banner

Celkem výsledků pro výraz "rodice": 100

Dobrý den, chci se poradit ohledně rodičovské. Vím, že lze čerpat rodičovský příspěvek i při zaměstnání. Jak je to ale s dovolenou? Mohou oba rodiče pracovat bez rodičovské a jen čerpat příspěvek, když zajistí celodenní péči jinou dospělou osobou? A musí se to nějak dokládat? Nebo pokud zaměstnavatele požádám o rodičovskou dovolenou mohu i přesto chodit do práce třeba i na plný úvazek? A jak je to potom s placením zdravotního pojištění? Jedná se mi o to, když zaměstnavatele nepožádám o rodičovskou, aby pak po mně třeba časem nechtěl dělat nařízené přesčasy 150h ročně (jestli se rodičovskou mohu takto "pojistit"). Možná by bylo jednodušší dohodnout se na zkráceném úvazku, ale to není povinnost firmy, kdežto poskytnutí rodičovské ano, pokud se nepletu. Doufám, že se v tom alespoň trochu vyznáte, snažil jsem se to napsat co nejsrozumitelněji. :-) Za jakékoliv rady/odpovědi předem mnohokrát děkuji.S pozdravemŠtěpán Weber

Dobrý den,

rodičovský příspěvek není vázán na rodičovskou dovolenou, je tedy možné, aby jeden z rodičů čerpal příspěvek, i když ani jeden z rodičů nečerpá rodičovskou dovolenou. Péči jinou fyzickou osobou nemusíte úřadu oznamovat. Oznámit je potřeba případnou docházku dítěte mladšího 2 let do jeslí nebo obdobného zařízení. Pokud chcete vykonávat stejný druh práce jako dosud pro svého zaměstnavatele, nebudete ho žádat o rodičovskou dovolenou (tedy volno z práce). I později si to můžete rozmyslet a o rodičovskou dovolenou požádat, maximálně však do 3 let věku dítěte. Pokud byste chtěl pro svého zaměstnavatele vykonávat jiný druh práce, je možné v současném pracovním poměru požádat o rodičovskou dovolenou a uzavřít další pracovní smlouvu nebo dohodu na jiný druh práce. Jako zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let můžete požádat o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby a zaměstnavatel je dle zákoníku práce povinen Vaší žádosti vyhovět, nebrání-li tomu vážné provozní důvody. Zaměstnanci s kratší pracovní dobou není možné nařídit práci přesčas. Dále není možné nařídit práci přesčas zaměstnancům pečujícím o dítě mladší 1 roku. Zdravotní pojištění hradí stát za osoby na rodičovské dovolené i za příjemce rodičovského příspěvku. Pokud souběžně pracujete, odvádí zdravotní pojištění také zaměstnavatel dle typu smlouvy/dohody a výše výdělku. Pokud zaměstnanec pracující na kratší úvazek nedosahuje měsíční minimální mzdy a čerpá rodičovský příspěvek, nemusí mu zaměstnavatel strhávat doplatek do minimálního zdravotního pojištění, protože se na něj nevztahuje minimální vyměřovací základ. Je potřeba ale zaměstnavateli čerpání příspěvku doložit.

Dobrý večer. Chtěla bych vás poprosit o radu ohledně strachu mého dítěte. Před pár dny jsme se s našim 3 letým chlapečkem dívali na pohádku Tři Veteráni a zalekl se dlouhého nosu princezny (okamžitě jsem pohádku vyplnuli, protože začal moc plakat) a od té doby o něm pořád mluví a bojí se a pláče, bojí se jít spát, sotva řekneme slovo spát tak začne se strachem v očích hodně plakat a nechápe, že to byla jen pohádka a není to realita. Nevíme jak mu pomoct nemáte nějakou radu? Předem moc děkujeme za cokoliv.

Dobrý večer, Markéto,

píšete, že Vašeho chlapečka vylekal všetečný nos princezny Bosany a od té doby na něj vzpomíná a také má obavy z usnutí. Je pravda,že  takto malé děti nemají  ještě rozvinutou schopnost rozlišovat fantazii a realitu, častěji se tedy stává, že se nějaký ten zážitek třeba z pohádky, může promítnout do nočních strachů.

Malé dítě jde proto těžko přesvědčit o tom, že něco není "doopravdy", ale jenom "jako". Spíš bych zkusila situaci odlehčit, pokud by o tomto zážitku měl sny ještě potřeba mluvit, ukázala bych mu třeba vysavač, kterého není třeba se bát, s tím, že Bosanin nos byl podobný, byl zvědavý, všude se chtěl podívat, všude "čmuchal", ale byl hodný, nikomu neublížil...Že podobný nos mají sloni, tím si podávají jídlo...Udělejte si z toho legraci. A nakonec - nos přece zmizel, když princezna snědla hruštičku...:-) 

Samozřejmě to neznamená, že syn nalezne v Bosanině nosu zalíbení, možná bude mít obavy dále, ale věřím, že to nebude trvat dlouho a nepříjemné vzpomínky překryje něco příjemnějšího. 

Nevím, zda večer vyprávíte synovi pohádky, pokud ne, tak moc doporučuji. Mám dobrou zkušenost hlavně s těmi, co si rodiče sami vymýšlí, to se pak do nich dá krásně zakomponovat podle potřeby ledacos, co se týká dítěte samotného, třeba jeho zážitky, co prožilo pěkného, připravit ho na to, co ho čeká (třeba návštěva mateřské školky, paní doktorky), popovídat o tom, proč si uklízet hračky/ oblékat se/chodit na nočník...:-D nebo případně se dá povykládat pohádka i o tom, že se někdo něčeho bojí (samozřejmě s dobrým koncem)..

Zkuste večerní rituál nějak zpříjemnit, nezmiňujte přes synem spánek, ale spíše zdůrazněte, že se spolu třeba podíváte na hvězdy, které ho v noci hlídají, aby se mu dobře spalo a pak si řeknete pěknou pohádku. Můžete mu rozsvítit nějaké malé světýlko nebo dát nějakou hračku, která bude spát s ním a bude na něj dávat pozor.

Přeji synovi klidné spaní a hezké sny.

Míša

Dobrý den,moje zubařka mi preventivně doporučila extrakci obou horních osmiček, mám již termín. Jsou už venku a rostou téměř kolmo k ostatním zubům. Dolní nemám dosud prořízlé, s těmi mi doporučila ještě počkat.Moje obavy se týkají toho, že mám nahoře o dva zuby vice, než dole, a horní vzrostlé osmičky "počet dorovnaly". V dětství mi byly dva horní zuby vytrženy kvůli úzké čelisti, nevešly by se a zkřivily by se. Bohužel si také pamatuji, že jsem přemluvila rodiče, abychom už nenechali trhat spodní, které zubařka tehdy také doporučovala vytrhnout. Zuby ale vypadají dobře, mám je celkem rovné, jen dva přední směřují trochu směrem dovnitř a je vidět, že trochu zkřivily i spodní. Mám obavy, že vytržení horních osmiček vytvoří (nebo vrátí) nepoměr mezi horní a spodní čelistí. Je možné, že se mi díky vytržení osmiček zuby ještě více zkřiví směrem dovnitř (takový antipředkus)? Měla bych navštívit nějakého specialistu? Předem děkuji

Dobrý den,  

vytržením osmiček se zuby rozhodně nezkřiví, naopak osmičky přestanou tlačit na zuby před sebou. Osmičky uložené tak, jak popisujete, nemají žádnou pozitivní funkci, ale naopak mohou způsobit řadu problémů, kterým se jejich včasným odstraněním můžete vyhnout.

Držím palce, aby plánovaný výkon proběhl bez komplikací, a přeji Vám rychlou rekonvalescenci,

MUDr. Irena Červená

Nechce spat
avatar Micha3la 25. 01. 2020

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat nejedna se o mou dceru ale o dceru mě kamarádky (teď v březnu 4roky) Už nějakou dobu. X měsíců ji nechce chodit spát. Vzteka se už u večeře u převlékáni do pyzama. A ukládání je pro ni prý teror. Dítě pláče, vzteka se, kope a mlátí kolem sebe. Ráno vztavaji před 6 hodinou do školky a dcera ji usina už prý vyčerpáním třeba až kolem půlnoci když už dřív tak je to kolem 22-23hodiny ale to je minimálně. Její dcera je neustále nemocná,protivna,vyčerpána. Ve školce po obědě usina a i když všechny děti vztavaji kolem té 14hodiny její dceru budí jeste další hodinu z tvrdého spánku. Neustále ji rikam ze musí udělat pevný režim/rituál před večerním usinani. Stejně tak jsem udělala u mě dcery a nikdy jsem s tímhle problém neměla. Bohužel její dcera od krámu tohle. Už začíná byt i někdy agresivní vůči okolí a hlavně odrazila. Nechce si hrát s ostatními. Nějaké chování vůči svým rodičům a poslouchám je i ni proste neexistuje. Ale také její rodiče ji neumí říct ´Ne ´ a vzít to nějak pevněji. Snažím se ji všemožně pomoct radami co jsme dělali s mou dcerou. Ale u nich nic nefunguje. Je to už proste ze to vše malá vzdala nebo čím. Moc bych ji chtěla pomoct. A hlavně té malé. Za posledního půl roku měla snad všechny možné nemoci (mononukleóza,streptokok, spaldova angina... atd) a vždy ji dr řekla ze je to ze je dítě neustále oslabené..mužů vědět vás názor. A co by popřípadě jeste mohlo pomoct ?? Moc předem dekuji za odpověď M.

Dobrý den, v rodině Vaší přítelkyně je zřejmě výchovný problém, který nepůjde rychle vyřešit. Doporučuji konzultovat dětského psychologa, ale také rodičům doporučuji absolvovat psychologické vyšetření. Zdravím Ludvíkovská

Hezký den paní doktorko, již jsem Vám psala ohledně množství porce jídla pro mého syna,kterému je nyní rok a půl a ještě jednou bych Vás chtěla poprosit o pomoc. Nevím si rady kolik jídla ho mám nechat max.sníst.aby to bylo dostatečné a aby se zbytečně nepřejídal. K obědu sní cca.250 g jídla. Bohužel sama to nedokážu odhadnout,protože syn jí a jí dokud je a právě se mi teď stalo, že jsem mu k večeři uvařila zapečené brambory se špenátem a na vrch mascarpone, synovi to moc chutnalo a snědl celý talíř, jenže v noci se budil a brečel a ráno večeři vyzvracel,bylo to cca. po 10hodinách a stále byl vidět špenát s brambory v obsahu-znamená to,že jídlo nestrávil,že bylo moc těžké nebo velké množství? Večeři měl kolem 20:00,pak šel hned spát,jako obvykle. Doteď jsem mu dávala k večeři vždy jenom kaše,ale jelikož je jí každý večer už od 6 měsíců,tak jsem chtěla udělat změnu a uvařit mu jídlo i na večer.Také jsem dala na Vaše doporučení, že má dítě jíst to samé,co zbytek rodiny,tak to u nás je, jen nevím jak moc "těžké" má být večerní jídlo. Nemám moc nápadů co mu tak dávat před spaním kromě kaší,protože pečivo,jogurt atd. mívá na svačinu.Pokud to nevadí,ráda bych mu dál podávala ty kaše-dělám mléčné instantní,které střídám s domácí ovesnou a jáhlovou kaší.Těch sní také hodně,ale mám je vyzkoušené a nemá problémy.To s tím zvracením už se mi u něj jednou stalo,také dostal k večeři nějakou zapečenou zeleninu a noci pak zvracel.

Dobrý den, v minulé odpovědi na Váš dotaz jsem se vyjádřila, že strava Vašeho dítěte by měla být podobná stravě dospělých, tzn. upravená barevně (asi jsem se špatně vyjádřila). Děti totiž napodobují své rodiče a tak se dají trochu ošálit, aby je nelákal např. tatínkův talíř. Připravovat večeři či oběd můžete stejně, ale dětskou porci pak dáte zvlášť a dospělým jídlo pak dochutíte (koření). Pro přípravu dětské stravy není vůbec vhodné používat jakákoli dochucovadla, večeře je vhodné podávat v 19 hod, aby se trávicí proces nastartoval ještě před spánkem. Z Vašeho dotazu navíc není zřejmé, jak jste zapečené brambory se špenátem a navíc s mascarpone připravovala – tj. jaký tuk a další přísady jste použila, kolik toho mascarpone snědl. Večeře by měla být vždy podávána lehká, netučná, dobře stravitelná, není nutné mít každý den teplou večeři. Vůbec se netrapte tím, zda chlapec sní 250 či 300 ml, bohužel nemohu Vám detailně popisovat různé postupy přípravy dětské stravy, ale existují kuchařské knihy zabývající se stravováním dětí a jistě tam najdete vše potřebné. Zdravím Ludvíkovská

Změna školky
avatar DanaH 05. 02. 2020

Dobrý den,Máme dceru 3.5 roku. Již od 2 let navštěvuje miniškoličku (nyní navštěvuje 6 dětí od 2 do 4 let), která je k dispozici při zaměstnání. Od začátku neměla s příchodem mezi děti problém, nejprve byla jen do oběda, a později i na celý den. Teta ve školce si ji od začátku chválí, že je šikovná a není s ní žádný problém. Nyní ale máme dilema, zda ji od září dát do "velké školky". Z jedné strany slyšíme, že není kam spěchat, ať ji tam dáme až od předškoláka, a od jiných poslouchám, že už tam měla byt dávno, že ji tímto zpomalujeme. Věříme, že dcera by neměla problémy zapadnout ani do velké školky ale zaroven čekáme další přírůstek, a mám strach aby na ni těch změn nebylo najednou moc. Je mi jasné, že nemůžete rozhodnout za nás rodiče, ale určitě budu ráda za váš odborný názor. Předem Vám děkuji, hezký den.

Dobrý den,

ráda čtu, že je dcerka v miniškoličce spokojená. Co se týká přeřazení do "velké" školky, řídila bych se jen vlastním pocitem a úsudkem. 

Co se týče mého názoru, domnívám se, že miniškolička plní vše, co bych sama od podobného zařízení očekávala - tedy, že je dítě mezi vrstevníky, naučí se s nimi vycházet, komunikovat a hrát, budou tam tety, které dítěti dají zase nové a jiné podněty než rodina (učení nových písniček, básniček, her....malování, povídání...), dále, že se dítě pobytem v miniškoličce učí pomalinku osamostatňovat od maminky atd.atd.. Pokud by to tak bylo, byla bych spokojená s tím, že je dcerka v prostředí, kde jí je dobře. Větší rozdíl než v tom, že ve "velké školce" bude místo 6 dětí třeba dětí 15 a místo tety paní učitelka, která bude mít na více dětí méně času, bych jinak neviděla. 

Toho, že se dítě zpomalí tím, že nebude ve "velké školce" bych se vůbec nebála, vůbec mne ani nenapadá, v čem by to možné zpomalení mělo spočívat. Dokud to bude dcerce i vám vyhovovat, nechala bych ji, kde je. Čas na velkou školku přijde a dovedu si představit, že klidně až v tom předškoláckém roce.

Přihlédla bych i k očekávanému přírůstku a neměnila to, co dobře funguje.

Přeji hodně zdraví, ať vám vše dobře dopadne a dcerce, ať je nadále mezi dětmi spokojená.

Míša