Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100
Dobry den,rada bych vas moc poprosila o radu. Jsem na rodicovske dovolene, kterou jsem mela nahlasenou do 3 let veku ditete (konkretne do 11.4.2018). Cekame druhe miminko, ktere se ma narodit 23.4.2018.Dostala jsem se do situace, se kterou si nevim rady. V listopadu jsem byla na UP kvuli docerpani zbyvajiciho rodicovskeho prispevku. Urednice rikala, ze nesmim mit vyplacen rodicovsky prispevek a penezitou pomoc v materstvi v jednom mesici. Dohodly jsme se tedy, ze vycerpam zbyvajici castku rodicovskeho prispevku drive, abych vycerpala celych 220 tisic Kc. Posledni cast jsem docerpala v lednu 2018, tedy posledni rodicovsky prispevek jsem mela vyplacen za obdobi do 31.1.2018. Na materskou dovolenou s druhym detatkem mohu nastoupit 6 tydnu pred porodem, tj. az 12.3.2018.Muj dotaz je, co pro nas znamena obdobi od ukonceni pobirani rodicovskeho prispevku do nastupu na novou MD (obdobi 1.2.2018-11.3.2018)? Je to tak, ze mam v tomto obdobi definitivne ukoncenou rodicovskou? Anebo rodicovska trva a pouze uz necerpam prispevek? Dnes jsem ohledne toho byla na UP, volala na zdr.pojistovnu i OSSZ. Na UP mi bylo jinou pracovnici receno, ze jsme to udelali spatne a musim ted vyresit socialni a zdravotni pojisteni na toto meziobdobi. Volala jsem na zdr.pojistovnu i OSSZ a tam s tim problem neni, obe pojisteni budou po dolozeni potrebnych dokladu hrazena z verejneho pojisteni. Personalistka zamestnavatele v tom taky nevidela problem, protoze mam nahlaseno, ze do 11.4.2018 jsem na rodicovske a dopredu jsem je informovala, ze budu pokracovat dalsi materskou a nastup na novou materskou dolozim v nasledujicich dnech (tedy do 3 let veku ditete). Jen mzdova ucetni videla v mezere obdobi problem a rikala, ze bych v tom obdobi mela byt bud znovu zamestnana anebo bych si mela zazadat o prodlouzeni prvni rodicovske do 4 let. Jen jsem nekde na internetu cetla, ze po vycerpani rodicovskeho prispevku nelze rodicovskou dovolenou prodlouzit. Zajima mne, co v teto situaci delat, aby bylo vse spravne a zaroven, abych pak mela i u druheho detatka narok na penezitou pomoc v materstvi i rodicovsky prispevek. Jak to prechodne obdobi vyresit? Pracovni smlouvu u zamestnavatele mam na dobu neurcitou.Velmi dekuji za radu a odpoved! Jsem po dnesku velmi zmatena, protoze jsem se setkala s rozdilnymi pristupy a opravdu nevim, jak je to spravne.Dekuji a hezky den!
Dobrý den, rodičovská dovolená trvá tak dlouho, dokud ji máte nahlášenou u zaměstnavatele, nemusí se nutně krýt s dobou čerpání RP. Vy tedy plynule přejdete z rodičovské na další mateřskou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,v únoru mi končí RD (8.února synovi budou 3roky).ještě ten rok plánujeme další mimčo.chtěla jsem se zeptat když mi zaměstnavatel vyhoví s neplaceným volnem,bude za mě platit sociální a zdravotní?A když by nevyhověl a dal výpověď a já bych si našla nějakou brigádu...budu si to muset platit já? a ještě jedna otázka: všude čtu že zaměstnavatel dává max 3roky RD...jak se to počítá? synovi budou v únoru 3roky-1.půlrok byla mateřská a teprve pak jsem měla RD-to je 2,5roku do 3let věku ditěte....takže mě rodičovská trvá 2,5roku mám nárok na ten půlrok? děkuji za odpověď
Dobrý den,
rodičovská dovolená je maximálně do třetích narozenin dítěte. Pokud chcete být doma po třetích narozeninách, je potřeba dohodnout si se zaměstnavatelem neplacené volno. Doporučuji v takovém případě rozložit si rodičovský příspěvek na potřebnou dobu. Rozložit si příspěvek je vhodné i v případě, že byste dala výpověď a jen pracovala brigádně na dohodu. Za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát. V případě, že byste u práce na dohodu překročila výdělek rozhodný pro odvod pojistného, odváděl by pojistné (zdravotní i sociální) také zaměstnavatel, nemusel by Vám ale při nízkém výdělku strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Zaměstnavateli byste tedy měla doložit (např. čestným prohlášením), že jste příjemcem rodičovského příspěvku. Sociální pojištění není povinné, péče o dítě do 4 let je náhradní dobou pojištění z hlediska důchodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím o pomoc, jsem v situaci se kterou si nevím rady. V roce 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala rodičovská. K 27.2.2019 mi rodičovská skončila a já dostala v práci výpověď, firma během mé nepřítomnosti zkrachovala a já se neměla už kam vrátit, ale byla jsem už několik týdnů těhotná a vešla jsem se do ochranné lhůty 180 dnů na nárok pro druhou mateřskou na kterou mám nastupovat dnešním dnem. Z čeho se bude vypočítávat stávající mateřská? Účetní z bývalé práce si neví rady a vše si bude teprve zjišťovat, ale až jí skončí dovolená na kterou právě nastupuje a je nějaký jiný formulář než ten klasický od lékaře pro žádost o mateřskou, který bych jí měla odevzdat? Paní mi říkala,že bude nejspíše potřebovat jiný papír než tento běžný.O mém nároku na mateřskou byla informovaná již předem a na schůzku s odevzdáním papíru svolila až dnešním dnem a to je i den mého nástupu na mateřskou, kterou začne řešit až po skončení své dovolené. Je to tak v pořádku? Nevadí ta prodleva? Termín porodu se blíží a já jsem ze vzniklé situace nervózní, aby se vše včas stihlo než přijde miminko na svět a zvlášť jestli si paní účetní vyzjistí, že potřebuje ode mě jiné dokumenty a vše budu muset oběhávat nanovo. Prosím poraďte jak přesně správně postupovat a jak zjistit zda mi vše ta účetní tedy správně vypočítala?
Dobrý den,
žádný další speciální formulář nepotřebujete, jen klasickou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od gynekologa, ke které účetní připojí standardní přílohu, podle které se vypočítá Váš vyměřovací základ. Prodleva nevadí, jen může vyřízení dávky o to déle trvat. Vyměřovací základ pro výpočet PPM se standardně zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud nastupujete v ochranné lhůtě, zjišťuje se tak, jako byste nastoupila na PPM den po konci pracovního poměru. Pokud jste v daném období neměla ze zaměstnání započitatelný příjem nebo jste měla započitatelný příjem, ale na tento příjem nepřipadá alespoň 30 kalendářních dní, bude se zjišťovat vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz o tom, co a jak v mém konkrétním případě. Jsem OSVČ, do 21.10. jsem byla na vedlejší činnosti, toho data mi skončila se synem (dovršení 4 let) rodičovská dovolená a jsem tedy na hlavní činnosti. Mám termín porodu 18.1. a činnost si chci stopnout v prosinci tohoto roku. Chci se zeptat, co a jak platí pro můj konkrétní případ. Neplatila jsem si nemocenské pojištění, zároveň budu měsíc "plonková", když pozastavím činnosti. Mám i tak jít s žádostí o PPM, i když vím, že nárok na ní nemám, nebo až po narození dalšího dítka zajít požádat o RP? Nebudou potřebovat žádné potvrzení o nepobírání PPM? Děkuji předem za odpověď
Dobrý den,
po narození dítěte s jeho rodným listem můžete na úřadu práce požádat o rodičovský příspěvek. Do žádosti se vypisuje, zda máte nebo nemáte nárok na PPM, není potřeba to dokládat. Po pozastavení živnosti je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Státním pojištěncem můžete být jako osoba celodenně osobně pečující o dítě do 7 let nebo například jako uchazeč o zaměstnání, následně pak jako příjemce rodičovského příspěvku. Pokud byste po celý kalendářní měsíc nebyla OSVČ ani státním pojištěncem, musela byste hradit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů. Všechny změny zdravotní pojišťovně je potřeba oznámit do 8 dnů.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, ještě 3 měsíce mám být na RD a už jsem začala pracovat na HPP. Pokud bych znovu otěhotněla mám nárok na MD s druhým dítětem a délku RD si mohu volit? Navíc zaměstnavatel mi oznámil, že pokud bych otěhotněla, tak musím jít na neschopenku (neumožnil by mi pracovat). Vznikal by i tak nárok na MD a RD? Děkuji za odpověď. ŘezáčováDobrý den, pokud jste měla a máte smlouvu na dobu neurčitou, pak nevadí, že jste začala pracovat dřív než vám skončila rodičovská a na další nemocenskou a následně PPM nárok máte.Mgr. Věra Tautová, DiS. | Babyonline | dnes, 18:44A pokud mi smlouva u bývalého zaměstnavatele skončila a nastoupila jsem u nového zaměstnavatele? Smlouvu na dobu neurčitou nemám.A ještě jeden dotaz: Pokud bych po skončení RD skončila na pracovním úřadě měla bych s druhým dítětem nárok na MD?
V tom případě je to problém - abyste měla nárok na mateřskou, musíte u nového zaměstnavatele odpracovat mninimálně 270 dní. Počítá se do toho ale i doba na nemocenské, dovolená apod. Nárok na další mateřskou pak závisí také na tom, zda vám bude v době nástupu na mateřskou ještě běžet pracovní poměr nebo stihnete-li mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě. Pokud budete nastupovat mateřskou jako nezaměstnaná v evidenci ÚP, a nebude se na vás vztahovat ochranná lhůta (u těhotných 180 dní, ale současně max tak dlouho, jak trvalo zaměstnání), pak na PPM mít nárok nebudete. S pozdravem V. Tautová
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Chtěla jsem se zeptat momentálně žiji v UK a zde i pracuji po dobu 2 let. Teď jsem v 7 týdnu těhotenství a chci se vracet zpět do ČR. Jakmile se vrátím do ČR chci se nahlásit na UP jelikož mě asi nikdo již nezamestna. Tak se chci zeptat Mám nárok na mateřskou dovolenou v ČR popřípadě co musím doložit za dokumenty abych na ni nárok měla?Předem děkuji za odpověď Aneta. L.
Dobrý den,
pojem mateřská dovolená (příp. rodičovská dovolená) se vztahuje k volnu poskytovanému zaměstnavatelem. Vás pravděpodobně zajímají ale peněžité dávky, ty se označují jako peněžitá pomoc v mateřství (PPM) a rodičovský příspěvek. Nárok na PPM se váže v České republice na účast na nemocenském pojištění. Je nutné splnit alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (nastupuje se v období 6-8 týdnů před porodem) a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (příp. jako OSVČ, ale tam jsou i další podmínky) nebo v ochranné lhůtě.
Jelikož jste pracovala v UK, je v první řadě důležité, zda jste tam byla účastna příslušeného pojištění pro případ mateřství (tedy obdoby českého nemocenského pojištění), které by zakládalo nárok na peněžitou dávku v mateřství v UK. Pokud nebyla, pak Vám ani v ČR nárok na PPM nevznikne. Pokud jste v UK účastna pojištění byla, měla byste v první řadě zjistit, zda máte možnost čerpat tuto dávku z UK (zákony v UK bohužel neznám). Pokud taková možnost čerpání z UK není, ale byla jste účastna příslušného pojištění, tak za určitých podmínek je možné čerpat PPM v ČR. Je to možné v případě, že byste v ČR nastoupila do zaměstnání, ze kterého by bylo odváděno nemocenské pojištění. Pak by se Vám do potřebných 270 dnů započítalo i pojištění z UK. Informace o konkrétním postupu a potřebných formulářích dostanete na ČSSZ. Pokud už do práce v ČR nenastoupíte, tak existuje taky možnost vzniku nároku na PPM v ČR, ale za velmi specifických podmínek. Podstatné je, zda jste si po dobu práce v zahraničí zachovala tzv. centrum zájmu v ČR. Dále je podstatné, zda v zahraničí bylo splněno 270 dnů pojištění, zda se vejdete do ochranné lhůty a zda by Vám byla přiznaná podpora v nezaměstnanosti. Je to ale specifická situace a proto doporučuji si tyto a případné další podmínky ověřit na ČSSZ. Ohledně nároku na podporu a posuzování centra zájmu se můžete obrátit na úřad práce (call centrum +420 844 844 803).
Rodičovský příspěvek se čerpá po vyčerpání PPM nebo od narození dítěte, pokud ani jeden rodič PPM nečerpá. V rámci rodičovského příspěvku se posuzují jako společně posuzované osoby standardně děti a oba rodiče. Neuvádíte informace o otci dítěte, proto není možné konkrétně posoudit Váš nárok na rodičovský příspěvek v ČR. Pokud byste všichni měli v době podání žádosti trvalý pobyt v ČR a měli tady i skutečné bydliště (žili zde, pracovali apod.), tak byste nárok v ČR měli. Pokud je ale například otec cizinec pracující v zahraničí, tak je posuzování složitější a v takovém případě doporučuji se obrátit s dotazem na úřad práce.
Pro akci je nutné přihlášení