Celkem výsledků pro výraz "tehotenstvi druhy trimestr": 100
Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den prosím mám dotaz...Měla jsem pohlavní styk asi před 2 měsíci, beru léky Velaxin a hormonální antikoncepci,...menstruace byla před 2 týdny ale s více než týdeník zpožděním...Od konce menstruace cca 10 dní jsem měla stále bolesti a křeče jako při menstruaci a slabé školení. Udělala jsem si pro jistotu tehotensky test a byly 2 čárky takže jsem myslela že jsem těhotná, na druhý den jsem jej zopakovala včera a ukázala se jen 1 carka, křeče v podbřišku trochu ustaly. Jak je možné že jsem vůbec otehotnela, pokud jsem těhotná? snižuje snad lék Velaxin účinek antikoncepce Silvianu?...A když mi vyšel test nejdřív pozitivně a na druhý den negativně, je možné že jsem podražila nebo plod odumrel i když během posledních 2 dní žádné větší krvácení nebylo ? Nebo může to že jsem doteď brala antikoncepci ovlivnit výsledek testu? A pokud jsem teoreticky už 2 měsíc těhotná a brala jsem antikoncepci dal, nemohlo to brání Silvianu poškodit plod? Navíc jsem měla úraz páteře a před týdnem mi bylo uděláno asi 8 RTG hrudníku ale u rentgenu se mě sestra ani neptala zda nemůžu být těhotná. A pokud jsem byla, mohlo to záření plod poškodit?Je mi divně že předevčírem mi vyšel tehotensky test pozitivně a včera už negativně...Prosím poradite??
Dobrý den, pokud nyní vyšel test negativní, pak je malá pravděpodobnost, že byste mohla být těhotná, navíc při užívání HA. Test předtím mohl být falešně pozitivní. Nicméně doporučuji udělat s několikadenním odstupem test ještě jednou. Pokud bude opět negativní, pak zřejmě už není pochyb. Co se týče RTG záření, riziko poškození plodu, v případě, že byste byla těhotná, je nízké. Nedá se ale vyloučit a tak je potřeba podobný UZ screening v 12. týdnu, což se ale dnes provádí standartně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, dnes mi bylo ve školce oznámeno, že se vyskytla spála. Dcera (5 let) před 14 dny prodělala nějaké zvláštní onemocnění. Měla jeden den vysoké teploty, druhý den již zvýšené, třetí den již bez teplot. Ale stěžovala si na bolest v krku, vše se odehrálo přes víkend. Vyrazila jsem s ní tedy v pondělí k lékaři. Doktorka mi řekla, že má v krku na obloucích drobné puchýřky něco jako afty a to jí bolí. Měla pít heřmánkoví čaj, že jí to přejde. A skutečně druhý den bez bolesti. Nyní ale udeřila ta spála. Nemohla jí dcera nějak prodělat? Žádné jiné příznaky neměla. Předem moc děkuji. Votýpková Jana
Dobrý den. Příznaky, které popisujete, patří aftosní stomatitidě, to je virosa, spála je bakteriální onemocnění, projevuje se anginou, teplotou a drobnou vyrážkou po těle.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,Obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Již rok, po vysazení antikoncepce, mě trápí problémy s menstruací. Menstruace se dostavuje pravidelně každý druhý týden, je pokaždé slabá. Již před nasazením antikoncepce se menstruace dostavovala cca po 21 dnech. Při užívání antikoncepce jsem žádné problémy s menstruací neměla. Nyní se už rok s partnerem snažíme o dítě. Na gynekologii mi byla odebrána krev na hormonální profil, při čemž při druhém odběru jsem měla menší hodnoty progesteronu (při druhém odběru jsem už znovu menstruovala). Dále mi byla odebrána krev na štítnou žlázu, při čemž jsem měla zjištěné vyšší hodnoty protilátek, na endokrinologii nasazen Euthyrox 50, který beru asi měsíc. Nicméně menstruace se pořád dostavuje každý druhý týden. Nevíte prosím o jaký problém by se mohlo jednat? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud krvácíte pravidelně v 2. fázi cyklu, je možné, že se jedná o nedostatek gestagenů v 2. polovině cyklu. Domluvte se tedy s vaším gynekologem na nasazení gestagenů v 2. polovině cyklu (např. Duphaston), který by měl cyklus upravit. Zároveň nefunguje jako antikoncepce a je tedy možné otěhotnět i při této terapii.
Pro akci je nutné přihlášení
Zdravím, mám dotaz ohledně příkrmů a toho jak zjistit co nesedí. Máme ABKM a 8. Den příkrmů začali jsme 3 dny cuketa pak 3 dny máslová dýně, a teď druhý den brokolice vše papal akorát dnes docela dost hlen ve stolici které z těch potravin to můžu přisoudit? Doteď problém nebyl, jediný co možná dostal ještě jinýho je včera večer fenyklový čaj. Děkuji za rady. A ještě asi se nám klube zoubek, ale to nevím, jestli by to na hlen ve stolici mělo vliv., malej má 4 měsíce.
Dobrý den,
zelenina by obecně neměla způsobovat vámi popisované problémy, tvorbu hlenu. Doporučila bych zavádět jednotlivé druhy s delším časovým odstupem, postupovat pomaleji. Pokud problém pokračuje, doporučuji konzultaci s vaším pediatrem.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo
Dobrý den,
začnu odpovídat od konce:
6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).
5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.
3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.
2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).
1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení