Celkem výsledků pro výraz "priprava na porod": 100
Dobry den, aktualne jsem ve 27 tt. Pred 14 dny jsem byla hospitalizovana v nemocnici pro bolest podbrisku. Dostala jsem kapacky horciku. Prosla jsem vysetrenim krve, moci, kultivace z pochvy. Vse bylo v poradku. Cipek pri propustei 42 mm. Miminko je pry hodne dole a naleha. Proto jsem dostala pokyny pouze lezet. Dalsi kontrola u dr.byla pred tydnem. Cipek pry dlouhy a tuhy, ale miminko naleha a pani doktorka rikala neco o tuhych klenbach. Moc tomu nerozumim, ale mam pry jen lezet. Chci se zeptat, je opravdu velke riziko predcasneho porodu? Vadi hodne ze je mimko takto dole? Moc dekuji za odpoved
Dobrý den, neviděla jsem váš ultrazvuk, ani vás nevyšetřovala, asi pokud je čípek uzavřený a délky 42 mm, pak se o žádný hrozící předčasný porod nejedná a dle mého názoru ani není nutné, abyste ležela. Pokud jste měla v bolesti v podbřišku, pak zřejmě není na místě výrazná fyzická aktivita, ale běžný režim ničemu nevadí. Mnohé studie navíc ukázaly, že ležení a klidový režim nemá na předčasný porod vliv. Navíc u vás se opravdu nejedná o hrozící předčasný porod. O něm mluvíme, pokud je čípek 25 mm a méně a pokud se zkracuje v čase.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se vás zeptala na váš názor. Včera jsem byla v poradně 29+1tt. Paní doktorka mi měřila čípek 30 mm. Čípek vzadu a uzavřený. Jinak ale paní doktorka cítila naléhat miminko. Dostala jsem Utrogestan 1-0-2. Je pravda, že ji zavádění cítím v pochvě horní stranu tvrdou. Byl mi doporučen klidový režim. Myslíte, že naléhání miminka může způsobit předčasný porod? Je nutné ležet? Moc Vám děkuji za pomoc.
Dobrý den, samotné naléhání plodu předčasný porod nezpůsobí. Čípek délky 30 mm a zavřený, je zcela normální nález. Je pravdou, že spousta žen má délku čípku i nad 40 mm, nicméně hranice svědčící pro hrozící předčasný porod je 25 mm. Než délka čípku je důležitejší dynamika s jakou se mění nález a zda vůbec a zda máte nějaké potíže. Pokud bude tedy s odstupem délka čípku stejná, pak není přísný klidový režim nutný.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, včera jsem byla v porodnici v Podolí na ultrazvuku kvuli tehotenske cukrovce. Pan doktor měřil miminko opravdu podrobně a vyšlo mu, ze v 36+0 je váhový odhad 2270 g, což odpovídá percentilu 8. Byla jsem na ultrazvuku naposledy ve 33+0 a tam vážilo miminko 1950 g, což odpovídalo tabulkám. I u předchozích screeningů vždy velikostně odpovídalo. Na další ultrazvuk jdu proto za týden plus na první monotory. Pan doktor měřil průtoky, ty byly v pořádku, mám i normální množství vody plodové. Ptala jsem se, čím to může být způsobené, a říkal, že příčin může být hodně, např.preeklampsie, ale bílkoviny v moči nemám a tlak mám naopak nízký a nemám otoky. Dost mě to vyděsilo, kdyby miminko i nadále nepřibíralo, myslíte, že by museli vyvolat předčasný porod? A nemůže být nízká váha plodu způsobená tou dietou při cukrovce? Cukrovku mám kompenzovanou, pouze na dietě. Celkově jsem přibrala cca 7,5 kg, z toho poslední 3 měsíce (od zjištění cukrovky) mám váhu pořád stejnou. Děkuji za odpověď. Lenka
Dobrý den, dieta při cukrovce určitě nižší váhu plodu způsobit nemůže. Menší váha může být dána nedostatečnou funkcí placenty a pokud by miminko i nadále nepřibíralo, postup je takový, že se většinou vyvolává porod mezi 37. - 38. ukončeným týdnem, protože miminko už je v podstatě dozrálé. Pokud je důvodem jeho nižší váhy nedostatečná funkce placenty, je lepší již jeho porod než udržovat těhotenství do termínu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám syna (5 měsíců). Měla jsem náročný porod ( přenášela jsem a proto vyvolavany porod, v konečně fázi bradykardie plodu proto porod VEX, exprese.. ) syn se hodně propinal a proto jsme začali cvičit Vojtovku( opistotonus) poslední dobou ale syn hodně kříží a při tom propina nohy. Přijde mi, ze mu to bráni v otáčení, děla to i během cvičení. Vlastně kdykoli se mu něco nelíbí, nebo se jen nudí, krizi nozicky v kotnikach a propina je ???????????. Nevíte čím by to mohlo být? Případně jak tento zlozvyk vyrusit? Dekuji
Dobrý den, upraví se cvičením dle Vojty, jak půjdete na kontrolu, upozorněte na tento problém.

Pro akci je nutné přihlášení
Při předpokládaném termínu porodu 24.12. nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před porodem tj. cca 24.10. při její hrubé měsíční mzdě 30 000,-Kč bude pobírat mateřskou v celkové výši za 196 dní 103 880,-. V případě ,že se jedná o studentku dálkového studia, které v červnu ukončí titulem Bc. a je od 1.6. zaměstnaná bude mít na tuto mateřskou nárok? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud ukončí studium úspěšně, je bráno jako "soustavná příprava na zaměstnání" a počítá se do doby placení nemocenského pojištění. Nárok na PPM tedy mít bude.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám na Vás velkou prosbu. Dcera 5 let měla opakovaně řídkou stolici až průjem. Nasazena dieta, upravilo se to, ale po zavedení normální stravy se tento problém vrátil. Navštívíli jsme lékářku, doporučena dieta bez tuku, během dvou dnů dostala střevní chřipku (bolesti břicha, průjem, zvracení). Další tři dny trpěla na bolesti břicha (uděláno sono, CRP, výtěr - vše bez nálezu). Doporučeno pokračovat v dietě. Dietu už má asi 14dní a já se ptám:"jakým způsobem zavádět normální stravu" (doteď suchá rýže, těstoviny, vařené maso). S čím začít, abych ji nezpůsobila střevní potíže. Moc děkuji za odpověď.
Postupně v menších dávkách zařazujeme k sacharidové stravě (rýže, těstoviny...), tvaroh, vařené kuřecí maso bez kůže, jogurty a přírodní zakysané mléčné výrobky s obsahem probiotických kultur bez příchutě a masa krůtí, hovězí zadní, vepřová, kuřecí, telecí. V akutnějším stavu také doporučujeme podávat pokrmy v kašovité formě (míšeniny, hašé, pudinky) - ne tekuté. Z ovoce je vhodné - banán, strouhané jablko, citrusové přírodní šťávy, tepelně zpracované meruňky, švestky - kompoty, pyré. Ze zeleniny je vhodná listová (saláty, špenát), kořenová (mrkev, celer, petržel, pastiňák, černý kořen) - raději tepelně upravenou, příp. nastrouhat. Mléko přidáváme postupně až po několika dnech, na zlepšení či ředění pokrmů. Lépe bývá snášeno mléko zakysané nebo sušené. Velmi důležitá je příprava jídla, doporučujeme šetřící technologickou úpravu, kdy pokrmy připravujeme na sucho např. v teflonovém nebo speciálním nádobí nebo na páře a postupně přidáváme malé množství tuku (5 g - kávová lžička) až do hotových pokrmů. Nepodáváme sladké pokrmy, moučníky, nadýmavou zeleninu (např. kapustu, zelí, papriku, cibuli, česnek), luštěniny, sycené nápoje. Delší dobu nezařazujeme cukr, pokud je to nutné sladíme glukopurem. Sledujeme také obsah cukru v potravinách a nápojích.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,jsem studentka, 23 let a v srpnu končím studium na VŠ. Byla jsem zaměstnána 170 dnů (od srpna 2016-ledna 2017). Pracovni poměr byl na HPP na dobu určitou. Momentálně práci nemám a s přítelem uvažujeme o dítěti. Mám nějaký nárok na mateřskou nebo by bylo vhodné před otěhotněním nastoupit ještě někam do práce - na jak dlouho? Pokud na mateřskou nárok mám jak vypočítám její denní základ?Moc Vám děkuji za radu a vysvětlení.Havlová
Dobrý den, v tuto chvíli nárok na PPM nemáte. Abyste ho měla, musíte být před nástupem na mateřskou někde zaměstnaná. Na délce trvání pracovního poměru nezáleží - důležité je, aby trval v době nástupu na mateřskou, protože pokud ukončíte studium úspěšně, započítává se vám jako "příprava na zaměstnání" do doby platby nemocenského pojištění. PPM vám bude vypočtena z platů, které budou v době nástupu na mateřskou k dispozici.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se zeptat. Rok jsem krvacela mimo cyklus vždy 14 DC (ovulaci jsem neměla) byla jsem na čištění abych přestala krvácet což nepomohlo pomohl až gynprodyl díky němu mám cyklus docela pravidelný. Každý měsíc než začnu gynprodyl užívat měřím ovulaci kterou stále nemám. Gynprodyl beru 3 měsíc nahodi mi ovulaci? Je to vůbec možné? Gynekolog mi nic neřekl jen že mám užívat 16-25 dni. Gynprodyl nasadil protože jsem chtěla otěhotnět jenže nemám tu ovulaci.
Dobrý den, díky nasazenému Gynprodylu máte nyní cyklus pravidelný. Gynprodyl obsahuje progesteron, který se v ženském těle uplatňuje ve 2.fázi cyklu, zjednodušeně řečeno jednou z jeho funkcí je příprava děložní sliznice k uhnízdění vajíčka, pokud dojde k jeho oplození. Na vyvolání ovulace nemá vliv. Pokud ovulace samovolně v těle neprobíhá a je snaha otěhotnět, používá se preparát Clostilbegyt, který ovulaci vyvolá - způsobí uvolnění vajíčka z vaječníku, které může být následně oplozeno spermií. Standardně se užívá 3. - 7. den cyklu (dávkování a délka léčby je pod dohledem ošetřujícího gynekologa) a pak zhruba 12.-14.den je vhodné provést buď ultrazvuk, zda se ve vaječníku vyvíjí zralý folikul (ze kterého se uvolní vajíčko) nebo jsou k dispozici volně prodejné ovulační testy. Pokud u Vás ovulace neprobíhá a plánujete těhotenství, neváhejte zkonzultovat situaci s Vaším gynekologem. Výše popsaný postup by měl zajistit pravidelný menstruační cyklus, který je jednou z podmínek pro úspěšné otěhotnění. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám problém s mým 4 letym synem a školkou... Který bohužel již nevím,jak řešit. Už rok chodí do školky,ale loni jsme bohužel chytli snad každou nemoc,takže docházka byla taková,ze 3 týdny školka,14 dnů doma a tak stále dokola,pak prázdniny letní měsíc,pak možná chodil měsíc a zase různé nemoce. Za loňský rok jsme měli 3x antibiotika,stále chřipku,menší nemoce jako rýma a kašel,do toho občas horečky,dokonce sedmou nemoc,střevní chřipku. Ze všeho jsme se dostávali stále 14 dnu. Abych to zkrátila,snad každá nemoc u něj trvala pres týden. A ted k věci. Oba s přítelem pracujeme a zatím jsem rada,ze pres stálou obsenci v práci,my drží místo,pro me v super práci,kde mám jen ranní,volné víkendy. Ale jak říkám,již rok trvají stále dokola nemoce malého a já už jsem z toho dá se říct vyřízená a to same i můj zaměstnavatel. Chápu,ze pokud se dostane do školky určitě nebude jen zdravý. Ze si tím projde každé dítě,ale tohle už je pro me extrém. Dáváme různé vitamíny,doplňky stravy,atd..Hlavní problém všeho je podle me docházka do školky. Malý tam prostě nechce. Nejlepší den ma patek. Protože ví,ze další den se už nejde. Já vstavam do prace ve 4 ráno,a často se stane,ze se vzbudí v noci a pláče,ze pojede radši se mnou do prace,ze nechce do školky,prostě vše možné,jen aby tam nemusel. Na psychiku mou i přítele to nepřidá. Vodí ráno malého do školky on a tohle třeba i 3x v týdnu je vyčerpávající pro nás pro všechny. Večer usiname s tím,ze malý stále dokola opakuje,ze do školky zítra nechce,mami prosím,já už tam chodit nebudu a tak bych mohla pokračovat do nekonečna.Bavila jsem se o tom a učitelkou... Říkala,ze je to na něm hrozně vidět,ze se mu tam nelíbí,že se ptá,kdy přijdu,když je patek všem říká,ze už zítra nejde. A ze je možné,ze i ty nemoce si takzvaně hýčká,vyvolává si je,protože ví,ze pak bude se mnou doma. Ze ma oblíbené dva kamarády se kterými si hraje nejvíc,ostatní odmítá,ale jakmile si ten s jeho dvou kamarádů jde hrát s někým jiným,bere to jako zradu a stáhne se do sebe. On je prostě z te školky šíleně vystresovany a ma šílenou radost,když je nemocný,i když to znamená,ze budeme zavřeny doma a někdy i v horečkách. Je vůbec možné,aby byl nemocný da se říci schválně,nebo aby u něj nemoc probihala déle než je obvykle,jen proto,aby nemusel do školky?Mluvili jsme o tom s nim,i s učitelkou,nikdo mu tam neublizuje,naopak se snaží ho zapojovat. Když pro něj přijdu,říká,ze to bylo dobrý,jak si hráli,byli venku,ale ze už další den zase nechce jít. Už si nevíme rady,a ohledně i tech nemoci,bych to chtela nějak změnit,a proto i zadam o vaší radu a uvítám cokoliv. Moc děkuji za odpověď,at už je jakákoliv. Je nam ho šílené líto,ale ustoupit nechceme a rádi bychom,aby chodil do školky aspoň zčásti tak,aby si nemyslel,ze je to snad za trest. Kolikrát pláče a i se mu zvedá žaludek,asi proto,aby druhy den nemusel jít. Jak říkám,jsme v koncích. Moc děkuji i za vypsání se ???? L.
Dobrý den, pokud dítě špatně snáší pobyt v kolektivním zařízení, je třeba pátrat po příčině – někdy necitelný přístup některého zaměstnance nebo jiné šikanující dítě, nedostatečná příprava dítěte apod. Samozřejmě se pak objevují časté infekty, nevím, zda po každém infektu také dodržujete určitou dobu rekonvalescence. V každém případě si promluvte s pí ředitelkou zařízení, pak s ošetřující lékařkou (ev.vyšetření psychologem, ev.vyšetření imunitního systému). Zdravím Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,chtěla bych svému dítěti (9.měsíců) připravit obilnou kaši - jinou než tu instantní. Např. jáhlovou, ovesnou. Když ale jen kojím a nemám umělé mléko, tak je možné to smíchat s mateřským mlékem, které bych si odstříkala? Ráda bych to vyzkoušela takto, pokud je to možné a výživné, bohužel dítě odmítá umělé mléko a jen pro občasnou přípravu nechci kupovat. Ještě u těch ovesných vloček - koupila jsem celozrné, může je dítě v tomto věku vůbec? Někde jsem četla, že celozrné výrobky nejsou pro děti dobře stravitelné, nebo stačí rozvařit a rozmixovat na kaši? Děkuji za odpověď
Dobrý den. Kaši do mateřského mléka můžete udělat, ale vařte ve vodní lázni, kvůli připalování, celozrné vločky se doporučují až od 1 roku.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych svému dítěti (9.měsíců) připravit obilnou kaši - jinou než tu instantní, co má doposud. Např. jáhlovou, ovesnou. Když ale jen kojím a nemám umělé mléko, tak je možné to smíchat s mateřským mlékem, které bych si odstříkala? Asi to bude časově trochu náročné, ale ráda bych to vyzkoušela takto, pokud je to možné a výživné, bohužel dítě odmítá umělé mléko a jen pro občasnou přípravu nechci kupovat. Ještě u těch ovesných vloček - koupila jsem celozrné, může je dítě v tomto věku vůbec? Někde jsem četla, že celozrné výrobky nejsou pro děti dobře stravitelné, nebo stačí rozvařit a rozmixovat na kaši? Děkuji za odpověď!
Dobrý den, určitě můžete kaši připravit z mateřského mléka. Vločky kupte drcené, jemné, v celozrnné podobě jsou v tomto věku nevhodné (určitě na ně nezapomeňte v pozdějším věku). Kaši pomixujte a připravte v tekutější konzistenci.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,já jsem Monika a má dcerka má pul roku a jmenuje se Petruška.Bydlíme v jednoizbovém byte samé a nemáme muže ani známe kdo by dcerku vzal behem mixování papání ven.dcerka je vážne chorá.nemá dobre vyvinutej trávicí systém,nemá sací ani prehltaci reflex a má zavedenou žaludečni sondu.a já jí papání musím ponornim mixérem mixovat úplne dojemna.a když zapnu mixer tak dcerka mi začne brečet,trást se.dcerka je ležící,nemluví,jenom zvuky vydává.jak mám dcerce rict nebo naznačit že jdu vrčet s mixerem a mixovat?dekuju.
Dobrý den,
u takto nemocného miminka je potřeba vše konzultovat s ošetřujícím lékařem, určitě s paní doktorkou proberte projevy a reakce dcery na zvuk ponorného mixéru. Je dobré, aby lékař zhodnotil, zda dcerku strach nějak neohrožuje a možná vám i doporučí nějaké vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že pro výživu dcery je zásadní příprava potravy mixováním, je potřeba opravdu investovat do co nejvíce kvalitního a tichého mixovacího zařízení, zjistit si všechny možné varianty této přípravy stravy a všechny možné přístroje, které jsou na trhu dostupné. Jinak na miminko je potřeba mluvit, vysvětlovat mu, co a proč děláte, mixér jí ukázat, vhodné je přitom miminko mít na klíně nebo v náručí, aby se cítilo bezpečně a přístroj nejdříve ukázat vypnutý, říct, že se s ním dělá papání nebo jiný dětský název pro přípravu jídla. Tento název používat vždy stejný, aby se dcerce propojil se zvukem přípravy jídla. Po seznámení dítěte s vypnutým přístrojem můžete zkusit pustit na nejmenší rychlost a podle reakce dítěte buď po chvilce vypnout, nebo výkon zvýšit. Můžete dcerku také, pokud to její zdravotní stav dovoluje, umístit při přípravě jídla do zvýšené polohy (nějaké dětské sedačky, lehátka atd.) tak, aby na přípravu jídla viděla, vždy popisovat co děláte, mluvit na ni. I když miminko neumí mluvit, tak váš hlas a vaše sdělení vnímá a rozumí. Pokud by reakce byla stále silná, pak je možné se snažit připravovat jídlo v době spánku dítěte v jiné místnosti, podle vašich možností a dispozic bytu. Začala bych ale určitě hledáním řešení a poradou s ošetřujícím lékařem dítěte.
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, já jsem Monika a mám půlroční dcerku Petrušku. Ona má zavedenou žaludeční sondu, a tak jí musím mixovat všechno papání úplně dojemna. Má dcerka, když začnu mixovat se rozbrečí a pláče jak šílená. Co ji mám říct před tím než půjdu mixovat? Mám ji nějak naznačit, že jdu mixovat?
Dobrý den,
u takto nemocného miminka je potřeba vše konzultovat s ošetřujícím lékařem, určitě s paní doktorkou proberte projevy a reakce dcery na zvuk ponorného mixéru. Je dobré, aby lékař zhodnotil, zda dcerku strach nějak neohrožuje a možná vám i doporučí nějaké vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že pro výživu dcery je zásadní příprava potravy mixováním, je potřeba opravdu investovat do co nejvíce kvalitního a tichého mixovacího zařízení, zjistit si všechny možné varianty této přípravy stravy a všechny možné přístroje, které jsou na trhu dostupné. Jinak na miminko je potřeba mluvit, vysvětlovat mu, co a proč děláte, mixér jí ukázat, vhodné je přitom miminko mít na klíně nebo v náručí, aby se cítilo bezpečně a přístroj nejdříve ukázat vypnutý, říct, že se s ním dělá papání nebo jiný dětský název pro přípravu jídla. Tento název používat vždy stejný, aby se dcerce propojil se zvukem přípravy jídla. Po seznámení dítěte s vypnutým přístrojem můžete zkusit pustit na nejmenší rychlost a podle reakce dítěte buď po chvilce vypnout, nebo výkon zvýšit. Můžete dcerku také, pokud to její zdravotní stav dovoluje, umístit při přípravě jídla do zvýšené polohy (nějaké dětské sedačky, lehátka atd.) tak, aby na přípravu jídla viděla, vždy popisovat co děláte, mluvit na ni. I když miminko neumí mluvit, tak váš hlas a vaše sdělení vnímá a rozumí. Pokud by reakce byla stále silná, pak je možné se snažit připravovat jídlo v době spánku dítěte v jiné místnosti, podle vašich možností a dispozic bytu. Začala bych ale určitě hledáním řešení a poradou s ošetřujícím lékařem dítěte.
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím Vás je nutné jít na císařský řez, když jsem první dítě porodila kleštěmi? Dcera byla malá, měla 2990 g a 49 cm a stejně byl problém s porodem. Teď se bojím dalšího porodu z důvodu toho, že by mi byl nařízen císařský řez. Může mi doktor doporučit císaře nebo k tomu není důvod? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, předchozí kleštový porod obecně rozhodně není indikací k ukončení dalšího těhotenství císařským řezem. Důvod kleštového porodu je většinou náhodný a při dalším porodu se neopakuje. Proto není důvod k císařskému řezu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem v 38tt a dnes jsem si všimla, že ze mě v malém množství vytéká tekutina resp. jemný hlen obarvený do žluta. Může se jednat o hlenovou zátku bez příměsi krve? Je nutné se nechat zkontrolovat v nemocnici? Blíží se už porod? Děkuji.
Dobrý den, může se o hlenovou zátku jednat. Větší množství hlenu s krví nebo bez může odcházet několik dní a znamená to, že se pomalu připravují porodní cesty. Za jak dlouho porod přijde se ale nedá odhadnout. Pokud jste jnak v pořádku a cítíte pohyby, kontrola u lékaře není vůbec nutná.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chci se Vás zeptat, jsem těhotná 30+4. Pociťuji takové mírné tlaky ve spodku (nevím, jak lépe popsat), chodím hodně často na malou a kolikrát zbytečně. Myslíte, že by se mohlo jednat o začínající porod? K doktorovi jdu zítra. Děkuji za odpověď. P.s. Je to mé druhé těhotenství.
Dobrý den, spíše se jedná o potíže související se zvětšující se dělohou. Pokud vám vyloženě netuhne břicho několikrát do hodiny, o začínající porod by se jednat nemělo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda postup, který byl zvolen u mého porodu byl správný. Byla jsem hospitalizována pro odtok plodové vody v 39. týdnu v 11 hodin dopoledne. Bolesti jsem téměř žádné neměla a byl zvolen vyčkávací postup. Na noc mi však byly podány tišící léky a teprve druhý den dopoledne se mi snažili porod vyvolat, poté nastaly naprosto nesnesitelné bolesti, které zase byly hned tlumeny a protože už jsem byla vyčerpaná neměla jsem sílu ani mluvit natož rodit. Ve 13.52 jsem podstoupila císařský řez. Nyní jsou synovi 4 měsíce a byl mu diagnostikován hypertonický syndrom následkem hypoxie. Je tento postup standardní? Děkuji.
Vážená paní, bez bližších informací stran průběhu porodu, tj. podrobné lékařské zprávy se nemůže žádný lékař k situaci vyjadřovat. Navíc by toto hodnocení spadalo do kompetence soudního znalce v oboru gynekologie. Ale samozřejmě po prostudování veškeré dokumentace. Určitě není posouzení příčinné souvislosti porodu s diagnózou syna v možnostech online poradny. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den, Jana Martincová

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem v 7.tt. Příští týden mě čeká první návštěva gynekologa. Ale chtěla bych se zeptat na možnosti. Moje maminka měla při těhotenství problémy - 1.těhotenství potrat, 2.těhotenství porod v termínu, ale bylo u chlapečka zjištěna meningomyelokela a po 3 týdnech zemřel, 3. těhotenství v 6. měsíci zjištěn stejný případ a porod byl tedy vyvolán (prostaglandin) - chlapec. 4. a 5. těhotenstvi v pořádku, dvě zdravé dcery. Je nějaká pravděpodobnost, že se u mě budou odehrávat stejné komplikace. Mám požadovat genetické vyšetření? Děkuji za informaci
Dobrý den, pokud ve 12. týdnu těhotenství absolvujete kombinovaný prvotrimestrální screening vrozených vad (podrobné ultrazvukové vyšteření plodu + odběr krve na hCG a PAPP-A) a ten bude negativní, pak genetické vyšetření není nutné.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, končím 36.tt. Zhruba měsíc užívám magnerot 2x denně, z výsledků krve bylo zřejmé, že ho mám trochu méně. Je nutné užívat magnerot na konci těhotenství? Neuvolňuje magnezium svalstvo dělohy a nemůžu si takto oddálit porod? Neměla by jsem ho postupně vysadit? Děkuji.
Dobrý den, nevím, jaký je Váš důvod k užívání tohoto preparátu - množství magnesia se většinou v těhotenství nesleduje. Magnesium užívají ženy většou jako prevence děložních tonizací. Po 36. týdnu jej většinou vysazuje - naopak je dobré, aby děloha pracovala a porodní cesty se chystaly k porodu. Nicméně pokud je důvod užívání magnesia jiný a je užívání nezbytné, pak jej užívejte dál, porod to jistě neoddálí. Takovou sílu tento přípravek nemá.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mojí lékařce se nezdály výsledky monitoru, že mám CTG nereaktivní typ křivky a tak mi dělali opakovaně toto vyšetření v nemocnici, kde jsem byla na pozorování 2 dny. Tam už byly všechny výsledky z monitoru v pořádku. O pár dní později v poradně, v 38tt byl monitor CTG nereaktivní typ křivky. Tak mám přijít za pár dní, kdy mi začne 39tt do nemocnice a udělají mi oxytocinový zátežový test, protože lékařka má pochybnosti, zda by miminko zvládlo spontánní porod. Všechny ostatní vyšetření, ultrazvuky byly v pořádku. Na ultrazvuku jsem řekla tyto komplikace a lékařka mě ubezpečila, že ona nevizualizuje na ultrazvuku žádné odchylky nebo ohrožení plodu. Chci se zeptat, zda je opravdu nutný ten test, když vím, že se ním dá vlastně vyvolat porod, což považuji za dost velké riziko, aji když je miminko už donošené. Jsou ty křivky opravdu tak zlé? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, dle fotografií které jste zaslala se mi zdají vaše monitory zcela v pořádku, takže já bych na základě nich žádný zátěžový test nedělala. Pokud je dítě normálně veliké (dle ultrazvuku nevykazuje známky nedostatečnosti placenty a nedostatečného růstu, má normální průtoky pupečníkem), pak je velmi nepravděpodobné, že by se něco dělo. Občas je záznam méně reaktivní z důvodu, že zachytí dítě zrovna v klidové fázi. Ale nic to neznamená. Jinak co se týče vyvolání porodu zátěžovým testem - množství oxytocinu, které se při testu používá je tak malé, že většinou nemá na spuštění pravidelných kontrakcí vliv.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám dotaz. Na mého poněkud staršího pana gynekologa nejsou žádné chvály ba naopak a tak se chci zepat na Váš názor. Jsem 28tt, mám nepříjemné tlaky na konečník, bolesti kříže a tvrdnutí břicha. Je to velice nepříjemné. Z poslední návštěvy mam CS 4 a délku hrdla (čípku) 3,5 cm. Beru magnesium. Mám klidový režim, ale i přesto bříško tvrdne. Jaký na to máte názor vy? Je alespoň možné, že díky vyššímu CS budu mít rychlejší porod? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pokud váš lékař popsal na ultrazvuku délku čípku 35 mm a předpokládám, že je zavřený, pak je velmi nepravděpodobné, aby to odpovídalo CS 4. Jinak obecně při takovém nálezu na čípku je vidět, že břicho, i když tvrdne, tak toto nemá na porodní cesty žádný negativní vliv. Nález je v normě. To, jaké máte nyní CS ani nekoresponduje s tím, jak rychlý bude porod.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko. Mám dotaz ohledně menstruace. Je mi téměř 30, mám dvě děti. V 16 jsem brala HAK na spravení cyklu, ale do roku jsem dostala závažnou trombózu v levé horní končetině. V rodině byla embolie u tety a babičky v mladém věku. Od té doby co HAK neberu, chodily mesíčky buď zhruba ob měsíc nebo delší cyklus. Těhotenství bez problémů. První porod v 2009 a poslední porod byl v r. 2012. Menstruace po něm byla jako dřív, že občas zlobila, ale tak nějak nakonec přišla. Teď ale poslední rok je to stále horší. Stane se, že ji 3 měsíce nedostanu, tak jdu raději na vyvolávací injekci. Jednou jsem zase špinila 10 dní v kuse a menstruace nikde, opět injekce. Nyní zase uběhly tři měsíce a menstruace nikde. Těhotenský test jsem dělala opakovaně, těhotná nejsem. Mám chodit na injekce nebo to můžu nechat být a zkusit čekat, až ji dostanu? Lékař mě dělal ultrazvuk k vyloučení PCO a sštítnou žlázu mám léčenou, beru letrox kvůli uzlíku a snížené funkci a kontroly jsou v pořádku. Obézní nejsem. Nemůžu se léčit hormony, to je mi jasné a nevím, jak dál, zvlášť pokud mě obtěžuje i horšící se stav řídnoucích vlasů a naopak růst chloupků tmavých v obličeji. Jaké jsou možnosti nebo co chtít ještě za vyšetření? Před rokem při zhoršení těch vlasů a ochlupení mi brali i hormonální profil a byl zjištěn vyšší testosteron něco nad hranicí, ale ne zas dramaticky. Je absence menstrace škodlivá? Bojím se i toho agolutinu, nechci žádné byť minimálni riziko trombózy z toho. Tak se bojím jít už k lékaři. Udělá vždy ultrazuk, cysty prý nemám a píchne injekci, menstruace se do 14 dní dostaví. Ještě bych se chtěla zeptat, zda bych ještě měla šanci s takovými cykly otěhotnět. Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den, absence menstruace jako taková, problémem není. Např. žena, která bere kontinuálně antikoncepci např. nemenstruuje několik měsíců. Problémem spíše může být nedostatek hormonů, o který se ve vašem případě může jednat. Co se týče Agolutinu, ten určitě nezvyšuje riziko trombozy. Přípravek Agolutin je gestagen a gestageny riziko trombozy nezvyšují. Proto ženy po tromboze mohou užívat gestagenní antikoncepci i mít zavedeno nitroděložní tělísko. Pokud máte nepravidelné cykly, pravděpodobně se jedná o cykly anovulační, při kterých otěhotnět nelze. Bývá to nejčastější důvod nepravidelnosti cyklu. A v takovém případě je nejlepší volbou užívání gestagenů v druhé polovině cyklu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat. Jsem podruhé těhotná, první porod císařským řezem, druhý porod mi můj gynekolog doporučuje také provést císařským řezem. Dále mi navrhl zvážit možnost sterilizace (podvázání vaječníků) přímo při císařském řezu. Je mi 37 roků, další dítě už nechceme a sterilizace by řešila užívání antikoncepce po porodu. Ujišťoval mě také, že sterilizace nemá žádný vliv na tělo, hormonální změny, dřívější přechod atd. a že to na sobě vůbec nepoznám. Já si tím ale nejsem úplně jistá a navíc je to zákrok, který ze zdravotního hlediska není nutný. Prosím o Váš názor, zda-li sterilizace má nějaké vedlejší účinky na tělo. Děkuji.
Dobrý den, sterilizace jako taková žádný vliv na organismus nemá. Jedná se o prosté podvázání vejcovodů, takže na činnost vaječníků nemá žádný vliv. Spíše mě udivuje, proč vám váš lékař odporučuje provést na základě jednoho císařského řezu automaticky druhý. Standartně mohou ženy po císařském řezu / pokud splňují podmínky - nejedná se o konec pánevní či velký plod nad 4000g) rodit vaginálně a je to dokonce i žádoucí. Druhý císařský řez je opět velká zátěž pro organismus, bývá mnohem obtížnější než první operace atd.. a představuje tak daleko větší riziko než sterilizace.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaká je pravděpodobnost předčasného porodu. Jsem 26+5tt. Už 2 měsíce mě hrozně bolí spodek (kostí). Hlavně kolem vchodu do pochvy. To přisuzuji, že se to chystá k porodu. Bojím se, že bude předčasný. Už 2mesic ležím a beru magnesium 3×2tablety. V těhotenské prukazce mám napsané. Naléhající část 1 (naléhá) a konsistence čípku 1( polotuhý), miminko je už od 20tt hlavičkou dolů. 13.9. vypadal čípek jako obrázek č. 2 od shora. Čípek měl 13.9. 37mm. Mám se bát? Je to hodně rizikové? Paní doktorka mi toho moc neřekne. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud máte čípek 37mm, rozhodně není třeba se v tuto chvíli obávat předčasného porodu. Až čípek délky 25mm a méně svědčí pro hrozící předčasný porod, ale i tak tomu být nemusí. Záleží, zda se čípek v určitém časovém odstupu zkracuje či nikoliv. Bolesti, které popisujete, mohou být spíše bolesti stydké kosti, což u některých žen bývá vlivem rozvolňování vaziva v těhotenství - rozhodně to není známka předčasného porodu. Tudíž myslím, že ani klidový režim není ve vašem případě příliš nutný.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám těhotenskou cukrovku (léčenou Glucophage 500mg-0-1000mg) a mám termín porodu dle UTZ 06.09.2018. Dnes ranní lačná gly 6,5. 3.9. jsem na UTZ měla hraniční množství plodové vody s odhadovanou váhou plodu 3350g. Na vlastní žádost mi byl proveden Hamiltonův hmat. Z posledního vyšetření: FX3, pphl, CS4, TK 120/80,otoky 0,Váha 105Kg, na začátku těh 98kg. Výsledky UTZ: pphl II, AS +prav. 140/min, oligohydramniom, placenta na ZS grade 2-typ 0. PI UA 0,99 PI MCA 1,40 CPR 1,577. Biometrie: hlav obtížně - PBD 94=39+0, HC 331=37+1, AC 343=38+4, FL 73=37+0, EFW 3350g04.09. mi začali poslíčci trvalo to 6 hodin. nejčastěji chodili po 8 minutách. Pak jako když utne. Odpoledne mi odešla hlenová zátka. Od té doby se nic neděje. Na další kontrolu jdu až 10.09.2018. Co si myslíte o přenášení s těh.cukrovkou popřípadě o vyvolávaném porodu a riziku pro miminko? Zatím to nikdo v porodnici neřeší, moje obvodní gyn. mi říkala, že bych přenášet neměla. Jaká je pravděpodobnost, že se porod rozeběhne sám? Děkuji za Váš názor. Kateřina
Dobrý den paní Kateřino,
Vaše informace jsou vyčerpávající – jen to shrnu: termín porodu dnes, dítě 3350g, gestační diabetes na Glucopage, glykemie v normě, méně plodové vody, ale to je v této fázi gravidity fyziologické.
Zda se Váš porod rozběhne sám je velmi pravděpodobné, otázkou je kdy. Máte pravdu, že obecně se u gestačního diabetu nedoporučuje přenášet. Váha plodu ale není vysoká i když UZ odhad může být nepřesný, obecně se počítá s +- 10% váhy plodu a čím je plod větší, tím může být odhad váhy víc nepřesný. Navíc dle UZ zápisu je už hlavička hodně nízko a její měření je také nepřesné. Možná bude spíš větší.
Asi bych se znovu obrátila na svého ošetřujícího gynekologa, který by Vás mohl odeslat do porodnice se zdůrazněním o plánovaní indukce porodu pro výše uvedené.
Zdravím Dr. S. Motlová
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, aktuálně jsem v 17.tt. Obecně jsem spíše drobné postavy, a tak rozměry mé pánve naměřené lékařem dosahují hodnot 18, 24, 28, 30. Neboť se tyto hodnoty poměrně značně liší od těch, které jsou považovány za "ideální". Chtěla bych se zeptat na Váš názor, zda je dle Vašich zkušeností u mne nějaká šance na porod s nějakým přirozenějším průběhem? Předem děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, pokud není vaše výška extrémní, tzn. neměříte např. 152cm atd., pak se nestresujte pánevními rozměry. Dnes se na jejich hodnoty příliš nehledí. Pokud se zdá plod v době termínu porodu velký, pak se měří vnitřní pánevní rozměr na UZ a také biparietální rozměr hlavičky, ale obecně platí, že plod do porodních cest vstoupí nebo nevstoupí a záleží na mnoha okolnostech. takže na přirozený porod je ve vašem případě určitě velká šance.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, spíš než odpověď na dotazy se potřebuji "vypovídat".Mám doma 3 týdenního chlapečka, s manželem jsme ho moc chtěli, ale od začátku je to semnou divné. Porod byl za trest, kontrakce 24h a nakonec pro nepostupující porod a špatné ozvy zakončen císařským řezem. Malého jsem dostala až 3 den, žloutenka, nešlo kojení, týden po propuštění jsme skončili na umělém mléce. Od začátku jsem si nepřipadala jako máma, malého jsem vnimala jen jako povinnost. Do teď necítím tu nekonečnou lásku co jsem myslela, že budu cítit až ho poprvé uvidím. První týden byl očistec, furt jsem brečela a říkala si jestli to celé nebyla chyba. Připadám si jako naprosto neschopná matka, když malý brečí a já ho neumím utěšit. Teď už je to trochu lepší, ale stejně když delší dobu brečí a nedaří se ho utišit, tak mi to leze na mozek. Pak už brečím taky, jsem zoufalá a říkám si co s ním mám dělat aby byl konečně klid,.co dělám špatně, že je tak nešťastný. Neublížila bych mu, to bych sama sobě nedovolila, ale je to pro mě opravdu psychicky vysilující. Manžel pomáhá, zapojuje se a chce pomoc. Na druhou stranu musí chodit do práce a trochu se vyspat takže noční péče nakonec stejně zůstane na mě, protože vím, že ho musím nechat spát. Přes den neusnu, takže noc moc nedospím. Všichni kolem malého milují, vidím manžela jak na něj kouká a i když je to už lepší, tak si furt vyčítám, že ho nemiluju tak, jak bych jako.matka měla a mám pocit, že jsem totálně selhala. Myslela jsem, že jsem na péči o dítě připravená, ale evidentně to byl omyl.
Dobrý den, vzhledem tomu, že jsem dětský psycholog se specializací na dotazy ohledně vývoje a potíží dětí, nemohu na váš dotaz kvalifikovaně odpovědět. Vaše potíže by však mohly souviset s přehnaným a idealizovaným očekáváním spojeným s narozením dítěte. Ve vašich snech a představách jste nepočítala s možnými komplikacemi, které mohou nastat a které také nastaly a začalo to již porodem a pak následnou péčí o dítě včetně kojení, která je nejen psychicky, ale také fyzicky náročná a vysilující. Žena - matka má přitom po porodu sama co dělat se sebou a se svým vlastním tělem. Určité pocity zklamání, obavy ze svého selhání i depresívní stavy mohou být a jsou v tomto citlivém poporodním období normální a pociťuje je prakticky každá žena a nemusí vůbec znamenat, že na péči o dítě není ještě zralá a připravená. Ne nadarmo se hovoří o období šestinedělí, které je takovou ochrannou lhůtou pro dítě i jeho matku. Přesto bych vám raději doporučila konzultaci u odborného lékaře - psychiatra, se kterým budete moci své potíže probrat a vyloučit či předejít rozvoji nějakých závažnějších poporodních psychických potíží. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,blíží se mi porod dvojčat(muj první porod),a zajimalo by mě jestli mám nárok na porodné, pokud já jsem posledního půl roku na neschopence,a otec dětí je OSVČ, ale prozatím nema udělané daňové přiznání. Nevim z čeho počítat jeho příjem,za poslední čtvrtletí? a zda mně se bude počítat neschopenka jako příjem,nebo reálná mzda před nechopenkou?děkuji moc za odpověď
Dobrý den,
pokud jste ve čtvrtletí, které předchází čtvrtletí narození dítěte, byla v pracovní neschopnosti, bude se jako Váš příjem počítat nemocenské vyplacené v rozhodném čtvrtletí. U OSVČ je to složitější a záleží, jestli se jedná o činnost hlavní nebo vedlejší, jestli byla vykonávána i v předchozím roce. Pokud otec dítěte vykonával činnost i v předchozím kalendářním roce, zohledňují se příjmy v daňovém přiznání za předchozí rok a pokud se jedná o hlavní činnost, započítává se vždy nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Pokud v předchozím roce činnost nevykonával a jedná se o činnost hlavní, započítává se 25 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Podrobnější informace Vám poskytne úřad práce, odbor státní sociální podpory. Případně můžete využít call centrum ÚP 844 844 803.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo
Dobrý den,
začnu odpovídat od konce:
6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).
5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.
4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.
3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.
2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).
1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, již jsem sem jednou psala ohledně porodu s uterus duplex. Nakonec se zjistilo, že celková diagnóza mě vady je Uterus duplex, cervix duplex (přepážka v pochvě odstraněna že 3/4). Rodila jsem 11/2020 císařským řezem. Dcera byla KP. Můj dotaz zní, když v dalším těhotenství bude mimi hlavičkou dolů šel by s mou vadou přirozený porod ? Alespoň jednou bych chtěla porodit normálně. Další těhotenství plánuji cca rok a půl po SC. Tak že bych ráda byla předem připravena na své možnosti. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, v tomto případě není kontraindikace k vaginálnímu porodu, lze tedy porodit vaginálně, záleží však na daném pracovišti, jak se k tomuto nálezu staví. Lze se setkat i s pracovištěm, které bude požadovat císařský řez. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení