banner

Celkem výsledků pro výraz "mimodelozni tehotenstvi": 100

Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára

Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.

Vážená paní doktorko,mohla bych se na Vás obrátit se soukromým dotazem?Mám atopicky ekzem na předloktí, rukách a bercích. Při zhoršení mi doktorka doporučila belogent krém, a protože se mi ted všechno hrozne zhoršilo, tak jsem 5 dnů před zjištěním těhotenství 2x denně mazala tím belogentem ruce, nohy i oblast třísel. Včera jsem byla na gynekologii a doktor mi potvrdil těhotenství-týden 5+2.Nemůže se něco stát miminku? Jsem z toho vyděšená a hrozně si to vyčítam, o miminko se s manželem snažíme rok.Děkuji za odpověď.LuckaK této odpovědi přišel doplňující dotaz:Dobrý den, děkuji paní doktorce Ťápalové za odpověď, ale belogent krém obsahuje kromě kortikoidu také antibiotikum gentamicin, mohla by se mi vyjádřit i k němu? Ani ten gentamicin v casnem zacatku tehotenstvi (5+2) nemůže ublížit plodu? Mazala jsem se 4 dny na celých rukou a bercích. P.S. Jaký je Váš názor na pití rozpustné kávy v tehotenstvi?

Dobrý den, nemějte obavy. Kortikoidy během těhotenství, a to i užívané ve větší dávce perorálně, plodu neublíží. Jsou ženy, které užívají kortikoidy celé těhotenství.

Na něj paní doktorka odpověděla:

Dobrý den, perorálně by se gentamicin během těhotenství užívat neměl, ale takto krátké užívání a navíc lokálně vývoj plodu neohrozí. Nemějte obavy.

Dobrý den,prodělala jsem zamlklé těhotenství v cca 11tt (první těhotenství) a následně dvě revize. Cca po půl roce se mi podařilo otěhotnět. Teď jsem 7tt, na vyšetření k lékařce jsem objednaná. Ráda bych se zeptala, jaká je pravděpodobnost, že se bude zamlklé těhotenství opakovat? Ode dne, kdy jsem zjistila těhotenství, zavádím na noc 1 tabletu Gynprodylu dle instrukcí od lékařky. Může to pomoci, aby se zamlklé těhotenství neopakovalo? Kromě slabšího nechutenství, nevolností a únavy se cítím dobře. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, zamlklé těhotenství je z cca 80% způsobeno genetickou vadou plodu, což je věc náhodná a většinou se neopakuje. Důvodem potratu mohou být i vrozené trombofilní stavy nejčastěji, po nich se ale aktivně nepátrá, pokud žena nepotratí 2-3x . V případě prvního potratu se předpokládá náhodná genetická vada. Takže odpověď zní: riziko opakování je nízké, pokud máte za sebou pouze 1 neuspěšné těhotenství.

Dobrý den, poslední ms byla 22.12.2018. Slabě pozitivní test byl 27.1.2018. Těhotenství bylo potvrzeno 8.2. kdy byl v děloze vidět gestační váček. Od té doby těhotenství postupuje. Dnes jsem podle UTZ 6+0, srdeční akce přítomna. Těhotenství je tedy o dost mladší. Cykly mívám dost nepravidelné. Je možnost, že se těhotenství vydaří? I s tak velkým rozdílem podle PM a UTZ? Děkuji Za odpoveď.

Dobrý den, to, že je těhotenství mladší je spíše známka toho, že jste otěhotněla později než toho, že by těhotenství neprospívalo. Pokud je v 6. týdnu přítoma srdeční akce, pak se jedná o vitální prosperující těhotenství.

Dobrý den, je mi 21 let, před 10 dny jsem zjistila, že jsem těhotná a nemohu se rozhodnout, zda podstoupit interupci nebo ne. Pořád studuji, teprve tento rok mám maturovat, zatím jsem v životě nepracovala a živí mě přítel a rodina. Všichni mi říkají, že to zvládnu, že jsem silná, ale já nevím, jestli se cítím na to být matkou a bojím se, že třeba z toho těhotenství nebudu mít radost ani po čase, nebo že to miminko nebudu mít ráda, na druhou stranu mě děsí interupce, kvůli rizikům a jestli toho pak nebudu litovat. Ale zas bych později aspoň věděla, že to miminko chci a měla bych z toho radost, přijde mi, že teď necítím nic, jsem furt jen smutná a naštvaná na všechny okolo a na sebe, že se necítím, tak jak bych měla, přítel z toho má radost, dokonce to řekl celý jeho rodině a proto se bojím, že bych všechny zklamala, kdybych podstoupila potrat. Pořád všichni opakují, ale že to je moje tělo a moje rozhodnutí, ale mě se ty rozhodnutí každým dnem mění a bojím se, že pak budu litovat toho, že jsem si miminko nechala. Nevím, co mám teď dělat a jak se rozhodnout.

Dobrý den, z vašeho dotazu rozumím, že se nacházíte v komplikované situaci. Jste ještě hodně mladá a na dítě se možná ještě necítíte dostatečně zralá a připravená. Na druhou stranu máte dobré zázemí a partner i rodina příchod dítěte vítá, což nebývá samozřejmostí. To že necítíte co byste asi očekávala, může být ovlivněno romantickými představami žen o těhotenství a dítěti a také hormonálními změnami, které teď ve vašem těle probíhají. Ne nadarmo trvá těhotenství 9 měsíců, kdy si žena na očekávané dítě teprve zvyká. Samozřejmě asi jinak vnímá těhotenství žena, která po dítěti touží a jinak žena, která jej nečekala. To že jste zaskočená, smutná a cítíte se naštvaně a nevíte, jak se k situaci postavit je legitimní a normální pocit. Nemusíte se za svoje pocity cítit provinile ani si je vyčítat. Je však potřeba učinit rozhodnutí, protože možnost přerušení těhotenství je časově omezená. Možná jste se mohli s partnerem lépe domluvit, než jste informací o vašem těhotenství řekli celé rodině. Takto jste teď navíc pod velkým společenským tlakem. Přece jen jde o vaše a partnerovo dítě a proto byste o něm měli rozhodovat jen vy dva. Je to sice vaše tělo, ale dítě, které čekáte je také otce, nejen vaše, to byste při rozhodování měla brát v úvahu. Ano rizika a komplikace spojené s přerušením těhotenství a s možnými potížemi při dalším otěhotnění objektivně existují a je proto s nimi potřeba také počítat. Na druhou stranu byste možná později byla psychicky lépe na péči o dítě připravena. Studium školy souběžně s péčí o dítě je náročné, ale ne nemožné. Obzvlášť když má matka zázemí v partnerovi a rodině, kteří s péčí vypomůžou. Rozhodnutí je ale na vás, je potřeba vzít v úvahu všechny okolnosti. Pokud se rozhodnete jakkoliv, je dobré informovat i rodinu o svém rozhodnutí, když už je do situace zapojena a vysvětlit jim svoje důvody. Pro další dobré rodinné vztahy je to důležité. Dále bych vám doporučila kontaktovat psychologa, který by vás mohl složitým obdobím rozhodování doprovodit a pomocí vám dojít k nějakému závěru. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý den, ráda bych se zeptala na screening v 1. trimestru těhotenství. 11 týden těhotenství půjdu na odběry krve – Rh faktor, žloutenka atd. a 12 týden těhotenství na ultrazvuk ohledně vrozených vývojových vad. Dočetla jsem se ale, že je možné nechat si udělat ještě genetický screening v 1. trimestru těhotenství, který není hrazen pojišťovnou. Můžete mi říci jaký je rozdíl v tomto genetickém screeningu a ultrazvukem na vrozené vývojové vady? A pokud bych si to nechala udělat obojí třeba během 14 dnů, zda to není škodlivé pro plod. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, nedá se říct, že je "rozdíl" mezi screeningem v 1. trimestru a genetickým screeningem - jedno nenahrazuje druhé, ale kombinují se. V 13. týdnu těhotenství se můžete rozhodnout dvojím způsobem. 1. nechat si udělat tzv. kombinovaný screening - ultrazvuk, na který jdete a k tomu stejný den odběr krve na genetiku (což nemá s rutinnímu odběry v 12. týdnu těhotenství nic společného). Z výsledku ultrazvuku, výsledků krve a vašeho věku se vypočítá pravděpodobnost vrozené vývojové vady. 2. můžete absolvovat jen ultrazvuk a test na genetiku s nechat udělat v 16. týdnu. Rozdíl je v tom, jak jste psala, že kombinovaný screening není hrazen pojišťovnou, stojí cca 1350 Kč, je však přesnější než v 16. týdnu těhotenství.

Dobrý den, jsem těhotná v 12 týden a šla s přací na tužkové. Chci se zeptat, kde všude oznámit těhotenství (úřad práce a t.d.).

Dobrý den, 

Váš dotaz je trochu nesrozumitelný. Pokud jste zaměstnaná, pak je na Vás, kdy těhotenství oznámíte zaměstnavateli. Pokud vykonáváte práci nevhodnou pro těhotné, měla byste těhotenství oznámit co nejdříve, aby Vás zaměstnavatel mohl převést na vhodnou práci. Jinam těhotenství hlásit nemusíte. Pokud nejste zaměstnaná a jste evidovaná na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, pak těhotenství také oznamte, aby Vám nevyhledávali zaměstnání, které je pro těhotné nevhodné. Pokud byste šla během evidence na ÚP na rizikové těhotenství, lékař Vám vystaví potvrzení o dočasné neschopnosti a jste povinna úřadu oznámit vznik dočasné neschopnosti v den vystavení potvrzení a do 8 dnů potvrzení úřadu doložit.

 

Potrat 22tt
avatar Mihalka87 24. 09. 2020

Dobrý den paní doktorko,ráda bych Vás porosila o názor a vysvětlení k mému těhotenství a následnému potratu ve 22tt. Tehotenství po IVF- KET (jen s utrogestanem). Od 8tt těhotenství špinění, po-té velké krvácení v 10-12tt - hematomy. Po prvním screeningu nižší PAPP-A 0,34MOM, podstopen test NIPT - negativní. Další UTZ v 16TT - málo plodové vody AFI 50mm - oligohadramnion, stále hematom a velmi vysoké hodnoty AFP - to stále opakovali každý UTZ - podstoupen test na infekční markery - negativní. Další UTZ stále málo plodové vody, plod o týden menší a stále vysoké hodnoty AFP. U své dr. jsem byla kontrolována každý týden, hematom zmizel, ale krvácení se stále vracelo. Byla jsem tedy hospitalizována v nemocnici na perinatologii pro opakované krvácení, zjištěno urychlení v ACM,plod stále o 10 dní menší a masivní nápadná placenta. Podávány léky injekčně na zastavení krvácení a tvrdnutí bříška. Po 14 dnech večer nastaly bolesti, krvácení takové hlenovité a na UTZ již nenašli srdeční akci miminka. Porod/potrat se rozjel, potom následovala revize. Po třech měsících jsem konečně obdržela pitevní zprávu: zkráceně, plod jen 244g na 22tt. Orgány s váraznější autolýzou, plod bez VVV. Placenta o průměru 9 cm, potrhaná, tloušťky 1,8cm, úpon pupečníku 21 cm, v choriu volných plodových blan je zastiženo ložisko granulocytární infiltrace, pupečník bez zánětu. Placenta s četnými intervilózním fibrinovými tromby, v centrální části s vícečetnými infarkty o průměru 1cm - závěr infarkty na placeně a nemělo by se to opakovat... Mám strach z budoucího těhotenství, že by se toto mohlo opakovat a nikdo mi neuměl vysvětlit ty vysoké hodnoty AFP, z čeho to bylo a zda by se to mohlo opakovat. Nyní budu podstupovat vyšetření na hematologii. Na reprodukční imunologii mi dr. Ulčová Gállová doporučila příště užívat Medrol. Děkuji za Vaši odpověď Michaela V.

Dobrý den, v případě krvácení v těhotenství dochází často ke zvýšení hodnoty AFP (jako vedlejší efekt, bez klinického významu, což bylo navíc potvrzeno na pitvě plodu). Možnou příčinou srdeční zástavy u plodu mohly být vzniklé uzávěry cév (tromby, infarkty), čímž došlo k přerušení přítoku Vaší krve k plodu. Tento stav mohl být způsoben např. zvýšenou krevní srážlivostí ve Vašem organismu, danou vrozeným/získaným hematologickým onemocněním (které je provázeno zvýšenou krevní srážlivostí). Těhotenství samo o sobě je stav s fyziologicky vyšší krevní srážlivostí (= přirozený stav nijak neohrožující plod ani těhotnou), ale když se k tomu připočítá nějaký druh srážlivostního onemocnění, krevní srážlivost se mnohonásobně zvýší. Je proto vhodné provést došetření na hematologii, kam se chystáte a v případě potvrzení nějakého hematologického onemocnění s vyšší krevní srážlivostí, se preventivně nasazuje v příštím těhotenství tzv. protisrážlivá léčba (ve formě tablet a/nebo injekcí), aby se předešlo vzniku krevních sraženin v placentě, pupečníku, ... Neznám Vaši celou anamnézu, avšak čekají Vás další zpřesňující vyšetření (je možné např. genetické vyšetření obou partnerů, pokud již neproběhlo), která věřím, že pomohou odhalit více informací. 

Dobrý den,byla jsem tento týden u svého lékaře a ten mi potvrdil těhotenství, bohužel mi sdělil, že to není dobré, že miminku srdíčko nebije. Ptala jsem se, a jedná se "prý" o 8 týden, vyšetřena jsem byla pouze ultrazvukem. Je to mé první těhotenství a vzhledem k věku asi i poslední, je mi 42 let a jsem z toho dost smutná. Já se domnívám, že to je tak 6-7 týden. Menzes jsem naposledy měla 3. 9. 2016 ca 4 dny, podle mě jsem otěhotněla cca okolo 23. - 25. 9. Navíc otěhotněla jsem po dlouhodobé antikoncepci a vysazena byla cca před 1,5 rokem. Mám se dostavit za 6 dnů na kontrolu, tedy pokud nedojde k samovolnému potratu. Můžete mi prosím sdělit, zda je ještě nějaká šance, že to bude v pořádku? Mám stále bolesti prsou, je mi těžko od žaludku a nezvracím, děkuji moc za Vaši odpověď.

Dobrý den, co se týče UZ vyšetření plodu - srdeční akce by měla být u plodu patrná té chvíle, kdy velikosti odpovídá 6. týdne těhotenství. Jsou 2 varianty. Těhotenství by dle data poslední menstruace odpovídalo 8. týdnu, ale na UZ by plod odpovídal např. 5. týdnu. V tomto případě to muže být ten případ, že jste otěhotněla později a proto je plod menší a srdeční akce vidět není. Pokud ale i dle UZ plod odpovídá 8. týdnu a srdeční akce není vidět, pak se bohužel jedná pravděpodobně o zamlklé těhotenství.

Dobry den. Měla jsem před menstruací vždy tak 10 dní špinění, z toho má doktorka usoudila, že mám nedostatek progesteronu, takže nasadila Utrogestan. V té době jsem však byla asi už těhotná, takže jsem užívala pouze v jednom cyklu. Těhotenství však neprobíhalo dobře, takže cca v 6. týdnu se plod přestal vyvíjet a v 9. týdnu jsem podstoupila revizi. Neměla jsem během těhotenství ani žádné příznaky. Mohu poprosit o názor, jak moc se mohl podílet nedostatek progesteronu na potrat? V těhotenství jsem Utrogestan nebrala. Děkuji moc!

Dobrý den, nedostatek progesteronu vlivem špatné funkce žlutého tělíska, může být důvodem potratu, ale nebývá to příliš časté. Většinou je důvodem chromozomální vada plodu (bývá až v 30% v těhotenství) a tím pádem se plod přestane vyvíjet a zanikne. V dalším těhotenství tudíž užíváním Utrogestanu do 12. týdne těhotenství určitě nic nezkazíte.

Genetika
avatar marketass 06. 12. 2016

Dobrý den, jsem v 7.tt. Příští týden mě čeká první návštěva gynekologa. Ale chtěla bych se zeptat na možnosti. Moje maminka měla při těhotenství problémy - 1.těhotenství potrat, 2.těhotenství porod v termínu, ale bylo u chlapečka zjištěna meningomyelokela a po 3 týdnech zemřel, 3. těhotenství v 6. měsíci zjištěn stejný případ a porod byl tedy vyvolán (prostaglandin) - chlapec. 4. a 5. těhotenstvi v pořádku, dvě zdravé dcery. Je nějaká pravděpodobnost, že se u mě budou odehrávat stejné komplikace. Mám požadovat genetické vyšetření? Děkuji za informaci

Dobrý den, pokud ve 12. týdnu těhotenství absolvujete kombinovaný prvotrimestrální screening vrozených vad (podrobné ultrazvukové vyšteření plodu + odběr krve na hCG a PAPP-A) a ten bude negativní, pak genetické vyšetření není nutné.

Dobrý den paní doktorko, podle menstruace jsem v šestém týdnu tedy 6+0, minulý týden jsem byla na ultrazvuku a dnes taky, paní doktorka mi řekla, že se nic nezměnilo, těhotenství se zatím nevyvíjí, může být i přes to všechno v pořádku? Nemohla se paní doktorka splést? Těhotenské příznaky mám pořád stejné, teď ještě čekám na výsledky krve. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, záleží na tom, co paní doktorka na ultrazvuku minulý týden viděla. Tehotenství může být ve skutečnosti mladší než podle menses a tudíž ještě na ultrazvuku není příliš vidět. Pokud však lékařka před týdnem změřila velikost plodu na ultrazvuku na 6. týden, pak už za týden by měl být plod jistě větší a měl by mít srdeční akci. Pokud tomu tak není, pravděpodobně těhotenství zamlklo. Důležité jsou také hodnoty hCG - proto Vám lékařka odebrala krev. Pokud máte nějakou hodnotu z minulého týdne, pak se dá podle nárůstu také říci, jak se těhotenství vyvíjí. V začátku těhotenství by měla hodnota hCG stoupat každé 2 dny na dvojnásobek.

Dobrý den, v září minulého roku jsem byla v 8tt na revizi dělohy z důvodu missed abort. Nyní se mi podařilo otěhotnět. Minulý týden (4+1) jsem byla na ultrazvuku, kde doktor viděl pouze dutinku 6 mm. Včera (5+0) byl nález na ultrazvuku: sliznice 12 mm, gestační váček 6 mm a anechogenní projasnění 4 mm. Doktor mě zastrašil, že by se mohlo jednat o neprosperující těhotenství, když se váček za 9 dní nijak nezvětšil, ale pak mi řekl, že velikostí odpovídá mému 5+0, tak jsem z toho zmatená. Myslíte, že je nějaké šance, že bude těhotenství ok? Děkuji.

Dobrý den, pokud je těhotenství takto malé, pak se nedá ještě s jistotou hodnotit, zda se vyvíjí či nikoliv. V 5. týdnu je většinou je patrná dutina max. s náznakem plodu - navíc může být těhotenství ještě mladší než 5. týden. Během dalšího týdne by na ultrazvuku ale zásadní progrese být měla. Pokud by bylo nyní takto (dutinka v dutině děložní), pak za týden by určitě měl být vidět v dutince plod a někdy i srdeční akce. Pokud tomu tak nebude, pak se asi o zamlklé těhotenství jedná. Určitě ale ještě má smysl alespoň týden vyčkat.

Dobrý den,ze začátku těhotenství první měsíc, ještě než jsem věděla, že jsem těhotná, jsem si občas vzala půlku kynedrilu, nevěděla jsem, že se v těhotenství nesmí. Pomáhal mi i usnout. I když není určení na spánek. Mám špatné spaní. Teď jsem v šestém týdnu. Jakým způsobem mi to může ublížit? Vím, že neexistuje moc studií na léky v těhotenství. A jak můžu podpořit zdravý spánek? Problém jsou samozřejmě obavy a stres. Vyzkoušela jsem teď bylinné tabletky s kozlíkem lékařskím a homeopatika, ale moc mi to na spaní nefunguje. Ani rady typu, vyvětrat, dát si čaj s medem, chodit spát ve stejnou hodinu. To už jsem vše udělala. Děkuji za informace.

Dobrý den, dlouhodobé užívání malého množství kynedrilu určitě vývoji plodu neuškodilo. Co se týče léků na spaní, bohužel v těhotenství se nedoporučuje téměř nic pravidelně užívat, pokud to opravdu není nutné. Zkuste přípravky na bázi byllinek a možná se spánek v těhotenství paradoxně sám zlepší.

Dobrý den, paní doktorko. Je mi 37 a jsem bezdětná. V květnu 2017 jsem měla spontánní potrat v 5 tt. Nyní jsem těhotná, na začátku 8tt a těhotenství se nevyvíjí zatím moc dobře. Mimi roste pomalu a hCG také nyní 20000. Už par let se mi tak cca jednou za rok děla hnisavé ložisko nad zadkem, na stejném místě. Mám to i teď asi ze stresu, jak se strachuji o malé. Napadlo mě, jestli to není nějaký virus, který muže způsobovat neprosperující těhotenství? Nikde jsem s tím nikdy nebyla, používám na to jen desinfekci a tea tree S ničím jiným se neléčím a nemám problémy.Moc děkuji za reakci,Lucie

Dobrý den, problémy, které popisujete, určitě nemají na vývoj vašeho těhotenství vliv. Na osud vašeho těhotenství může mít s velkou pravděpodobností vliv věk (37 let je již věk, kdy je velké riziko chromozomálních vad u plodu a často tedy jeho zamlknutí v ranném stádiu). Pokud by se i toto těhotenství nevyvíjelo zdárně, doporučovala bych i vyšetřit na hematologii vrozené trombofilie (zvýšená srážlivost krve). I tyto choroby často způsobují potraty v prvním trimestru.

Dobrý den,jsem momentálně v 28. tt. Ze začátku těhotenství se mi mírně zvětšila prsa i prsní dvorce, ale kolem 20. tt jsem byla skoro tři týdny nemocná, prsa mi spíše splaskla a od té doby žádné změny nevnímám. Trochu mě znervózňuje, když čtu, že v této fázi by se už mělo tvořit kolostrum a podobně. Je třeba se tím znepokojovat? Děkuji, Jana

V žádném případě se neznepokojujte. Začátek těhotenství žena pozná nejdříve a často tak, že má citlivá prsa. Jde o hormonální změny. Mlezivo se začíná tvořit po 14. týdnu těhotenství, všem. Ke konci těhotenství někomu již mlezivo vytéká z prsu, někomu vůbec. Vy jste teprve ve 20. týdnu, užívejte si těhotenství, těšte se na miminko a laktaci budete řešit až při porodu a dále. V tuto chvíli neřešte mlezivo, nenechte se zneklidnit. 

Dobrý den, mám za sebou spontální potrat v 21+1, v r. 2007, nešlo o zamlklé těhotenství a podle pitvy byl plod bez vvv, dále předčasný porod v 25+1 v r. 2008, dcera je dnes zdravá školačka. Nyní jsem s jiným partnerem zkusila další těhotenství. Otěhotněla jsem 2. cyklus, bohužel mi včera bylo diagnostikováno zamlklé těhotenství. Podle ms jsem 9+5, podle ultrazvuku je plod 6+4, bez srdeční akce. Rozhodla jsem se počkat na samovolný potrat. Jednak se chci zeptat, zda jsem momentálně udělala dobře a dále se chci zeptat, jak byste viděla případné další těhotenství. Zda bych neměla absolvovat nějaká vyšetření a případně jaká. Otěhotnět bych chtěla co nejdříve, letos mi bude 38 let. Děkuji za odpověď. Markéta

Dobrý den, na spontánní potrat v případě zamlklého těhotenství počkat můžete. V některých zemích se dokonce tento přístup upřednostnuje, Co se týče vyšetření po zamlklém potratu, pak pokud se tak stalo jednou, asi není třeba ihned provádět genetická a hematologická vyšetření. Toto bych doporučila až po několika abortech. Důvodem vašeho potratu byla s největší pravděpodobností chromozomální abnormalita u plodu, což ve vašem vašem věku není nic neobvyklého. S přibývajícím věkem se procento abnormálním plodu každý rok zvyšuje, takže z tohoto důvodu je rozumné otěhotnět co nejdříve.

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Jsem na počátku těhotenství, poslední menstruace začala 17.února, ovulace byla 9.března, menstruace mi vynechala a těhotenský test ukázal den po vynechání jasné dva proužky. Ke svému lékaři jsem se ihned objednala, jdu k ní až 8.dubna, nicméně jsem nervózní, protože minulé těhotenství v 9.týdnu samovolně skončilo, tehdy jsem asi týden špinila a vzhledem k tomu, že to bylo moje první těhotenství, brala jsem špinění (jak jsem se dočetla na internetu) jako možné usazování atd. Neměla jsem zkrátka žádné zkušenosti, tehdy mi doktorka předepsala něco na udržení, bohužel už bylo pozdě. Toto těhotenství pociťuju časté bodání v pupíku, vydržet se to dá, ale bojím se, zda je vše v pořádku? Dnes mě v pupíku bolí více a dokonce jsem dnes zpozorovala slabé (růžové) špinění, co to může být? Je vše v pořádku nebo mám jet na pohotovost? Mockrát děkuji a přeji hezký den, Andrea.

Dobrý den Andreo, chápu Vaše obavy, ale s termínem Vašeho objednání nemohu nic udělat. V naší ambulanci doporučujeme, aby vyšetření v začátku těhotenství bylo z různých důvodu nejpozději do 10ti dnů od vynechání menstruace – tj. do 38.- max. 40. dne od posledních měsíčků. Pokud máte výše uvedené potíže, mohou a nemusí nic znamenat a po e-mailu se to nedá  rozhodnout. Bylo by dobré, aby jste zítra vyhledala svého gynekologa a poradila se s ním o dalším postupu. Pokud nebude dostupný, tak vyhledejte pohotovost. Zdravím S. Motlová

Dobrý den, 7/1 jsem měla poslední menstruaci, 16/1 došlo k pohlavnímu styku, od 3/2 mám pozitivní test. Těhotenství není chtěné a plánované, nevěděla jsem o něm, takže jsem byla na rtg zubů, navíc užívám bylinky, které by se v těhotenství neměly. Dnes jsem byla u lékaře, abych si nechala potvrdit těhu a požádat o přerušení. Moje lékařka má dovolenou, byla jsem u jiného lékaře, který se mi příliš nevěnoval ... Vyšetřil mě UTZ a řekl, že ještě nic nevidí, že je silnější sliznice, ale zárodek nevidí, mám na další UTZ přijít v pátek. Ráda bych se zeptala, zda je možné, že se embryo neuchytilo a může samo zaniknout a mohu čekat měsíčky nebo jak se pozná, že je mimodělohu atd. Navíc se lékaři nelíbilo, že bych pro přerušení raději využila farmaka než operaci. Co vy si myslíte? Moc děkuji.

Dobrý den, ano, jsou možno více variant. Těhotenství ještě v děloze není vidět, ale vyvíjí se normálně. V takovém případě by za pár dní na UZ již měl být vidět základ gestačního váčku. Také může v začátku těhotenství samo zaniknout  a objeví se opožděná menstruace nebo je samozřejmě možná i varianta mimoděložního těhotenství, kterou potvrdí vysoká a neadekvátně stoupající hladina hCG v krvi a nepřítomnost gestačního váčku v děloze. Pokud se bude jednat o normální graviditu a vy budete žádat o umělé přerušení, pak je na vás, zda se rozhodnete o farmakologické ukončení nebo revizi dutiny děložní.

Dobrý den, jsem teprve v raném stádiu těhotenství (4. týden) a na gynekologii jsem objednaná až za týden. V druhé polovině minulého roku jsem prodělala chirurgickou operaci dělohy (myom). Jedná se o mé první těhotenství a lékařka mě už tehdy upozorňovala, že v případě gravidity budu brána jako riziková. Zajímal by mě názor jiného lékaře, zda je nutné jít na rizikové těhotenství hned od začátku, nebo v případě že bude plod v pořádku a zdravý ještě pár měsíců chodit do práce? Vzhledem k mému povolání si nejsem jistá, jestli práce sama o sobě není riziková (jsem zubní technik).Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, v případě operace myomu na děloze záleží, kde se myom přesně nacházel a tudíž jakým způsobem byl odstraněn. Pokud je myom na povrchu dělohy a tím pádem při jeho odstranění nedojde k narušení děložní stěny, pak z tohoto pohledu není těhotenství nutno považovat rizikové, narozdíl od situace, kdy myom je uložen vevnitř a k tomu, aby byl vyoperován, je nutné stěnu děložní "rozříznout" (a pak samozřejmě opětovně zašít). V tomto případě by měl být porod veden císařským řezem. Ale toto nejsou důvody, abyste musela být nyní v pracovní neschopnosti. Uvidíte, jak budete práci zvládat, tělo si samo řekne, bude záležet zejména i na samotném průběhu Vašeho těhotenství. Hezký den.

Lék Famosan 20mg
avatar Ohnia 02. 07. 2020

Dobrý den,jsem nyní v 6 týdnu těhotenství. Již téměř 3tím rokem beru léky na žaludek (ráno Rapoxol 20 mg, večer Famosan 20mg) z důvodu chronického zánětu žaludku. Když jsem zjistila, že jsem těhotná, jsem tyto léky vysadila s nadějí, že to bez nich zvládnu. Bohužel mi bylo tak špatně, že jsem téměř nic nejedla a když jsem něco snědla (dle diety co dodržuji) tak i po tom mi bylo zle a přidal se i průjem. Volala jsem tedy panu doktorovi na gastroenterologii a ten mi řekl, že je to problém a ať tedy léky co jsem brala beru dál. Řekl mi, že by neměli dítěti vadit a když jsem mu řekla, že je na nich napsáno, že se nesmí užívat v tehotenství, tak mi řekl, že je to na všech lécích, že se tím výrobci kryjí. Mám dle něj tedy brát Famosan 20 ráno a Famosan 20 večer. Lék od včera užívám a ulevilo se mi..Mám, ale strašný strach, aby byl lék vhodný a neublížím tím miminku. Moc Vám děkuji za odpověď a za Váš názor. Jsem z toho zoufalá.Hezký den

Dobrý den, lék Famosan v těhotenství užívat můžete a to zejména z toho důvodu, že bez něj máte výrazné potíže. Nebyly prokázány negativní následky u plodu a jak pan doktor správně řekl, na většině lécích, které v těhotenství lze užívat (i čajích, doplňcích stravy), je uvedeno, že se v těhotenství nesmí užívat, jen z toho důvodu, že se výrobci obávají a je to pro ně jednodušší. Určitě nebuďte zoufalá, pro zdárný průběh těhotenství je důležitá zejména také Vaše zdravotní a psychická pohoda. Hezký den.

Vážená paní doktorko,jsem na dně svých psychických sil. Je mi 40 let, děti jsem chtěla ale rozhodně jsem měla v hlavě srovnáno, vzhledem ke svému dětství, že nechci mít dítě za každou cenu ale z lásky... Stálého partnera nemám. Před týdnem jsem zjistila že sem těhotná. Ano, nesu část viny, že i přesto že sem na muže s kterým nechci být a kterého nemiluji naléhala že nechci sex bez ochrany,ale stalo se. Měli jsme styl jen jendou a já poté věděla, že tohle už nikdy víc. Jemu je 50 let a sám říká, že to posral. Vyčítala sem si to ale nenapadlo mne, že bych mohla být těhotná. Jsem zoufalá. Uvědomuji si, že je mi 40 let a pokud půjdu na interupci, nemusím již děti mít. Již sem se radila kde to šlo, většina lidí mi říká, vždyt si to dítě nech to zvládneš. Jenže já mám v sobě obrovský hněv a nenávist k sobě, k tomu muži a chci na potrat. Je to strašné. Já která děti miluju nedokáži tolerovat to, že jsem těhotná s mužem kterého nenávidím a vyčítám si svůj čin. Jaká je šance že když půjdu na miniinterupci ještě v budoucnu otěhotním? Jaká miniinterupce je pro mě nejšetřnější? Chemická o které se říká že nemusí zafungovat a žena pak stejně musí na tu klasickou a je tu možnost poškození? Nastudovala jsem toho už opravdu hodně. Jsem jak zombie. Týden v pláči, nenávisti, uzavřená ve svých myšlenkách. Akorát se ničím i fyzicky. Zvracím, nejím, nemohu nic jiného dělat než přemýšlet co dál. Děti mají být milovány,ale já se ráno budím jen s jedním pocitem a ten je, jít na interupci. Je mi jasné že si ponesu následky a výčitky psychické na nějakou dobu,ale již tuto chybu vrátit nemohu a musím se rozhodnout. Chtěla sem definitivně opustit republiku, to byl můj plán a nyní je všechno jinak. Kdybych z toho těhotenství měla radost, bylo by to asi jiné. Ale mít pocit nenávisti k sobě i k tomu co v sobě mám, to je špatně. Můžete mi prosím poradit, či říci Váš názor. Děkuji Vám.

Dobrý den, záleží, v jakém týdnu těhotenství jste, do 7+0 týdne lze těhotenství ukončit farmakologicky - pomocí léků, bez uspání a bez chirurgických nástrojů. Četnost komplikací se v tomto případě udává kolem cca 1 % (nutnost chirurgického dočištění dělohy v celkové narkóze atd.).
Farmakologická metoda je šetrnější k děložní sliznici, avšak pokud se interrupce provede chirurgicky, neznamená to, že děložní sliznice bude zničena a další těhotenství nebude možné. Čím více chirurgických výkonů v děloze, tím však větší riziko možnosti trvalejšího poškození děložní sliznice. Ve Vašem případě je to spíše otázka množství a kvality vajíček, která se s věkem snižuje, výrazně po 35. roce.
Není vyloučeno, že se do budoucna  těhotenství nepodaří, jeho pravděpodobnost však může být snížena v souvislosti s věkem. Obecně vzato chirurgický výkon v děloze tomu také příliš neprospěje.

Dobrý den, paní doktorko,mám za sebou těhotenství po IVF a nyní jsem sledována jako rizikovější, jelikož mi tvrdně často břicho i po podávání magnézia, mívám ho ztuhlé i několik hodin.Za své dosavadní těhotenství jsem podstoupila už celkem cca 15 ultrazvukových vyšetření (včetně dvou velkých UTZ). Jsem v 25. týdnu těhotenství a nyní bych měla chodit na UTZ každý týden, jelikož hrozí zkracování čípku. Minulý týden jsem byla na pohotovosti večer a pozvali si mě znovu i ráno, jelikož potíže přes noc vůbec neustávaly, takže dva další UTZ přes břicho i vaginálně během 12 hodin. Nechodím na žádné UTZ "pro zábavu", jen asi musím být častěji sledovaná. Nicméně miminko je teď již delší dobu hlavičkou dolů a vím, že se vyvíjí mozek a mám obavy, aby na něj častý vaginální ultrazvuk na přeměření čípku neměl vliv, když se svítí hned v její blízkosti.Dále se chci zeptat, vzhledem k mému týdnu, ještě určitě minimálně na několik ultrazvuků půjdu, takže celkový počet na konci těhotenství bude opravdu vysoký. Nemůže se toto nějak podepsat na zdraví miminka? Ano, četla jsem, že vliv to nemá, ale toto mi přijde už opravdu hodně. Jaké jsou vaše zkušenosti z praxe prosím? Jsou i nějaké další takovéto maminky?Velice Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, metoda ultrazvuku se řadí mezi ty neinvazivní, především z důvodu, že nezatěžuje maminku i dítě zářením, u kterého jsou prokázána rizika z hlediska vývoje. Je to základní kámen diagnostiky v gynekologii a porodnictví, především proto, že u něj nebyly prokázány vedlejší škodlivé účinky. Přínos ve vašem případě jistě převyšuje rizika. Vzhledem k tomu, že máte rizikové těhotenství, je důležité pečlivě sledovat průběh. Věřím, že pokud by to nebylo dle názoru vašeho ošetřujícího lékaře nutné, zbytečně by vám ho nedělal. Držím palce, hezký den

Dobrý den,mám subserózní myom na zadní straně - nyní o velikosti 4.5 x 4.5 cm. Nepociťuji, že by mi způsoboval nějaké potíže, max. občas bolestivější menstruace... a dlouhodobě mám nepravidelný mens. cyklus (38-60 dní). Myom ročně roste asi o 1 cm a během 2 měsíců, kdy jsem byla těhotná vyrostl o další 1 cm.Je mi 28 let, ještě jsem nerodila a mám za sebou biochemické těhotenství a teď zamlklý potrat určený v 6+4 podle UZ. Operace za sebou žádné nemám. Nově mi byla zjištěna hypotyreóza, jinak se s ničím neléčím.MOJE OTÁZKA: Doporučujete mi před dalším těhotenstvím odstranění myomu (nejspíš by šlo laparoskopicky) nebo se máme pokusit o další těhotenství? Je po laparoskopii těhotenství rizikové? Případně má smysl vůbec uvažovat o fokusovaném ultrazvuku, který se prý dělá v Thomayerově nemocnici?Moc děkuji za odpověď!

Dobrý den, problematika myomatozni dělohy a těhotenství přesahuje možnosti pouhé internetové poradny. Není ojedinělé, že v případě větších myomu, které v ideálním případě nezasahují do dutiny děložní přistupuje nejprve k myomektomii a až poté se řeší těhotenství. Poraďte se prosím se svým gynekologem, který Váš případ zná nejlépe, event. Vás odešle za specialisty do nemocnice.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, je elektronická cigareta v těhotenství hodně škodlivá? Mám obsah nikotinu 6 mg. Myslíte si o tom, že bych jí neměla v těhotenství kouřit? Jsem v 19. týdnu těhotenství. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, elektronická cigareta obsahuje nikotin stejně jako normální cigareta a tudíž pro ni také platí, že byste ji neměla v těhotenství kouřit. Kouření může způsobit omezení průtoku krve placentou a tak růstovou retardaci plodu.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je v těhotenství běžná leukocytoza? Mé výsledky KO jsou následující: Leukocyty 15,96, Neutrofily 0,86, Lymfocyty 0,10, Neutrofily Neu# 13,6, Crp 12 - v době měření jsem měla kašel. Jsem V 18.týdnu těhotenství. Bylo mi řečeno u obvodního lékaře, že se takové odchylky v těhotenství objevují, nicméně obraz bude proveden znovu za 2 týdny.Děkuji

Dobrý den, ano, v těhotenství mohou mít některé markery zánětu mírně zvýšeny, tj. Leukocyty a CRP. Váš lékař tedy postupoval správně.

Dobrý den jsem v 11 + 2 týdnu těhotenství. Chtěla jsem se zeptat přítel vařil thajskou krevetovou polévku, kde do ní dál čínské houby (100g sušených hub Jidášovo ucho) a 100 g sušených hub šitake. Asi do dvoulitru vývaru, kdy jsem to měla na večeři a následně druhý den na oběd. Jen bohužel mě napadlo se podívat dříve, ale dočetla jsem se, že ty houby Jidášovo ucho by se neměly konzumovat v těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jak ovlivňuje tato houba těhotenství.

Dobrý den, nemyslím si, že by tímto incidentem bylo Vaše těhotenství ohrožené.