banner

Celkem výsledků pro výraz "otec": 100

Dobrý den,moje nezletilá dcera je gravidní,dítě porodí v 16-ti,otec dítěte má 17 let. Jsem samoživitelka,mám ještě osmiletá dvojčata, dcera odmítá potrat,takže se v příštím roce dítě narodí. Když jsou rodiče dítěte nezletilí, kdo bude pobírat mateřskou,pokud já,bude se vypočítávat jak,nepobírám žádné dávky,dělám přesčasy,živím svoji rodinu sama a vůbec se neorientuji v dávkovém systému, děkuji za radu

Dobrý den, asi vás moc nepotěším, protože mateřská je pouze pro matku dítěte a pokud není zaměstnaná (což nepředpokládám), pak na PPM nárok nemá ani ona. Abyste mohla PPM čerpat vy, musela byste si dítě adoptovat. Zřejmě tedy bude vaše dcera žádat až po narození dítěte o Rodičovský příspěvek (detailně zde: https://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena). Určitě ať si požádá také o Porodné a Přídavek na dítě. Dávky by neměly být závislé na zletilosti.

Datum početí
avatar Messien 20. 09. 2017

Dobrý den, měl jsem 17.5 2017 nechráněný sex s dívkou. Dívka otěhotněla a já nevím zda můžu být otec. Menstruaci měla nepravidelnou. Gynekolog stanovil takto: PM pravděpodobně 20.3 2017 DP 25.12 Dle UT 8.4 DP 13.1. 2018 Gynekolog se rozhodl stanovit termín porodu podle ultrazvuku z 19.7 2017 13+4 dny. Chtěl bych zjistit nějaký odhad oplodňující soulože. Děkuji Vám přeji krásný den.

Dobrý den, Váš dotaz ke poněkud zmatený, ale pokusím se odpovědět. Pokud byla poslední menstruace 20.3.2017 a termín porodu i po UZ z 19.7.2017 a vychází na konec roku, pak by oplodnující soulož měla být někdy kolem 3.4.2017. Pokud jste měl nechráněný styk s dívkou 17.5.2017, pak by termín porodu byl kolem 7.2.2018

Dobrý den,dcera je ve 22. týdnu těhotenství. Při dnešní kontrole jí bylo řečeno, že musí do FN na vyšetření, dítěti byly zjištěny stíny na střevech. Nevím, co to obnáší a nikde jsem k tomuto dotazu nic nenašla. Může se jednat o Cronovu chorobu, kterou trpí dcery otec? A jaká je jiná možnost zjištění? I dcera má potíže se střevy, ale crohn neprokázán. Díky za odpověď.

Dobrý den, pojem stíny na střevech jsem ani já nikdy neslyšela. Maximálně se může jednat o tzn. hyperechogenitu střeva, která může značit vadu gastrointestinálního traktu, proběhlou hypoxii (chvilkový nedostatek kyslíku), ale také to nemusí znamenat vůbec nic. Crohnovu chorobu na UZ před narozením určitě poznat nelze. Je to onemocnění, které se vyvíjí až s přibývajícím věkem.

Dobrý den, jsem momentálně na rodičovské dovolené, která mi končí v únoru 2018. Také jsem těhotná, termín porodu je stanovený na konec května 2018. Potřebuji tedy vědět, jaký finanční příspěvek mohu dostat od března do května 2018 a jak to bude s rodičovským příspěvkem u druhého dítěte? Smlouvu v zaměstnání jsem totiž měla na dobu určitou a na mateřskou tudíž nebudu mít nárok. Lze si i v takovém případě zvolit tříletou variantu? Mnohokrát děkuji za odpověď. Andrea Petráková

Dobrý den, vzhledem k ukončení prac. poměru a vyčerpané rodičovské, nebudete až do porodu pobírat žádné dávky. Po skončení RD byste měla do 8 dnů zajít na správu soc. zabezpečení a svoji zdravotní pojišťovnu a tam nahlásit, že budete nadále na rodičovské dovolené. Povinné pojištění pak za vás bude dál platit stát. Případně se můžete evidovat jako nezaměstnaná.

V této situaci nebudete moci volit výši/délku RP. Máte nárok jen na 4letou variantu. Jedině, pokud by byl otec plátcem nemocenského pojištění a dodala byste k žádosti o RP výši jeho denního vyměřovacího základu, pak můžete RP volit. Zůstává napsaná na vás.

Dobrý den,otcovská dovolená vstupuje v platnost v únoru 2018, s účinností 6 týdnů předem. Rozumím tomu správně, že mohou využít tatínkové, kterým se dítě narodí od 21.12.2017 nebo i dříve? Respektive tatínkové tuto otcovskou dovolenou mohou čerpat v průběhu šestinedělí matky. Potom bych chápala, že pokud se dítě narodí např. 28.11.2017, tak má i tento tatínek nárok na otcovskou dovolenou, jelikož šestinedělí matky přesahuje datum 21.12.2017, a tím účinnost zákona. Je to tak správně? Nebo je podstatné datum narození dítěte, které se "musí" narodit až po 21.12.2017, aby otec měl nárok na otcovskou dovolenou? Předem děkuji za odpověď.Hezký den

Dobrý den, bohužel tím, že zákon ještě není účinný, nejsou k dispozici ani prováděcí předpisy. Jakmile budou, určitě se na stránkách BOL o této problematice dočtete.

Dobrý den. V textu o PPM se píše:Otec může o PPM žádat na základě písemné dohody s matkou, ve které se ona sama vzdává nároku na pobírání PPM.V péči o dítě - i v pobírání PPM se mohou rodiče dítěte střídat (od 7. týdne po narození dítěte).Znamená to tedy, že pokud má manžel větší výdělky, je možné, aby PPM pobíral manžel, přestože jsem s dítětem doma ja? A např. již od začátku mé mateřské dovolené? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nikoliv. Manžel musí na PPM skutečně být - podobně jako v případě nemocenské - a vy byste si musela platit povinné sociální a zdravotní pojištění, pokud se PPM vzdáte.

Dobrý den, může tatínek požádat o rodičovskou dovolenou místo maminky? Pokud ano, dostane-li tatínek rodičovskou dovolenou a na jakou dobu? Existuje možnost, aby se maminka vrátila do práce po 28 týdnech mateřské a po té době dovolenou a příspěvek dostal tatínek? Bylo někde napsáno, že v případě, že otec má zdravotní pojišťovnu, na moment porodu může požádat, aby příspěvek ve výši 220 000 Kč byl vyplácen v jakýkovliv proporci, je to tak nebo je to stejně omezeno na 11 500 Kč měsíčně? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, rodičovský příspěvek je zatím omezen na 11 500,- měsíčně. Na rodičovskou může nastoupit kdokoli z rodičů a můžou se i střídat v čerpání příspěvku každé 3 měsíce.

Dobrý den,s přítelkyní se nám letos narodila dcera. Já ovšem pracuji v Rakousku, kam dojíždím. Trvalé bydliště máme všichni v ČR. Přitelkyně má pracovní smlouvu v ČR do konce tohoto roku. Dostala normálně PPM, a od září přešla rodičovský příspěvek. Bylo nám však na úřadě řečeno, že jakmile přítelkyni skončí prac. smlouva, tak rod.příspěvěk dostávat v ČR nebude, a máme si zažádat v Rakousku, což může trvat třeba i rok, po který bychom byli bez těchto peněz. Jak je možné že bychom nedostávali rodičovský příspěvěk z ČR?I když jsou matky na úřadu práce, tak nárok mají.My spolu nejsme sezdaný, a rod. přispěvěk, který nyní celé tři měsíce máme, nám zastaví.Co kdybychom se rozešli, jak by se to řešilo? Děkuji za jakoukoli odpověď která trochu pomůžeHavel

Dobrý den, podle mého názoru ÚP nemá důvod vám RP nevyplácet, pokud ho čerpá matka, která má v ČR trvalé bydliště a i zde skutečně pobývá. Bohužel už jsem se s tímto problémem setkala – úřad to zřejmě zkouší. Pokud by skutečně výplatu RP ukončili, doporučuji podat odvolání a stížnost k nadřízenému ÚP. Nakonec matka přece vůbec nemusí úřad informovat o tom, kde pracuje nebo pobývá otec…

Dobrý den paní Tautová, chtěl bych se zeptat ohledně financí. Nemám v tom úplně jasno. Na co všechno bude mít případně těhotná manželka nárok a je rozdíl v tom, že má pracovní smlouvu na dobu určitou a dobu neurčitou? A pokud bude bez práce, může si vybrat délku čerpání rodičovské i pouze na 2 roky? Názorný případ:Má pracovní smlouvu na dobu určitou do dubna. Pracuje 5 let v kuse. Na podzim nebo v zimě 2018 by porodila dítě. 28 týdnu bude mít nárok na PPM, což se bude rovnat 70% její mzdy za poslední dva roky? A pak začne čerpání rodičovské ve výši 220 tisíc? A bude možné ji vyčerpat za rok nebo dva?Děkuji moc za odpověď. Marek Hanousek

Dobrý den, rozdíl mezi smlouvou na dobu určitou a neurčitou je v případě, že by navazovala s mateřskou na druhé dítě. V případě smlouvy na dobu určitou, která skončí během první mateřské, nebude mít nárok na PPM s druhým dítětem.

A vašemu příkladu: Aby měla žena nárok na PPM, musí být zaměstnána v době nástupu na mateřskou nebo mateřskou nastoupit v ochranné lhůtě (180 dní od data ukončení poslední pracovní smlouvy). V uvedeném případě by jí tedy nárok na PPM nevznikl a mohla by čerpat až RP od data narození dítěte a 220 000 si může rozložit jen tak, že bude pobírat měsíčně maximálně 7600,-. Pokud by mohla k žádosti doložit, že vy jako otec, platíte nemocenské pojištění, může si RP rozložit i jinak – podle výše vašich příjmů/plateb na nemocenské pojištění.