banner

Celkem výsledků pro výraz "porodni asistentka": 49

Tvorba mléka
avatar sobele 14. 01. 2017

Dobrý den,mám osm dní starého syna. Během těhotenství se mi mlezivo netvořilo/nevytékalo. Během tří dnů od porodu se mi rozběhla laktace. Kvůli novorozenecké žloutence a úbytku na váze jsem ho přikládala častěji. Přibližně po hodině. Začal opět nabírat a já krmím po třech hodinách. Po návratu domů jsem měla velká plná prsa, mléko mi neustále vytékalo, ale od včera se mi sploštily a jsou měkké. Může to znamenat, že mám málo mléka? Malého kojím pořád stejně, ale třeba i půl hodiny. V porodnici mě stresovali tím, že by měl mít po 10ti minutách dost. Také mám pocit, že mě vycucne na max a už tam nic není. Bojím se, aby jeho porodní váha nešla dolů. Co mám prosím dělat, abych navýšila množství mléka? Četla jsem o laktační krizi, může to být můj případ? Dekuji za odpoved.Soberova

Dobrý den,

kojte chlapečka tak jak chce, nedělejte mu režim ani nehlídejte čas (např. 10 minut u prsu). Takto malé miminko potřebuje k tomu, aby se nakojilo, mnohem více času. Kojení se totiž netýká pouze jídla, chlapeček si u prsu řeší i jiné věci - chce se najíst, napít, uklidnit, uspat, chce kontakt s maminkou. Nenechte se vystresovat nějakou laktační krizí nebo měkkými prsy. Dávejte dítě k prsu tak, jak ono chce. Někdy bude při jednom kojení stačit jeden prs, někdy dáte obě prsa. I tím, že si dáte dítě k sobě do postele, budete kojit v noci, zvýšíte si tvorbu mléka.  

Dobrý den, paní doktorko, končím 36.tt. Zhruba měsíc užívám magnerot 2x denně, z výsledků krve bylo zřejmé, že ho mám trochu méně. Je nutné užívat magnerot na konci těhotenství? Neuvolňuje magnezium svalstvo dělohy a nemůžu si takto oddálit porod? Neměla by jsem ho postupně vysadit? Děkuji.

Dobrý den, nevím, jaký je Váš důvod k užívání tohoto preparátu - množství magnesia se většinou v těhotenství nesleduje. Magnesium užívají ženy většou jako prevence děložních tonizací. Po 36. týdnu jej většinou vysazuje - naopak je dobré, aby děloha pracovala a porodní cesty se chystaly k porodu. Nicméně pokud je důvod užívání magnesia jiný a je užívání nezbytné, pak jej užívejte dál, porod to jistě neoddálí. Takovou sílu tento přípravek nemá.

Obracím se na Vás z dotazem možného rizika. Před týdnem jsem porodila syna. Měla jsem pozitivní stěr na streptokoka. Ve 4.00 mně praskla plodová voda, měla jsem pravidelné kontrakce, ovšem porodní cesty prý nebyly připraveny. V 9:30 jsem se konečně doprosila podání antibiotik, která dokapala cca v 10:00 a v 10:50 se syn narodil. Dosud se žádné komplikace nevyskytly. Jaké je prosím riziko pozdní formy GBS u nedostatečné profylaxe? Je možné nechat synovi udělat nějaké testy na přítomnost streptokoka B v těle? Či nějak jinak minimalizovat riziko. Za jakou dobu od porodu se mohou komplikace vyskytnout? Ráda mu nechám udělat testy i jako samoplátce, bohužel nevím, kam se mám obrátit. Neustále si vyčítám, že jsem v porodnici pouze o antibiotika prosila, že jsem nebyla ráznější, čas na jejich podání byl. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Pozdní forma onemocnění Streptokokem se vyvíjí mezi 7. dnem po narození až po 3. měsíc života po narození. Doporučuji výtěr z krku a nosu dítěte u obvodního pediatra, nebo konzultaci k dalšímu sledování.

Dobrý den,má dcera se narodila s nízkou porodní váhou 1300 g. Proto jí na neonatologickém oddělení automaticky doporucili Infanrix HIB. Dceři je 14 měsíců. Bohužel její čtvrtá a poslední dávka není k dispozici. Doktorka říkala, že jí nahradí dvěma jinými očkováními, které dohromady dají ty čtyři nemoci, které jsou v HIBu. Plus by měly být dceři doočkovány ty dvě nemoci, které nejsou v HIBU (obrna a žloutenka). Toto chce moje doktroka nyní očkovat. A teď můj problém: dohromady je to osm injekcí. Já trpím silným astmatem a manžel má odmalička revma, momentálně má biologickou léčbu. Bojím se, že těchto osm injekcí může dceři rozjet autoimunitní onemocnění, ke kterému má predispozice. Co byste mi doporučil, co můžu dělat? Popř. co může dělat moje doktorka? Napadlo mě radši kompletně naočkovat Hexavakcínou (3 injekce). Předpokládáme, že deti pujdou do školky ve třech letech, tj. první dávku MMR musíme dát za 22 měsíců a do té doby tohle vyřešit. Předem moc děkuji za odpověď.

„Dobrý den, danou situaci bych momentálně řešil tím způsobem, že bych doočkoval poslední dávku Infanrixu a samotatně i vakcínu proti Hib. Tedy tak, jak to navrhovala Vaše paní doktorka. Jiná možnost dokončit schéma při absenci čtyřvakcíny Infanrix-Hib není. Očkování proti virové hepatitidě B bych zatím odložil na pozdější věk, klidně kolem 10-12 let věku, pokud nebudete mít plánovaný nějaký rizikový výkon v nemocnici. Očkování proti přenosné dětské obrně zatím neřešte. Nákaza v Evropě nehrozí a je poměrně pravděpodobné, že pokud se udrží vysoká proočkovanost dalších pár let, podaří se ji na naší planetě úplně eradikovat, což by vedlo i ke zastavení vakcinace. Teď budete vzhledem k okolnostem využívat kolektivní imunity díky očkování ostatních dětí. Pokud by se epidemiologická situace náhodou vyvíjela opačným směrem, což je ale nepravděpodobné, je možné ji doočkovat i v pozdějším věku.“ 

Hezký večer. 

Dobrý den, můj syn se narodil v termínu, ale s nízkou porodní hmotností. Již v porodnici ho dokrmovali Nutrilonem Nenatal 0. Kojila jsem pouze dva měsíce a zároveň dvakrát denně dokrmovala tím NutrilonemNenatal 0 a pak 1. Dva měsíce už je syn pouze na Nutrilonu, nyní Nutrilon 1 Pronutra. Stále má ale problémy se stolicí. Kaká jednou za tři až čtyři dny. První dva dny je spokojený, třetí den popř. čtvrtý už pobrekává, kroutí se, tlačí, ale nic. Pediatrička mi doporučila dávat probiotika (dáváme BioGaia Protectis), před jídlem Espumisan, heřmánkový čaj, masírovat bříško Emulgelem Pupík, už jsem nyní od ukončeného čtvrtého měsíce dávalašvestkovou šťávu Hipp, ale nic nepomáhá. Je to čím dál tím horší. Už nevím, co mám dělat dál. Děkuji za odpověď. Hezký den. S pozdravem Vybíralová

Zkuste jinou značku mléka. Od 4. měsíce lze přidat zeleninové příkrmy, dítě dostane do zažívání více vlákniny a stolice by se měla upravit.

Problém s kojením
avatar Kent 06. 08. 2017

Dobrý den. Mám holčičku za 13 dní 4 měsíce. Už měsíc máme problém s kojením. Odmítání, kroucení, bojkot přisání a odtahování, vztekání. To vše u kojení nebo se u toho směje. Malá má 64 cm a váží 6310. Porodní váha byla 3550. Udělala jsem pro to vše a nic nepomohlo. Klidné prostředí, změna polohy, mazlení, tělo na tělo. A nic. Vše k horšímu. Krmení stříkačkou, lžičkou po prstu a pak už i láhvi, ale tu nechtěla jen někdy. U lékaře jsme byli a je zdravá, akorát přibírá 7 g za den. Chce jíst až po 4 až 5 hodinách. V noci ji budím jednou. A to se přisaje. Prosím, je ještě nějaký trik, aby hezky papala jako dřív? Děkuji mockrát za odpověď. :-)

Dobrý den. Trikem by bylo zřejmě zvýšení množství mléka v prsu. Děti reagují na tok mléka a problém začíná už tím, že se tok sníží. Bylo by také dobré vědět, jestli jste již nedostala menstruaci, to je spojeno s poklesem tvorby mléka.

V noci a k ránu bývá v prsou více mléka než přes den a děti v polospánku se dokáží bez problémů a dostatečně kojit. To u vás funguje. Pro zvýšení laktace je vhodné kojit v noci, přes den trpělivě nabízejte prso. Velmi doporučuji osobní kontakt s laktačním poradcem. Probrali byste buzení dítěte na kojení, denní vážení a dokrmování lahví, to vše jsem z vašeho dotazu vyčetla a toto je pro kojení kontraproduktivní. Domluvili byste možnosti zvýšení tvorby mléka (homeopatika, morm milk, pískavice řecká a benedikt lékařský atd.).

Dobrý den, mám dotaz. Na mého poněkud staršího pana gynekologa nejsou žádné chvály ba naopak a tak se chci zepat na Váš názor. Jsem 28tt, mám nepříjemné tlaky na konečník, bolesti kříže a tvrdnutí břicha. Je to velice nepříjemné. Z poslední návštěvy mam CS 4 a délku hrdla (čípku) 3,5 cm. Beru magnesium. Mám klidový režim, ale i přesto bříško tvrdne. Jaký na to máte názor vy? Je alespoň možné, že díky vyššímu CS budu mít rychlejší porod? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud váš lékař popsal na ultrazvuku délku čípku 35 mm a předpokládám, že je zavřený, pak je velmi nepravděpodobné, aby to odpovídalo CS 4. Jinak obecně při takovém nálezu na čípku je vidět, že břicho, i když tvrdne, tak toto nemá na porodní cesty žádný negativní vliv. Nález je v normě. To, jaké máte nyní CS ani nekoresponduje s tím, jak rychlý bude porod.

Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Plánujeme s přítelkyní mimčo, ale s tím vznikají otázky. PPM i Rodičovský příspěvěk budu pobírat já, jakožto otec. Stejně tak rodičovskou dovolenou (z osobních a pracovních důvodů). Když si zažádám o PPM (od 7. týdne po narození tuším), tak jak moje žena bude mít nárok na pracovní volno, kdy bude v porodnici? Tuším správně, že PPM a mateřská dovolená je odlišná věc? Že ona bude čerpat mateřskou dovolenou, ale PPM bude "chodit" mě? S tím, že já nebudu pracovat (pouze jako OSVČ, či brigádně), bude mít ona nárok na nějaký příjem v době porodní péče (Protože v období do pobírání PPM nebudeme mít příjem)? A také, kdy smí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou a kdy si může zažádat o rodičovský příspěvěk? Smí se pobírat PPM i rodičovský příspěvěk současně? Omlouvám se za četnost dotazů, ale v případě otec na rodičovské není moc informací na dohledání.Děkuji za odpovědi a hezký den,Martin Madej.

Dobrý den, mateřská a PPM je v zásadě totéž. Matka čerpá mateřskou minimálně 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Proto ji otec může nastoupit až od 7. týdne po porodu. Vy můžete mateřskou čerpat pouze na základě toho, že se matka nároku na ni písemně vzdá, tudíž to nelze mít tak, že ona je doma a peníze chodí vám. Jakmile tedy začnete čerpat mateřskou vy, musí si matka platit povinné pojištění nebo se vrátit do zaměstnání (z vašeho dotazu mi tyto věci nebyly jasné). Jakmile dočerpáte PPM, můžete si požádat o rodičovský příspěvek. Pobírat současně PPM a RP nelze.

Pokud byste chtěl další informace, potřebuji vědět, zda jste vy a matka zaměstnanci (+jak dlouho) a kdy se chcete do zaměstnání případně vrátit.

Dobrý den, mám dotaz ohledně přibývají na vaze 3.měsíčního chlapečka. Plně kojím. Porodní váha byla 3180g v porodnici klesla na 2900g. V měsíci vážil 3400 g, ve dvou 4200 g a teď 4800 g. Chodili jsme kvůli nízkému příbytku na váze každých 14 dní k dětské lékařce, teď nás pozvala až za měsíc.Plně kojím, nepřikrmuji. Kojím aspoň 7x denně většinou víckrát. Malý pije hezky u prsu, často i usne, prsa ještě nemám prázdná, když dokojím (malý dopije a poté když ho znovu přiložím, už nechce pít), plen má pročůraných aspoň 6-7 denně, kaká taky dost, barvu a konzistenci má míchaných vajíček. V noci mi spí i 6 hodin v kuse. Přes den moc spát nechce. Usne mi u prsa, ale když ho chci položit do postýlky, vzbudí se. Přes den je aktivní, hraje si na hrací dece s hračkami na hrazdě. Vyvojově je spíše napřed, už dlouho se točí na boky a teď už se začal i přetáčet na bříško. Zdá se mi, že mu nic nechybí, přesto nevím, co s tou nižší váhou. Co byste mi poradila?Moc děkuji Petra H.

Váhový přírůstek do 3 měsíců věku dítěte má být 150 - 200 g týdně, po 3. měsíci jsopu váhové přírůstky menší, dítě je aktivnější. Pokud vývojově nestrádá, není problém. Nemusíte se obávat.

Třetí porod
avatar bertica 12. 12. 2017

Dobrý den.Začínám 36 tt.Mam dve deti 12 a temer 9let.Prvé díte PH 3150g, druhé 3890g.Nyní v 35 tt byl odhad PH 2800g.Miminko ma vvv, aort.stenoza středně závažná a ageneze ledviny.Zajímá mne...i když nás čeká třetí porod, je po cca 9 letech..myslíte, že je vše "zapomenuto"?Nebo mužu počítat s tím, že by mohl být lehčí než předchozí porody?Vím, že každý je jiný...na první porod mam opravdu nehezké vzpomínky,druhý byl kvuli hmotnosti dcery taky vyvolávaný, celkem za 4hod.porozeno ...nevzpomínám si, ale jak jsme byla a tom gynekologicky.Porod vyvolávaný myslím v 38+5.Momentálne mám CS 2, otevřena pro špičku prstu..Vím, že každý porod je jiný, paušalizovat se nedá...spíš mne zajímá, jestli i po takovém odstupu si porodní cesty vzpomenou anebo už ne a budu jako prvorodička....děkuji.

Dobrý den, jak sama píšete, každý porod je jiný a tudíž jeho průběh nelze příliš předpovídat na základě porodů předchozích, nicméně určitě si vaše tělo 2 předchozí vaginální porody pamatuje, i když je odstup 9 let od posledního. Měl by být tedy snažší, než kdybyste byla prvorodička. Doporučuji hlavně dívat se na nadcházející porod jako takový pozitivně - mysl totiž dělá divy a hraje možná významnější roli, než předchozí porody. Hodně štěstí!

Dobrý den,ráno jsem si nahmatala tvrdou dělohu. Myslím, že je tvrdší než obvykle, lehce můžu nahmatat okraje dělohy, je vystouplá, až mi je nepříjemné se podbřišku dotýkat (nebolí jen mně to děsí). Ještě minulý týden jsem musela přitlačit, abych dělohu nahmatala. Nejsou to stahy, které přicházejí a odcházejí. Ve čtvrtek jsem byla na kontrole u porodní asistentky a všechno vypadalo být v pořádku. Bolesti ani krvácení nemám. V pátek jsem začala cítit pohyby. Jedná se o normální stav související s růstem dělohy nebo se mám obávat a je potřeba navštívit lékaře? Jsem 18tt a je to moje první těhotenství, zatím bezproblémové. Děkuji

Dobrý den, tímto nálezem bych se nezneklidňovala, obzvlášt, pokud bylo dosud vč. minulého týdne v pořádku. Jak děloha roste, je samozřejmě více hmatná a může se tedy jevit tvrdší. I na intenzivnější pohyby minimka může děloha reagovat občasným tvrdnutím.

Dobrý den, mám takovou otázku, jsem 37tt a měla jsem necelé dva dny poslíčky, když jsem dorazila k doktorce, tak mi řekla že jsem na prst otevřená, další den mě kontorovala a řekla mi, že jsem už na dva prsty otevřená. Také jsem krvácela černou hlenovitou krví, pak už jen hlen s krví, ale najednou se vše zastavilo, nemám poslíčky, nekrvácím ani ze mě nevychází hlen, takže nevím, co si mám myslet . Blíží se porod nebo neblíží? (Jsem prvorodička) Děkuji.

Porodní cesty "dozrávají" a pomalu se chystají k porodu. Buďte úplně v klidu, dělejte běžně to, co jste dělala dosud. Pokud začnou kontrakce a budou pravidelné nebo když začne odtékat plodová voda, zavolejte do porodnice, kterou jste si vybrala k porodu a jeďte se tam ukázat. Vyšetří vás a podají informace o dalším postupu.

Dobry den,objevil se mi od zacatku tehotenstvi pri zmackuti bradavky velmi husty bily maz (schvalne nepisi vytok, nelze to oplachnout ani teplou vodou). Aktualne jsem ve 14tt,se svedenim problem nemam,pouze me stale boli a zvetsuji se prsa.Je dobre to nejak cistit, aby se to nezanitilo? Nikde jsem se nedocetla, jestli je v tehotenstvi potreba o bradavky nejak specialne pecovat, pokud se neco takoveho objevi.Dekuji za odpoved.

Zhruba od 14 týdne se začíná v prsou tvořit mlezivo a to, co popisujete, některé maminky mají. Jiným těhotným ženám mlezivo v menší či větší míře vytéká z prsou. Jiným ženám se toto neděje vůbec.

To, že se vám  prsy zvětšují, jsou citlivá, cítíte tlak a bolest, je v těhotenství častý jev. To, když krátce vytlačíte bílý maz ve sprše, je možné. Ale není nutné, abyste toto dělala ve větší míře. Doporučuji prsy ukázat v prenatální poradně porodní asistentce a lékaři a toto s nimi konzultovat.

Dobrý den. Mohla bych poprosit o zhodnocení stavu mé dcery a její váhy? Příjde mi, že náš pediatr to moc neřeší, i když malá je váhově pod všemi tabulkami. Porodní váha 3330 g, po propuštění 5.den 3 025 g, 14 dní 3 290, 7. týden 3720 a pak ve 2 měsících 3760 g. Nárůst za dva týdny pouze 40 g. To už hodně plakala, takže jsem běžela k pediatrovi na zvážení a po dohodě nasadila dokrm. Pediatr radil vážit a dokrmovat podle vypití mého mléka, ale mám ještě jedno dítě a to bych se asi zbláznila. Navíc mléko mám, jen malá kvůli slabému toku odmítala. Ustálily jsme to na 2x denně nutrilon, případně odsáté mléko, ale moc toho neodsaji...a od té doby (3 týdny) dokrmuji a aktivně řeším s laktační poradkyní zvýšení laktace apod.Jen mi jde o to, že jsem nikde nenarazila na tak nízkou váhu ve 2 měsících. Všichni uvádí většinou 4 a půl kila a více a já mám z toho akorát výčitky a strach, že se ji mohlo nebo může něco stát. :(Příjde mi, že mě možná měl pediatr na nižší váhu upozornit už v těch 7 týdnech. Malá byla spokojená, relativně, 1x hlen ve stolici, někdy zelená stolice, ale protože pila krátce, přičítala jsem to přednímu sladšímu mléku. Párkrát měla i tmavší čůrání. Ale vše jsem v těch sedmi týdnech hlásila a dr na to nic neříkal.Bojím se, že jsem ji mohla nějak ublížit, nebo že ji trápím hlady...už si nejsem ničím jistá :( umělé mléko dávám 2x denně 90 ml ale dnes tu byla LP a radí vysadit úplně, ať se mi rozjede mléko, že zkusime, zda bude váha stoupat i bez umělého mléka...jinak vše, co se má k rozjetí laktace dělat, dělám. S LP jsem v kontaktu od začátku problému. A malá má teď 2 měsíce a 3 týdny a má cca 4 200 g. Pořád mi to přijde strašně málo, ale chápu, že nemůže nabrat kilo za týden. Jen se bojím, zda nemám spíše dávat umělého víc a taky mám dost výčitky, zda nějak nestrádá nebo zda ji ta nízká váha nemůže nějak více škodit :( Děkuji za váš názor!

Dobrý den, dítě by do 3 - 4 měsíců mělo přibývat 150 - 200 gr. týdně, proto Váš pediatr doporučil dokrmy. Také záleží na výživové hodnotě mateřského mléka, to je však odrazem pohody a výživy matky. Pokud chcete jen kojit, zvažte svoji výživu, pokud budou váhové přírůstky nízké, doporučuji dokrm, jinak bude dítě hladové a uplakané.

Dobry den, paní doktorko, rada bych Vas pozadala o radu ohledne nasi dceri, ktere je 11 mesicu. Jeji porodni vaha byla 3,490g 49cm. Vse od zacatku v poradku, nikdy nebyla nemocna, plne kojena. Problemy nastaly trochu s prikrmy. Jiz od zacatku nam spatne ji. Vzdy si jen trochu zobne. Nyni je situace takova, ze jedine co ji, tak je rano kase (delam nemlecnou, vzdy nakombinuji s ovocem), dopoledne sni par mesicku treba hrusky nebo jablka, obedy neji vubec... zeleninu do ni nedostanu, to same maso, jogurt obcas propasuji do kase. Behem dne obcas sni trochu rohliku, krupky, chleba. Vecer sni opet kasi, nic jineho nechce a ja jsem rada, ze sni alespon neco, jinak bych ji kasi dvakrat denne davat nechtela... Rekla bych,ze sni tak 100 g... rano plnou porci. Nase dr se nynejsi vaha nelibi a vyhrozuje nam nemocnici pro neprospivani. Me se nezda, ze by byl nejaky vyrazny problem, je cila, vesela, stale ji kojim cca 6krat denne a cca dvvakrat v noci. Jiz dva mesice ji rostou zuby, coz mi prijde, ze take zpusobuje jeji nechut k jidlu, protoze, kdyz ma lepsi dny, tak ji vice. Dcera je extreme zive dite, od 6 mesice se zacala stavet na nozicky a nyni neustale obchazi co se da. My s manzelem jsme oba hubeni a vysoci. Zasilam vahu k posouzeni, zda je problem opravdu tak zavazny. Váha ve 3 mesicich - 5550g, delka 61cm, 6 mesicu - 6550g, delka 69cm, 8 mesicu - 6900g, 70cm, v 11 mesicich 7490, delka 76cm. Dr mi doporucila, abychom malou co nejvice nutili do jidla a dala jednu porcni UM... ale prijde mi,ze cim vice ji nutim, tim vetsi ma odpor. UM nechce. Denne ji navarim cca 6 jidel na zkousku a ona ani neochutna, prijde mi, ze na to neni jeste pripravena. Nasi dr verim, ale posledne nas dost vynervovala a clovek je ted kazdy den ve stresu kvuli jidlu a aby mala pribirala. Rada bych proto znala i jiny nazor doktora. Předem Vám moc dekuji za odpoved! Hezky vecer.

Holčička by podle tabulek měla v roce vážit kolem 10 kg, ale pokud nevázně psychomotorický vývoj a je čilá, nemyslím se, že by byl ve výživě problém, je dost dětí, které pokud jsou kojeny, nechtějí jíst příkrmy.Je ale nutné příkrmy nabízet, aby si dítě alespoň zvykalo na jiné příchutě, a to děláte. Často to bývá tak, že jakmile od roku začnete se stravou batolecí, tak se dítě v jídle polepší, ale je vhodno potom omezovat kojení.

Zkuste jí nyní přidat Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, podporuje chuť k jídlu.

Dobrý den. Jsem 2 roky po porodu syna plánovaným císařským řezem (40+3tt), měl váhový odhad 4750g a porodní váhu nakonec 5070g. Nyní jsem zase těhotná, jsem 36+6tt a váhový odhad 3900g, velikost hlavičky odpovídá 40tt. Moje gynekolozka to zatím vůbec neřeší a ani se mi nezdá, že by to chtěla nějak řešit. Mám strach z normálního porodu už jen kvůli jizve a velikosti plodu. Myslela jsem, že velikost plodu už po jedné provedené sekci je indikace k provedení další sekce. Vůbec nevím, co mám dělat a jsem z toho dost nervózní. Myslela jsem si, že při této velikosti mě dr objedná na sekci. Mám se raději obrátit na porodnici a nechat se vyšetřit tam? Dekuji

Ano, objednejte se na ambulanci porodního sálu v porodnice,kde plánujete porodit. Teprve tam po vyšetření a zvážení všech možných rizik(velikost dítěte, jizva na děloze po předešlém sc) se stanoví strategie vedení porodu. Buď vaginálně nebo císařským řezem.

Vážená paní Eliášová, máme starost o naši holčičku z důvodu nedostatečného přibírání. Žena ji od začátku kojí, od začátku 5. měsíce dostává zeleninomasové příkrmy k obědu. Tyto dny jsme jí chtěli dávat i sunar, ale nechce, vyplivuje ho. Dnes jsme jí zkusili dát ovesno-mléčno-rýžovou kaši nutrilon - tu jedla.Vývoj jejích měr byl následující. V posledním období měla dokonce váhový úbytek:-por. hmotnost 3200 (při propuštění z odd. 6nedělí 2970), výška 50-6. týden 4850, výška 56,7-3 měsíce 5495, výška 59,5-4 měsíce 5835, výška 62,1-4,5 měsíce 5975-6 měsíců 5835, výška 63,5Moc prosím, jak bychom měli postupovat. Moc by nám vaše rada pomohla.S díky a pozdravem Ivo Bystřičan

Přírůstky váhy jsou na dolní hranici, ale to není nic patoligického, pokud nevázne psycholotorický vývoj.V 6 měsících by měla být kojena, dopoledne ovocný příkrm s dodávkou lepku - kojenecká sušenka, v poledne masozeleninový příkrm, 1xtýdně místo masa 1/2 vejce, odpoledne kojení, na noc kaši - tu jste přidali a chutnala jí, v noci 1 - 2 mléčné dávky,t.j. kojení, nebo adaptované mléko, pokud nechtěla Sunar, zkuste Nutrilon.Jedla kaši s Nurtilonem a je předpoklad, že mléko Nutrilon jí bude chutnat.V 6 měsících by se měla kutálet, pivotovat.

Po 4. měsíci věku přírůstky již nejsou tak velké, jako do 4 měsíců,váha ba měla být v 6 měsíci dvojnásobná, jako porodní a v 1 roce trojnásobná, ale to není podmínkou,rozhodující je psychomotorický vývoj, jak jsem psala výše.

K podpoře chiti k jídlu lze nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a chuť k jídlu.

Dobrý den minulý týden v úterý jsem měla po pohlavním styku silné krvácení byla jsem hospitalizovana na 3 dny. Jsem v 13 tt těhotenství zjistily mi nizkopolozenou placentu. Mám nákazany klidový režim a žádný pohlavní styk to je jasné to zcela chápu. Miminko je prý v pořádku a pokud lehce spinim doma nemusím se bát jen při opětovném silnějším krvácení se mám dostavit do nemocnice. Placenta by se měla prý vytáhnout jak miminko roste chci se zeptat nebyli mi schopni odpovědět hrozí mi že o miminko přijdu nebo je malé riziko? vše mám v pořádku jinak, a doma trochu spinim jak jdu čůrat nebo při stolici nevadí to? Napsali mi 2 prášky večer utrogestanu k čemu slouží neřekli mi skoro nic. Jen že čípek a malý je v pořádku a hematom nemám děkuji za odpověď

Dobrý den, mluvit o nízko položené placentě ve 13. týdnu je pro vás zbytečný stres. Děloha je zatím v tomto týdnu minimálně zvětšená a vzhledem k tomu, že plocha placenty zaujímá velkou část děložní stěny, ve spoustě případů je nízko položená. Pokud není placenta uložená centrálně přes porodní cesty, pak by neměla miminko ohrožovat.  

Ublinkávání
avatar Verda135 29. 04. 2019

Dobrý den , mám 3 měsíční holčičku která ublinkava snad neustále , někdy víc někdy míň. Při porodu se nalokala plodové vody a od té doby se to s námi vleče , do 2 měsíců byla plně kojena. Teď už jen UM kupujeme Sunar premium 1. Porodní váha byla 3510 g a teprve teď ma 4600g což si myslím že je malo. Dáváme 120ml někdy i 150ml většinou nechá jen malinko. Poctivě odrihavame někdy i během krmení, ale myslím že skoro půlku vyblinka a teď nevydrží chvíli v klidu pořád zvedá nohy nahoru a to jí samozřejmě vždy zvedne žaludek , nosící moc není takže vydrží tak 10 minut ve svislé poloze , pak už chce řadit .... Jinak je to spokojene miminko , nějak extra neplace. Můj dotaz je jestli zkusit Sunar Ar které je zahuštěné ale bojím se aby se mohla dobře vykakat ? A rada bych znala váš názor na nasi váhu ? Naše pediatricka nám na to nic neřekla .... Děkuji

Dobrý den. Dítě do 3 - 4 měsíců má přibývat na váze 150 - 200 gr. týdně, pokud tolik nepřibývá, je rozhodující psychomotorický vývoj - ve 3 měsících pasení koní na předloktí, úsměv, fixace očí na zvuk a otáčení se za zvukem.

Pokud ublibkává po každém jídně, nasazená AR formule je velmi vhodná, může způsobovat zácpu, potom se doporučuje podávat AR formuni střádavě s běžně podávaným mlékem, je možno i vyměnit značku mléka, hodně často to pomůže.

Od 4. měsíce lze začít se zeleninovými příkrmy,což je vláknina, která vcíce zahušťuje a to ublinkávání zklidní.

Dobrý den, jsem prvorodička a jsem 35+3 tt. Od včerejška mě bolí záda a celé břicho skoro při každém pohybu. Mohla by to být příprava na porod od mého těla? Také strašně málo malá kope, vždy kopala hlavně ráno a večer když jsem ležela na boku, ale ráno už vůbec nekope akorát odpoledne párkrát kopne nebo vidím boule na bříšku jak se hýbe. Po jak dlouhé době nečinnosti bych měla začít plašit a jet na pohotovost kdyby celý den nekopala?Děkuji za odpověď

Dobrý den, pobolívání v podbřišku je v 36. týdnu již normální a značí připravování se těla na budoucí porod. Pokud se nejedná o pravidelné stahy několikrát do hodiny, pak se o porodní stahy nejedná. Co se týče pohybu miminka, je těžké hodnotit a radit, kdy se znepokojovat či nechat se zkontrolovat lékařem. Obecně platí. že lékaře byste měla  navštívit pokud je výrazná změna v pohybech a aktivitě miminka, na které jste běžně zvyklá. Některé děti se v děloze hýbou hodně, nekteré méně, ale duležitá je změna charakteru pohybu.

Laktace
avatar Lenka85 10. 06. 2019

Dobrý den,jsem 10 dní od porodu SC. Laktace, si myslim, se celkem slušně rozjela. V porodnici mi řekli, že mám nechat malého sát 15 až 20 minut z kazdého prsa a o to se snažím. Narodil se o 2 týdny dřívě s porodní váhou 2960g.Často při kojení usína, nechávám ho někdy i mnohem déle a opravdu se snažím,aby sál. Někdy potom pláče, že ho musím stříkačkou dokrmit. Přitom mám dojem,že mám mléka dost. Teče mi přes tričko a mam věčně všechno mokré.Slyšela jsem názor, že je malinkaty, navíc spavy s ikterem a že nemá ještě sílu efektivně sát. Co si o tom myslíte. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, myslím si, že to není úplně správný názor - pro dítě s váhou 2960 g neplatí, že by nemělo sílu efektivně sát. Nehlídejte čas u kojení (15-20 minut) , ale sledujte, co dítě u prsu dělá. Pokud usíná, mohl se snížit tok mléka. Zkuste dát k druhému prsu a uvidíte, že bude pít. Efektivní je též stlačování prsu.

Růst syna
avatar Mumysek 24. 06. 2019

Dobrý den, rada bych se s Vami poradila ohledně růstu syna. Narodil se 40+2 s výškou 53 cm a porodní vahou 4,26 kg. Poté hodně pribiral, do půl roku byl plné kojeny. Ve 14 dnech byli jeho míry 4,77 kg a 55 cm. V 6ti týdnech 6,79 kg a 58,5 cm. Ve 4 měsících 9,96 kg a 68,5 cm. V 6ti měsících 10,31 kg a 69 cm. V 8 měsících 10,65 kg a 71,5 cm. V 10 měsících 10,57 kg a 75 cm. V roce 11,1 kg a 75,4 cm. Nyní, v roce a půl má 11,5 kg a 80 Cm. Doktorce to nepřijde zvláštní. Já jsem si to uvědomila až v posledních měsících, kdy jej srovnáván s podobně starými dětmi na hřištích... Jeho vývoj je jinak v pořádku, nebývá nemocný, s ničím se neleci. Moc netoleruje mléčné výrobky, proto se mu snažím občas dávám rostlinná mléka (převážně mandlove, někdy makove). Maso ji téměř každý den.Kojila jsem ho do roku a čtvrt.Já merim 1,73 a manžel 1,83 cm.Nevím, zda to s tím souvisí, ale syn má velice malý penis (myslím, ze od narození nevyrostl vůbec). Lékařka se jen usmala, když jsem se o tom zmínila.Také se u nej často stává (nyní má 20 měsíců), ze některé potraviny vyzvrací. Týká se to tvrdsich kousku. Napr. jablko, hruška, někdy i brambory. Kouše si to sám a nejspíš je zcela nepokouše, a potom zvraci...Předem dekuji za vás čas a odpověď, zda je to v pořádku, nebo se raději ještě obrátit na nějakého odborníka.Odesláno z iPhonu

Dobrý den. Do 1 roku syn přibíral nad normu, ale po roce věku se přírůstek váhy a výšky pozastavil, na internetu se dají stáhnou růstové grafy, zkuste si sama do něj zavést váhy a míry, uvidíte, že se obě křivky oplošťují, myslím si, že je v pořádku.

Dobrý den paní doktorko, syn 8 měsíců, plně kojeny odmítá příkrmy od samého zacatku, tedy od 5-6 měsíce. Vždy jen pár lžiček a potom pláč a nechce a nebo ani těch pár lžiček nedá a je to boj. Snažím se upoutat pozornost jinam, ale nefunguje to. Odmítá i kasičky mléčné i ty nemlecne. Za dva mesice pribral 900g. Naše paní dětská doktorka mi nic neporadila jen mi vynadala, že by už dávno měl jíst. Už jsem zkusila masové, nemasove a boj je dokonce i se sladkými, ovocnymi. Kdyby mohl je stále jen u prsa každé 2-3, hodiny. V noci nespí, ale nemyslím si, že je to z hladu, vždy stačí jen pomazlit a spí dál, říkám si, že kdyby měl hlad, pláče dokud nedostane. Už jsem celkem zoufalá a bojím se, že mi mléko přestane stačit a pujde váhou dolů a bude chudokrevny a nebude mít dost zivin. Jinak je to šikovný chlapecek, učenlivý, aktivní. Co se týče stolice, když občas sní pár lžiček, má stolici pevnou, 1× denně ale třeba ob-dva dny. Neni i to spatne? Nemáte prosím nejakou radu? Bojím se, aby neměl nějakou nemoc…nic mi ale pani doktorka neříkala. Jiné problémy syn nemá. Moc Vám děkuji za radu. Denisa R.

Dobrý den. Nebojte se, chlapeček je určitě zdráv, ale je to závislák na mateřském mléce. Takových dětí je dost. Příkrmy ale stále dále nabízejte, neustupujte. Ovocný příkrm, masozeleninový i ty kaše, nabídněte kojeneckou sušenku, piškot, starší pečivo, do ovocného a zeleninového příkrmu zkuste přidat trochu mateřského mléka, třeba ho tou méčnou příchutí přemluvíte. Váhového úbytku se nebojte, po 4. měsíci již děti tolik nepřibírají, jak do 4. měsíce. Podle tabulky by měl v 6. měsíci porodní hmotnost zdvojnásobit a v roce ztrojnásobit.

Kojení v noci
avatar kristy_so 17. 01. 2020

Dobrý den, chci se zeptat ohledně kojení a spánkového režimu. Nyní má můj syn 7 týdnů. Doktorka mi řekla, že by měl jíst po 3 hod. a pauzu, která by byla další by měl být zatím jenom jedna ideálně v noci. Občas už se stává, že ty pauzy má dvě, a tak se chci zeptat zda ho mám nějak budit a taky kdy se to změní. Od jakého věku nebo měsíce už může mít delší spánek v noci a nevadí to pro jeho vývoj? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den. V tomto období se může dítě budit i v noci častěji, zdravé plně kojené dítě by mělo mít v průměru 7 dávek mléka, tzn. během dne  dávek 6 a jednu v noci, ve dne zhruba po 3 hodinách v noci se děti budí většinou samy. Jiná je samozřejmě situace u neprospívajících dětí, dětí s nízkou porodní váhou či děti s nějakým jiným zdravotním problémem. Jestliže se Vaše dítě budí častěji v noci, je to v tomto období ještě normální. S narůstající hmotností se režim pití většinou po 2. měsíci upraví. Přeji hezké dny Ludíkovská