banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Dobrý den,dcera je ve 22. týdnu těhotenství. Při dnešní kontrole jí bylo řečeno, že musí do FN na vyšetření, dítěti byly zjištěny stíny na střevech. Nevím, co to obnáší a nikde jsem k tomuto dotazu nic nenašla. Může se jednat o Cronovu chorobu, kterou trpí dcery otec? A jaká je jiná možnost zjištění? I dcera má potíže se střevy, ale crohn neprokázán. Díky za odpověď.

Dobrý den, pojem stíny na střevech jsem ani já nikdy neslyšela. Maximálně se může jednat o tzn. hyperechogenitu střeva, která může značit vadu gastrointestinálního traktu, proběhlou hypoxii (chvilkový nedostatek kyslíku), ale také to nemusí znamenat vůbec nic. Crohnovu chorobu na UZ před narozením určitě poznat nelze. Je to onemocnění, které se vyvíjí až s přibývajícím věkem.

Dobrý den, paní doktorko, nikdy jsem žádné problémy neměla, nicméně včera jsem se dozvěděla tento nález... Trápí mě hlavně první uvedený problém, mám teprve druhého partnera v životě a z toho již 4 rok stejného.. Je tedy evidentní, že on musel mít styk s někým jiným, abych onemocněla touto nemocí? Nebo kde jsem k ní mohla přijít? Je to vážné onemocnění? Děkuji, budu vděčná za odpověď!

Dobrý den, patogeny, které jste vyjmenovala, bývají u některých žen běžnou součástí poševní mikroflory a mohou se více či méně pomnožovat. Stejně tak muži mohou být chronickými přenašeči a v době "snížení imunity" mohou poté u ženy způsobit infekci. Nález tedy neznamená, že váš partner se nakazil u jiné žen. Může být dlouhodobým přenašečem, stejně jako vy můžete mít tyto patogeny jako součást mikroflory již delší dobu.

Dobrý den, moc mě trápí chování mé dvouleté dcerky, nevím, jestli je vše v normě.Moje dcerka má spoustu rituálů, které vyžaduje dodržovat, jinak má několika minutový záchvat pláče a vzteku. Tím "rituály" myslím například to, že lampičku u postele rožíná pouze ona, nebo když jde skládat puzzle (mimochodem skládá už i puzzle o 40-ti dílkách), tak musí pred tím sama zavřít dveře, nebo po probuzení si ona sama musí donést papučky k obuti a podobně. Je jich vícero a například když dcerku hlídala babička, která rituály nezná, byl to problém, dcerka se hodně vztekala.S tím možná souvisí to, že dcera ve svých (za dva týdny) dvou letech má problémy s mluvením a nedokáže říct, co chce. Používá docela hodně slov a hlavně poslední dva měsíce se její slovní zásoba značně rozšířila (dokonce už pozná i bílou a žlutou barvu), ale říká pouze jednotlivá slova, rozhodně je nespojuje do vět a sloves zná velice málo. Kromě mě a manžela ji navíc nikdo nerozumí, i když i pro nás je to hodne často těžké. Slova komolí a slova jako letadlo jen jakoby zazpívá ("a-a-a").Hlavně nedokáže říct"ano" nebo "jo", prostě vyjádřit souhlas, ani zakyváním hlavy. Nesouhlas zato umí důrazně, kromě ne, i gestikuluje rukou.Jinak se snažíme spolu dorozumět, spíš jí poslední dobou říkám, že nerozumím, at mi to řekne jinak, ale to moc efekt nemá,spíš hodně ukazuje nebo mě chytne za ruku a zavede kam potřebuje.Poslední věc, která se teď ale několik týdnů neobjevila - od svých prvních narozenin se dcera vždy kolem jedenacté hodiny večer probudila a hrozným pláčem, pomohlo až lehké probrání. S podobným neutišitelným pláčem se často stále probouzí po odpoledním spánku (spí cca 2,5 hodiny).Moc Vám děkuji za Váš čas a jsem zvědavá na Vaši odpověď.

Doporučila bych psychologické a neurologické vyšetření k vyloučení hlubšího problému. Popisované rituály mohou být součástí negativismu v tomto věku, i noční neutišitelný pláč, ale může znamenat i onemocnění.

Cytologie
avatar Spiralka 15. 11. 2017

Dobrý den,před 3 měsíci mi byl odebrán stěr na cytologii, výsledek ale nebyl uspokojivý (dle gynekologa se jedná o pozánětlivé virové změny), poté jsem šla na vyšetření podruhé a stále to není v pořádku. Mám přijít opět za 3 měsíce. Neměl by mě gynekolog poslat na nějaké důkladnější vyšetření, opravdu stačí abych přišla opět až za 3 měsíce? (Asi před 2 lety jsem měla genitální bradavice, ale na vypalování jsem nebyla - nevím jestli to s tím souvisí, mívám i problémy se záněty).. Hormonální antikoncepci neberu téměř rok a mám nehormonální nitroděložní tělísko. Ještě bych se chtěla zeptat, zda by mi mohlo nějakým způsobem pomoci užívání Wobenzymu.Děkuji za odpověď

Dobrý den, vzhledem k tomu, že jste neuvedla, jaký typ dysplasie (změn) na čípku máte, pak nelze na vaši otázku přesně odpověědět. Nicméně histopatolog, který cytologii honotí vždy na základě nálezu napíše doporučení, kdy provést další kontrolu a tím se gynekolog řídí. Co se týče souvislosti s nálezem na čípku a předchozími genitálními bradavicemi, pak tyto dva  nálezy souvislost mají - obě onemocnění vyvolává HPV virus. Co se týče užívání Wobenzymu, který podporuje reparační hojící procesy, určitě vám neublíží.

Dobrý den, mám pálení a svědění v oblasti kolem stydkých pysků a také někdy u řitního otvoru (hlavně po stolici a chvíli poté). Byla jsem na vyšetření na gynekologii, kde mi nenašli nic, poslali mě na urologii, protože mé pálení bylo také při čůrání, ale na urologii také nic nezjistili. Na urologii mě cévkovali a pro jistotu nasadili antibiotika Zinnat. Ale všimla jsem si, že po utření (jak po močení, tak i po stolici se mi na papíře objeví bílé ,,drobky". Vypadá to jak kousky toaletního papíru, ale není to (nejvíce jich mám ve vnější straně stydkých pysků) Myslíte si, že na prohlídce na gynekologii by přišli na pohl. nemoc? Já partnery nestřídám, ale jsem už nešťastná, protože nevím oč se jedná. A bojím se, že to přenesu na svého partnera, jelikož spolu spíme bez ochrany. Na ty pysky a u análního otvoru si to mažu mastí Canesten, svědění lehce ustoupilo, ale pálení je stále. Antibiotika beru sice teprve 3. den. Nevíte oč by se mohlo jednat? Na urologii mi řekli, že to může být také z prochladnutí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud jste byla na gynekologii řádně vyšetřena, pak by určitě na zánět (např. kvasinky) musel lékař přijít. Ještě by bylo dobré vyloučit, zda se nejedná o nějaké parazitání onemocnění (např. roupy) - pokud tedy vaše potíže přetrvávají, upozorněte gynekologa na tento nález. Z prochladnutí by jistě potíže, které popisujete, být neměly.

Dobrý den, dnes mi obvodní lékař předepsal na angínu Azitromycin sandoz 500mg s tím, že by v těhotenství tyto antibiotika vadit neměla. V příbalovém letáku jsem se ale dočetla, že se v těhotenství užívat nesmí. Kontaktovala jsem tedy známého, což je také obvodní lékař, a ten mi sdělil, že tyto antibiotika v žádném případě brát nemám. Momentálně jsem v 15+4tt a nevím, zda mám nebo nemám léky brát? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, je pravdou, že makrolidy nejsou v těhotenství antibiotika první volby. I když v 16. týdnu gravidity po ukončeném 1. trimestru, by již krátkodobá léčba zásadně vadit neměla. Při onemocnění angínou je první volbou penicilinová řada antibiotik - peniciliny během těhotenství nejsou žádnou překážkou. Pokud ale máte alergii (nebo nevím, jaký jiný důvod měl váš lékař k předepsání azytromycinu), pak i ten užít nyní můžete.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před více než rokem mi byla mou gynekoložkou diagnostikován syndrom polycystických ovárií. Bylo mi řečeno, že pokud budu chtít jednou mít děti, byl by to možný problém. Toť vše, žádná léčba. Chtěla bych se optat, zda mám vyžadovat léčbu co nejdříve, i přesto, že děti teď neplánuji aby tímto onemocnění nedošlo u mě k úplné sterilitě, nebo tento problém řešit až když budu plánovat dítě. Dále také mám problémy s bolestí v podbřišku (tříslech) na obou stranách. Bolest přichází v nepravidelných intervalech, většinou při námaze a pohlavním styku, jindy bez příčiny. Gynekoložka mi na tento problém udělala testy z krevního obrazu, vše v pořádku a cytologie také.Vždy, když jsem byla na klasickém vyšetření, bolest zrovna nepřicházela, tak nemohla přesněji identifikovat. Zajímal by mě Váš názor. Předem děkuji.

Dobrý den, předně je důležité, jak vám vaše lékařka diagnostikovala syndrom PCO. Diagnostika je totiž velmi svízelná a nedá se např. určit jen z ultrazvuku. Je zapotřebí hormonální profil, často je přítomná porucha glukózové tolerance, výkyvy v hladinách jiných než pohlavních hormonů atd. Pokud je syndrom diagnostikován, pacientky, které mají nepravidelnou menstruaci (ta je většinou dána anovulačními cykly), užívájí antikoncepci či jinou hormonální terapii. Jinak syndrom léčit nelze a až ve chvíli, kdy budete chtít otěhotnět, se uvidí, zda budete uspěšná či nikoliv. Pokud by se těhotenství nedařilo, pak přichází na řadu často asistovaná reprodukce..Ale to je opravdu nyní asi předčasné řešit ve vašem případě. Co se týče bolestí v tříslech, nevím, jaká vyšetření vám lékařka dělala (mohu pouze tušit, že se jednalo o vyšetření, zda se nejedná např. o trombózu???). Nicméně zřejmě potíže nebudou gynekologického původu.

Průjem
avatar azrael 18. 12. 2017

Dobrý den, paní doktorko. Mám tento dotaz. Mého ročního syna trápí průjem. Mysleli jsme si, že je průjem spojený s růstem zoubků, bohužel jsme ho dostali celá rodina :-) Synovi jsme podávali lék Diosmektit + Enterol a navíc na doporučení dětské lékařky i speciální mléko Nutrilon při intoleranci laktózy. Samozřejmě jsem vařila dietní jídla. Průjem odezněl zhruba po 6 dnech. Když jsem chtěla synovi opět zařadit do výživy pokračovací mléko Hami, které jsme byli doposud zvyklí bez problémů používat, začal mít opět průjem. Máme ještě vyčkat a nadále používat po nějaký čas speciální mléko při intoleranci laktózy nebo ho přidávat do běžné dávky obyčejného mléka Hami, aby si syn zase postupně zvykal na obyčejné mléko Hami?? Synovi jsem nyní začala podávat laktobacily. Nevím, jak rychle se upraví zažívání dítěte po průjmovém onemocnění, třeba je ještě brzo panikařit nebo se již jedná o nesnášenlivost na laktózu? Děkuji Vám za odpověď.

Ponechejte ještě týden Nutrilon při intoleranci laktosy, lactobacily stav upraví, ty ponechejte poté ještě 14 dní.

Dobrý den.Je mi 25 let a partnerovi o 31 let více. Přemýšleli jsme o těhotenství, ale mám strach z možných komplikací, popřípadě dědičných onemocnění z důvodu věku partnera plus moje nadváha. Jaký máte názor? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, co se týče u chromozomálních abnormalit u plodu v případě vyššího věku jednoho z partnerů, pak samozřejmě riziko je vyšší, at je starší partner nebo partnerka, pokud však partner, riziko je menší. Nedá se však kvantifikovat. Naopak váš věk 25 let je co se týče možného rizika vrozených vad, ideální. Nadváha je zase jiný problém - nezvyšuje riziko vrozených vad, ale komplikací v těhotenství a za porodu, kterých je celá řada - těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak v těhotenství, preeklampsie, atd. takže by určitě stálo za to pokusit se před plánovaným otěhotněním hmotnost snížit.