banner

Celkem výsledků pro výraz "miminko": 100

Datum početí
avatar pajous77 03. 04. 2017

Dobrý den,dne 10.9.2016 jsem měla pohlavní styk s bývalým přítelem, sice bez ejakulace, ale byl. Poté jsme se rozešli a s mým současným přítelem přibližně od té doby máme pravidelný sex bez ochrany. 23.9.2016 jsem dostala mou poslední menstruaci a v říjnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Zatím každé vyšetření odpovídalo tomu, že jsem otěhotněla někdy začátkem října. Termín porodu dle poslední menstruace mám 30.6.2017 a pokaždé mi seděl i s termínem porodu dle ultrazvuku, maximální rozdíl byl jeden den. I na genetice ve 20.týdnu byl rozdíl pouze o den. Avšak v 25. týdnu jsem byla na 3D ultrazvuku. kde se objevilo, že miminko je veliké jako ve 27. týdnu. Což by odpovídalo otěhotnění s mým bývalým. Chci se zeptat, jestli je možné, že je miminko bývalého přítele? Dočetla jsem se, že pokud termín porodu dle menstruace sedí s termínem porodu dle ultrazvuku do 12. týdne. Termín porodu se již nemění a pozdější ultrazvuk to bere tabulkově podle velikosti miminka. Takže jsem otěhotněla normálně, jak si myslím, až s mým současným, na začátku října. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pochopila jste to zcela správně. Termín dle ultrazvuku z 12. týdne se již nemění a pokud na ultrazvuku ve 25. týdnu miminko odpovídá 27. týdnu, pak to pouze znamená, že je o 2 týdny větší, ale ne, že jste otěhotněla o 2 týdny dříve.

 

Dobrý den, mám na Vás dotaz nebo spíše radu. Mám týdenní miminko a chtěla bych se poradit, když se miminko probudí, mám prvně přebalit a pak nakojit nebo naopak? Co doporučujete? Trpíme na koliky a je to dost náročné. V noci, když se chudáček svíjí v bolestech, tak nevím, co mu lépe pomůže, jak mu mám ulevit? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, týdenní miminko potřebuje jednu noční dávku mléka, takže když se probudí, nejprve ho přebalte a pak nakojte. Jestliže ho trápí koliky a situace se nelepší po masírování bříška, jemném cvičení a polohování, zkuste použít kapky Espumisan, případně se poraďte s ošetřujícím pediatrem o použití probiotik.

Dobrý den, prosím o Vás a Vaši zkušenost. Menstruace byla 1.6. a 14.6. jsem měla asi 10 vteřinový nechráněný styk (manžel se neudělal). 2.7. jsem dostala menstruaci a od 12.7. jsme se snažili o miminko. Nyní jsem těhotná 10+5 podle utrazvuku. Jde mi o to, jestli doktor pozná rozdíl 4 týdnů? Kdybychc byla těhotná od června bylo by to špatně, jelikož jsem v práci rentgenovala a byla mezi chemickými látkami. Doktor říká, že rozdíl 4 týdnů v brzkém těhotenství je poznat 100%, ale každý plod roste jinak, ne? Strašně se těšíme na miminko, ale toho strachu se nemůžu zbavit, i když mi doktor vysvětlit, že by miminko bylo už mnohem větší. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den, je to přesně tak, jak říká váš lékař. V prvním trimestru je UZ tak přesný, že rozdíl i týdne je na UZ patrný.

Dobrý den, s přítelem bychom chtěli v brzké době miminko, naše první, ale má to háček - já mám od narození vitiligo, má ho moje matka, její matka, atd, prý se to dědí ob jedno dítě (liché v pořadí), a skutečně, já jsem prvorozená a mám vitiligo, můj bratr (druhorozený) nemá, má sestra (třetí v pořadí) má. Taktéž to měla i má matka, je prvorozená - vitiligo má, ale druhorozená teta už nemá. Já bych chtěla, aby mé první dítě vitiligo nemělo, ale samozřejmě nechci chodit na potrat každé liché těhotenství. Doba je zlá a s přítelem nechceme, aby naše miminko bylo terčem různých posměšků. Chci se tedy zeptat, zda existuje nějaká možnost, nějaká klinika, kde by z mého vajíčka vyjmuli tuto genetickou informaci o vitiligu? A pak by mi dali ,,zdravé,, vajíčko, oplodněné přítelovým spermatem do mého těla jako umělé oplodnění? V tv jsme viděli pořad, kde matka měla genetickou chorobu, kde byla na vozíku a měla zakrnělé ruce a nepohyblivé nohy, její muž byl zdravý a právě někde na klinice jim udělali něco na tento způsob, zda jsme to správně pochopili, že z jejích vajíček vyjmuli ty ,,špatné,, genetické informace a mají zdravé miminko. Předem mockrát děkuji za odpověď.

Dobrý den, dodnes se přesně neví, co vitiligo způsobuje. Pouze v malém procentu se jedná o genetické onemocnění, nicméně nalézt a vyšetřit v embryu gen, na kterém je tato informace uložena a tyto embrya pak vyselektovat, je dle mého názoru v dnešní době nemožné. To, o čem mluvíte (preimplantační genetické vyšetření embryí) se provádí, ale provádí se bud u žen, které trpí onemocněním, které má jasný genetický základ nebo u žen, které opakovaně potrácí a nedá se vyloučit, že důvodem je geneticky vadné embryo. Těmto ženám se poté preimplantační diagnostika nabízí, nicméně na embryu se vyšetřuje základní spektrum genetických chorob, do kterých se vitiligo určitě neřadí. 

Dobrý den. Máme 8 týdenního syna a přítelkyně má od začátku nedostatek mléka, respektive na začátku to bylo na hraně dostatku, později už nestačilo. Vyzkoušeli jsme na rady laktační poradkyně všechno možné od odsávání po kojení, přes čaje s jestřabinou, masáže prsou, homeopatika H5 (nebo jak se to přesně jmenuje) až po úpravy stravy apod. Striktně jsme vážili a bral si okolo 50g s obou prsou (každé po 25g). Někdy třeba 70g, jindy jen 20g a víc prostě nešlo a denní dávku cca 550ml jsme nebyli schopni dosáhnout. Pak se produkce, na základě rad laktační poradkyně (skvělá paní) MÍRNĚ zvýšila, ale bez dokrmu se už prostě neobejdeme - u kontroly v 5. týdnu nebyl naprosto žádný přírůstek a miminko jelo "na rezervu", 14dní nemělo vůbec stolici a byl co hodinu vzhůru s křikem. Nejprve jsme trochu dokrmovali po každém kojení a nyní jsme změnili strategii. Dáváme mu 2-3x denně (podle toho co navážíme po kojení) plnou dávku umělé (cca 140ml) a jinak kojíme. Malý je spokojený, přibírá a pravidelně kaká. Prso zatím neodmítá, jednak proto, že kojíme s kloboučkem (bez něj ani za zlaté prase, od začátku), takže silikon jak silikon a druhak proto, že máme spec. láhev od medely, která by měla zajistit udržení sacího reflexu. Po kojení ještě moje doodsává (cca 20 - 30min po) co zbylo a to mu dáme před dalším dokrmem)O co mi ale jde... Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) a tak mě napadlo, zda by mohla fungovat strategie, kdy přítelkyně bude fungovat jen na el. odsávačce a toto mléko mu budeme dávat společně s dokrmem (buď míchat dohromady, nebo nejprve mateřské, pak umělku - imho asi lepší varianta...?). Co jsem četl, tak produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno...Takže zda máme v rukávu strategii, která by mohla fungovat i dejme tomu do 1 roku dítěte, nebo je to dle Vás utopie. Ideální to samozřejmě není, ale i když do sebe dostane 3-4dl mateřského denně, tak mu to bude ku prospěchu, pokud by to takto šlo...Díky moc za odpověď a omlouvám se za rozsah...

Hned na začátku musím vaši přítelkyni pochválit, kojí, odsává, váží dítě, dokrmuje - klobouk dolů, moc času na nic dalšího asi nezbývá. A dělat toto rok, jak píšete ....

Přečetla jsem si váš dotaz a zareaguji až na závěr, kdy píšete "o co vám tedy vlastně jde".

Aby to bylo srozumitelné, uvedu vždy vaši větu a okomentuji. 

Píšete "Je mi jasné, že dřív nebo později začne prso odmítat (i když už 3 týdny jedeme oboje a nemá problém) -  pokud budete nadále kojit s kloboučky, tak budete mít zřejmě pravdu, statistiky ukazují, že kojení tímto způsobem netrvá dlouho. Ale vůbec to tak být nemusí, kdybyste postupně začali zkoušet klobouček odbourávat, postupně, alespoň se o to pokoušet..

Je fain, že máte svoji laktační poradkyni, měli byste zapracovat na technikách na zvýšení produkce mléka v prsu a postupné mírné snižování množství podávaného dokrmu. Též není dobré každé kojení dítě vážit.

Elektrické odsávačky  - velice záleží na odsávačce, na tom, aby byla suchá membrána, správný nástavec a tah. Podle toho se odvíjí to, kolik mléka se z prsu odsaje. Někdy nic moc.Může tam být nebezpečí otoku dvorce a poranění bradavky. Někdy je mnohem šetrnější a lepší odstříkat dávku rukou.  Samozřejmě záleží na zručnosti a na množství, které potřebujeme. Velká otázka je už ta, proč odstříkávat, když dítě je přece schopné si dávku z prsu vypít samo. Nejedná se o 2 kg novorozence.

"Produkce by neměla mizet tím, že miminko nahradí odsávačka a jakým způsobem to do sebe malý dostane je snad taky jedno"..- s tímto rozhodně nemohu souhlasit. O odsávačce jsem již psala. A kojení je víc než přijímání mléka, je to kontaktu s matkou, o uklidňování, usínání. Není to jen o jídle.

 Také se omlouvám za rozsah - ale vidím 2 řešení. Buď ještě ve spolupráci s laktační poradkyní zapracujete na zvýšení tvorby mléka v prsu, postupně budete zkoušet odstraňovat klobouček, nebudete vážit, nebudete odstříkávat, snížíte postupně množství podávaných dokrmů, kdy se zároveň zvýší produkce mléka. Je to o velké trpělivosti, dobrém laktačním poradci, který vaší paní prakticky pomůže a  na  tom, jak moc je pro vás kojení důležité a chcete jej zachovat.

Nebo budete dělat to co nyní děláte,  záleží na vaší paní, jak dlouho to, co jste popisoval vydrží . Ale pokud by dítě dostávalo vedle zvyšujícího se množství umělého mléka ještě trochu odstříkaného mateřského, bude to pro něj určitě jen dobře.

Dobrý den, máme doma v bytě malého pejska, který s námi spí v posteli. V květnu tohoto roku se nám má narodit první miminko. Chtěla bych se zeptat, jestli je z hlediska počínajícího rozvoje imunity novorozence vhodné, aby pes v posteli dále spal, když tam budu pokládat i miminko? Neplánuji, že by s námi miminko v posteli spalo, ale bezpochyby v posteli pobývat bude. Pes je udržován v čistotě, po každé procházce jej umýváme, je očkovaný, odčervený, ale pořád je to pes. Zajímá mě jen, jestli to může tak čerstvému miminku zdravotně nějak ublížit, či nikoliv (vzhledem k tomu, že v porodnici si všichni před každou manipulací s novorozencem desinfikují ruce, si nejsem jistá tím psem).Moc děkuji za odpověď, Petra.

Doporučila bych omezit spaní pejska v posteli.

Dobrý den, s mým 5timěsíčním synem jsem byla na akci v našem městě, vedle nás seděl náš soused, syna jsem držela na klíně a syn se neustále natahoval po předmětech na stole, soused si chtěl udělat srandu a synovi dal svoji sklenici k ústům, ten ji ihned strčil do úst a začal olizovat, no než jsem stihla nějak zareagovat, min. 4 vteřiny ji olizoval. Teď z toho mám výčitky, že jsem nezareagovala rychleji a hrůzu, co můžeme všechno chytit. Soused sice vypadal zdravě, neměl opar, ale mám strach např. z meningokoka? Předpokládám, že by se takto mohl přenést? Četla jsem, že se ale přenáší i vzduchem, tudíž nakazit se meningokokem je možné v podstatě všude? Také nosičství této bakterie je údajně vysoké - 10 až 20 procent populace? Nerozumím tomu, když se miminko setká s touto bakterií (a dle mého názoru se s ní setkat může často od rodičů, prarodičů nebo sourozenců, zvláště, pokud chodí do školy a jsou tedy často v kolektivu dětí), co rozhodne o tom, zda se miminko nakazí či ne? Lékařka mi kdysi řekla, ať určitě děti očkujeme, že u takto malého miminka by infekce s největší pravděpodobností vypukla. To by ale každé miminko, které se setká s meningokokem, onemocnělo? Omlouvám se za dotaz, jsem z toho úplně vystrašená, můj syn má již první dávku Bexsera i Nimenrixu, ale údajně ochrana funguje až po druhé dávce? Nejsme alespoň již trochu chráněni tou první dávkou? Velmi děkuji za odpověď a přeji hezký den,

Ano, Vaše dítě je již chráněno 1. dávkou. S infekcí se může setkat kdekoliv, záleží na obranyschopnosti organismu, očkování ne skvělá prevence.

Dobrý den, potřebuju vážně pomoct. V rychlosti, otěhotněla jsem v 17 s člověkem co mě měl jen na jedno, opustil mě a výbavu a vše jsem pořídila pro miminko já s rodinou, u porodu jsem byla taky sama, po porodu si udělal testy otcovství a po prokázání, že je malá jeho se mnou chtěl být, bydlel u mých rodičů 11 měsíců, přispíval 2000 měsíčně já měla 6000 a přispívala jsem taky 2000. Jídlo jsme kupovali oba, po 11 měsících jsem ho vyhodila, protože mě neustále sledoval, pořád jsme se hádali, nemohla jsem si s nikým psat(ani s holkáma) čekal mě před toaletou a koupelnou a když jsem tam byla déle, tak šel dovnitř, co dělám, vystřídal 6 práci, většinou byl na úřadu práce nebo nemocenské, proto byl se mnou doma. Měli jsme pak soud o dítě, on tam napsal hrozný lži, udělal z mé rodiny špíny a bůh ví co(hlavně že 11 měsíců mu to nevadilo) označil mě jako psychicky narusenou, mám porezane ruce z minulosti, kvůli němu. Moje sestra je fetacka a přišla tak o děti, to tam taky napsal a uvedl že malá nemůže žít ve spine a ve styku s drogově závislým. Přišlo mi, že ten soud vyhraje, najmul si nejlepšího advokáta, jeho rodina má dost peněz. Nakonec se odložil kvůli času a melo být 2 stání. My jsme to ale zrušili a šli do podnájmu. Od té doby, co bydlíme sami, mě neustále napadá, dokonce na mě vytáhl nůž, a když jsem zavolala policii, porezal se a utíkal na stanici, že jsem ho napadla a udělal, že on je oběť. To se stalo vždy když jsem zavolala PČR. Psychicky mě týrá, nemám žádné soukromí, když přebalí dceru, nebo se o ní nějak stará, hned to mám na talíři. Říká to jeho mamince, která je při něm, říkala mi že udělá vše pro to, aby mi vzala moje dítě. Nevím co mám dělat, kam mám jít, nemám dost peněz na uziveni mě a male, nemůžu k rodičům, protože uznávám, že to tam není moc pěkné a je tam sestra fetka. Nechci přijít o vše co mám, u soudu to vypadalo jako by to vyhrál, já mám strach že přijdu o svoje malé miminko, nedokážu si bez ní život představit. Zním jako hysterka, ale opravdu jsem zoufalá a nevím, co mam delat, když nemám peníze a nemám kam jít a on tohle vše má, nedokážu si představit, že takhle hnusný člověk mi sebere vše, pro co jsem obětovala vše co jsem měla..navic rodiče už doma nemají místo, takže tam stejně nemůžu. Prosím potřebuji nějakou radu, jsem už úplně vyčerpaná a nevím co mám dělat a na koho se obrátit.

Dobrý den, co nejdříve se obraťte na orgán sociálně právní ochrany dítěte - OSPOD na sociální pracovnici či kurátorku, která vám pravděpodobně byla přidělena. Měla by vám poradit a předat kontakty na jakou organizaci se obrátit, kde by vám mohli pomoci vaši situaci řešit. Můžete kontaktovat také krizovou linku pomoci matkám s dětmi, nebo jakoukoliv krizovou linku, kde vám také pomohou, poradí a předají kontakty na některou z organizací, které se pomocí matkám s dětmi zabývají. Odebrat pečující a fungující matce miminko není zase tak jednoduché, nebojte se. To že byl soud odročen nic neznamená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #vývoj

Dobrý den paní doktorko,ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou. Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

Dobrý den, je mi 21 let, před 10 dny jsem zjistila, že jsem těhotná a nemohu se rozhodnout, zda podstoupit interupci nebo ne. Pořád studuji, teprve tento rok mám maturovat, zatím jsem v životě nepracovala a živí mě přítel a rodina. Všichni mi říkají, že to zvládnu, že jsem silná, ale já nevím, jestli se cítím na to být matkou a bojím se, že třeba z toho těhotenství nebudu mít radost ani po čase, nebo že to miminko nebudu mít ráda, na druhou stranu mě děsí interupce, kvůli rizikům a jestli toho pak nebudu litovat. Ale zas bych později aspoň věděla, že to miminko chci a měla bych z toho radost, přijde mi, že teď necítím nic, jsem furt jen smutná a naštvaná na všechny okolo a na sebe, že se necítím, tak jak bych měla, přítel z toho má radost, dokonce to řekl celý jeho rodině a proto se bojím, že bych všechny zklamala, kdybych podstoupila potrat. Pořád všichni opakují, ale že to je moje tělo a moje rozhodnutí, ale mě se ty rozhodnutí každým dnem mění a bojím se, že pak budu litovat toho, že jsem si miminko nechala. Nevím, co mám teď dělat a jak se rozhodnout.

Dobrý den, z vašeho dotazu rozumím, že se nacházíte v komplikované situaci. Jste ještě hodně mladá a na dítě se možná ještě necítíte dostatečně zralá a připravená. Na druhou stranu máte dobré zázemí a partner i rodina příchod dítěte vítá, což nebývá samozřejmostí. To že necítíte co byste asi očekávala, může být ovlivněno romantickými představami žen o těhotenství a dítěti a také hormonálními změnami, které teď ve vašem těle probíhají. Ne nadarmo trvá těhotenství 9 měsíců, kdy si žena na očekávané dítě teprve zvyká. Samozřejmě asi jinak vnímá těhotenství žena, která po dítěti touží a jinak žena, která jej nečekala. To že jste zaskočená, smutná a cítíte se naštvaně a nevíte, jak se k situaci postavit je legitimní a normální pocit. Nemusíte se za svoje pocity cítit provinile ani si je vyčítat. Je však potřeba učinit rozhodnutí, protože možnost přerušení těhotenství je časově omezená. Možná jste se mohli s partnerem lépe domluvit, než jste informací o vašem těhotenství řekli celé rodině. Takto jste teď navíc pod velkým společenským tlakem. Přece jen jde o vaše a partnerovo dítě a proto byste o něm měli rozhodovat jen vy dva. Je to sice vaše tělo, ale dítě, které čekáte je také otce, nejen vaše, to byste při rozhodování měla brát v úvahu. Ano rizika a komplikace spojené s přerušením těhotenství a s možnými potížemi při dalším otěhotnění objektivně existují a je proto s nimi potřeba také počítat. Na druhou stranu byste možná později byla psychicky lépe na péči o dítě připravena. Studium školy souběžně s péčí o dítě je náročné, ale ne nemožné. Obzvlášť když má matka zázemí v partnerovi a rodině, kteří s péčí vypomůžou. Rozhodnutí je ale na vás, je potřeba vzít v úvahu všechny okolnosti. Pokud se rozhodnete jakkoliv, je dobré informovat i rodinu o svém rozhodnutí, když už je do situace zapojena a vysvětlit jim svoje důvody. Pro další dobré rodinné vztahy je to důležité. Dále bych vám doporučila kontaktovat psychologa, který by vás mohl složitým obdobím rozhodování doprovodit a pomocí vám dojít k nějakému závěru. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý den,já jsem Monika a má dcerka má pul roku a jmenuje se Petruška.Bydlíme v jednoizbovém byte samé a nemáme muže ani známe kdo by dcerku vzal behem mixování papání ven.dcerka je vážne chorá.nemá dobre vyvinutej trávicí systém,nemá sací ani prehltaci reflex a má zavedenou žaludečni sondu.a já jí papání musím ponornim mixérem mixovat úplne dojemna.a když zapnu mixer tak dcerka mi začne brečet,trást se.dcerka je ležící,nemluví,jenom zvuky vydává.jak mám dcerce rict nebo naznačit že jdu vrčet s mixerem a mixovat?dekuju.

Dobrý den,

u takto nemocného miminka je potřeba vše konzultovat s ošetřujícím lékařem, určitě s paní doktorkou proberte projevy a reakce dcery na zvuk ponorného mixéru.  Je dobré, aby lékař zhodnotil, zda dcerku strach nějak neohrožuje a možná vám i doporučí nějaké vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že pro výživu dcery je zásadní příprava potravy mixováním, je potřeba opravdu investovat do co nejvíce kvalitního a tichého mixovacího zařízení, zjistit si všechny možné varianty této přípravy stravy a všechny možné přístroje, které jsou na trhu dostupné. Jinak na miminko je potřeba mluvit, vysvětlovat mu, co a proč děláte, mixér jí ukázat, vhodné je přitom miminko mít na klíně nebo v náručí, aby se cítilo bezpečně a přístroj nejdříve ukázat vypnutý, říct, že se s ním dělá papání nebo jiný dětský název pro přípravu jídla. Tento název používat vždy stejný, aby se dcerce propojil se zvukem přípravy jídla. Po seznámení dítěte s vypnutým přístrojem můžete zkusit pustit na nejmenší rychlost a podle reakce dítěte buď po chvilce vypnout, nebo výkon zvýšit. Můžete dcerku také, pokud to její zdravotní stav dovoluje, umístit při přípravě jídla do zvýšené polohy (nějaké dětské sedačky, lehátka atd.) tak, aby na přípravu jídla viděla, vždy popisovat co děláte, mluvit na ni. I když miminko neumí mluvit, tak váš hlas a vaše sdělení vnímá a rozumí. Pokud by reakce byla stále silná, pak je možné se snažit připravovat jídlo v době spánku dítěte v jiné místnosti, podle vašich možností a dispozic bytu. Začala bych ale určitě hledáním řešení a poradou s ošetřujícím lékařem dítěte.

S pozdravem Mgr.  Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #strach #vývoj

Dobrý den, já jsem Monika a mám půlroční dcerku Petrušku. Ona má zavedenou žaludeční sondu, a tak jí musím mixovat všechno papání úplně dojemna. Má dcerka, když začnu mixovat se rozbrečí a pláče jak šílená. Co ji mám říct před tím než půjdu mixovat? Mám ji nějak naznačit, že jdu mixovat?

Dobrý den,

u takto nemocného miminka je potřeba vše konzultovat s ošetřujícím lékařem, určitě s paní doktorkou proberte projevy a reakce dcery na zvuk ponorného mixéru.  Je dobré, aby lékař zhodnotil, zda dcerku strach nějak neohrožuje a možná vám i doporučí nějaké vhodné řešení. Vzhledem k tomu, že pro výživu dcery je zásadní příprava potravy mixováním, je potřeba opravdu investovat do co nejvíce kvalitního a tichého mixovacího zařízení, zjistit si všechny možné varianty této přípravy stravy a všechny možné přístroje, které jsou na trhu dostupné. Jinak na miminko je potřeba mluvit, vysvětlovat mu, co a proč děláte, mixér jí ukázat, vhodné je přitom miminko mít na klíně nebo v náručí, aby se cítilo bezpečně a přístroj nejdříve ukázat vypnutý, říct, že se s ním dělá papání nebo jiný dětský název pro přípravu jídla. Tento název používat vždy stejný, aby se dcerce propojil se zvukem přípravy jídla. Po seznámení dítěte s vypnutým přístrojem můžete zkusit pustit na nejmenší rychlost a podle reakce dítěte buď po chvilce vypnout, nebo výkon zvýšit. Můžete dcerku také, pokud to její zdravotní stav dovoluje, umístit při přípravě jídla do zvýšené polohy (nějaké dětské sedačky, lehátka atd.) tak, aby na přípravu jídla viděla, vždy popisovat co děláte, mluvit na ni. I když miminko neumí mluvit, tak váš hlas a vaše sdělení vnímá a rozumí. Pokud by reakce byla stále silná, pak je možné se snažit připravovat jídlo v době spánku dítěte v jiné místnosti, podle vašich možností a dispozic bytu. Začala bych ale určitě hledáním řešení a poradou s ošetřujícím lékařem dítěte.

S pozdravem Mgr.  Michaela Matoušková, dětský psycholog

Dobrý večer, narodilo se nám miminko jsou mu dnes 3 týdny a 3 dny, a víte včera kakal jen jednou, a dnes ještě vůbec. Tak se chci zeptat a poprosit Vás, zda je to v pořádku? Jinak miminko je plně kojené, cca 4 - 5x denně. Děkuji mockrát za odpověď. :(

Kojené děti v období šestinedělí nemusí mít stolici denně, mateřské mléko ještě nemá plnou výživovou hodnotu, jako zralé mléko po šestinedělí. Pokud je dítě spokojené, větry odcházejí, nemusíte se obávat.

Dobrý den,mám takový problém.. Jsem v 28tt a občas mi ztvrdne bříško a vyduje se mi. Chci se zeptat, co to je? Či tam cítím miminko, anebo je to to tvrdnutí bříška? Nevím, co to vlastně je ..

Dobrý den, pravděpodobně se jedná o tvrdnutí břicha. Během těhotenství je toto ale zcela normální - pokud to není s frekvencí několikrát do hodiny. Děloha reaguje trvdnutím na spoustu podnětů - když si žena lehne, pokud se miminko hýbe či pokud je zvýšená fyzická námaha.

Těhotenství
avatar Tynuska98 21. 12. 2020

Dobrý den. Jsem 6+5tt. Mám otázku může a nemusí mně bolet v podbřišku cca 3 dny už mně neboli. Mám strach o miminko. 11.12. jsem byla na kontrole miminko je v děloze krásně vidět. Je možné že už se usadilo. Že to je v těhotenství běžné. Děkuji za odpověď

Dobrý den, pobolívání v podbřišku (mírné) na začátku těhotenství provází těhotnou poměrně často. Avšak nepřítomnost bolestí je naprosto v pořádku. Podle Vašeho popisu vše probíhá, jak má. Hezký den

Těhotenství
avatar andulena.s 30. 04. 2021

Dobrý den,snažíme se s přítelem o miminko a 3 dny před očekávanou menstruací jsem začala špinit. Udělala jsem si test a druhá čárka byla hodně slabá. Ale v den MS jsem začala slabě krvácet, spíš špinit. Na testu nic, je možné abych přeci jen byla těhotná? Jsem 3 roky po SC. Děkuji

Dobrý den, některé ženy mohou mít menstruaci i na počátku těhotenství, ale může se také jednat o časný potrat. Přesnější bude určení hladiny hCG krevním odběrem a návštěva u Vašeho gynekologa. Hodně štěstí ve Vašem snažení o miminko :-)

Dobrý den,chci se zeptat, zda jsem mohla otěhotnět 24.6.2022 (ten den jsem zapomněla vzít poslední pilulku HA, poté jsem ji natrvalo vysadila), když se miminko narodilo 22.4.2023. Myslím si, že mezi tím jsem měla menstruaci, ale velmi slabou, tudíž si nejsem jistá.Moc děkuji za odpověďKateřina Tichá

Dobrý den,

nevím, v jakém gestačním stáří se Vám miminko narodilo, nicméně pokud bylo termínové, tak to samozřejmě možné je, ale jsou to pouze dohady podle kalendáře, více se Vám k tomu vyjádřit nemohu.

Dobrý den paní doktorko Zahrádková,chtěla bych se prosím zeptat. Byla jsem na ultrazvuku v 9. týdnu těhotenství (dle dr), můj odhad 8+5. Miminko je správně uloženo, bije mu srdíčko. Ale paní doktorce se nezdály nějaké dutiny v hlavičce (byly skoro přes celou hlavičku), myslíte si, že už teď jde poznat, že je něco v nepořádku. O jedno miminko jsem v únoru přišla v 5. týdnu. Bohužel ultrazvukový snímek nemám. Na další vyšetření jdeme za týden. Moc děkuji za váš názor.

Dobrý den,

určitě je vhodné vyčkat další kontroly, může se jen jednat o vývojovou fázi centrální nervové soustavy.