banner

Celkem výsledků pro výraz "onemocneni": 100

Listerie
avatar alfa2018 04. 02. 2018

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na pravděpodobnost onemocnění listeriozou a přenosu na plod. Během těhotenství se vyhýbám potravinám, které by mohly listerie obsahovat. Bohužel se mi 1x podařilo při smažení kuřecího plátku asi ne zcela do středu maso propéct. Svuj plátek jsem nechala na pánvi déle než ostatní,ale asi byl trochu silnější. Během jídla jsem ke konci zpozorovala ,že ve středu je ružové maso-asi syrové. Zbytek masa jsem znova hodila na pánev, ale mám strach, že jsem již nějaké syrové maso snědla. Je nutné se něčeho obávat? Jaké opatření by bylo nejlépe podniknout? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, onemocnění listeriózou je obecně v těhotenství velice vzácné a původ má většinou v plísňových sýrech či syrových rybách. V případě, který popisujete, bych se tedy příliš neobávala. Každopádně žádná opatření, pokud nemáte potíže (příznaky chřipkového onemocnění), nejsou třeba. Pokud byste příznaky onemocnění měla, pak kontaktujte vašeho gynekologa.

Dobrý den,Dceři 10 měsíců se udělala v sobotu na těle vyrážka v neděli večer měla teplotu 37,5.V pondělí sme byli u lékaře a on řekl že je to alergická vyrážka a ta teplota je z toho že se k tomu přidala nějaká vyróza doporučil mi kapat 3x denně 10 kapek fenistilu. A teplota stále trvá hlavně v noci přes den jí většinou nemá je více unavená a v noci měla ucpaný nos ale rýmu nema, bojím se že to jsou spalničky.Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana

Dobrý den, podle charakteru vyrážky bych se přikláněla k názoru, že se jedná o exantém při viróze. 

Fenistil je možné medikovat dále. O spalničkách bych v případě Vašeho popisu onemocnění a zvážení příznaků neuvažovala. Nezměnila jste například prací prášek? Neměla dcera na sobě nové oblečení nebo pyžamko? Vypadá to, že vyrážka svědí nebo ne? 

Radila bych, ještě den dva vyčkejte a uvidíte, jak stav bude dále vypadat a jak se bude vyrážka dále vyvíjet.  

Co se týká spalniček  - vzhledem k věku ještě dcera očkována není (očkování je doporučeno mezi 13-18.měsícem). 

U spalniček  je průběh asi takový: Virus se přenáší kapénkovou infekcí. Od počátku infekce po rozvoj onemocnění proběhne 8 – 14 dnů tzv. inkubační doba. Po ní následuje tzv. stadium katarální, kdy je často přítomna rýma, dráždivý kašel, oči jsou oteklé a zarudlé a stoupající horečka. Po dvou až třech dnech se na sliznici naproti horním stoličkám objevují bílé skvrny, které jsou typické pro toto onemocnění. Po 3 - 4 dnech začíná stadium s vyrážkou (tzv. exantémové stadium). Vyrážka začíná temně rudými nepravidelnými skvrnami, které jsou zpočátku patrné za ušima a šíří se přes obličej a krk na celé tělo. Čtvrtý den po výsevu vyrážky začíná teplota klesat. Vyrážka většinou nesvědí a mizí rychle. Někdy zanechává hnědavé flíčky na kůži, které samy vymizí po dvou týdnech a které nejsou důvodem k znepokojení. Kůže se olupuje. Nemocný je nakažlivý od katarálního stadia do 5. dne výsevu vyrážky, proto ho nejméně po tuto dobu izolujeme. 

Jsou ale popsané případy mírně probíhajícího onemocnění, především u kojenců starších 7 měsíců nebo někdy i u očkovaných děti.  

Dobry den, chtela bych se zeptat, pritelova teta, ma syna s autismem, je proto vetsi riziko ze s pritelem budeme mit take dite postižené autismem, je tato nemoc takhle dedicna? Dekuji za odpoved.

Dobrý den, toto onemocnění patří mezi dědičné, dodnes se ale bohužel neví, do jaké míry a jak tato dědičnost přesně funguje. Z dosavadních výsledků výzkumů vyplývá, že onemocnění častěji postihuje mužské pohlaví a také informace, že pokud mají rodiče dítě, které toto onemocnění má, je zhruba 2-5% riziko, že i jejich druhé dítě bude autistické. V tuto chvíli se nedá přesně určit nebo vyčíslit, zda a jaké riziko pro Vás vyplývá, ale dalo by se předpokládat, že nízké. Rozhodně to neznamená, že se Vám automaticky musí narodit dítě s tímto onemocněním a nestojí to za to, abyste se tím zbytečně stresovala. Hezký den.

Dobrý den, synovi je 14 týdnů, plně kojený, váha asi už 7,5kg. Od 10.týdne měl víc jak 14 dní zvýšenou teplotu cca 37,3. Byl unavený, plačtivý, smutný, viditelně mu nebylo dobře. Náš pediatr ho vyšetřil (moč v ordinaci, krev nebral) vše bylo v pořádku a řekl, že to je běžné, nemám ho měřit, a pro něj je to usměvavé (syn je pohodový a na každého se směje) a víc než dobře prospívající miminko a měl by se naočkovat. Doporučuje od 9 týdne kombinaci rotaviry, hexavakcíny a pneumokoka. Už třetí den je syn zase jiný, má zvýšenou teplotu. Objevila se vyrážka podobná atopickému ekzému. Ve čtvrtek máme jít na první hexavakcínu (rotaviry nechci, pneumokoka ještě nevím zda ano, meningokoka určitě). Myslíte, že zvýšené teploty jsou v jeho věku normální, jak tvrdí lékař a mám teď nechat očkovat? Děkuji, Silvie Šulcová

Dobrý den. Teplota 37,3 po odečtení nemusí znamenat onemocnění. Očkování se vždy zahajuje podle klinického stavu dítěte. Teplota znamenající onemocněni je nad 38 po odečtení. Plačtivost nemusí znamenat onemocnění. Kojenci mají jinou termoregulaci, než dospělí a teplotu na 37 mohou mít běžně.

Dobrý den paní doktorko, omlouvám se, ale chtěla bych se zeptat, jestli je možné, aby zázvor ve velmi časném těhotenství způsobil autismus. Pila jsem v práci čaj (5 dní v týdnu) s cca 660mg zázvoru, byl hodně štiplavý, teď čtu o zázvoru samé hrozné věci a syn se narodil s autismem. Prý je zázvor přírodní antidepresivum (ovlivňuje serotonin) a antidepresiva zvyšují riziko autismu. Navíc existuje nějaká teorie spojující autismus se zvýšeným testosteronem a zázvor zvyšuje testosteron. Já už nevím, je to možné nebo mám spíše věřit, že to je dáno geneticky a ne zázvorem...? Přijde mi, že je zázvor jako nějaká droga (návykový), navíc se sušením prý koncentrují "účinné látky". V Indii ho prý jí ve velkém, ale nevím, třeba to pálivé jídlo víc zapíjí nebo už na to mají jinou genetickou výbavu... Už z toho trochu blázním, ale jinak si autismus syna neumím vysvětlit. Ještě teda čekáme na výsledky genetiky, ale prý většinou nic nenajdou. Můj email je jaaautismus@seznam.cz mockrát děkuji.

Dobrý den.

Nemoci autistického spektra mohou mít genetickou příčinu, dalším faktorem přispívajícím ke vzniku těchto onemocnění je vyšší věk rodičů, mateřské komplikace během těhotenství (zánětlivá onemocnění, infekce, hypertenze), vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu a užívání některých látek během těhotenství.

Pokud jde o genetické příčiny, byly dosud zjištěny kandidátní geny SYNGAP1, SMAD6, PACS1, SHANK3, KMT2A, KCNQ2, ACTB, POGZ, MBP, PCDHA1, PCDH15, PDPR, jejichž mutace může být příčinou autismu, svoji roli mohou hrát i mutace v dalších genech, případně kombinace mutací.

Zánětlivá onemocnění infekčního i neinfekčního původu mohou ovlivnit vývoj nervové soustavy embrya nebo plodu prostřednictvím vysoké hladiny cytokinů, které procházejí placentou.

Vyšší hladiny luteinizačního hormonu a testosteronu jsou přítomny u žen se syndromem polycystických ovarií, u jejichž potomků se vyskytují  ve zvýšené míře poruchy autistického spektra.

Z farmakologických příčin se uvádí vliv valproové kyseliny a některých antidepresiv (selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu) na vznik poruch autistického spektra.

Pokud jde o možnou úlohu konzumace zázvoru (Zingiberofficinale), lze vyloučit účinek prostřednictvím zvýšené hladiny testosteronu, který byl prokázán pouze u samců některých experimentálních zvířat, u člověka takto nepůsobí. Antidepresivní účinek zázvoru je založen na obsaženém dehydrozingeronu, který působí prostřednictvím inhibice monoaminooxidázy, tedy jiným mechanismem než antidepresiva uváděná jako možná příčina vzniku poruch autistického spektra.

Možnývliv konzumace zázvoru však nelze na současném stavu znalostí zcela vyloučit, protože tato droga obsahuje kolem 300 látek ze skupiny terpenů, alkaloidů a dalších chemických skupin a značná část z nich je v závislosti na dávce toxická. Z toho důvodu je používání zázvoru v těhotenství v některých státech zakázáno, případně je omezena maximální denní dávka.

Endometrioza
avatar Anonym1 21. 12. 2017

Dobrý den,píši Vám již podruhé, prosím o Váš názor na můj problém.Chtěla bych se Vás zeptat, zda je možné ve 30 letech odebrat dělohu i s oběma vaječníky. Ve 24 letech mi operovali endometriozu 4. stupně. - frozen pelvis. (na každém vaječníku mi vzali 8 cm cysty a vymodelovali zpět orgány v malé pánvi. Mám zasažené i střevo. Se stolicí nemám žádné problémy, tak jsem zasažený kus nechtěla odebrat. Nyni po 4 letech mám opět velké bolesti břicha. Čekám na ultrazvuk, mají podezření i na zasažení ledviny. Doporučili mi otěhotnět a pak problém s endometriozou vyřešit. Dr. Fanta u Apolináře mi doporučil odebrat dělohu s jedním vaječníkem(je přirostlý k děloze), druhý zachovat a nasadit prášky, abych se dostala do umělého přechodu. Nyní je mi 28 let, pokud otěhotním a vše dobře dopadne, na operaci bych šla cca ve 30 letech. Má otázka zni :1) Opravdu je dobrý způsob nechat jeden vaječník a brát prášky? 2)Jak se pak ty prášky berou?(Kolik měsíců v kuse a kdy pauza?3)Nebudou se mi zbylá ložiška i nadále v břiše rozšiřovat? Jde mi také o to, aby se mi endometrioza nerozšiřovala ve střeve. Chtěla bych ve 30 letech odstranit vše (dělohu i vaječníky). 4)Šlo by to? Pak bych mohla brát jen nějaké doplňky stravy na kosti, vlasy, nehty atd ? Chci mít od endometriozy konečně pokoj. Už ty neustálé bolesti nedávám ani psychicky.Děkuji za odpověď

Dobrý den, téma vašich potíží je velmi složité a není v kompetenci online poradny do podrobna vše vysvětlovat. Obecně pokud není opravdu nutné odstranit oba vaječníky u mladé ženy (např. nádorové onemocnění), pak je vždy snaha alespoň jeden zachovat kvůli hormonům. Doplňky stravy a vitamíny nejsou schopny plně nahradit funkci vaječníku potažmo hormonů. Pokud vám jeden vaječník zůstane, pak je možno jej na nějakou i dlouhou dobu zablokovat. Po nějaké době umělého přechodu je možno zkusit období bez hormonální substituce, jak se onemocnění bude chovat. Takže doporučuji stejně jako doc. Fanta jeden vaječník ponechat. V jakém režimu se léky užívají, je pak zcela v kompetenci specialisty na endometriózu. 

Spála
avatar Votýpková 20. 06. 2019

Dobrý den paní doktorko, dnes mi bylo ve školce oznámeno, že se vyskytla spála. Dcera (5 let) před 14 dny prodělala nějaké zvláštní onemocnění. Měla jeden den vysoké teploty, druhý den již zvýšené, třetí den již bez teplot. Ale stěžovala si na bolest v krku, vše se odehrálo přes víkend. Vyrazila jsem s ní tedy v pondělí k lékaři. Doktorka mi řekla, že má v krku na obloucích drobné puchýřky něco jako afty a to jí bolí. Měla pít heřmánkoví čaj, že jí to přejde. A skutečně druhý den bez bolesti. Nyní ale udeřila ta spála. Nemohla jí dcera nějak prodělat? Žádné jiné příznaky neměla. Předem moc děkuji. Votýpková Jana

Dobrý den. Příznaky, které popisujete, patří aftosní stomatitidě, to je virosa, spála je bakteriální onemocnění, projevuje se anginou, teplotou a drobnou vyrážkou po těle.

Genetika
avatar Lucie2525 13. 01. 2020

Dobrý den mám možná trochu zvláštní dotaz ale chci se zkusit optat. Podstupovali jsme IVf jelikož já mám špatně vejcovody...v srpnu se nam to povedlo ale v prosinci jsem v 5 měsíci potratila.. praskla mi voda..i když bylo vše v pořádku....od srpna ještě čekáme na výsledky genetiky... Ale chci se zeptat spíš co se te genetiky týče....říkali že nejčastějsi problém v genetice je cystická fybroza. Lze vyšetřením genetiky zjistit nejen jestli jsem přenašeč ale jestli tuto nemoc třeba nemám? Děkuji za informaci

Dobrý den,

příčiny potratu mohou být různé, v pokročilém těhotenství to kromě genetických vad a imunologických příčin bývají i příčiny infekční či jiné.

Cystická fibróza je jen jednou dědičnou nemocí z mnoha tisíc dědičných nemocí, které v lidské populaci existují. 

Jelikož je však nosičství mutací v daném genu v naší populaci časté, provádí se vyšetřování cystické fibrózy poměrně často. 

Nosičství cystické fibrózy je zpravidla bezpříznakové, co se týče onemocnění cystickou fibrózou, tak o tom byste pravdpěpodobně věděla, poněvadž toto onemocnění má zpravidla výrazné klinické příznaky. U určitých typů mutací mohou existovat i mírnější formy, u kterých jsou jak respirační, tak i zažívací potíže menší a u části pacientů se cystická fibróza v mírnější formě může zdiagnostikovat  až v dospělosti. 

Doba čekání na výsledek od srpna je opravdu velmi dlouhá. Doporučuji pourgovat výsledek prostřednictví Vašeho IVF centra.

Pokud byste měla zájem o konzultaci na našem pracovišti, napište mi, rádi se o Váš případ postaráme.

avatar
MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D. specialistka pro reprodukční medicínu

Dobrý den paní doktorko.chtěla bych znát Váš osobní názor na to zda očkovat dítě i proti planým neštovicím. Vím,že po očkování není jisté,zda bude mít celoživotní imunitu. Zajímá mě situace jak řešit kdyby je jako dítě neprodělalo. Mám chlapečka 19 měsíců.Je nějaké riziko u chlapců v pozdějším věku a případně pak později by šlo naočkovat?Děkuji za odpověď.Manhalova

Dobrý den, na očkování proti planým neštovicím jsou rozporuplné názory, někteří kolegové očkování doporučují, jiní ne, očkování totiž nezaručuje celoživotní imunitu. Komplikace onemocnění v dětském věku jsou výjimečné, ale závažné (zánět mozku, mozkových blan), pohlaví dítěte není rozhodující. V dospělém věku je průběh onemocnění většinou těžší a komplikace častější. K očkování v dětském věku je třeba 2 dávek, je vhodné situaci probrat s ošetřujícím lékařem-lékařkou. S pozdravem Ludvíkovská