Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100
Dobrý den, synovi je 14 týdnů, plně kojený, váha asi už 7,5kg. Od 10.týdne měl víc jak 14 dní zvýšenou teplotu cca 37,3. Byl unavený, plačtivý, smutný, viditelně mu nebylo dobře. Náš pediatr ho vyšetřil (moč v ordinaci, krev nebral) vše bylo v pořádku a řekl, že to je běžné, nemám ho měřit, a pro něj je to usměvavé (syn je pohodový a na každého se směje) a víc než dobře prospívající miminko a měl by se naočkovat. Doporučuje od 9 týdne kombinaci rotaviry, hexavakcíny a pneumokoka. Už třetí den je syn zase jiný, má zvýšenou teplotu. Objevila se vyrážka podobná atopickému ekzému. Ve čtvrtek máme jít na první hexavakcínu (rotaviry nechci, pneumokoka ještě nevím zda ano, meningokoka určitě). Myslíte, že zvýšené teploty jsou v jeho věku normální, jak tvrdí lékař a mám teď nechat očkovat? Děkuji, Silvie Šulcová
Dobrý den. Teplota 37,3 po odečtení nemusí znamenat onemocnění. Očkování se vždy zahajuje podle klinického stavu dítěte. Teplota znamenající onemocněni je nad 38 po odečtení. Plačtivost nemusí znamenat onemocnění. Kojenci mají jinou termoregulaci, než dospělí a teplotu na 37 mohou mít běžně.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, omlouvám se, ale chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby zázvor ve velmi časném těhotenství způsobil autismus. Pila jsem v práci čaj (5 dní v týdnu) s cca 660mg zázvoru, byl hodně štiplavý, teď čtu o zázvoru samé hrozné věci a syn se narodil s autismem. Prý je zázvor přírodní antidepresivum (ovlivňuje serotonin) a antidepresiva zvyšují riziko autismu. Navíc existuje nějaká teorie spojující autismus se zvýšeným testosteronem a zázvor zvyšuje testosteron. Já už nevím, je to možné nebo mám spíše věřit, že to je dáno geneticky a ne zázvorem...? Přijde mi, že je zázvor jako nějaká droga (návykový), navíc se sušením prý koncentrují "účinné látky". V Indii ho prý jí ve velkém, ale nevím, třeba to pálivé jídlo víc zapíjí nebo už na to mají jinou genetickou výbavu... Už z toho trochu blázním, ale jinak si autismus syna neumím vysvětlit. Ještě teda čekáme na výsledky genetiky, ale prý většinou nic nenajdou. Můj email je jaaautismus@seznam.cz mockrát děkuji.
Dobrý den.
Nemoci autistického spektra mohou mít genetickou příčinu, dalším faktorem přispívajícím ke vzniku těchto onemocnění je vyšší věk rodičů, mateřské komplikace během těhotenství (zánětlivá onemocnění, infekce, hypertenze), vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu a užívání některých látek během těhotenství.
Pokud jde o genetické příčiny, byly dosud zjištěny kandidátní geny SYNGAP1, SMAD6, PACS1, SHANK3, KMT2A, KCNQ2, ACTB, POGZ, MBP, PCDHA1, PCDH15, PDPR, jejichž mutace může být příčinou autismu, svoji roli mohou hrát i mutace v dalších genech, případně kombinace mutací.
Zánětlivá onemocnění infekčního i neinfekčního původu mohou ovlivnit vývoj nervové soustavy embrya nebo plodu prostřednictvím vysoké hladiny cytokinů, které procházejí placentou.
Vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu jsou přítomny u žen se syndromem polycystických ovarií, u jejichž potomků se vyskytují ve zvýšené míře poruchy autistického spektra.
Z farmakologických příčin se uvádí vliv valproové kyseliny a některých antidepresiv (selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) na vznik poruch autistického spektra.
Pokud jde o možnou úlohu konzumace zázvoru (Zingiberofficinale), lze vyloučit účinek prostřednictvím zvýšené hladiny testosteronu, který byl prokázán pouze u samců některých experimentálních zvířat, u člověka takto nepůsobí. Antidepresivní účinek zázvoru je založen na obsaženém dehydrozingeronu, který působí prostřednictvím inhibice monoaminooxidázy, tedy jiným mechanismem než antidepresiva uváděná jako možná příčina vzniku poruch autistického spektra.
Možnývliv konzumace zázvoru však nelze na současném stavu znalostí zcela vyloučit, protože tato droga obsahuje kolem 300 látek ze skupiny terpenů, alkaloidů a dalších chemických skupin a značná část z nich je v závislosti na dávce toxická. Z toho důvodu je používání zázvoru v těhotenství v některých státech zakázáno, případně je omezena maximální denní dávka.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,píši Vám již podruhé, prosím o Váš názor na můj problém.Chtěla bych se Vás zeptat, zda je možné ve 30 letech odebrat dělohu i s oběma vaječníky. Ve 24 letech mi operovali endometriozu 4. stupně. - frozen pelvis. (na každém vaječníku mi vzali 8 cm cysty a vymodelovali zpět orgány v malé pánvi. Mám zasažené i střevo. Se stolicí nemám žádné problémy, tak jsem zasažený kus nechtěla odebrat. Nyni po 4 letech mám opět velké bolesti břicha. Čekám na ultrazvuk, mají podezření i na zasažení ledviny. Doporučili mi otěhotnět a pak problém s endometriozou vyřešit. Dr. Fanta u Apolináře mi doporučil odebrat dělohu s jedním vaječníkem(je přirostlý k děloze), druhý zachovat a nasadit prášky, abych se dostala do umělého přechodu. Nyní je mi 28 let, pokud otěhotním a vše dobře dopadne, na operaci bych šla cca ve 30 letech. Má otázka zni :1) Opravdu je dobrý způsob nechat jeden vaječník a brát prášky? 2)Jak se pak ty prášky berou?(Kolik měsíců v kuse a kdy pauza?3)Nebudou se mi zbylá ložiška i nadále v břiše rozšiřovat? Jde mi také o to, aby se mi endometrioza nerozšiřovala ve střeve. Chtěla bych ve 30 letech odstranit vše (dělohu i vaječníky). 4)Šlo by to? Pak bych mohla brát jen nějaké doplňky stravy na kosti, vlasy, nehty atd ? Chci mít od endometriozy konečně pokoj. Už ty neustálé bolesti nedávám ani psychicky.Děkuji za odpověď
Dobrý den, téma vašich potíží je velmi složité a není v kompetenci online poradny do podrobna vše vysvětlovat. Obecně pokud není opravdu nutné odstranit oba vaječníky u mladé ženy (např. nádorové onemocnění), pak je vždy snaha alespoň jeden zachovat kvůli hormonům. Doplňky stravy a vitamíny nejsou schopny plně nahradit funkci vaječníku potažmo hormonů. Pokud vám jeden vaječník zůstane, pak je možno jej na nějakou i dlouhou dobu zablokovat. Po nějaké době umělého přechodu je možno zkusit období bez hormonální substituce, jak se onemocnění bude chovat. Takže doporučuji stejně jako doc. Fanta jeden vaječník ponechat. V jakém režimu se léky užívají, je pak zcela v kompetenci specialisty na endometriózu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, dnes mi bylo ve školce oznámeno, že se vyskytla spála. Dcera (5 let) před 14 dny prodělala nějaké zvláštní onemocnění. Měla jeden den vysoké teploty, druhý den již zvýšené, třetí den již bez teplot. Ale stěžovala si na bolest v krku, vše se odehrálo přes víkend. Vyrazila jsem s ní tedy v pondělí k lékaři. Doktorka mi řekla, že má v krku na obloucích drobné puchýřky něco jako afty a to jí bolí. Měla pít heřmánkoví čaj, že jí to přejde. A skutečně druhý den bez bolesti. Nyní ale udeřila ta spála. Nemohla jí dcera nějak prodělat? Žádné jiné příznaky neměla. Předem moc děkuji. Votýpková Jana
Dobrý den. Příznaky, které popisujete, patří aftosní stomatitidě, to je virosa, spála je bakteriální onemocnění, projevuje se anginou, teplotou a drobnou vyrážkou po těle.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den mám možná trochu zvláštní dotaz ale chci se zkusit optat. Podstupovali jsme IVf jelikož já mám špatně vejcovody...v srpnu se nam to povedlo ale v prosinci jsem v 5 měsíci potratila.. praskla mi voda..i když bylo vše v pořádku....od srpna ještě čekáme na výsledky genetiky... Ale chci se zeptat spíš co se te genetiky týče....říkali že nejčastějsi problém v genetice je cystická fybroza. Lze vyšetřením genetiky zjistit nejen jestli jsem přenašeč ale jestli tuto nemoc třeba nemám? Děkuji za informaci
Dobrý den,
příčiny potratu mohou být různé, v pokročilém těhotenství to kromě genetických vad a imunologických příčin bývají i příčiny infekční či jiné.
Cystická fibróza je jen jednou dědičnou nemocí z mnoha tisíc dědičných nemocí, které v lidské populaci existují.
Jelikož je však nosičství mutací v daném genu v naší populaci časté, provádí se vyšetřování cystické fibrózy poměrně často.
Nosičství cystické fibrózy je zpravidla bezpříznakové, co se týče onemocnění cystickou fibrózou, tak o tom byste pravdpěpodobně věděla, poněvadž toto onemocnění má zpravidla výrazné klinické příznaky. U určitých typů mutací mohou existovat i mírnější formy, u kterých jsou jak respirační, tak i zažívací potíže menší a u části pacientů se cystická fibróza v mírnější formě může zdiagnostikovat až v dospělosti.
Doba čekání na výsledek od srpna je opravdu velmi dlouhá. Doporučuji pourgovat výsledek prostřednictví Vašeho IVF centra.
Pokud byste měla zájem o konzultaci na našem pracovišti, napište mi, rádi se o Váš případ postaráme.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko.chtěla bych znát Váš osobní názor na to zda očkovat dítě i proti planým neštovicím. Vím,že po očkování není jisté,zda bude mít celoživotní imunitu. Zajímá mě situace jak řešit kdyby je jako dítě neprodělalo. Mám chlapečka 19 měsíců.Je nějaké riziko u chlapců v pozdějším věku a případně pak později by šlo naočkovat?Děkuji za odpověď.Manhalova
Dobrý den, na očkování proti planým neštovicím jsou rozporuplné názory, někteří kolegové očkování doporučují, jiní ne, očkování totiž nezaručuje celoživotní imunitu. Komplikace onemocnění v dětském věku jsou výjimečné, ale závažné (zánět mozku, mozkových blan), pohlaví dítěte není rozhodující. V dospělém věku je průběh onemocnění většinou těžší a komplikace častější. K očkování v dětském věku je třeba 2 dávek, je vhodné situaci probrat s ošetřujícím lékařem-lékařkou. S pozdravem Ludvíkovská
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, za nedlouho máme jet na screening v 1.trimestru. Jelikož se nemám koho z rodiny zeptat ale o onemocnění vím, zajimal by me název nemoci abych na to mohla na genetice upozornit. Jedná se o to že jedna z příbuzných, trpěla tím, že po narození chlapce vždy dítě umřelo. Nebylo to bezprostředně po porodu, ale v kojeneckém období. Pokud měla holčicku vše bylo v pořádku. Jednalo se o určité genetické onemocnění. Prosím nevíte název ? Děkuji moc, L.S.
Dobrý den, mohlo by se jednat o Syndrom náhlého úmrtí kojence - náhlé, neočekávané úmrtí kojence (dítě do jednoho roku), jehož příčinu se nepodaří objasnit i přes veškerá možná vyšetření, mírně častěji bývají postiženi chlapci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, již nějakou dobu mě pálí okolí pochvy a především močová trubice. Měla jsem na přeléčení Furolin a Macmiror, dále také nějaké vaginální globule a mastičky, vše bez efektu. Nejvíce mě pálí močová trubice, při močení mě nepálí, ale pálí mě jakoby celý den v klidu. Kultivace z pochvy vyšla dobře, moč na kultivaci také, nyní mi gynekolog dělal ještě stěr z močové trubice na kultivaci. Je možné, že je moč v pořádku, ale že by se ze stěru z trubice mohlo konečně něco najít? Jaké věci lze z takového stěru zjistit? Napadlo mě ještě, že by se mohlo jednat o ureaplasmu, příznaky na mě poměrně sedí, nicméně jsem ještě neměla pohlavní styk. Je možné získat tuto nemoc i bez styku, např. koupáním v bazénu, rybníku...? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den.
Dobrý den, ureaplasma by se prokázala v kultivacích. Nicméně by bylo vhodné zvážit vyšetření u urologa, zda se nejedná například o zúžení močové trubice (může vzniknout po zánětech) anebo o jiné urologické záležitosti. Pokud však je pocit pálení i někde v okolí vchodu do pochvy, je možné vzít i vzorek (biopsii) z toho místa a nechat jej histologicky vyšetřit, zda se nejedná například o onemocnění lichen sclerosus (chronické zánětlivé onemocnění kůže) - provádí gynekolog.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt - hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT - negativní. Další UTZ v 16TT - málo plodové vody AFI 50mm - oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP - to stále opakovali každý UTZ - podstoupen test na infekční markery - negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo. Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka. Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu. Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm - závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat... Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat. Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.
Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu. Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí). Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší. Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv. protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, ... Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,bohužel mi při prvo trimestrální krevním screeningu zjistili akutní toxoplasmózu (KFR 1: 1024, IgG 3,63, IgM 3,17, IgA 2,22, avidita IgG0,57) - infekci jsem dostala asi v obdobi otěhotnění. Riziko fetální nákazy je podle infektologa zhruba 3%. Chtěla bych se zeptat, zda je takováto zdravotna komplikace důvod na preruseni tehotenstvi v 18tt? Doporučili byste preruseni nebo raději léčbu? Je důvod mat obavy o zdraví plodu?Dakujem předem za odpoved.
Dobrý den,
v případě rizika toxoplazmózy v graviditě je pro její potvrzení důležitá dynamika (nárůst) titru (hodnoty) protilátek, dále výsledek avidity, která, pokud je vysoká, hovoří o tom, že infekce proběhla dříve (cca 4 měs. zpět), pokud je nízká, může jít o akutní onemocnění. Hodnota 57 % většinou spadá do vysokých hodnot (dle laboratoře). Pokud je tedy podezření na akutně probíhající onemocnění, měla by být zahájena léčba antibiotiky (většinou primárně Rovamycin), eventuální postižení plodu lze pak hodnotit z ultrazvukového nálezu a zejména možným odběrem plodové vody, v níž lze přítomnost Toxoplasmy detekovat. Pokud byste měla zájem o osobní konzultaci, je možná. Naše pracoviště je v Brně. V případě zájmu uveďte tel. kontakt na sebe, ozveme se. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, v posledním roce jsem už podruhé potratila. Vždy se jedná o zamlklý potrat v 8 tt +. Poprvé bez krvácení a zjištěno na prohlídce, následná revize. Podruhé jsem trošku zakrvácela a zjištěno na ultrazvuku, že není srdeční akce, také 8 tt. U obou těhotenství byla již na předchozích kontrolách srdeční akce zjištěna. První potrat velikost plůdku 1cm, u druhého 2 cm. Mám PCOS a proto je těžší otěhotnět. Byli jsme na genetice a tam je vše u obou OK. Co je ještě možné vyšetřit, aby se tohle neopakovalo? Vždy beru Utrogestan hned od začátku těhotenství.Děkuji

Dobrý den, příčin opakovaných potratů může být celá řada. Mezi ně patří vývojové vady reprodukčních orgánů, trombofilní stavy, endokrinologické příčiny, genetika či např. imunologické faktory (autoimunitní onemocnění), ... Mezi nejčastější trombofilní stavy patří Leidenská mutace, která předurčuje k takzvanému hyperkoagulačnímu stavu, což může vést k opakovaným abortům. Obvykle se řeší antikoagulační terapií - např. Clexane, tato léčba při opakovaných abortech je však diskutabilní. Další může být antifosfolipidový syndrom, u kterého se též opakují epizody abortů kvůli trombotizacím z důvodu přítomnosti antikardiolipinových protilátek, léčba obvykle bývá opět heparinizace a užívání kyseliny acetylsalicylové. Při podezření na tento stav se dělá ELISA metoda k průkazu protilátek. Další možností jsou nízké hladiny progesteronu corpus luteum - z tohoto důvodu preventivně užíváte utrogestan. Poměrně časté jsou u žen i endokrinní poruchy, kam řadíme onemocnění štítné žlázy, respektive její snížená funkce. Možnou příčinou bývají genetické problémy, které však máte již vyloučeny. Obvykle se podstupuje v těchto případech genetické vyšetření, vyšetření trombofilních mutací, spermiogram partnera, podrobné SONO reprodukčních orgánů ženy a endokrinologické vyšetření. Budu držet palce, ať se vše vyřeší co nejdříve a vede to pro vás ke zdárnému konci. Přeji hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda i v tomto našem případě, nám bude IVF proplaceno od pojišťovny. Oba dva jsme s partnerem plodní, ale z mé strany je závažná genetická nemoc, kterou by zdědilo dítě. Bylo mi doporučeno podstoupit umělé oplodnění, kde by tento gen odstranili. A tak mě zajímá, jestli i v takovém případě, je umělé oplodnění normálně proplaceno pojišťovnou, i když jsme oba dva plodní. Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den,
pojišťovna hradí příspěvek na IVF cyklus a hormonální stimulaci až do celkového počtu 4 cyklů s limitem do 40. narozenin ženy.
Pokud se jedná o preimplantační genetické testování embryí pro dědičné onemocnění, které slouží k výběru embrya, které danou mutaci v příslušném genu nepodědilo, tak na specializovaných pracovišti, které jsou k tomuto akreditovány, rovněž pojišťovna tuto péči hradí. Je však rozdíl v úhradě z jednotlivých pojišťoven.
Pokud byste měla zájem o konkrétní rozbor celé situace, napište mi, u jaké pojišťovny jste s partnerem pojištěni, kolik je Vám let a o jaké dědičné onemocnění se jedná.
Rádi Vám budeme jako specializované pracoviště pro tyto metody nápomocni.
Se srdečným pozdravem
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.

Pro akci je nutné přihlášení