banner

Celkem výsledků pro výraz "porodni asistentka": 49

Ublinkávání
avatar Verda135 29. 04. 2019

Dobrý den , mám 3 měsíční holčičku která ublinkava snad neustále , někdy víc někdy míň. Při porodu se nalokala plodové vody a od té doby se to s námi vleče , do 2 měsíců byla plně kojena. Teď už jen UM kupujeme Sunar premium 1. Porodní váha byla 3510 g a teprve teď ma 4600g což si myslím že je malo. Dáváme 120ml někdy i 150ml většinou nechá jen malinko. Poctivě odrihavame někdy i během krmení, ale myslím že skoro půlku vyblinka a teď nevydrží chvíli v klidu pořád zvedá nohy nahoru a to jí samozřejmě vždy zvedne žaludek , nosící moc není takže vydrží tak 10 minut ve svislé poloze , pak už chce řadit .... Jinak je to spokojene miminko , nějak extra neplace. Můj dotaz je jestli zkusit Sunar Ar které je zahuštěné ale bojím se aby se mohla dobře vykakat ? A rada bych znala váš názor na nasi váhu ? Naše pediatricka nám na to nic neřekla .... Děkuji

Dobrý den. Dítě do 3 - 4 měsíců má přibývat na váze 150 - 200 gr. týdně, pokud tolik nepřibývá, je rozhodující psychomotorický vývoj - ve 3 měsících pasení koní na předloktí, úsměv, fixace očí na zvuk a otáčení se za zvukem.

Pokud ublibkává po každém jídně, nasazená AR formule je velmi vhodná, může způsobovat zácpu, potom se doporučuje podávat AR formuni střádavě s běžně podávaným mlékem, je možno i vyměnit značku mléka, hodně často to pomůže.

Od 4. měsíce lze začít se zeleninovými příkrmy,což je vláknina, která vcíce zahušťuje a to ublinkávání zklidní.

Dobrý den, jsem prvorodička a jsem 35+3 tt. Od včerejška mě bolí záda a celé břicho skoro při každém pohybu. Mohla by to být příprava na porod od mého těla? Také strašně málo malá kope, vždy kopala hlavně ráno a večer když jsem ležela na boku, ale ráno už vůbec nekope akorát odpoledne párkrát kopne nebo vidím boule na bříšku jak se hýbe. Po jak dlouhé době nečinnosti bych měla začít plašit a jet na pohotovost kdyby celý den nekopala?Děkuji za odpověď

Dobrý den, pobolívání v podbřišku je v 36. týdnu již normální a značí připravování se těla na budoucí porod. Pokud se nejedná o pravidelné stahy několikrát do hodiny, pak se o porodní stahy nejedná. Co se týče pohybu miminka, je těžké hodnotit a radit, kdy se znepokojovat či nechat se zkontrolovat lékařem. Obecně platí. že lékaře byste měla  navštívit pokud je výrazná změna v pohybech a aktivitě miminka, na které jste běžně zvyklá. Některé děti se v děloze hýbou hodně, nekteré méně, ale duležitá je změna charakteru pohybu.

Laktace
avatar Lenka85 10. 06. 2019

Dobrý den,jsem 10 dní od porodu SC. Laktace, si myslim, se celkem slušně rozjela. V porodnici mi řekli, že mám nechat malého sát 15 až 20 minut z kazdého prsa a o to se snažím. Narodil se o 2 týdny dřívě s porodní váhou 2960g.Často při kojení usína, nechávám ho někdy i mnohem déle a opravdu se snažím,aby sál. Někdy potom pláče, že ho musím stříkačkou dokrmit. Přitom mám dojem,že mám mléka dost. Teče mi přes tričko a mam věčně všechno mokré.Slyšela jsem názor, že je malinkaty, navíc spavy s ikterem a že nemá ještě sílu efektivně sát. Co si o tom myslíte. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, myslím si, že to není úplně správný názor - pro dítě s váhou 2960 g neplatí, že by nemělo sílu efektivně sát. Nehlídejte čas u kojení (15-20 minut) , ale sledujte, co dítě u prsu dělá. Pokud usíná, mohl se snížit tok mléka. Zkuste dát k druhému prsu a uvidíte, že bude pít. Efektivní je též stlačování prsu.

Růst syna
avatar Mumysek 24. 06. 2019

Dobrý den, rada bych se s Vami poradila ohledně růstu syna. Narodil se 40+2 s výškou 53 cm a porodní vahou 4,26 kg. Poté hodně pribiral, do půl roku byl plné kojeny. Ve 14 dnech byli jeho míry 4,77 kg a 55 cm. V 6ti týdnech 6,79 kg a 58,5 cm. Ve 4 měsících 9,96 kg a 68,5 cm. V 6ti měsících 10,31 kg a 69 cm. V 8 měsících 10,65 kg a 71,5 cm. V 10 měsících 10,57 kg a 75 cm. V roce 11,1 kg a 75,4 cm. Nyní, v roce a půl má 11,5 kg a 80 Cm. Doktorce to nepřijde zvláštní. Já jsem si to uvědomila až v posledních měsících, kdy jej srovnáván s podobně starými dětmi na hřištích... Jeho vývoj je jinak v pořádku, nebývá nemocný, s ničím se neleci. Moc netoleruje mléčné výrobky, proto se mu snažím občas dávám rostlinná mléka (převážně mandlove, někdy makove). Maso ji téměř každý den.Kojila jsem ho do roku a čtvrt.Já merim 1,73 a manžel 1,83 cm.Nevím, zda to s tím souvisí, ale syn má velice malý penis (myslím, ze od narození nevyrostl vůbec). Lékařka se jen usmala, když jsem se o tom zmínila.Také se u nej často stává (nyní má 20 měsíců), ze některé potraviny vyzvrací. Týká se to tvrdsich kousku. Napr. jablko, hruška, někdy i brambory. Kouše si to sám a nejspíš je zcela nepokouše, a potom zvraci...Předem dekuji za vás čas a odpověď, zda je to v pořádku, nebo se raději ještě obrátit na nějakého odborníka.Odesláno z iPhonu

Dobrý den. Do 1 roku syn přibíral nad normu, ale po roce věku se přírůstek váhy a výšky pozastavil, na internetu se dají stáhnou růstové grafy, zkuste si sama do něj zavést váhy a míry, uvidíte, že se obě křivky oplošťují, myslím si, že je v pořádku.

Dobrý den paní doktorko, syn 8 měsíců, plně kojeny odmítá příkrmy od samého zacatku, tedy od 5-6 měsíce. Vždy jen pár lžiček a potom pláč a nechce a nebo ani těch pár lžiček nedá a je to boj. Snažím se upoutat pozornost jinam, ale nefunguje to. Odmítá i kasičky mléčné i ty nemlecne. Za dva mesice pribral 900g. Naše paní dětská doktorka mi nic neporadila jen mi vynadala, že by už dávno měl jíst. Už jsem zkusila masové, nemasove a boj je dokonce i se sladkými, ovocnymi. Kdyby mohl je stále jen u prsa každé 2-3, hodiny. V noci nespí, ale nemyslím si, že je to z hladu, vždy stačí jen pomazlit a spí dál, říkám si, že kdyby měl hlad, pláče dokud nedostane. Už jsem celkem zoufalá a bojím se, že mi mléko přestane stačit a pujde váhou dolů a bude chudokrevny a nebude mít dost zivin. Jinak je to šikovný chlapecek, učenlivý, aktivní. Co se týče stolice, když občas sní pár lžiček, má stolici pevnou, 1× denně ale třeba ob-dva dny. Neni i to spatne? Nemáte prosím nejakou radu? Bojím se, aby neměl nějakou nemoc…nic mi ale pani doktorka neříkala. Jiné problémy syn nemá. Moc Vám děkuji za radu. Denisa R.

Dobrý den. Nebojte se, chlapeček je určitě zdráv, ale je to závislák na mateřském mléce. Takových dětí je dost. Příkrmy ale stále dále nabízejte, neustupujte. Ovocný příkrm, masozeleninový i ty kaše, nabídněte kojeneckou sušenku, piškot, starší pečivo, do ovocného a zeleninového příkrmu zkuste přidat trochu mateřského mléka, třeba ho tou méčnou příchutí přemluvíte. Váhového úbytku se nebojte, po 4. měsíci již děti tolik nepřibírají, jak do 4. měsíce. Podle tabulky by měl v 6. měsíci porodní hmotnost zdvojnásobit a v roce ztrojnásobit.

Kojení v noci
avatar kristy_so 17. 01. 2020

Dobrý den, chci se zeptat ohledně kojení a spánkového režimu. Nyní má můj syn 7 týdnů. Doktorka mi řekla, že by měl jíst po 3 hod. a pauzu, která by byla další by měl být zatím jenom jedna ideálně v noci. Občas už se stává, že ty pauzy má dvě, a tak se chci zeptat zda ho mám nějak budit a taky kdy se to změní. Od jakého věku nebo měsíce už může mít delší spánek v noci a nevadí to pro jeho vývoj? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den. V tomto období se může dítě budit i v noci častěji, zdravé plně kojené dítě by mělo mít v průměru 7 dávek mléka, tzn. během dne  dávek 6 a jednu v noci, ve dne zhruba po 3 hodinách v noci se děti budí většinou samy. Jiná je samozřejmě situace u neprospívajících dětí, dětí s nízkou porodní váhou či děti s nějakým jiným zdravotním problémem. Jestliže se Vaše dítě budí častěji v noci, je to v tomto období ještě normální. S narůstající hmotností se režim pití většinou po 2. měsíci upraví. Přeji hezké dny Ludíkovská

Dobrý den,Můj syn ( 14 měsíců) dlouhodobě méně jedl a teď začíná mít i špatné stravovací návyky. Z porodnice jsme si přinesli domů přikrmovaní UM, protože málo přibíral, ty jsme ale brzy zahodili, vše se samo upravilo a přibíral hezky, po šestinedělí bojkotoval 2 měsíce kojení, což byl pro nás všechny celkem stres, období jsme ale ustáli. Pak jedl hezky a do půl roku přibíral relativně normálně. Od půl roku ale přibíral méně a méně než by měl, na roční prohlídce měl 8,9 kg ( porodní váha 3,34kg). Postupně více a více u jídla zlobil, nabízela jsem mu různá jídla- na lžičku, jídla co si mohl dát sám do pusinky... na oběd jsem měla vždy 2 další varianty jídla v záloze, pro případ, že by nabízené odmítal. Začal si postupně u jídla hrát nejdříve se lžičku, postupně s dalšími předměty na stole až jsme se dopracovali do fáze, kdy se chce téměř u každého jídla něčím zabavit a i tak sní sotva půlku porce. Ač se ho snažíme do jídla nenutit, postupně začíná odmítat i svá oblíbená jídla. Nerada bych, aby naše společné stolování byl věčný boj. Je mi jasné, ze jsme se do této situace mimo jiné dostali sami, postupným “zabavováním” dítěte u jídla. Ráda bych se zeptala, jak ideálně postupovat, chceme-li se toho zlozvyku zbavit - udělat radikální krok a říci si, že když nejí, tak nejí asi nedokážu, protože je celkem hubený a má také málo železa ( naše pediatrička nám řekla, že na léky to zatím není, ale ze by měl jist více hovězího masa a červené řepy- což už tak není vždy jednoduché). Také bych se rada zeptala, jakých případných chyb se máme vyvarovat my rodiče? Děkuji za odpověď. Marie

Dobrý den, u vašeho chlapce bych nejdříve doporučila vyloučit nějakou organickou příčinu dlouhodobějších potíží s jídlem. Konzultujte situaci s ošetřujícím pediatrem a vyžádejte si odborná lékařská vyšetření, začala bych na alergologii. Za odmítáním jídla může být skrytá alergie na některou složku stravy (mléko, lepek...), syn se pak po jídle necítí dobře a jíst odmítá. Po vyloučení fyzické příčiny problému s jídlem a při pokračování potíží bych vám doporučila kontaktovat dětského klinického psychologa. Ohledně jídelních návyků byste měla nabízet pestrou a vyváženou batolecí stravu (můžete k doporučení vhodné stravy kontaktovat nějakého dietního či výživového poradce). Chlapce do jídla nenutit, nabídnout jen jedno jídlo, nepředkládat další varianty, pokud jídlo odmítne, tak jej nechat od stolu odejít. Až bude mít syn hlad, sám si o jídlo řekne, potom nabídněte opět jídlo, které jste připravila. Vyvarujte se podávání něčeho sladkého nebo nějakých jiných pamlsků v době mezi jídly, nebo poté, co jídlo odmítne. Dítě se pamlsky zasytí a jídlo pak zase bude odmítat. Pokud zabavování u jídla nevadí vám a vašemu dítěti a syn jí, tak v něm pokračujte, pokud byste jej vnímali jako problém, začněte postupně odbourávat. Zapojte svého syna do jídla, ať se snaží jíst sám, udělejte z jídla odměnu, požitek a zábavu, ne trest a povinnost. Do  jídel, které synovi nechutnají a bude je odmítat jej nenuťte. Nabízejte také nová jídla a chutě, dříve oblíbená jídla může syn již odmítat, protože jeho chutě se mění. Při jídle se snažte chovat klidně, nedávejte najevo svoji nervozitu, syn vycítí vaše napětí a bude jídlo považovat za něco stresujícího. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj
Kojeni
avatar p.mexican 26. 03. 2020

Dobry denSe zenou mame 2 tydeni miminko. Od narozeni je problem s kojenim ( materske mleko). Za den treba jenom 50ml s odsavackou. Vime ze tam mleko je. Ptal jsem se tety ktera je porodni asistentkou ta my poradila dat teply hard a pak masaz a vymackavat. Zde jsme meli nejakou mistni lekarku ( taiwan) a ta ze pry ne teply hadr ale studeny a jeste davat na kozi listy hlavkoveho zeli. Prijde mi to jako nesmysl. Rekla ze tyden pujde to zase dobre no musim uznat ze tyden a pul malinko pres a nic ????. Muzete my prosim napsat klidne i na email co a jak to udelat aby zena mohla krmit materskym mlekem. Nebot i kdyz jsem tu cetl ze si dite zvykne a pak uz od matky nechce ale jenom z lahve nebot to je jednoduche a rychle nasyti. Ale ja si myslim diky tomu ze dcerce jsou teprve dna tydny tak se to da jeste zachranit.Druha otazka je: myslite si ze je normalni kdyz dcerka vypije: 3:30am 80 (20 materske 60 umele mleko), 7:30am - 82, 11:30am - 85, 3:40 - 70, 7:30pm - 70 (20+50), 10:00pm - 60, 2:30am - 70 (20+50), 5:30 am - 30 ( umele mleko a tady je my to divne), 7:15am - 80.Dekuji vam mnokrat za vse odpovedi.

Dobrý den. Laktace se může ještě rozběhnout, je třeba dítě pravidelně přikládat k obou prsou, pokud se nakojí málo a má hlad, lze dokrmit adaptovaným mlékem, doporučuje se injekční stříkačkou, nebo lžičkou. Ne láhví, to by se dítě mohlo odstavit.Je třeba dbát na kvalitní stravu matky  a dostatek tekutin.

Co se týká dávek dítěte, v období šetinedelí mohou být nepravidelné, celková denní dávka pro dítě je 150ml/kg/den.

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení

Dobrý den, včera jsem navštívili svého gynekologa a byla jsem na 3. screeningu. Váhu mimina určil již nyní na 2450g. Jsem teprve 32tt a přijde mi to strašně moc. Gynekolog říkal, že si mě pohlídá, spíš se chci dotázat na možná rizika. Jsem prvorodička a mám strach, aby miminko bylo v pořádku. Děkuji.

Dobrý den, při měření hmotnosti plodu na ultrazvuku se jedná pouze o hmotnostní odhad, ne o přesně naměřenou váhu. Ultrazvukové měření může mít až 15% odchylku od reálné hmotnosti. Nelze proto brát naměřený odhad jako absolutní.  U Vás vychází vyšší, ale do termínu či do porodu (pokud by byl vyvolávaný dříve) se bude hmotnostní odhad pravidelně měřit. Záleží také na vlivu genetiky (jakou porodní váhu jste měla vy či partner) nebo zda máte těhotenskou cukrovku, při které mohou být děti větší, pokud není správně kompenzovaná. Hezký den.

Dobry den,Chtela bych Vas poprosit o radu. V 35+1tt ma miminko podle UT 2160g. Je to moc spatny vysledek? Podle nekterych tabulek ano,podle jinych ne. Je potreba to zacit resit?Predem dekuji za odpoved,Marie

Dobrý den, Vaše miminko může být o něco drobnější, menší, závisí to na více faktorech. Roli hraje tělesná konstituce Vás a partnera, porodní váha Vás a partnera, dále zda je miminko menší symetricky anebo jsou menší jen některé části těla. Zda má normální množství plodové vody, normální hodnoty průtoků v cévách, zda se neléčíte s nějakým onemocněním (cukrovka, vysoký krevní tlak, ...). Pokud je miminko drobnější/menší (akceptovatelný je rozdíl do 3 týdnů oproti danému týdnu těhotenství), ale ostatní parametry jsou v pořádku, neznamená to, že se jedná o problém. Hezký den

Hlen ve stolici
avatar MirkaLO 13. 04. 2021

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Mám 5měsíčního syna. Porodní váha 3300 g, v 5 měsícich 7300 g. Asi od 8 týdnu začal mít občas nitku krve ve stolici. Na radu naší paní doktorky jsem začala držet bezmléčnou dietu. Po asi 2 týdnech diety se stolice stala řídká hlenovitá, občas nitka krve. Vysadila jsem tedy ostatní alergeny jako hovězí, kuřecí, vejce, sója, ryby, ořechy... Nitky krve se už neobjevovaly, ale stolice zůstala hlenovitá. Po měsíci nasazeny probiotika laktobacilky baby. Po nich byla stolice bez hlenu ale hodně řídká, celá vsákla do pleny. Nevím, jestli je to dobrá nebo špatná reakce na probiotika. Probiotika už nyní nebere. Nyní jsme začali podávat příkrmy, cuketu. Prosím mohli byste dle fotky zhodnotit, jestli je stolice v pořádku a jestli je v ní hlen nebo ne? Pokud není v pořádku doporučili byste nějaká vyšetření? Naše doktorka, i když se jí stolice nelíbí, nám žádné vyšetření nedoporučila. Říká, pokud přibírá, stolici nebudeme řešit. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den.

Dobrý den. Omlouvám se, podle fotky nelze stolici spolehlivě posoudit. Zavedení příkrmů stolici postupně upraví.

Změna UM
avatar sireenia 05. 10. 2021

Dobrý den, prosila bych o radu, dceři je nyní 9 týdnů a váží aktuálně 4,2kg (předčasně narozená 36. týden a porodní hmotnost byla 2250), po narození jsem ji měla hned u sebe, kojila jsem 3 týdny, ale přišla jsem o mléko a musela jsem přejít na umělou výživu. Již v porodnici jsem dostala dokrm Hipp kombiotik, u které jsem pak zůstala. Malou trápí velké koliky, byla mi doporučena změna mléka. Ze začátku na Hippu měla klasická míchaná vajíčka, ale pak měla časem zácpu. Zkusila jsem jí dát Sunar premium, má ho nasazený třetí den, ale vyděsila mě změna stolice. Řekla bych hrudkovitého a průjmového typu a i se změnou barvy. Nevím, zda tato stolice je v pořádku, tak jak má být. Váhám, jestli se vrátit zpět k Hippu či zůstat u Sunaru i při této stolici, či zkusit ještě Hipp Comfort. Nerada bych to často měnila, ale nevím si rady (doplním, že používáme od měsíce i pro-biotické kapky bio-gaia, espumizan).Foto stolice přikládám v přílozeDěkuji mocStaňková

Dobrý den, tato stolice může být po změně mléka. Pokud ale trvají bolesti bříška, doporučila bych HiPP comfort.

Dobrý den, náš chlapeček měl dvakrát za sebou zelenou stolici viz foto. Jsme od narození na UM - Sunar Premium1. Než vyšla stolice, tak celý den a půl předtím nekakal. Od první zelené stolice opět uběhl den a půl a druhá stolice byla opět stejná. Je klidný, když teda nemá zrovna prdíky, akorát v ten den, co se většinou už vykaká, tak je hodně plačtivý a stále tlačí a nic. Trpí na prdíky, tak dáváme Balonix. Zkoušeli jsme Baby Calm, ale po něm zvracíme. Pak dáváme Vigantol na doporučení pediatra. Porodní váha kolem 4 kg. V porodnici ubral cca 300 g a nyní má 5.200 g v 7 týdnech. Masírujeme bříško, cvičíme, zkouším podávat čistou kojeneckou vodu na pití, fenyklový čaj odmítá. Čím by to mohlo být? Děkuji

Dobrý den, omlouvám se podle fotografie nelze spolehlivě posoudit. Pokud se stav bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

Dobrý den,syn 4.měsíce, a již 2. měsíce nás trápí enteropat.ecoli. Zpočátku průjmovité stolice i 8 krát za den. Nyní se stav ustálil na 1 stolici denně. Enterop.ecoli stále v kultivaci. Objevoval se hlen a krev ve stolici. Nyní stolice brčálově zelená. Také hodně ublinkává. UM zahušťujeme. Nyní bezlaktozové UM. Zkoušeli jsme i Allergy care při podezření na ABKM, stav se nijak nelepšil, stolice žlutá, napěněná. Syn hůře pije s donucením. Při krmení se kroutí, kope nožičkama, hodně mu odchází větry. Porodní váha 2500g, nyní ve 4. měsících 5500g, prospívá. Zároveň prodělal i rotaviry, nasazeny ATB na enterop.ecoli bez úspěchu. Probiotika podáváme. Jak se enterop.ecoli zbavit? Děkuji.

Dobrý den, pokud již byl přeléčen antibiotiky, je třeba počkat, až se střevní flora upraví, je vhodné mléko Allergy care, probiotika, na úlevu od bolestí bříška Espumisan. Je vhodné začít se zeleninovým příkrmem, vláknina pomůže na zklidnění střeva.

Dobrý den, ráda bych se poradila ohledně spánku mé měsíční dcery. Týden to tak trvá, kdy přes den nechce skoro vůbec spát. Po kojení vždy odpadla únavou. A teď nic. Začne plakat. Je teda i dokrmována protože jí kojení mnohdy nestačí. A je taková celkově nespokojená, buď teda pláče a nebo usíná, ale spí max. Půl hodiny, někdy ani to ne. Říkám si jestli to není třeba z důvodu, že ji v noci necháváme spát i 5 hodin. Přes den se pak budí na jídlo co 2 hodiny. Prosím o radu.

Dobrý den, ohledně spánku takto malého miminka bych vám doporučila poradit se s ošetřujícím pediatrem. Obzvláště, pokud se vám dcerka jeví být neklidná a celkově nespokojená. Takto malé miminko by mělo prospat až 17 hodin denně. Některá citlivější, dráždivější, neklidná miminka mívají potíže s útlumem a usínáním již v raném věku. Také některé mimořádně nadané děti vykazují odmalička malou potřebu spánku. Pokud vám dcerka v noci spí vcelku pět hodin, pak je to jen dobře. Pokud váhově prospívá, byla donošená a je zdravá, pak přirozený spánek miminka není potřeba narušovat a budit jej. Nechte ji spát tak dlouho vcelku, jak potřebuje. Jiná situace by mohla nastat, kdyby se jednalo o miminko nedonošené, zdravotně oslabené, s nízkou porodní váhou. Taková miminka jsou někdy slabá, málo sají a pijí, mají tendenci dlouho spát a nepřijímat tak potravu, neprospívají a slábnou. Taková miminka je někdy potřeba na jídlo pravidelně a častěji budit podle doporučení pediatra. Obraťte se tedy prosím na ošetřujícího dětského lékaře. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog

Dobrý den paní Mgr. Matoušková.Ráda bych se poradila ohledně svého syna. Synovi jsou 2 roky a 2 měsíce. Porod proběhl klasicky přirozenou cestou bez komplikací. Porodní výška a váha v pořádku. 1. rok byl velice náročný, protože byl hodně plačtivé nespící miminko, které trpělo dlouhodobě na bolesti bříška, prdíky a pak se k tomu přidaly bolesti z rostoucích zoubků. Takže celým . rokem se doslova probrečel a to byl ohodně psychicky a fyzicky náročné. Po 1. roce se to začalo zlepšovat, s příchodem 1. kručků. Bolesti bříška postupně vymizely. Syn od malička navazuje oční kontakt, v řeči se stále vyvíjí. Umí napodobovat skoro všechna zvířátka, používá více jak 20 slov, rozezná pár barev. Učíme se krmit lžičkou, na nočník a tento týden si sám řekl, že už chce spát sám ve velké posteli v pokojíčku. syn od porodu nikdy neprospal celou noc. Každou noc se budí (ať jde o bolest při růstu zubů - chybí nám ještě 4 poslední stoličky), nebo ho budí žízeň nebo zřejmě i sny. Spí ještě po obědě 1-2 hodiny. Nemá ani problém s jídlem. Můj dotaz spíše směřuje k jeho vývoji a chování k okolnímu světu. Je na mě hrozně fixovaný, zřejmě separační úzkost a do toho období vzdoru (vztekání). Pokud ho hlídá manžel nebo moji rodiče, nemá s tímto problém vydržet beze mne pár hodin. K dospělým lidem má větší důvěru než k dětem, kterým se vyhýbá. Dopolední program se odehrává doma, kdy uklízíme, vaříme, čteme si knížky a hrajeme si. Po obědě se vyspí a odpoledne, pokud je počasí, tak chodíme na vycházky a hřiště. Syn se jeví na hřišti pasivně, neustále vyžaduje mou pozornost u všeho - hraní doma, na pískovišti. Nemá zájem o ostatní děti. Když k němu nějaké přijde, ihned couvá a utíká před nimi. Říká, že se jich bojí. Nenavazuje stále vztah s vrstevníky. Když se ho snažím vzít do cukrárny s dětským koutkem - vede mě za ruku a chce, abych si s ním hrála jen já (když nejdu, tak začne brečet a nechce tam být) a jakmile se k němu přiblíží cizí dítě, tak říká mami domů. Je mu nepříjemná společnost jiných dětí. Mateřskou mám na 3 roky a syn by měl jít za rok do školky a já se bojím, aby neměl problém se socializací. Zkoušela jsem i dětská centra, ale nic nepomáhá. Nechci syna do něčeho tlačit nebo nutit, ale nevím, jak mám postupovat, co dělat, jestli čekat až ten jeho velký strach odezní časem? Taky se bojí zvuku vrtačky, mixéru a některých zvuků hraček. Sám od sebe nás neobjímá a nedává pusinky, ale když si o ni řekneme, tak nám ji dá. Oční kontakt je, reaguje na jméno a pokyny. Má rád čtení stejných knížek stále dokola, rád jezdí na odrážedle a hraje si s autíčky. Režim máme věsmes každý den stejný, někdy obohacený o výlet. Snažím se ho dávat ke svým rodičům, ale trápí mě jeho vztah k vrstevníkům. Děkuji za názor! Budu moc ráda za vyjádření.

Dobrý den, doporučila bych vám svoje pochybnosti o vývoji vašeho dítěte zkonzultovat se synovým ošetřujícím pediatrem. Lékař zná vašeho chlapce odmalička, a pokud by zjistil nějaké nesrovnalosti v jeho vývoji, tak by je určitě řešil. Bez možnosti pozorovat chování vašeho chlapce není možné posoudit, zda se jedná o nějaký problém v jeho vývoji. Nicméně podle projevů, které popisujete, se jeví, že chování vašeho chlapce v podstatě odpovídá věku. Za potížemi se spánkem a neklidem od narození se může skrývat více aspektů, může jít o dítě s dráždivější a citlivější nervovou soustavou, dítě, u kterého se do budoucna může, ale také vůbec nemusí rozvinout syndrom ADHD a obdobné potíže mohou vykazovat i děti s mimořádným nadáním. Zatím je však váš chlapec na jakoukoliv diagnózu velmi malý a může se jednat opravdu jen o normální vývoj a vyspívání nervového systému, kdy se cca do šesti let věku samo upraví. Ohledně kontaktů s ostatními dětmi jsou reakce syna v normě, děti v tomto věku nejsou ještě schopné kooperativní hry, hrají si spíše vedle sebe. Některé společnost vrstevníků a jiných dětí vysloveně vyhledávají a jiné se ostatních dětí bojí a vyhýbají se jim. Můžete však synovi pomoci se do hry nebo mezi ostatní děti zapojit, běžte si hrát společně s ním, když se toho dožaduje, můžete zkusit koordinovat jeho hru s jiným dítětem. Nejlépe pokud máte nějaké kamarádky s podobně starými dětmi, tak si můžete hrát s nimi a ukázat jim tak, jak mohou spolu komunikovat a jak si hrát. Na separační úzkost má syn v tomto věku nárok stejně jako se již může ozývat období vzdoru. Oboje jsou vývojové etapy, které jsou sice náročné na trpělivost a výdrž rodiče, ale oboje s vývojem dítěte odezní. Do kontaktů s ostatními dětmi syna nenuťte, nesnažte se jej za každou cenu socializovat, spíše nabízejte různé aktivity, a pokud si sám netroufá, tak se do nich zapojte s ním. Rok do nástupu do školky je ještě dlouhá doba, vždyť se jedná o polovinu života vašeho dítěte. Děti v tomto období dělají obrovské vývojové pokroky a to, že na školku není syn zralý ve dvou letech neznamená, že nebude zralý ve třech letech. Můžete zdravý vývoj syna podpořit nabízením různých aktivit, evidentně mu dělá dobře pravidelný režim, který zachovávejte a vytvořte mu co nejklidnější rodinné prostředí. Obavy ze zvuků mají sice některé děti s poruchou autistického spektra, jedná se však v jejich případě o celý komplex potíží. Také mnohé citlivější děti se různých hlasitých nebo neobvyklých zvuků bojí a s autistickými projevy to nemá nic společného. U dětského lékaře byste kolem dvou let měli vyplňovat dotazník na zachycení možných symptomů poruchy autistického spektra, můžete se lékaře zeptat na výsledek a opět platí, že pokud by měl lékař nějaké pochybnosti, tak by vám doporučil další odborné vyšetření. Nezapomínejte také na svou psychohygienu a využívejte hlídání od prarodičů, kdy syn nemá problém, nebo ho nechejte si hrát s tatínkem a někam si zajděte, setkejte se s přáteli, odpočiňte si. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den,chci se zeptat na vás názor na váhu me dcery. Me dceri jsou 2 měsíce a jeden týden a její váha je 6350g a 60 cm. Porodní váha byla 3360g 49cm.asi mesic a půl jsem kojila ale do toho dokrmovala nutrilonem alergy. a teď už je malá jen na tom stejném UM.Muzete mi poradit? Myslíte že pomůže změnit značku mléka aby tolik nepribirala ? Má docela dost olejů. Dcera za den vypije kolem 650-800 ml. Děkuji moc za odpověď

Dobrý den. Můžete změnit značku mléka, váhovým přírůstkum ale nezamezíte, pokud byste snížila dávku, dítě by plakalo hladem. Dětem, které přibírají více, se může ve 4 měsících přidat zeleninový příkrm, ten pozastaví váhové přírůstky.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat.. Dnes 26.8.2022 jsem 39+2tt. Můj gynekolog mi v pondělí napsal secatoxin forte, prý to pomůže malému ven. Jenže jsem nikde nenašla žádné pozitivní recenze na tento lék, ani jsem neslyšela, že by ho někdo v těhotenství bral. Četla jsem si příbalový leták a úplně se mi nelíbí, co se v něm píše. Četla jsem i to, že to může mít negativní vliv na miminko. Tak bych se chtěla zeptat, zda je tento lék v pořádku a nemůže to ublížit miminku? Děkuji.

Dobrý den, s předepisováním tohoto léku zkušenosti nemám, nejsem si vědoma, že by oficiálně patřil do léčiv k preindukci či indukci porodní činnosti.