banner

Celkem výsledků pro výraz "rodicovska dovolena": 100

Dobry den,rada bych vas moc poprosila o radu. Jsem na rodicovske dovolene, kterou jsem mela nahlasenou do 3 let veku ditete (konkretne do 11.4.2018). Cekame druhe miminko, ktere se ma narodit 23.4.2018.Dostala jsem se do situace, se kterou si nevim rady. V listopadu jsem byla na UP kvuli docerpani zbyvajiciho rodicovskeho prispevku. Urednice rikala, ze nesmim mit vyplacen rodicovsky prispevek a penezitou pomoc v materstvi v jednom mesici. Dohodly jsme se tedy, ze vycerpam zbyvajici castku rodicovskeho prispevku drive, abych vycerpala celych 220 tisic Kc. Posledni cast jsem docerpala v lednu 2018, tedy posledni rodicovsky prispevek jsem mela vyplacen za obdobi do 31.1.2018. Na materskou dovolenou s druhym detatkem mohu nastoupit 6 tydnu pred porodem, tj. az 12.3.2018.Muj dotaz je, co pro nas znamena obdobi od ukonceni pobirani rodicovskeho prispevku do nastupu na novou MD (obdobi 1.2.2018-11.3.2018)? Je to tak, ze mam v tomto obdobi definitivne ukoncenou rodicovskou? Anebo rodicovska trva a pouze uz necerpam prispevek? Dnes jsem ohledne toho byla na UP, volala na zdr.pojistovnu i OSSZ. Na UP mi bylo jinou pracovnici receno, ze jsme to udelali spatne a musim ted vyresit socialni a zdravotni pojisteni na toto meziobdobi. Volala jsem na zdr.pojistovnu i OSSZ a tam s tim problem neni, obe pojisteni budou po dolozeni potrebnych dokladu hrazena z verejneho pojisteni. Personalistka zamestnavatele v tom taky nevidela problem, protoze mam nahlaseno, ze do 11.4.2018 jsem na rodicovske a dopredu jsem je informovala, ze budu pokracovat dalsi materskou a nastup na novou materskou dolozim v nasledujicich dnech (tedy do 3 let veku ditete). Jen mzdova ucetni videla v mezere obdobi problem a rikala, ze bych v tom obdobi mela byt bud znovu zamestnana anebo bych si mela zazadat o prodlouzeni prvni rodicovske do 4 let. Jen jsem nekde na internetu cetla, ze po vycerpani rodicovskeho prispevku nelze rodicovskou dovolenou prodlouzit. Zajima mne, co v teto situaci delat, aby bylo vse spravne a zaroven, abych pak mela i u druheho detatka narok na penezitou pomoc v materstvi i rodicovsky prispevek. Jak to prechodne obdobi vyresit? Pracovni smlouvu u zamestnavatele mam na dobu neurcitou.Velmi dekuji za radu a odpoved! Jsem po dnesku velmi zmatena, protoze jsem se setkala s rozdilnymi pristupy a opravdu nevim, jak je to spravne.Dekuji a hezky den!

Dobrý den, rodičovská dovolená trvá tak dlouho, dokud ji máte nahlášenou u zaměstnavatele, nemusí se nutně krýt s dobou čerpání RP. Vy tedy plynule přejdete z rodičovské na další mateřskou.

Dobrý den,v únoru mi končí RD (8.února synovi budou 3roky).ještě ten rok plánujeme další mimčo.chtěla jsem se zeptat když mi zaměstnavatel vyhoví s neplaceným volnem,bude za mě platit sociální a zdravotní?A když by nevyhověl a dal výpověď a já bych si našla nějakou brigádu...budu si to muset platit já? a ještě jedna otázka: všude čtu že zaměstnavatel dává max 3roky RD...jak se to počítá? synovi budou v únoru 3roky-1.půlrok byla mateřská a teprve pak jsem měla RD-to je 2,5roku do 3let věku ditěte....takže mě rodičovská trvá 2,5roku mám nárok na ten půlrok? děkuji za odpověď

Dobrý den,

rodičovská dovolená je maximálně do třetích narozenin dítěte. Pokud chcete být doma po třetích narozeninách, je potřeba dohodnout si se zaměstnavatelem neplacené volno. Doporučuji v takovém případě rozložit si rodičovský příspěvek na potřebnou dobu. Rozložit si příspěvek je vhodné i v případě, že byste dala výpověď a jen pracovala brigádně na dohodu. Za příjemce rodičovského příspěvku je plátcem zdravotního pojištění stát. V případě, že byste u práce na dohodu překročila výdělek rozhodný pro odvod pojistného, odváděl by pojistné (zdravotní i sociální) také zaměstnavatel, nemusel by Vám ale při nízkém výdělku strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění. Zaměstnavateli byste tedy měla doložit (např. čestným prohlášením), že jste příjemcem rodičovského příspěvku. Sociální pojištění není povinné, péče o dítě do 4 let je náhradní dobou pojištění z hlediska důchodu.

Nárok na PPM
avatar Sazuka 19. 08. 2019

Dobrý den, prosím o pomoc, jsem v situaci se kterou si nevím rady. V roce 2016 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, následovala rodičovská. K 27.2.2019 mi rodičovská skončila a já dostala v práci výpověď, firma během mé nepřítomnosti zkrachovala a já se neměla už kam vrátit, ale byla jsem už několik týdnů těhotná a vešla jsem se do ochranné lhůty 180 dnů na nárok pro druhou mateřskou na kterou mám nastupovat dnešním dnem. Z čeho se bude vypočítávat stávající mateřská? Účetní z bývalé práce si neví rady a vše si bude teprve zjišťovat, ale až jí skončí dovolená na kterou právě nastupuje a je nějaký jiný formulář než ten klasický od lékaře pro žádost o mateřskou, který bych jí měla odevzdat? Paní mi říkala,že bude nejspíše potřebovat jiný papír než tento běžný.O mém nároku na mateřskou byla informovaná již předem a na schůzku s odevzdáním papíru svolila až dnešním dnem a to je i den mého nástupu na mateřskou, kterou začne řešit až po skončení své dovolené. Je to tak v pořádku? Nevadí ta prodleva? Termín porodu se blíží a já jsem ze vzniklé situace nervózní, aby se vše včas stihlo než přijde miminko na svět a zvlášť jestli si paní účetní vyzjistí, že potřebuje ode mě jiné dokumenty a vše budu muset oběhávat nanovo. Prosím poraďte jak přesně správně postupovat a jak zjistit zda mi vše ta účetní tedy správně vypočítala?

Dobrý den,

žádný další speciální formulář nepotřebujete, jen klasickou žádost o peněžitou pomoc v mateřství od gynekologa, ke které účetní připojí standardní přílohu, podle které se vypočítá Váš vyměřovací základ. Prodleva nevadí, jen může vyřízení dávky o to déle trvat. Vyměřovací základ pro výpočet PPM se standardně zjišťuje z 12 měsíců před měsícem nástupu na PPM. Pokud nastupujete v ochranné lhůtě, zjišťuje se tak, jako byste nastoupila na PPM den po konci pracovního poměru. Pokud jste v daném období neměla ze zaměstnání započitatelný příjem nebo jste měla započitatelný příjem, ale na tento příjem nepřipadá alespoň 30 kalendářních dní, bude se zjišťovat vyměřovací základ z prvního předchozího kalendářního roku, ve kterém jste měla započitatelný příjem a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá vyměřovací základ dělit.