banner

Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi prvni trimestr": 100

Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem na začátku těhotenství cca 3. týden. Mám mít víkendový kurz, který je z velké části v teplé vodě ( cca 34°). Vím, že se v prvním trimestru nedoporučuje vířivka atd. Mohu se prosím zeptat na váš názor, jestli je to bezpečné, nebo raději vynechat? Děkuji moc za odpověď. Hezký den Horáková

Dobrý den, 

pokud se cítíte dobře, nejsou nutná žádná omezení.

Dobrý den, v 30tt jsem byla na krev a obdržela jsem výsledky. Mám hbg/htk 100/0,297. Paní doktorka mi jen sdělila, že jsem chudokrevná a že musím začít brát železo. Recept mi nedala, jelikož kvůli aktuální situaci neordinuje. Tak jsem naběhla do lékárny a koupila 3 různé přípravky s různým obsahem železa. Můj dotaz zní kolik maximálně mg železa denně můžu přijmout vzhledem k mým hodnotám, nerada bych se předávkovala. Na všech krabičkách je psána 1 tableta denně, ale předpokládám, že to platí pro normálního jedince a ne pro těhotnou a chudokrevnou ženu.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, lehká chudokrevnost v těhotenství, a to zejména ve 3. trimestru, je naprosto běžná, nemusíte se proto obávat. Při hodnotách, které popisujete, je vhodné doplnit železo, jednak ve stravě a jednak v preparátech dostupných v lékárně. Dávka 1 tableta denně platí i pro těhotné a měla by Vám stačit. Můžete jej brát i 2x denně, nijak Vám to neuškodí, avšak u většiny těhotných to způsobuje zácpu (malé množství těhotných může mít naopak průjem), můžete sama vyzkoušet a uvidíte. Hezký den.

Dobrý den paní doktorko obracím se na vás s prosbou o radu ohledně užívání antikoncepce a ochrany před otěhotněním dnes jsem uzila svoji první antikoncepční pilulku a nejsem si jistá zda ve správný den jedna se o moji první hormonální antikoncepci takže nemám zkušenosti a zrovna tento měsíc se mi to zkomplikovalo. MS normálně mívám pravidelně po 26/27 jen hodně výjimečně se mi stalo že po kratsím intervalu.MS trvá 3-4 dny z toho ten poslední už jen spineni. MS mám v posledních letech slabou a jen výjimečně snad jen párkrát došlo před jejím zahájením k tzv spineni které trvalo max 1-2 dny takže s MS jsem nikdy problém neměla a co se mi stalo tento měsíc se mi ještě snad nestalo a zrovna jak naschvál když jsem chtěla začít brát antikoncepci. Poslední MS byla 20.3 proběhla bez problémů další měla přijít 15.4 v neděli a ten den jsem chtěla užít první tabletu jak se má jenže dne 10.4 v úterý odpoledne jsem začala krvacet nešlo o hnědou krev ani naruzovely výtok ale o velmi opravdu velmi slabounke krvácení vždy jen trochu na povrchu tamponu které trvá dodnes 13.4 pátek v prvních 2-3 hodinach onen první den jsem cítila velmi malý tlak v podbřišku ale pokladala jsem to za tzv spineni ale až dnes 13.4 když už to trvá čtvrtým dnem trochu nabývám podezření jestli se nejedná o opravdu velmi slabounkou menstruaci která se dostavila dříve místo 15.4 už 10.4 je to možné? A protože jsem četla v příbalovém letáku že je možné užít první tabletu také mezi 2 a 5 dnem MS tak jsem si ji dnes raději vzala protože nechci čekat celý měsíc na další MS jenže problém je v tom že já si opravdu nejsem jistá o co jde tudíž nevím zda jsem si první tabletu vzala 4 den MS nebo v době spineni dva dny před MS a tak se vás chci zeptat co se stane pokud jsem začala užívat tablety v době spineni před MS? Nebo zda si myslíte že opravdu může jít o velmi slabou MS která přišla dříve? Když jsem byla 5.4 u lékaře tak na základě ultrazvuku mi řekl že MS přijde brzy ale já myslela že až toho 15.4 A hlavně mě tedy zajímá odkdy jsem chráněna před otěhotněním první tabletu jsem užila 13.4 v 17.30 užívám Belara chci se zeptat zda v noci z 20.4 na 21.4 už budu chranena? Za vaše odpovědi vám moc děkuji

Dobrý den, zpětně těžko hodnotit, o jaký typ nepravidelnosti cyklu se jednalo. Mohlo se jednat o povulační slabé krvácení či krvácení po prasknutí drobné cysty či hormonální dysbalanci. Každopádně se tím již netrapte. Pokud jste užila první tabletku mezi 2. - 5. dnem cyklu, ještě 7 dní byste se měla chránit jinou antikoncepční metodou.

Dobrý den, prosím dovolte mi se zeptat na jednu nepříjemnost. Byla mi zjištěna Leidenská mutace (když jsem chodila s migrénami a preventivně jsem musela podstoupit x vyšetření, aby potvrdili, že se jedná skutečně pouze o migrénu), takže mi bylo doporučeno začátkem třetího trimestru si píchat fraxiparine. Zatím mám všechny výsledky v pořádku, nicméně samozřejmě chápu, že se takto lékaři preventivně brání proti vzniku možných rizik. Jsem toho názoru, že kdyby mi náhodou tato mutace zjištěna nebyla, nikdo by mě ani nijak nevyšetřoval na možnou trombózu a já bych byla více klidnější a v této jisté nevědomosti bychom v klidu odrodili. Také mě zrovna nepřesvědčil fakt, že lékaři nechávají volbu na mě, nicméně doporučení mi řekli (začátek 3. trimestru), protože co kdyby bylo kdyby... V každé nemocnici se to prý navíc dělá jinak - někdo dává fraxiparin 14 dní před porodem, někdo ve 3. trimestru, někdo ani neví, že sklony k trombóze má a nedostane nic. Nedokáži si představit, že si budu 3 měsíce píchat do těla nějakou látku. Prosím o Váš názor. Děkuji a přeji pěkný den.

Dobrý den, v prvé řadě bych ráda podotkla, že toto je otázka spíše na hematologa, který o aplikaci nízkomolekulárního heparinu rozhoduje (zda a kdy k ní dojde). Alespoň v naší nemocnici to takto platí a myslím, že i obecně by to tak být mělo. Trombofilní stavy jsou hematologické onemocnění a také tedy o léčbě rozhoduje hematolog. Zkušenost je tedy ale taková, že pokud je zjištěna Leidenská mutace a trombózu jste v minulosti neprodělala, pak byste měla preventivně píchat poslední trimestr a event. celé šestinedělí. Argument, že pokud byste nevědela, že mutaci máte, pak byste si nic píchat nemusela, mi přijde trochu zvláštní. Měla byste být ráda, že se na mutaci přišlo, protože riziko trombozy v graviditě je vyšší i pro nerizikové pacientky, natož pro rizikové.

Dobrý den, paní doktorko, nevím, kam se z dotazem obrátit, tak zkouším i Vaši poradnu. Bohužel jsem zjistila, že jsem v prvním trimestru špatně zvolila vitaminy a brala navíc omega 3 (konkrétně Dr. Max Omega 3 Premium), které jsou jinak doporučovány až od 2. trimestru. Navíc je tam dost vysoká dávka (EPA 225 mg, DHA 170 mg). Až nyní jsem zjistila, že se nedoporučují dřív, nejspíšprotože obsahují hodně vitamínu A a D, které v přebytečném množství škodí plodu. Od té doby mám obrovské obavy, protože jsem tyto vitamíny společně s Femibionem 1 brala skoro celý 1. trimestr. Mohla jsem nějak miminku uškodit? Měla bych si zaplatit nějaké nadstandardní podrobné vyšetření (a které)? Moc děkuji

Dobrý den, pravděpodobnost, že byste nějak výrazně uškodila plodu, je minimální. Nadstandartní vyšetření plodu není potřeba. Pokud budete absolvovat či jste absolvovala kombinovaný prvotrimestrální screening a ten byl negativní, pak toto vyšetření má největší senzitivitu a budte bez obav.

Dobrý den,začala jsem brát poprvé antikoncepci - Belaru. Beru ji od pondělí, což byl můj první den menstruace. Četla jsem, že pokud beru antikoncepci od prvního dne, jsem chráněná hned, je to tak? Nemusím se obávat neplánovaného těhotenství? Děkuji.

Dobrý den, níže vám kopíruji část příbalového letáku vámi užívané antikoncepce, tam samozřejmě dostanete na svoji otázku odpověď..

"První potahovaná tableta by měla být užita první den další menstruace. Je-li první tableta užita první den menstruace, antikoncepce začíná první den užívání a pokračuje také i v sedmidenním období bez medikace."

PPM nárok
avatar mmmmmm 11. 06. 2018

Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.

Tehotenstvi
avatar lexovadenisa 19. 05. 2022

Dobry den. Momentalne jsem odhadem podle me posledni menstruace 8tt. Od 5tt jsem zacala slabe spinit nebylo to ani na vlozku spise po utreni toaletni papirem jsem nasla nejdrive ruzovy vytok a pote se onjevovala slabe krev i s vytokem,hnedy vytok. Volala jsem doktorce a bylo mi receno ze tohle je normalni na zacatku tehotenstvi. Jeden den rano jsem vubec nespinila ale pozdeji odpoledne jsem dostala dvakrat s odstupem 20 min bolest v podbirsku dostavilo se krvaceni s kusy trvalo to asi 3 dny ale bolest jsem mela jen prvni den 2x jak jsem psala. Vypadl ze mne a ted se omlouvam vsem jako kousek a ovelikosti hnede fazole melo to konzistenci jako jatra .. a to bzlo vse od tech 3 dnu me doprovazi jen spineni at uy jen hnedy vytok tak slabe spineni s krvi. Byla jsem presvedcena ze se jednalo o potrat ale od te doby ubehly uz 3 tydny a me to nedalo a udelala jsem si tehotensky test ktery byl kupodivu pozitivni silna druha carka. Ziji v anglii a tady maji postup uplne odlisny od postupu u nas v Cesku. Kontaktovala jsem doktory na ktere jsem dostala kontakt a ti mi rekly ze je to normalni po tom silnejsim krvaceni jsem se rozhodla ze odjedu a budu jezdit po nemocnicich ale z jednoho mista me posilali do druheho a nikdo se na me nepodival . Svoji prvni kontrolu mam az 26 tento mesic. Rekla jsem si ze pokud se jedna o potrat necham to prirodni cestou odejit a pokud by to neslo dobre dozvim se to az na prvni prohlidce. Znovu pripominam ze zde je to hrozne komplikovane tady to tehotesntvi berou jako prirodni vec a proto tu nejsou tak caste kontrolz ani takova pece o tehotne jako u nas. Dekuji za jakou koliv radu jde mi o to abych se aspon uklidnila trochu vasim nazorem nez prijdu na prvni kontrolu protoze ta nejistota je strasna. Dekuji

Dobrý den,

na toto žádná velká rada není – v raných stádiích těhotenství platí obecně zákon všechno nebo nic – pokud bude mět těhotnství skončit potratem, tak většinou tak skončí. Pokud je vitální a schopné se udržet, tak běží dál. Do první kontroly se snažte být psychicky srovnaná s variantou A i B, mějte klidovější režim, ale víc tomu nyní stejně nepomůžete. Držím palce.

Dobrý den přeji, mám otázku. Začala jsem brát antikoncepci. Hned první den jsem svůj první prášek vyzvracela. Vzala jsem si ho první den cyklu. Další den jsem si tedy vzala druhý a dobrala jsem celé plato. Poté následovala 7 denní pauza, kterou jsem udělala. A pak jsem si vzala další prášek z nového plala a měla jsem pohlavní styk. Je možné, že budu těhotná? I když v prvním platu menstruace přišla normálně a pak jsem už antikoncepci brala, jak má být a nic se nestalo.

Dobrý den, pokud jste před sedmidenní pauzou všechny léky až na první užívala pravidelně, pak by účinnost měla být standartní.

Dobrý den, jsem panna a chtěla bych mít pohlavní styk, mám problémy se zavedením tampónu, nemohu jej zavést, bolí mě to, proto se obávám, že bude bolestivý i první pohlavní styk. Prosím o radu, zda je normální, že někomu tampony prostě nesedí a jestli bude i pohlavní styk bolestivý a je to normální, děkuji za odpověď.

Dobrý den, pro řadu žen není první pohlavní styk extrémně příjemný, ale je to z důvodu, že se opravdu jedná o první styk. Nepřirovnávala bych jej ale k zavádění tampónů. K nekomplikovanému pohlavnímu styku přispívá příjemná atmosféra, vzrušení atd. Je třeba být hlavně v pohodě.

Dobrý den. Zhruba před dvěma měsíci jsem otěhotněla. Podstoupila jsem potrat požitím potratové pilulky Mifegyn. Před 17ti dny, v první den menstruace, jsem po konzultaci s mým gynekologem začala brát svoji první hormonální antikoncepci Tanielle (předtím jsem nikdy žádnou hormonální antikoncepci nebrala). Od prvního dne, kdy jsem si vzala první tabletku HA, krvácím, tudíž už skoro měsíc. Na předchozí dotaz jste mi již odpověděla, že je to možné, že to může být jeden z nežádoucích účinků. Po požití potratové pilulky jsem byla na kontrolním ultrazvuku, který dopadl dobře, podle mého gynekologa v pořádku. Dobírám teď první platíčko s tabletkami, poslední řádek, při kterých se má menstruace dostavit a myslím, že se dostavila i s menstruačního bolestmi. I přesto mám obavy, že jsem mohla otěhotnět, tak se chci zeptat, zda je to možné, protože jsme s přítelem měli pohlavní styk, samozřejmě jsme si dávali pozor a jak už jsem zmiňovala, HA beru sice jen měsíc, ale pravidelně.

Dobrý den, pokud užíváte HA pravidelně dle návodu, pak byste měla být standartně chráněna. Je nutné si ale uvědomit, že samozřejmě žádná antikoncepce není 100%. Možnost otěhotnění je však mizivá.

Dobrý den,od 20.4.2016 pobírám RP na první dítě. To jsem si rozložila na 22 měsíců tudíž do 20.2.2018. Nyní jsem podruhé těhotná a předpokládaný termín porodu mám 15.3.2018. Před nástupem na mateřskou dovolenou jsem byla zaměstnaná se smlouvou na dobu neurčitou. Chtěla jsem se zeptat jak to je s pobíráním PPM na druhé dítě? Mohu PPM v mateřství pobírat 6 týdnu před plánovaným termínem porodu? Tudíž pro mě to tedy je od 1.2.2018? Pokud budu od 1.2.2018 pobírat PPM na druhé dítě, nebude mi již za 20 dní v únoru vyplacen RP na první dítě? Pokud ano, mohu si délku pobírání RP na první dítě zkrátit do 31.1.2018, abych vyčerpala co nejvíce peněz z těch 220 000,-?Až mi doktor vyplní žádost o PPM na druhé dítě, musím ji odnést zaměstnavateli nebo přímo na OSSZ?Dále jsem se chtěla zeptat, pokud u zaměstnavatele nahlásím, že budu s druhým dítětem 3 roky doma, mohu RP na druhé dítě pobírat např. také jenom 22 měsíců a zbytek doby tj. 14 měsíců být s dítětem doma bez pobírání RP? Jde mi o to, zda bych si musela za těch zbývajících 14 měsíců hradit sociální a zdravotní pojištění?Předem moc děkuji za zodpovězení mých dotazů.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.

Dobrý den, ano, datum nástupu na mateřskou si můžete dát 6 týdnů před TP. Určitě by bylo dobré si upravit výši RP, abyste vyčerpala co nejvíc. Žádost o mateřskou odevzdejte zaměstnavateli.

Co se týče rodičovské, záleží hlavně na tom, na jak dlouho ji máte nahlášenou na OSSZ/u zaměstnavatele. Podle toho za vás stát platí povinné pojištění. Dávku RP pobírat nemusíte.

Dobrý den,moc děkuji za zodpovězení mých dotazů ze dne 22.9.2017 - 16:41hod.Nicméně jsem dnes byla na úřadě práce, abych si navýšila částku RP a tím zkrátila dobu pobírání. Na tiskopisu je napsáno, že zvolená výše RP nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu (DVZ). DVZ mám 497,-, takže když vezmu 497*30 = 14910,- * 0,7 = 10 437,-. Tuto částku jsem napsala do tiskopisu s tím, že chci změnu od října 2017. Paní na přepážce se všemu divila, že chci navýšit apod. Tak jsem jí řekla, že bych RP měla dostávat do 20.2.2018 a že od 1.2.2018 budu na MD s druhým dítětem a budu dostávat PPM na druhé dítě. A že chci vyčerpat co nejvíce peněz, jelikož od 1.2. mi již RP na první dítě nebude přiznán. Ona se mě zeptala, proč tam nenapíšu tedy částku 11 500,- a tak jsem jí řekla, že nemůžu, když to musí být max. 70% DVZ. Na to mi řekla, že můžu, že mám vyměřovací základ velký. Pak mi řekla, že to měnit vůbec nemusím, že poslední platba RP na první dítě, která mi přijde, bude za leden 2018 a přijde mi kolem 18.2. a bude činit 19 940,- (takže, jestli to chápu dobře tak to bude 10 000,-/leden + 9940,-/únor). Tak to už jsem vůbec nepochopila. Nevím tedy jak to je, když nemohu současně pobírat PPM na druhé dítě a RP na první dítě. Můžete mi prosím tedy ještě poradit, jak mám v této věci postupovat?Předem moc děkuji za radu.S pozdravemIng. Ivana Horáková, DiS.

Dobrý den, opravdu netuším, kde je problém, protože 1. váš DVZ určitě není vysoký a vy jste výpočet provedla naprosto správně, 2. zatím nelze čerpat RP vyšší než 11 500,- (změna zákona bude platit možná od října) a 3. vážně byste přišla o poslední měsíc RP. Možná nechce mít úřednice práci navíc kvůli změně... případně ještě vyčkejte na tu změnu zákona.

Dobrý den, mám syna narozeného v listopadu 2016, proběhlo u něj očkování na hexavakcinu ve dnech 9.2.,21.3.,26.04 2017 teď podle nového zákona pro rok 2018 se čtvrtá dávka podává jen u nedonošených dětí, což syn není. Potřebuji vědět,zda je potřeba doočkovat další dávku hexavakciny ve 20.měsících, případně že ano, kdy nejpozději se to může odsunout. Jde i o to, že syn ještě není naočkovaný vakcínou Priorix, rostou mu zuby a má vyrážku po těle a já ho nechci nechat teď očkovat, ale až se mu to ztratí. Podle nového zákona se může v rozmezí 15-18.měsíců a to by znamenalo, že nejpozději by to mohlo být někdy v květnu. Doktorka chce naočkovat i přes vyrážku, aby ji to pak pasovalo s tou hexavakcínou. A na hexavakcínu nemá jinou odpoveď jen tu, že jedeme podle starého schématu, což opakuje pořád dokola. Zajimalo by mě tedy jestli je ta čtvrtá dávka povinná a proč,nebo teď ta vakcinace 2+1 se očkuje, nějakou jinou dávkou, než máme my ?( Infanrix), a jaký tam má být odestup od Priorix vakcíny, pokud se rozhodneme ještě chvíli počkat. Paní doktorka chce mit jen splněno a moc ji nezajíma stav dítěte. Vzhledem k tomu, že moje první dítě mělo velmi vážnou reakci v 15.měsících na vakcínu Priorix, kdy mě ji přeočkovali s rýmou a tvrdili, že to vůbec nevadí, nechci podobné peklo zažívat znovu a ráda bych názor nezávislého odborníka. Děkuji.

Dobrý den, 

pokud byl rozestup mezi první a druhou dávkou menší než 2 měsíce, což je i váš případ dle platného očkovacího schématu v loňském roce, musí se použít schéma 3+1. Všechny děti, které vloni obdrželi první tři základní dávky musí letos dostat ještě přeočkování. Ať už se v prvním roce aplikují dvě nebo tři dávky, posilující dávka v druhém roce života musí být aplikována vždy. 

SPC vakcíny Infanrix-Hexa uvádí: Přeočkování má být provedeno nejdříve 6 měsíců po poslední dávce základního očkování a nejlépe před dovršením věku 18 měsíců. 

V každém případě by se měla aplikovat do druhých narozenin. 

Ne každá vyrážka je kontraindikací vakcinace, takto na dálku to však není možné posoudit bez toho, abych znal detaily. 

Vakcínu Priorix je vhodné aplikovat do 18 měsíců, pokud by však existovala kontraindikace, kterou konstatuje praktický lékař pro děti a dorost, je možné aplikovat první dávku i později. Musí to však mít medicínské opodstatnění. Po hexavakcíně se nemá očkovat jiná vakcína 2 týdny, po Priorixu min. 1 měsíc. 

Od letošního roku se děti nově očkují vakcínou Hexacima, avšak ty, které v minulosti zahájily vakcinaci Infanrixem hexa vy měly mít možnost dokončit své schéma stejnou vakcínou. Jinak bude Infanrix-hexa rezervovaná pro nedonošené děti. 

Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára

Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.