Celkem výsledků pro výraz "syndrom": 51
Dobrý den,mám už přes osm měsíců zavedené nitroděložní tělísko Jaydess, před ním jsem užívala hormonální antikoncepci. Od té doby, co mám tělísko, se mi výrazně zhoršil premenstruační syndrom, a je to čím dál tím horší, tento měsíc jsem strávila tři dny v posteli a ani prášky na bolest mi nezabíraly - dříve jsem nikdy na nic podobného netrpěla. Bolesti se vyskytují i nepravidelně během celého cyklu, sice slabší, ale stále je to něco, co jednoznačně přišlo s tělískem. Krvácím stále stejně nebo jen o malinko méně než dřív, přestože bych podle lékařky krvácet už moc neměla. Byla jsem na kontrole, tělísko mám na svém místě a byl mi na měsíc předepsán Cyklo3fort, ale žádná změna se nedostavila. Vzhledem k tomu že se blíží léto a dovolené, tak se už trochu začínám bát, navíc jsem četla, že se s tělískem nedoporučuje používat tampony, což mi kromě krvácení a bolesti ještě přidává na nepohodlí, jelikož jsem na ně byla zvyklá. Čím by obtíže mohly být tedy způsobeny? A jaká jsou možná řešení?Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den, pokud potíže jednoznačně přišly se zavedením nitroděložního tělíska a neodešly ani po osmi měsících, pak je bohužel velmi pravděpodobná varianta, že vám tělísko nesedí a tudíž možná nakonec nezbyde nic jiného, než jej extrahovat.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, asi před půl rokem jsem začala nosit tanga, klasické kalhotky nenosím už vůbec, dokonce i v době menstruace nosím tanga v kombinaci s tampony.. Mé mamce se to nelíbí, říká, že tanga můžou způsobit neplodnost a odrazuje mě od nich.. Zajímalo by mě, jestli je to pravda? A pak ještě ohledně těch tamponů.. také jsem slyšela o syndromu toxického šoku, ale myslím, že při dodržení hygienických zásad by to nemělo ničemu vadit.. nebo je tu nějaké riziko?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, přesně tak. Syndrom toxického šoku je velmi vzácné onemocnění, které je dáváno do souvislosti s používáním tamponů. Je to ale tak raritní záležitost, že není třeba se toho obávat. Co se týče nošení kalhotek typu tanga - rozhodně nemají s neplodností nic společného.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, jsem ve 26 TT a čekám dvojčátka (po IVF, vloženy 2 embrya) jsou stejného pohlaví - holčičky a zřejmě jsou dvojvaječná. Do 22 TT se vyvíjely zcela symetricky, ale nyní je jedno o 2 týdny menší (640g) a druhé téměř o týden větší (860g) než by měly být. Vím, že teď se nejspíš musí jen čekat zda se mezi nimi nebude rozdíl prohlubovat, nicméně bych se ráda zeptala na Vaši zkušenost jaká je pravděpodobnost, zda se opět srovnají a jaká jsou případná rizika v případě, že by se rozdíl zvětšoval. Velice děkuji za odpověď.
Dobrý den, problematika těhotenství s dvojčaty je velmi rozsáhlá a je nad rámec naší online poradny zde vše vypisovat, odpovím tedy jen stručně. Pokud jsou dvojčata dvojvaječná (a tuto informaci byste měla dostat jasně již v prvním trimestru na základě UZ - lze to velmi dobře rozeznat již brzy), pak by v tomto případě neměl hrozit tzv. twin to twin syndrom, kdy mají dvojčata společnou placentu a mohou na sobě vzájemně parazitovat. Opravdu se nedá říci, zda se bude váhový rozdíl prohlubovat či nikoliv. Pokud máte tuto informaci na základě jednoho měření, které může být velmi nepřesní, na další kontrole rozdíl být nemusí už téměř žádný. Pokud by se váhový rozdíl prohluboval, je to opět velmi individuální, jak se dále postupuje. Záleží na stáří plodů, na jejich kondici (průtoky v pupečníku, množství plodové vody atd.), jak často se sledují a jak dlouho se v těhotenství pokračuje.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám potíže se svým synem v podstatě od narození, nyní je mu 21 měsíců. Narodil se akutním císařským řezem, k přidušení údajně nedošlo, ale nejsem si jistá. Již v porodnici téměř vůbec nespal a nešlo nám ani kojení, které naprosto odmítal a tak jsme skončili na UM. Doma to bylo se spánkem ještě horší, byl nadměrně uplakaný spal v noci jen 5 hodin a celé dny proplakal. Byla jsem zoufalá a radila se s lékařkou , ale ta se mi spíš vysmála, že bude chyba asi ve mě. Našla jsem si tedy sama dětského neurologa. Napsal nám jen rehabilitace a jinak žádné speciální vyšetření mu nebylo uděláno. Diagnoza byla hypertonický syndrom. Situace se ale nezlepšila ani po rehabilitaci a mám pocit že se syn stále zhoršuje. Nyní v noci spí jen 7 hodin a přes den hodinu. Sice už tolik neplače, ale myslím, že něco není v pořádku.....bývá často protivný, hodně se vzteká a odmítá spolupracovat, nechce si vůbec prohlížet knížky a hrát si s hračkami, vše jen odhazuje. Také se chvíli nezastaví, nedokáže být chvíli v klidu a neustále otvírá a zavírá dveře. Vůbec nemluví, jen vydává takové divné houkání. Lékařku jsem mezitím změnila a ta nás chce ve dvou letech někam poslat pokud se syn nerozmluví. Mám o syna strach a napadají mě černé diagnozy. Prosím, co si o tom celém myslíte? Děkuji Vlasta
Požádejte o psychologické vyšetřdní a znovu o neurologické vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem již po třech císařských řezech. Chlapečky mám všechny předčasně narozené (35tt, 31tt a 30tt) u prvního odtok plodové vody, u druhého mi hrozila ruptura dělohy, u třetího jsem měla vcestnou placentu s masivním krvácením. Nejstarší syn ma aspergerův syndrom, prostřední atypický autismus ZTP ll.stupen a třetí syn vypadá, že taky nebude úplně ok. Jsem nyni v 7+3 a mám strašný strach z dalšího průběhu a konce...chlapečka...transfúze....předčasně..atd. gyndar mi jen řekl, že s dalším těhu nemá problém, že budu jen častěji chodit na prohlídky. Řekla jsem, že uvažuji o interupci vzhledem k okolnostem a řekl, že si to ale zaplatím. Myslíte, že nemám dostatečně velká zdravotní rizika pro ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Dle vyhlášky jsou považovány jako zdravotní důvody již dva císařské řezy. Já mám tři a všechny za 5 min 12. Miminko bychom si klidně nechali, ale musím tu být pro tři děti a ne riskovat život. Děkuji za odpověď a chci se ještě zeptat, zda jde udělat při UPT sterilizace. Měli mi ji dělat při třetím CŘ, ale nestihli jsme podepsat papíry před operací.
Dobrý den, při interupci nelze provost sterilizaci - jedná se o zcela jiný výkon. Na interupci ze zdravotní indikace bezplatně máte však zcela jistě právo, již po 2 císařských řezech. Vyhláška toto říká jasně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Je mi dvacet tři let a přibližně od šestnácti let do devatenácti jsem měla menstruaci v normálu, ještě dodám, že jsem brala hormonální antikoncepci. Po rozchodu s tehdejším přítelem mi menstruace začala vynechávat až odezněla úplně, každopádně jsem si tehdy říkala, že je to nejspíš stresem, nebo tím, že jsem po rozchodu vysadila antikoncepci. Uplynuly asi tři roky a stále se nic nedělo, až se to začalo řešit a došlo se k závěru, že absence menstruace měla psychosomatický původ. Dostala jsem " vyvolávací injekci" a srovnalo se to. Samozřejmě, až třetí menstruace od injekce byla " v normálu" přičemž jsem mezi tím ale začala opět vynechávat. Asi dvě menstruace jsem měla opravdu jednou za měsíc, poté byla třeba pauza měsíc, kdy jsem nemenstruovala atd, nicméně nikdy to nebylo dýl jak tři měsíce a to se myslím stalo jen jednou - dvakrát. Poslední necelý půl rok mám opravdu menstruaci každý měsíc cca 4-7 dní max. Každopádně abych se dostala k problému co mě trápí momentálně - Asi tři měsíce zpátky jsem z ničeho nic začala mít krvácení nepodobné menstruaci. Neměla jsem žádné bolesti, nebylo to v datu kdy jsem menstruaci opravdu měla mít a nedá se ani říct, že bych krvácela hodně, spíše jako " červené obarvení" Původně jsem si myslela, že je zde možnost těhotenství, ale test vyšel negativně. Další měsíc jsem zase menstruovala bez problému. Měsíc poté jsme měli s přítelem pohlavní styk v den co jsem měla menstruovat, takže když pode mnou byla krev, přičetla jsem to tomu s tím, že se mi ale opět menstruace neohlásila např bolestí atd a říkala jsem si, že budu mít asi den, dva zpoždění. Nicméně jsem začala krvácet celý měsíc po sexu. Celkem mě to rozhodilo, protože si vážně nemyslím, že by mohlo dojít k trhlince atd a neměla jsem během sexu bolesti, které by naznačovaly, že něco není v pořádku. Po měsíci to opět ustalo a nyní jsem měla menstruaci čtrnáct dní, což se mi asi nikdy nestalo. Je možné, že mám pořád problémy s hormony a z toho důvodu se potýkám s takovými peripetiemi? :) Jen ještě poznamenám, že se snažím otěhotnět, takže nyní nepoužívám žádnou ochranu a antikoncepci neužívám několik let. A má praktická lékařka má podezření, že mám poruchu štítné žlázy, že je prý na pohmat trochu zvětšená. Moc děkuju za odpověď:)Hezký zbytek dneBett.
Dobrý den, budu se snažit jednoduše odpovědět na vaši obsáhlou otázku. Nepravidelnost menstruace může být způsobena mnoha důvody a jedím z nich může být porucha funkce štítné žlázy. Bylo by tedy dobré štítnici vyšetřit - ultrazvukem i krevními testy. Pokud by se poruchy funkce vyloučila, pak je na místě pátrat dál. Nejčastějším důvodem nepravidelné menstruace je porucha ovulace či aonovulační cykly, jejiž důvodem opět může být spousta onemocnění - syndrom polycystických ovarií, atd atd. Nejjednoduší cestou je tedy podrobné gynekologické vyšteření vč. hormonálního profilu a ultrazvuku, který poskytne obrázek o tom, zda se tvoří ovulační folikuly či nikoliv.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Je mi 35 let, jelikož se pokoušíme o miminko hlídám si ovulaci již několikátý měsíc za pomocí ovulačních testů a ovulačního mikroskopu (testuji každý den), ještě nikdy mi nevyšlo, že bych měla test pozitivní. V období, kdy mám mít dle kalendáře ovulaci, jsem si zašla ke gynekoložce a ona mi řekla, že děloha vypadá aktivní a na jedné straně mám i folikul, ale přesto mi domácí ovulační test vyšel negativní. Ráda bych se zeptala, zda tedy můžu otěhotnět, nebo z jakého důvodu mi vychází test negativní. Má se cenu přirozeně snažit o miminko, nebo řešit situaci jinak. beru Dostinex a euthyrox, ale hodnoty mám srovnané. Moc děkuji za odpověď. Marie
Dobrý den, ovulační testy nemají samozřejmě takovou spolehlivost jako ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu, pomocí kterého se dá sledovat nejen přítomnost folikulu (což samo o sobě mnoho neřekne), jako spíše jeho růst v jednotlivých dnech. Když jste byla u gynekologa, mohl být přítomen folikul, ale ten nemusel déle růst. Pak samozřejmě důvod nekvalitní ovulace či nepřítomnost ovulace může být různý - věk, syndrom polycystických ovarií, nízký AMF.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, včera jsem absolutně nečekaně zjistila že jsem v 8+4 tt. Byla jsem na klasické preventivní prohlídce. Těhotenství je úplně neplanovane ne však nechtěné. Nevím ale vůbec co mám dělat a už skoro 24 hodin přemýšlím o interupci, protože si myslím, že dítě nemůže určitě v pořádku. Bude znít strašně, ale od konce loňského roku jsme si procházeli dost těžkým obdobím a ač se za to stydím, tak prakticky denně jsem konzumovala alkohol až do teď. Někdy ne málo, hodně vína, ale i alkohol tvrdý. Nechci se nijak obhajovat, vím je to šílené, ale ta situace tady byla a teď nevím co s tím. Když jsem si teď přečetla, co všechno to způsobuje, tak nevěřím tomu, že by se nám mohlo narodit zdravé dítě. Myslíte prosím, že je na místě uvažovat o inerupci?
Dobrý den, každodenní požívání alkoholu samozřejmě může mít na vývoj plodu vliv, ovšem nelze říci, že je jasné, že bude plod poškozený. Určitě bych vyčkala na výsledek prvotrimestrálního screeningu ve 12. týdnu těhotenství, kdy se bude plod podrobně prohlížet na ultrazvuku a patologie by se zjistily. Pokud již alkohol nepožíváte a dál v těhotenství ani nebudete, pak fatální alkoholický syndrom určitě nehrozí. Interupci z důvodu požívání alhokolu bych tedy určitě zbytečně nepodstupovala. Vše bude závislé na UZ ve 12. týdnu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer,Dcera 12 měsíců 1.5. v noci zvracela druhý den měla teplotu 37,7 a v sobotu 38,1 a jinak pořád zvýšený a dnes měla 38,7 s odečtem půl stupně v konečníku byli sme 2.5. u lékaře a viděl že jí rostou stoličky tak říkal že to budou nejspíš stoličky a dneska sme tam byli znovu a dělal jí stěr z konečníku protože má průjem někdy ne pokaždé jinak má kašovitou stolici, jí a pije normálně a normálně si i hraje ale pořád si strká prsty do té pusy ale dneska je víc taková mrzutá a jde na ní vidět že jí opravdu něco je jinak kašel a rýmu nemá, přijde mi to na zuby zvláštní takový horecky a hlavně už to trvá dlouho potřebovala bych názor i někoho jiného děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana
Dobrý den. Podle popisu příznaků se pravděpodobně jedná o syndrom prořezávání zubů, kdy může být teplota, průjem, zvracení, rýma, kašel, po prořezání zoubků se vše upraví. Pokud si nejste jistá, zajděte na kontrolu k pediatrovi.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a NT testu, ultrazvuk mi vyšel v pořádku, NT bylo 1,5mm a nosní kůstka je přítomna. Celkově ale vyšel pozitivně na downův syndrom, protože výsledky krve byly špatné. Konkrétně velmi nízka hodnota Papp-a, tuším 0,245Mom a taky vyšší HcG. Můj věk je 31. První těhotenství, žádné vvv v rodině nemáme. Celková pravděpodobnost DS byla 1:92. byla mi doporučena návštěva genetické poradny. Můžu se zeptat jak velké je to riziko DS a jestli je neinvazivní metoda odberu krve DNA spolehlivá? Ty invazivní zatím nechci. Jaké máte prosím zkušenosti? Slyšela jsem často, že ten test biochemický rozbor krve často vychází špatně. Taky se chci zeptat zda výsledky krve nemohl ovlivnit fakt, že jsem dva týdny před odběrem byla nemocná, celkově oslabená, asi angína. Moc děkuji za odpovědi.
Dobrý den, na vaši otázku, jak velké je riziko Downova syndromu (nebo jiných trisomií), odpovídám, že takové, jaké vám vyšlo. T.j.1:92.. To, jak s touto pravděpodobností naložíte, je už jen na vás. Některým ženám přijde i pravděpodobnost 1:500 hodně vysoká, naopak nekdo i s vyšší pravděpodobností, než ve vašem případě, žádnou další diagnostiku nechce a zariskuje..Každý má jiné vnímání rizika.. Co se týče neinvazivní diagnostiky, splehlivost je vysoká, i když samozřejmě z vaší krve jsou schopné tyto testy vyšetřit jen panel nejběžnějších chromozománím vad, kdežto amniocentéza vyšetří větší spektrum chromozomálních odchylek. U neinvazivní diagnostiky však není riziko potratu narozdíl od amniocentézy. Toto riziko je ale i tak velmi nízké, kolem 1%. Vaše onemocnění /chřipka, angína/, určitě výsledek neovlivnilo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den jaem ve 21tt a pri ultrazvuku srdicka miminka mu byla zjistena nedomykavost spolu s vicecetnymi echogennimi fokusy. bohuzel lekar mi k tomu vice nerekl a ze musime na dalsi kontrolu za 5 tydnu???? mam strach aby bylo mimco v poradku. Je mozne podezdreni na downuv syndrom nebo jine vrozene vady ? vysetreni v 1trimestru dopadlo v poradku. kdyby danne nalezy nezmyzeli co to pro mimi znamena ? omlouvam se ale 5 tydnu je dlouha doba a ja nevim vlastne co se deje ???? Jinak dle slov doktora srdce funguje normalne jen tyto nalezy :/ Dekuji za odpoved

Dobrý den, nedomykavost chlopně, pokud se jedná výlučně jen o tento nález, nebývá závažná. S chromozomálními vadami (vč. Downova syndromu) příliš často nesouvisí. Pokud byl navíc kombinovaný prvostrimestrální screening v normě, není důvod ke zvýšeným obavám.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň. Našej NM vložili jedno embryo. Pri hcg 3500 na ultrazvuku nebolo vidieť nič. Podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, našťastie to nebolo. Neskôr na ultrazvuku boli vidieť dve bublinky, ale zase prázdne. Na poslednom kontrolnom ultrazvuku sa v jednej ukázal plod, ale v druhej nie. Je možné, že to druhé nie je GS, ale napríklad hematóm? Alebo ako je to GS, môže sa v ňom ukázať ešte plod?Ultrazvuk spravený podľa poslednej menštruácie 5+5tt.

Dobrý den, v týdnu 5+5 by měl být plod již jasně vidět, takže pokud v 2. gestačním váčku není, pak už by se neměl objevit. Zřejmě se jedná o syndrom mizejícího dvojčete, kdy vznikly 2 gestační váčky, ale jen jeden plod pokračuje ve vývoji.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, mam nekolik dotazu ohledne postupu lekaru, ktery mohl zlepsit prognozu meho tehotenstvi. Cekam vajecna dvojcata, screening mi byl provedem ve 13tt, preztoze jsem se objednavala jiz v 6tt. Testy z krve jiz meli k dispozici, slo o zvysene HCG 3,6. Kvuli hcg plus memu veku vyslo zvysene riziko na Downuv syndrom u obou plodu ( cca 1:150, 1:280). Morfologicky byla miminka v poradku. Geneticka konzultace ihned po screeningu trvala asi 5 minut. Byla mi nabidnuta amniocenteza a nebo test z krve ( hrazeny a udajne nepresny - cca 99%). Rizika amnocentezy pry byla 1:1000, riziko redukce plodu 1:10 - pristup i informace mi prisly zvlastni a presla jsem na jine pracoviste. Zde se mi radne venovali, opet nabidli amniocentezu nebo test, amniocentezu jsem zde o podstpupila v 16tt bez komplikaci a u jednoho plodu se prokazal DS. Cekam na dalsi konzultaci ohledne postupu. Nyni jsem zjistila, ze existuje vysetreni, ktere se jmenuje chloriove klky a dela se v dobe, kdy nasledna redukce plodu je o polovinu mene rizikovejsi a tez o mnoho lepsi prognoza predcasneho porodu druheho plodu. Dvojcatka jsem pocali neplanovane, deti jiz mame a zvazovala jsem i interupci. Nyni jsem v situaci volby, kdy vzdy hrozi, ze jedno ci obe deti budou postizene. Nejsem ani zastancem zachranovat vazne postizene predcasne narozene deti - napr.25tt, ale to neni volba, kterou v ramci legislativy mohu udelat. Nerozunim proc mi nebyl nabidnut test chloriovych klku. Riziko potratu dvojcat pro me bylo prijatelnejsi nez riziko psotizeneho ditete - proto jsem tez na amnio sla. Oba s manzelem jsme zdravy. Dekuji.
Dobrý den, riziko spontánního potratu se u biopsie choria uvádí stejné, jako u aminocentézy u jednočetné gravidity. Jinak se ale obecně u dvojčetné gravidity technicky hůře provádí a má větší riziko spontánního abortu jednoho a někdy obou plodů. Pokud máte výsledek aminocentézy obou plodů, pak by riziko postižení plodu s normálním karyotypem mělo být naprosto minimální, takže příliš nechápu vaši větu "jedno či obě děti budou postižené". Každopádně ano, lékař vás měl o všech možnostech informovat, abyste měla možnost se pro jednu z nich rozhodnout, ale to už nyní asi nemá význam zpětně řešit. Duležité je, že se vrozená vada u jednoho z plodů zachytila a to je vizitkou toho, že lékaři postupovali správně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,paní doktorko, potřebovala bych objasnit či poradit v mé situaci.Jsem těhotná po IVF(KET). Od začátku je těhotenství trochu problematické. Špinění a následné krvácení v 10 a 11tt - hematom. Poté v pořádku, po velkém UTZ ve 13tt opět hematom 29x5mm a krvácení po UTZ. Dle UTZ vše v pořádku, ale dle výsledků krve nižší PAPP-A 0.34 doporučen test NIPT na tři chromozomy - výsledek negativní. Po-té kontrolní UTZ v 16tt a zde zjištěno toto: málo plodové vody (AFI 50mm ve 4 kvadrantech, nejvyšší sloupec 30mm - střední oligohydramnion, opět hematom 45x10mm, plod dle UTZ bez VVV, ale dle odběru krve (týden před) velmi vysoké hodhoty AFP - opět odběr krve na infekční markery. Dle Dr. UTZ v pořádku, ale krev vždy špatná. Prý to může způsobovat ten hematom - při krvácení odtok části plodové vody a zkreslení výsledků krve - mohla by to být prý nějaká infekce...Chci se zeptat, jak moc jsou podle Vás tyto výsledky špatné a zda tyto dva problémy spolu souvisí? Čekám na výsledky krve (inf. markery) a kontrolní UTZ 30.04.Velmi děkuji za Vaši odpověď MV
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu - a v této souvislosti snižování množství plodové vody, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), dále riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův) - Vy máte vyšetřený NIPT a je negativní, tudíž toto riziko je naprosto minimální. Krvácení či hematom v děloze v těhotenství může zkreslovat hodnoty AFP (protein vylučovaný plodem a placentou do krve těhotné) v krvi a mohou být zpravidla zvýšené. Vyšší hodnoty AFP mohou být také spojeny s rizikem snížené funkce placenty (viz výše), těžko říct, zda jeho zvýšená hodnota ve Vašem případě je kombinací těchto dvou příčin zde zmíněných, anebo pouze jednou z nich. AFP může dále být zvýšený u těhotných s rozštěpovými vadami u plodu (což se u Vás nepotvrdilo, pokud jsem správně pochopila). Příčinou sníženého množství plodové vody je její nedostatečná tvorba (projev snížené funkce placenty nebo např. poruchy funkce ledvin plodu či obstrukce - překážka - v močových cestách) nebo její předčasný odtok. Vaše miminko (včetně hematomu, množství plodové vody atd.) bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Počkejte na výsledky krve a kontrolní ultrazvuk. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára
Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení