banner

Celkem výsledků pro výraz "plodova voda": 42

Dobrý den, mám 11 týdnů starého chlapečka, který má problémy s vyprazdňováním. Každý 4. den u nás nastoupí bolesti bříška, neutišitelný pláč, tlačení, ale bez pomoci teploměru se mi nevyprázdní. Je plně kojený. Trvá to už měsíc, kdy se sám nevyprázdní. Při odchodu plynů také musí hodně tlačit. Lékař nám poradil fenyklový čaj a prebiotika, ale nepomáhají.

Přidejte kapky Espumisan 3x15 kapek, nebo před každým kojením 5 kapek, maximálně 45 kapek za den. Pomáhá také odvar ze lněného smínka - večer namočíte 2 lžičky semínka do 200 ml kojenecké vody, ráno povaříte 15 - 20 min, pokud se voda vyvařuje, dolejte. Vznikne slizová tekutina - podávejte během dne po lžičkách.

Miminko zvrací
avatar Sukubka 08. 12. 2017

Dobry den mam 8 tydeni miminko.kojeno 6 tydny.uz kdyz jsem kojila ublinkaval jakoby pruhlednou tekutinu vypadajici jako voda.od 7 tydne davam Hipp mleko a syn mi zvraci porad tu tekutinu ve velkem mnozstvi hlavne v noci...klidne i 10x za noc a ve velkem mnozstvi tak vzdy jakoby 20ml nikdo mi neni schopen rict co ta tekutina je chapala bych kdyby zvracel mleko ale ta tekutina proste nevim co je...vubec v noci nespim pojim se aby se neudusil.rano a vecer mi vyhodi gejzir mleka...byli jsme na sonu bricha a mysli si ze ma zuzenou travici trubici.ale syn dobre prospiva a pribyva takze operaci nechci vubec ani myslet.myslite ze mi dokazete poradit co to je to zvraceni te pruhledne tekutiny ?upravi se to?sem uz nestastna

Jedná se pravděpodobně o sliny a z natráveného mléka syrovátku, podle popisu jde asi o reflux, ktery mají často děti do 6. měsíce věku, jakmile začnete s příkrmy, stav se upraví. Řeší se často konzervativně, pokud dítě prospívá, tedy dostatečné odříhávání po jídle a v postýlce zvýšená poloha a pokládání na bok.

Zánět prsu
avatar Drnkla 09. 05. 2018

Dobrý den,mám syna, kterému je 13m, kojím večer před spaním a v noci. První zánět prsu jsem měla v synových 10m a musela jej vyléčit antibiotiky. Nyní cítím, že se mi zánět dělá znova. Včera jsem hodně pila a prsa měla nalitá (vždy se mi zvýší laktace v závislosti na příjmu tekutin) a již v noci mě začalo prso bolet a tvořit se bulky. Nevím, zda se jedná o ucpaný mlékovod nebo zánět. Bulky se snažím rozmasírovat ve sprše a následně chladit tvarohem, ale bohužel to nemá zlepšení. Vím, že je vhodné z postiženého prsu kojit co nejvíce, ale to nechci - syn už je velký a přes den mléko nemá. Mám pocit, že přesto, že už kojím málo, mám nadprodukci mléka a pak se tvoří zánět. Jak mohu laktaci snížit? Pomocí bylinek nebo třeba homeopatik? Jak si nyní mám poradit s počínajícím zánětem? Co dělat, aby se to neopakovalo? Kojit chci nadále.Mockrát děkuji za Vaši odpověď a čas.Klára

Podle vašeho popisu se nejedná o zánět prsu, ale jde o retenci mléka v mlékovodu. To co děláte (teplá voda, jemná masáž při kojení) je správné. Bulka se ale neztratí hned, pár dní to trvá. A ideální bude, aby chlapeček z tohoto prsu pil. Je mi moc sympatické, že chcete kojit a synkovi je teprve 13 měsíců a nevím, proč by přes den nemohl dostat prs a napít se mléka, zvláště když potřebujete mlékovod uvolnit. Podle doporučení se má plně kojit 6 měsíců a příkrmy podávat od začátku sedmého měsíce a kojit 2 roky a dále. Píšu to proto, že PŘÍkrmy se podávájí při stávající kojení, tj PŘÍkrmy PŘI kojení. 

Dobry den,Před 2ma dnami som bola na 12 tyzdnovom ultrazuku plus mi zobrali krv na genetiku a vyvojove vady. Včera volali s tym ze mi vyslo riziko downovho syndromu 1 z 253. Je mi 33 rokov ( o 2 mesiace 34). Jedno dieta uz mam, syna narodeneho před 3mi rokmi v 33+1 akutnym cisarskym. Narodeny skor kvoli mojej zdvojenej maternici, zacala mi odtekat plod. voda v 32+4, syn bol otoceny naopak. Syn je vporiadku. Doktorka mi ponuka bud odber plod.vody alebo DNA test z krvi. Na odber plod.vody velmi nechcem ist kvoli riziku potratu alebo skorsiemu porodu, i tak si myslim ze budem rodit zase predcastne, kdeže syn tam uz v 32 tyzdni nemal miesto. Manzel by zase chcel aby som tam isla, kvoli 100% vysledkom. Z DNA testu su výsledky na 99%. Co by ste mi poradili ? Viem ze rozhodnutie je na mne, okolie mi radi ist na odber plod.vody.Dakujem

Dobrý den, riziko 1:253 je v podstatě dle doporučených postupu negativní výsledek, pokud byl UZ plodu v pořádku. Až výsledek 1:100 a méně je považován za pozitivní. 100% jistotu, že plod nebude postižen ale nemáte. Vzhledem k tomuto výsledku bych spíše (pokud se rozhodujete mezi aminocentézou a vyšetření genetiky z vaší krve) volila neinvazivní vyšetření z vaší krve. Toto vyšetření by mělo odhalit nejběžnější genetická onemocnění. 

Genetika
avatar Lucie2525 13. 01. 2020

Dobrý den mám možná trochu zvláštní dotaz ale chci se zkusit optat. Podstupovali jsme IVf jelikož já mám špatně vejcovody...v srpnu se nam to povedlo ale v prosinci jsem v 5 měsíci potratila.. praskla mi voda..i když bylo vše v pořádku....od srpna ještě čekáme na výsledky genetiky... Ale chci se zeptat spíš co se te genetiky týče....říkali že nejčastějsi problém v genetice je cystická fybroza. Lze vyšetřením genetiky zjistit nejen jestli jsem přenašeč ale jestli tuto nemoc třeba nemám? Děkuji za informaci

Dobrý den,

příčiny potratu mohou být různé, v pokročilém těhotenství to kromě genetických vad a imunologických příčin bývají i příčiny infekční či jiné.

Cystická fibróza je jen jednou dědičnou nemocí z mnoha tisíc dědičných nemocí, které v lidské populaci existují. 

Jelikož je však nosičství mutací v daném genu v naší populaci časté, provádí se vyšetřování cystické fibrózy poměrně často. 

Nosičství cystické fibrózy je zpravidla bezpříznakové, co se týče onemocnění cystickou fibrózou, tak o tom byste pravdpěpodobně věděla, poněvadž toto onemocnění má zpravidla výrazné klinické příznaky. U určitých typů mutací mohou existovat i mírnější formy, u kterých jsou jak respirační, tak i zažívací potíže menší a u části pacientů se cystická fibróza v mírnější formě může zdiagnostikovat  až v dospělosti. 

Doba čekání na výsledek od srpna je opravdu velmi dlouhá. Doporučuji pourgovat výsledek prostřednictví Vašeho IVF centra.

Pokud byste měla zájem o konzultaci na našem pracovišti, napište mi, rádi se o Váš případ postaráme.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den paní doktorko, ráda bych znala Váš názor na každodenní koupání malých dětí. V dnešní době se objevují rozdílné názory, i z řad lékařů na to zda koupat každý den,nebo jen dítě otírat. Mám syna,kterému bude 1 rok a koupu ho každý den asi od 5měsíců. Nemá žádné problémy co se týká pokožky a koupe se rád,doporučujete tedy pokračovat dál v každodenním koupání, nebo je lepší jen párkrát do týdne a jinak otírat.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, každodenní koupání kojenců a zvláště novorozenců se již dlouhá léta nedoporučuje. Kůže je velmi složitý orgán a zejména u malých dětí je velmi jemná a citlivá, sama si vytváří ochranný filtr, který se každodenním koupáním ničí. Navíc v dnešní době je kohoutková voda upravená a většinou tvrdá ( nevím, v jaké části republiky žijete), a proto kůži vysušuje.

Obecně stačí koupání ob den, u dětí se suchou pokožkou či tvorbou ekzemu stačí koupání 1x týdně. Samozřejmě při přebalování je třeba genitál a zadeček ošetřit, sledovat místa možné zapářky ( podpaždí, pod krčkem, třísla) , ale je potřeba používat přípravky určené pro citlivou dětskou pokožku. Pokud Vaše dítě každodenní koupání ( tedy jeho pokožka) dobře snáší, je to spíše výjimka. Zdravím Ludvíkovská

Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat ohledně stravování mé 5,5mesicni dcerky.Od narození ji kojím, vše probíhalo v pořádku... jen se postupně zhorsovaly prdiky až na 4 měsíční kontrole dcerka nepribrala. Po dohodě a podezření na ABKM a hlenu ve stolici u malé jsem nasadila nemlecnou dietu za stálého plného kojení. Dcerka prikrmy v podobě nutrilonu allergy care a sunaru allergy care odmítala. Po 14 ti dnech došlo ke zlepšení a nárůstu váhy, takže jsme na doporučení začaly s prikrmy. Dcerka byla z počátku spokojená, ale postupně se u ní zhoršují stavy zácpy. Dny kdy má stolici je spokojená, dny kdy se nemůže vykakat nechce moc jist a je spavá a rozmrzela. Mám podezření na další alergie, takže jsem z jídelníčku postupně vysadila také soju, pšenici, kakao. Pokud sním jahody má vyrazku v obličeji. Prikrmy se snažím zavádět po jednom druhu zeleniny nebo ovoce a dávat vždy 3 dny stejný příkrm. Jediné co mi přijde bez problému byla snad jen dýně. Jinak je jeden den v pořádku a další probreci s bolestí bříška a zácpou . Také často ublinkava a špatně odrihava nebo občas škyta. Zkoušela jsem dávat i další tekutiny(voda, čaje), ale ty nechce. Dnes jsem ve stolici objevila opět trošku hlenu. Dcerka bývá často zahlenena jako by měla zadní rýmu. Myslíte, že by to mohlo být jen z rýmy nebo by jste doporučila nějaká vyšetření ohledně alergii či gastro kvůli možnosti refluxu nebo jiných potíží? Moc děkuji za odpověď

Dobrý den. Přidejte dítěti lactobacil - probiotikum, často to tak u dětí bývá, mnohdy problém se zažíváním trvá do 1 roku. Po roce se doporučuje zařazení kravského mléka a všech potravin, pokud se problémy zhoršují, do poručuje se gastro vyšetření.

Ublinkávání je důsledkem nedostatečného odříhávání,to se dá špatně ovlivnit, pokládejte dítě po jídle do zvýšení polohy a na bok.

Lehké zahlenění je běžné a hleny ve stolici jsou pravděpodobně z napolykaných hlenů.

Dobrý den, nyní jsem ve 12. týdnu těhotentví, naposled jsem byla na kontrole před 14. dny, vše OK. Dnes jsem se vzbudila a šla jsem na wc a měla jsem doslova mokré kalhotky, bylo to jako voda s trochou krve, ale ne jasně červené. Bylo to ráno v cca 6:30. Teď jsem byla na wc a když jsem se utírala, bylo vidět trochu krve, spíš takové špinění, nevím. Moje p. doktorka mi řekla, že špinění se může objevit, kdyby byla jasně červená krev, tak na pohotovost. Ale tohle mi jako špinění nepřišlo. Včera večer a i dnes mě pobolívalo břicho lehce jako před menstruací, ale neměla jsem žádné křeče. Jsem poprvé těhotná, takže se bojím. Děkuji vám za odpověď.

Dobrý den, vzhledem k popisovaným potížím by bylo vhodné vyhledat lékaře. Může se jednat např. o výtok (vodnatý, se špiněním), nebo předčasný odtok plodové vody. Někdy se v těhotenství může jednat i o nepozorovaný únik moči. Ke zhodnocení Vašeho stavu je proto zapotřebí gynekologické vyšetření. Kdykoliv si nebudete jistá, neváhejte se ubezpečit vyšetřením na gynekologii. Hezký den.

Vodnatá stolice
avatar Mispet 30. 06. 2020

Dobrý den,chtěla bych Vás moc požádat o radu. Moje dcera, zítra 3 týdny, má od toho, co se vyčistila od smolky, stolici, která se vesměs celá vpije do plínky, ať už jednorázové, tak látkové. Stolice má barvu hořčice, ale všude čtu, ze by měla mit konzistenci míchaných vajec..ale mne přijde, ze je to jen voda, obcas s příměsí asi hlenu? Včera jsem mela na návštěvě laktacni poradkyni, která plenu dcery videla a rekla mi jen, ze ji neprijde nějaká zvlastni, at sleduju vyvoj. Dcera ale pokaždé, co si "uprdne" má neco v plene a ja ji tak prebaluju i 20x denne s tim, ze plna plena stolice je cca 8x denne a byla jsem svdkem, ze ji od zadecku jde pena, kdyz si prdne, pry je to ale normální..? Holčička je plně kojena a 5tym dnem ji davame probiotika Biopron. Jsem po cisarskem rezu. Přikládám fotografii plenky s tim, ze toto je spise, kdyz si uprdne. Omlouvam se za dotaz, ale bojim se, zda neco nezanedbavam.Dekuji!

Dobrý den, stolice tak jak popisujete je v době šestinedělí běžná, nemusí mít charakter míchaných vajíček, a stolice v každé pleně do 6 týdnů je běžně.Zpěněný charakter stolice způsobují probiotika, vývojem se upraví. Je tedy vše v pořádku.

Dobrý den, již více než 2 měsíce mě trápí šílené pálení klitorisu. Léčila jsem se nejprvne Clotrimazolem a Canestenem, dále jsem od lékaře měla Macmiror (krém, tablety i globule), Pimafucort krém, Klion-D, Jenamazol... Vůbec nic mi nezabírá. Byla mi provedena kultivace, nalezen akorát streptokok, který je prý normální, dále bifidobakterie. Vůbec žádná léčba nezabírá, ani po menstruaci nejsou problémy lepší. Jsem celá zarudlá, hlavně v okolí malých stydkých pysků a u poševního vchodu. Pod klitorisem mám takový červený zarudlý flíček, který mě asi nejvíce pálí, nicméně gynekolog na něm nic neshledal. Jsem zarudlá i uvnitř. Kromě léků od gynekologa jsem vyzkoušela ještě Hydrofemin, Gynimun, mycí gel s tea tree, nic. Jediné, co mi na chvíli uleví, je studená voda. Zkoušela jsem také vynechat mycí gely, peru v dětském gelu, prádlo žehlím, toaletní papír používám bez parfemace. Nejhorší pálení mám v oblasti klitorisu, výtok žádný nemám. Je to šílené pálení, občas až řezavá bolest. Nevíte, o co by se mohlo jednat, popř. jaké další vyšetření navrhujete? Lékař mi chce ještě jednou zopakovat kultivaci, nicméně dále vůbec netuší, co se mnou. Pohlavní styk jsem ještě neměla, nicméně masturbace je pro mě nyní bolestivá - mám hrozně citlivý klitoris a po orgasmu hrozně nateču až je mi to nepříjemné. Jaký postup byste dále navrhovala? Co myslíte, že by mi mohlo potíže zmírnit? Děkuji moc za odpověď

Dobrý den, někdy může nastat situace, kdy se dostaneme do "slepé uličky", kdy se nedaří problém úspěšně zdiagnostikovat a potažmo ani zaléčit. Pokud tyto léčebné postupy byly bez efektu, je možné zvážit tzv. ozonoterapii, která je variantou u žen, které mají dlouhodobé potíže podobného typu a nedaří se je ničím vyřešit. Léčba ozonem nemá žádné vedlejší účinky, minimum kontraindikací a je zcela bez rizika. Neprovádí ji mnoho pracovišť, ale věřím, že se podaří nějaké najít. Určitě by to stálo za vyzkoušení. Hezký den.

Moceni naschval
avatar Vlavl 16. 08. 2020

Dobrý den, nas 14.5m syn se hrozne rad "patla" ve vode, ma ji moc rad, kdyz se ma napit, vetsinu na sebe raději vystrika a to, co vytece na zem, okamzite rozpatla... Nyni v lete ho nechavam casto bez plenky a nekolikrat mi prislo, ze se vycural na zem naschval, aby to mohl rozpatlat:) je to jiz v tomto veku mozne? Neznesnadni tato jeho vasen uceni na nocnik? A jak ho to patlani odnaucit? Syn ještě sam nechodi, takze nocnik jsme zatim nezkouseli. Moc dekuji

Dobrý den, cákání ve vodě je oblíbenou kratochvílí dětí snad každého věku. Vždyť které dítě rádo necáká v kalužích v gumákách, necáká se v bazénku, oblíbenou radostí lezoucích dětí v naší rodině bylo cákat se v misce s vodou pro psy. Synovi zábavu nezakazujte, jenom ji usměrněte žádoucím způsobem. Teď v letních teplých měsících naopak můžete napustit vaničku, lavórek, bazének a nechat ho vycákat po libosti. Zároveň mu tak vysvětlete, kde se může cákat a kde ne, tj, že voda na pití se necáká. Můžete tomu předejít koupením speciálního hrnečku, nebo lahvičky na pití, které se nedají jen tak snadno vylít. Ohledně chození na nočník se už u některých dětí tohoto věku může začít dařit vysazování na nočník. Více se to však daří spíše se stolicí, pokud ji má syn pravidelnou a vypozorujete potřebu z jeho chování, tak jej můžete vysadit. Nevadí, že ještě sám nechodí, pokud stabilně sedí. Pokud se týká močení, tak dítě v tomto věku močí ještě hodně často, takže tam se to daří méně. Potřebu si však syn skutečně již občas uvědomovat může a tak je schopen ji i volně ovlivnit. Pro jeho účely cákání ve vodě je mu jedno o jakou se jedná tekutinu :-), nemá zábrany jako my dospělí. Je opět na místě mu ukázat a vysvětlit se kterou vodičkou si hrát může a se kterou ne. Nečekejte však okamžitý úspěch po jednom vysvětlení, budete muset být trpělivá, chuť zkoušet a zkoumat svět je silnější. Zdravím Mgr. Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den, paní doktorka, chtěla bych se vás zeptat ohledně nemléčné pitné dávky u 7měsíční dcerky. Vhodné je asi nabízet převařenou vodu či čaj... A ten spíše ovocný, bylinný? Ale zajímá mě také množství, kolik by toho měla vypít za den v tomto období 7. - 8. měsíc. A nabízet kdy - po dopolední ovocné svačince, po masovězeleninovém příkrmu...zatím si po příkrmu v poledne dala i mléko. Ale teď jí bude 7 měsíců a polední příkrm jí už nahradí právě mléčnou pitnou dávku, tak jestli je vhodné oběd ještě zapíjet vodou, čajem. Moc děkuju za odpověď.

Dobrý den,
 
zmiňujete se o mléčné dávce, předpokládám tedy, že kojíte. Zdravé a podle potřeby kojené dítě nepotřebuje žádné další tekutiny ani jiné mléko navíc, pokud je výlučně kojeno. Rozumím-li tomu dobře, nahrazujete-li polední kojení (jídlo) nemléčným příkrmem, je stále tekutinou pro dítě mateřské mléko nebo náhradní mléčná výživa. Potřeba tekutin (včetně mléka) se bude odvíjet také od formy podávaných nemléčných příkrmů a obsahu vody v nich - nejvíce tekutin budou obsahovat jídla ve formě vodnaté zeleniny, ovoce a polévek. V tomto období je doporučováno 125 ml na kg tělesné hmotnosti/den a většinu tekutin zatím tvoří mateřské mléko nebo náhradní mléčná výživa, později (jako doplněk) převařená kojenecká voda a dětské čaje (vhodné pro daný věk) cca 200 ml za den.
 

Jana Eliášová

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #kojení