popisujete, jsou relativně časté a je zapotřebí trpělivosti a dát tělu čas. Hezký den.

Dobrý den,po prvním porodu mám trochu povolené pánevní dno (i když jsem po porodu cvičila a zlepšilo se to, není to stále v normálu) Projevuje se to mírnou inkontinencí např. při kýchnutí, skákání na trampolíně,atd. A teď k dotazu, jsem podruhé těhotná ( začátek 7 měsíce) a nevím co je pro následný porod lepší. Zda posilovat nebo naopak neposilovat pánevní dno před porodem. Můj gynekolog mi řekl,že je lepší neposilovat (že to mám nechat až po porodu), jiný gynekolog mi řekl,že trochu bych posilovat měla. Tak jsem z toho zmatená,co zvolit. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, posilování pánevního dna určitě neublíží, naopak může pomoci připravit Vaše tělo na větší zátěž, působí preventivně. Poznáte sama, zda Vám cvičení vyhovuje, nebo je Vám to nepříjemné a podle toho budete pokračovat.
Obecně však platí, že posilování pánevního dna je vždy ku prospěchu, především pokud se vyskytují i nějaké potíže.
Hezký den

Dobrý den, s manželem se snažíme o miminko, tento měsíc asi 5 dní před menstruaci jsem si dávala horkou vanu. Když jsem skončila, bolel mě podbrisek jako při menstruaci, pak jsem trochu krvacela a druhý den už nic. Včera jsem znovu trochu krvacela, ale malinko, skoro nic. Dnes jsem měla mít menstruaci a zatím nic. Je možné, že jsem otěhotněla a tou vanou potratila? Když si udělám test na těhotenství teď, tak by byl pozitivní, i když bych potratila, že ano? A pokud jsem takto potratila, kdy můžu očekávat menstruaci a mohla bych otěhotnět příští měsíc nebo se potřebuje telo nějak uzdravit? Dekuji

Dobrý den, velmi pravděpodobně jste si "potrat" vanou nevyvolala, nemusíte mít obavy. Nejspíš se Vám dostavila menstruace v dřívějším termínu. Těhotenský test si můžete provést cca za týden, dle jeho výsledku se uvidí.
Pokud bude negativní, se snahou o těhotnění můžete dále pokračovat beze změny. Hezký den

Dobrý den paní doktorko,nově jsem začala užívat hormonální antikoncepci Lindynette 20 (jsem ročník 1984, 1 porod před 4 lety).Nasadila jsem první den menstruace a ta ještě večer přestala.Po 10ti dnech užívání pilulek se objevilo krvácení a trvá už 10 dní, silně, neslábne. Četla jsem, že je to v pořádku a tělo si takto může zvykat na hormony.Do kdy je to v pořádku a kdy mám kontaktovat gynekologa? Pokud krvácení nezmizí např. celý měsíc?A druhá otázka - nově mám začít užívat Acidum Folicum, kyselinu listovou, kterou mi předepsal doktor z gastra, kam chodím na pravidelné kontroly. V letáčku jsem našla, že se může vzájemně ovlivňovat s hormonální antikoncepcí. Vadí si navzájem?Poslední otázka se týká křečových žil, mám je, ale nijak je neléčím, ničím mi nevadí. Gynekolog mi řekl, že je to s užíváním antikoncepce Lindynette v pořádku, ale ani mé nohy neviděl. Myslíte, že je vhodné zajít k praktickému lékaři a zkonzultovat to s ním, případně aby mě odeslal na nějaké testy, určující, zda je pro mě antikoncepce v pořádku (krevní testy?)? Děkuji za zodpovězeníhezké dnyLucie

Dobrý den, lze předpokládat, že "zvykání" na novou perorální hormonální antikoncepci může trvat cca 3 měsíce, pokud by potíže přetrvávaly, kontaktujte Vašeho gynekologa. Kyselinu listovou při tom užívat můžete. Co se týká křečových žil, opravdu záleží, v jakém jsou stavu (+ na dalších informacích z anamnézy) a bylo by vhodné nechat si je zkontrolovat cestou praktického lékaře, případně pokud by bylo potřeba, odeslal by Vás do cévní ambulance. Při rozhodování o předepsání antikoncepce hraje roli také to, zda je pacientka kuřák, zda je obézní nebo se léčí na vysoký tlak atd. Hezký den