banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100

Dobrý den, nikde jsem nenašla, jak je to s mateřskou a rodičovský příspěvkem v případě, že bych byla zaměstnaná po celou dobu mateřství po porodu na hlavní pracovní poměr – pracovní smlouvu u zaměstnavatele. Pracuji totiž na homeoffice, kdy je mi to umožněno. Můj dotaz tedy zní.Je povinné čerpat mateřskou dovolenou a případně v jaké minimální době? Je nárok na rodičovský příspěvek 300 000,- podmíněn čerpání mateřské? Je možné o něj žádat i právě v případě, že budu zaměstnaná na hlavní pracovní poměr (například doložením hlídání babičky či chůvy, která by byla mnou placena).Moc Vám děkuji.

Dobrý den,
podle zákoníku práce nesmí být mateřská dovolená v souvislosti s porodem nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu. Existují právníci, kteří z tohoto ustanovení vyvozují, že je mateřská dovolená povinná. Druhá skupina právníků se kloní k tomu, že mateřská dovolená je právo, nikoli povinnost a uvedené ustanovení se uplatní až v případě, že žena na mateřskou dovolenou skutečně nastoupí. Nejsem tedy schopná Vám jednoznačně odpovědět. Zákoník práce však nedává zaměstnavateli možnost Vám mateřskou dovolenou nařídit. Pokud budete vykonávat práci, ze které vzniká nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebudete mít nárok na výplatu této dávky. Čerpání rodičovského příspěvku není podmíněno vyčerpání peněžité pomoci v mateřství. Úřad práce od Vás může navíc požadovat potvrzení, že Vám OSSZ dávku nevyplácí. Výkon práce při čerpání rodičovského příspěvku není omezen, není omezen ani výdělek. Hlídání jinou fyzickou osobou také není omezeno a nedokládá se. Omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí, školky nebo obdobného zařízení na maximálně 92 hodin měsíčně. Docházku do zařízení by bylo potřeba úřadu oznámit do 8 dnů a následně dokládat rozsah docházky.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na klasickou dovolenou za rok 2017 (máme 25 dní), když jsem od 17.1.2017 byla na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství až do 30.4.2017. Od 1.5. 2017 pracuji. Dovolenou jsem čerpala 1 den. O mateřskou dovolenou bych chtěla žádat až 6 týdnů před porodem což mám stanoveno gynekologem na 3. září 2017 (Termín porodu 15.10.2017) 1.Je tedy možné dostat od zaměstnavatele dovolenou celých 24 dní, nebo se z důvodu nemocenské bude krátit?2.Je možné si tuto dovolenou vyčerpat až po mateřské dovolené? Tedy od 19.3.2018?3.Pokud by to bylo možné, vycházelo by to, že bych byla až do 23.4.2018 na dovolené čerpané z roku 2017 a ještě by se k tomu připočítaly dny dovolené za mateřskou dovolenou a čerpanou dovolenou za rok 2018? Což by bylo až do 7.5.2018? 4. Nebo v roce 2018 budu mít nárok na dovolenou minimálně 14 dní dle zákona za odpracovaných 60 dní (mateřská dovolená + dovolená za rok 2017 a 2018)?. 5.Kdy je potřeba žádat o rodičovské dávky po skončení mateřské dovolené a případné dovolené?Děkuji. Přeji hezký den. LJ.

Dobrý den, na přesný počet dnů a možnosti čerpání dovolené se budete muset zeptat účetní - k nějakému krácení dovolené u vás dojde (asi o 1/12). Nárok na dovolenou vám vznikne i v roce 2018 - za období, kdy budete čerpat PPM. O Rodičovskou si můžete požádat hned v návaznosti na mateřskou, dovolenou můžete čerpat nezávisle.

Dobrý den, dne 30.8.2018 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou. 28 týdnu jejího čerpání mi vychází na 14.3. 2019. U zaměstnavatele mám smlouvu do konce roku 2018. Chtěla bych se tedy zeptat, zda mi bude mateřská dovolená vyplacena i v případě, ze jiz od ledna 2019 nebudu zaměstnana. A jak je to pak případně s rodičovský příspěvkem. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

termín mateřská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání, ne finanční dávku. Dovolená Vám tedy skončí s koncem pracovního poměru. Peněžitou pomoc v mateřství (PPM) ale budete pobírat dál beze změny až do vyčerpání těch 28 týdnů. Po skončení PPM můžete začít čerpat rodičovský příspěvek, požádáte o něj na úřadu práce. V měsíci, kdy je souběh PPM a rodičovského příspěvku, náleží z rodičovského příspěvku jen rozdíl mezi měsíční zvolenou částkou rodičovského příspěvku a vyplacenou PPM v daném měsíci. Pokud by Vám tedy PPM za březen vycházela vyšší než rodičovský příspěvek, který si chcete zvolit, pak o rodičovský příspěvek požádejte až od dubna (za březen by nenáležel).

Po konci pracovního poměru byste měla oznámit své zdravotní pojišťovně do 8 dnů, že jste dále příjemcem peněžité pomoci v mateřství a stejně tak později oznámit i přechod na rodičovský příspěvek.

Dobrý den Vám přeji, prosím Vás o radu.Od 10. 8. 2020 jsem v dočasné pracovní neschopnosti. Termín porodu mám 14. 1. 2021. Dle kalkulačky zde, by měl být nástup na MD mezi 19. 11. - 3. 12 2020.K 31. 12. 2020 mi končí pracovní poměr, který nebude prodloužen. Zbývá mi k vyčerpání 17 dní řádné dovolené, které budou vzhledem k délce pracovní neschopnosti pokráceny.Chci se tak zeptat: zbývající dovolená mi tak bude muset být proplacena k ukončení pracovního poměru a nebude tak možné ji čerpat mezi MD a RD (tedy v roce 2021), že?Druhý dotaz: je nutné se po skončení pracovního poměru, tedy po Novém roce, registrovat na ÚP nebo tam stačí jít až se žádostí o RP?Děkuji a za odpověď a přeji pěkný den

Dobrý den,

nevyčerpanou dovolenou je zaměstnavatel povinen proplatit při skončení pracovního poměru. Dovolená za kalendářní rok 2020 se krátí až při zmeškání 100 a více směn. Mateřská dovolená se pro účely dovolené považuje za výkon práce, nejedná se o zmeškané směny. Mateřská dovolená (volno v zaměstnání) Vám skončí s koncem pracovního poměru. Výplata peněžité pomoci v mateřství (PPM) bude i po skončení pracovního poměru pokračovat beze změny, pokud na ni máte nárok (splňujete potřebných 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky). Je potřeba oznámit zdravotní pojišťovně do 8 dnů od skončení zaměstnání, že jste státní pojištěnec jako příjemce PPM. Není potřeba se registrovat na úřadu práce a v době čerpání PPM před porodem a 6 týdnů po porodu Vás ani zaregistrovat jako uchazeče o zaměstnání nemohou. Na úřad práce tedy stačí jít až se žádostí o rodičovský příspěvek.

Dobrý den paní inženýrko,mohla bych Vás poprosit o radu kdy mi končí mateřská dovolená - konkrétní datum? Nastoupila jsem na ní 5.2.2020 termín porodu jsem měla mít 1.4.2020 ale nakonec jsem rodila 20.3.2020. Nevím zda to hraje roli.Děkuji předem za Váš čas a rychlou odpověď.Martina Platošová

Dobrý den,

mateřská dovolená (MD) i peněžitá pomoc v mateřství (PPM) Vám náleží po dobu 28 týdnů od data nástupu. Skutečný termín porodu v tomto případě nehraje roli. Při nástupu 5. 2. 2020 je posledním dnem MD/PPM 18. 8. 2020. U dvojčat a vícerčat by se jednalo o 37 týdnů.

Dobrý den, mám dotaz k výši mateřské, resp. k jejímu výpočtu. V roce 2020 od 1.1.2020 do 14.3.2020 jsem byla zaměstnána za 15000 hrubého V roce 2020 od 1.4.2020 do 14.8.2020 jsem byla jako OSVČ (připlatila jsem si minimální dobrovolné pojištění) V roce 2020 od 15.8.2020 do 15.8.2021 (smlouva na dobu určitou) jsem zaměstnána za 30000 hrubéhoNa mateřskou dovolenou mám nastoupit 15.6.2021 (termín mám 1.8.2021)Nyní dejme tomu 11.2.2021 to vypadá že půjdu na neschopenku, ale ne na rizikové, ale na normální - ovšem je možné, že na ní zůstanu až do mateřské. Jak vypočítám výši mateřské? Alespoň zhruba? Plus mám možnost neschopenku odložit o měsíc, kdy si vyberu dovolenou, Jak by vypadala částka při této variantě?Děkuji moc za odpověď. Nevím jak si to spočítat. Krásné dnyTereza

Dobrý den,
postup výpočtu výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) můžete najít v našem článku Mateřská dovolená 2021, najdete v něm také odkaz na kalkulačku MPSV. Výše PPM se Vám bude počítat pouze ze současného zaměstnání. Rozhodné období pro výpočet denního vyměřovacího základu nebude ve Vašem případě 12 měsíců, jak je to běžné, ale bude se jednat o období od 15. 8. 2020 do 31. 5. 2021. Z tohoto období se vyloučí tzv. vyloučené dny, což je například právě dočasná pracovní neschopnost, o které píšete.

Dobrý den,prosím Vás o radu. V říjnu 2020 jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale chvíli na to jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu mám v půlce června. Na mateřskou bych měla nastupovat nejdříve koncem dubna, momentálně jsem od března na ošetřovném s dcerou. Můj dotaz zní, jak je to s dovolenou? Starou dovolenou žádnou nemám a od nového roku jsem žádnou dovolenou nečerpala. O proplacení dovolené lze zažádat až po mateřské, při nástupu na rodičovskou? Nebo si o ní můžu zažádat ještě než nastoupím na mateřskou? Jde mi hlavně o to, že v době, kdy mi skončí mateřská, už nebudu u stávajícího zaměstnavatele zaměstnaná, protože mám smlouvu na dobu určitou, a to do půlky října 2021. Nemůže se potom stát, že mi zaměstnavatel odmítne vyplatit dovolenou, když už u něho nebudu zaměstnaná? Má na to právo? Nevím přesně o kolik dní se bude jednat, dovolená se mi nasčítá i na OČR a na mateřské? Každopádně bych nerada o tyto peníze přišla. Děkuji Vám moc za odpověď.

Dobrý den,
dovolenou můžete čerpat před mateřskou dovolenou, pokud s tím bude zaměstnavatel souhlasit. Pokud budete mít v době skončení pracovního poměru nevyčerpanou dovolenou, je ze zákona zaměstnavatel povinen Vám ji proplatit. Pro účely dovolené se za výkon práce považuje mateřská dovolená i doba na ošetřovném (doba ošetřování dítěte mladšího 10 let nebo doba péče o dítě mladší 10 let).

Dobrý den, měl bych na vás dotaz. Plánujeme s přítelkyní mimčo, ale s tím vznikají otázky. PPM i Rodičovský příspěvěk budu pobírat já, jakožto otec. Stejně tak rodičovskou dovolenou (z osobních a pracovních důvodů). Když si zažádám o PPM (od 7. týdne po narození tuším), tak jak moje žena bude mít nárok na pracovní volno, kdy bude v porodnici? Tuším správně, že PPM a mateřská dovolená je odlišná věc? Že ona bude čerpat mateřskou dovolenou, ale PPM bude "chodit" mě? S tím, že já nebudu pracovat (pouze jako OSVČ, či brigádně), bude mít ona nárok na nějaký příjem v době porodní péče (Protože v období do pobírání PPM nebudeme mít příjem)? A také, kdy smí otec nastoupit na rodičovskou dovolenou a kdy si může zažádat o rodičovský příspěvěk? Smí se pobírat PPM i rodičovský příspěvěk současně? Omlouvám se za četnost dotazů, ale v případě otec na rodičovské není moc informací na dohledání.Děkuji za odpovědi a hezký den,Martin Madej.

Dobrý den, mateřská a PPM je v zásadě totéž. Matka čerpá mateřskou minimálně 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Proto ji otec může nastoupit až od 7. týdne po porodu. Vy můžete mateřskou čerpat pouze na základě toho, že se matka nároku na ni písemně vzdá, tudíž to nelze mít tak, že ona je doma a peníze chodí vám. Jakmile tedy začnete čerpat mateřskou vy, musí si matka platit povinné pojištění nebo se vrátit do zaměstnání (z vašeho dotazu mi tyto věci nebyly jasné). Jakmile dočerpáte PPM, můžete si požádat o rodičovský příspěvek. Pobírat současně PPM a RP nelze.

Pokud byste chtěl další informace, potřebuji vědět, zda jste vy a matka zaměstnanci (+jak dlouho) a kdy se chcete do zaměstnání případně vrátit.

Dobry den, chtela jsem se zeptat jak je to s materskou dovolenou a ochranou lhutou. Jsem zamestnana na dobu urcitou do 30.6.2019. A vim, ze smlouva mi nebude prodlouzena. Termin porodu mam 28.7.2019. Kdy mohu odejit na materskou dovolenou abych se vesla do ochrane lhuty a byla mi vyplacena cela materska po dobu 28 tydnu? Dekuji P.

Dobrý den, na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) a mateřskou dovolenou se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Nástup v tomto rozmezí si zvolíte sama a v každém případě Vám to vychází na nástup ještě v době trvání pracovního poměru, takže není potřeba řešit žádnou ochrannou lhůtu. S koncem pracovního poměru Vám skončí mateřská dovolená (tedy volno v zaměstnání), ale na pobírání PPM to nebude mít žádný vliv, tu budete pobírat dál beze změny po celých 28 týdnů. Po skončení pracovního poměru máte povinnost oznamovat změny zdravotní pojišťovně vždy do 8 dnů. Oznamte tedy v červenci, že jste příjemcem peněžité pomoci v mateřství a později i přechod na rodičovský příspěvek.

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na mateřskou dovolenou.Pracovala jsem od 1.7.2019 do 11.11.2019, předtím jsem studovala vysokou školu (úspěšně jsem ji dokončila a následně jsem hned nastoupila do zaměstnání).Od 12.11.2019 jsem v pracovní neschopnosti kvůli rizikovému těhotenství a smlouva v zaměstnání mi končí 30.6.2020. Na mateřskou dovolenou bych měla nastupovat ještě před skončením smlouvy.Mám tedy nárok na mateřskou dovolenou, když jsem neodpracovala 270 dní? Popřípadě kolik by mateřská měsíčně činila, když jsem pobírala cca 30 000 Kč hrubého?Děkuji za odpověď, Rothanzlová

Dobrý den,

podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) není "odpracovat" 270 dní, ale splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění po dobu alespoň 270 dní v posledních 2 letech před nástupem na PPM. Do doby účasti na nemocenském pojištění se počítá i doba v pracovní neschopnosti, pokud trvá pracovní poměr. Podmínky tedy splňujete. Postup výpočtu výše PPM uvádíme v článku Mateřská dovolená 2020, kde najdete také odkaz na kalkulačku MPSV. Pokud budete až do nástupu na mateřskou v pracovní neschopnosti, bude se výše počítat z období od 1. 7. do 11. 11. 2019, pracovní neschopnost patří mezi vyloučené dny.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat ohledně rodičovské dovolené.V srpnu 2018 se mi narodila dcera a ke 31. lednu 2019 mi končí mateřská dovolená. Chci být s dcerou doma do jejích 3 let věku (tzn. srpen 2021). U současného zaměstnavatele mám smlouvu na dobu určitou do 31. srpna 2020. Dnes mi bylo sděleno, že doma mohu být jen do dvou let jejího věku.Jak lze postupovat, abych mohl být doma do již zmíněných 3 let? Lze tedy u zaměstnavatele požádat o rodičovskou dovolenou do 2 let věku a poté být doma ještě rok? Jak je to se žádostí o rodičovský příspěvek?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

rodičovská dovolená je termín označující volno v zaměstnání a lze ji čerpat maximálně do 3 let dítěte. Pokud Váš pracovní poměr končí dříve, tak maximálně do konce pracovního poměru (tedy požádáte max. do 31. 8. 2020). 

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou lze čerpat až do 4 let dítěte, bez ohledu na nastavení rodičovské dovolené v zaměstnání. Můžete si tedy příspěvek rozpočítat na potřebnou dobu (například do těch 3 let), případně lze výši příspěvku (a tím i délku pobírání) měnit co 3 měsíce.

Po skončení pracovního poměru můžete tedy dále zůstat doma s dítěte, nebudete ale už osobou na rodičovské dovolené z hlediska zdravotního pojištění, ale dál můžete být státním pojištěncem jako příjemce rodičovského příspěvku. Do 8 dnů od konce pracovního poměru byste pojišťovně měla tuto změnu oznámit a doložit pobírání příspěvku. 

Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, zda musí rodičovská dovolená přímo navazovat na mateřskou. Jsem v situaci, kdy se potřebuji co nejdříve po porodu, resp. po mateřské dovolené, vrátit cca na 6 měsíců do práce a dokončit rozpracovaný projekt. Pak bych však ráda začala čerpat rodičovskou dovolenou včetně příspěvku. Předem děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den,

rodičovská dovolená na mateřskou dovolenou navazovat nemusí, můžete na ni nastoupit i kdykoliv později. Je možné na ni nastoupit i opakovaně, i když se z ní už jednou vrátíte do zaměstnání. Maximálně se poskytuje do tří let věku dítěte. Rodičovský příspěvek není vázán na nastavení rodičovské dovolené. Výdělek během pobírání rodičovského příspěvku není omezen, omezená je pouze docházka dítěte mladšího 2 let do jeslí nebo podobného zařízení, a to na max. 46 hodin měsíčně. 

Dobrý den,Rád bych Vás poprosil o radu s čerpáním PPM, když jsem zaměstnán a zároveň vedlejší OSVČ (minimální pojištění).Jde mi o situaci, kdy je manželka na RD (rodičovská dovolená) s 1 letým dítětem a čekáme druhé dítě.1. Je možné nějak odložit PPM, abychom stihli dočerpat celý RP? Tedy začít čerpat PPM až od porodu nebo případně až 2 týdny po porodu? 2. Je možné čerpat PPM bez MD (mateřské dovolené), když je manželka (případně manžel viz. dále) technicky vlastně na probíhající RD?3. Vzhledem k mému vyššímu DVZ bych chtěl pobírat PPM já jako manžel. Pokud porod nastane v očekávané době, tak je možné začít pobírat PPM manželkou až od porodu do konce 6. týdne (tedy 6 týdnů) a manželem pak od 7. týdne do 28. týdne (22 týdnů),nebo je nutné začít pobírat PPM manželkou už od 6-8. týdne před porodem až do konce 6. týdne po porodu (a tedy počítaného z jejího DVZ)? Popřípadě je možná situace, že manželka je na MD (jedno od kdy a jak dlouho - předpokládám, že PPM není vázána na MD ženy), ale PPM čerpá manžel celých 28 týdnů?4. Pokud je nutné čerpání PPM manželkou alespoň těch 6 týdnů po porodu, je možné čerpat PPM manželem v délce 22 týdnů, když porod neproběhne dříve? Tedy asi tak, že před porodem 8 týdnů manžel po porodu 6 týdnů žena a pak zase 14 týdnů manžel? 5. A teď hlavní dotaz - jak jsem psal na začátku, jsem zaměstnán i OSVČ. PPM bych čerpal z pojištění a DVZ ze zaměstnání - tedy vůbec nijak z OSVČ. Musel bych v tomto případě přerušit činnost OSVČ po dobu pobírání PPM (není nikdo na zástup) nebo by stačilo mít jen RD v zaměstnání? O děti by se starala doma manželka. Přijde mi nelogické nemoci vykonávat i OSVČ, když PPM jde úplně z jiného pojištění - v zaměstnání. 6. Poslední dotaz jen čistě ze zvědavosti - mohou být oba rodiče na RD zároveň (a tedy státní pojištěnci)? Popřípadě jeden na RD a druhý jako pečující o dítě do 7 let? Moc díky. Je to asi dost specifická situace a asi dost složitá, protože jsem to nedokázal nikde najít, ale každopádně předem mockrát děkuji za odpovědi.S pozdravem Robo

Dobrý den,

začnu odpovídat od konce:

6) Ano, oba rodiče mohou čerpat rodičovskou dovolenou v zaměstnání současně a oba budou státními pojištěnci z hlediska zdravotního pojištění. Případně může být matka na mateřské dovolené a otec na rodičovské dovolené nebo například jeden rodič na rodičovské dovolené s mladším dítětem a druhý rodič jako osoba celodenně pečující o starší dítě (do 7 let).

5) Při čerpání PPM nesmíte vykonávat pouze tu činnost, ze které nárok na PPM vznikl. Pokud budete čerpat PPM ze zaměstnání, nemůžete dané zaměstnání po dobu čerpání vykonávat (budete v něm na rodičovské dovolené), ale samostatně výdělečnou činnost přerušovat nemusíte.

4) Manžel (otec dítěte) má nárok na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, nemůže tedy PPM čerpat před porodem. Podpůrčí doba je u manžela maximálně 22 týdnů. Do této doby se započítává doba, po kterou byla PPM vyplácena matce dítěte, s výjimkou doby od porodu do konce šestého týdne po porodu.

3) Pokud si žena nezvolí nástup na PPM v rozmezí 6 až 8 týdnů před termínem porodu, bude za nástup na PPM a tedy začátek podpůrčí doby považován počátek šestého týdne před termínem porodu.

2) Zákon o nemocenském pojištění sice přímo nespojuje čerpání PPM s povinností čerpat mateřskou dovolenou v zaměstnání, ale z charakteru dávky vyplývá nutnost čerpat nějakou podobu "volna" v zaměstnání, jelikož není možné vykonávat činnost, ze které nárok na dávku vznikl. A tímto "volnem" je pro ženy mateřská dovolená, která je navíc na rozdíl od rodičovské dovolené považována za výkon práce pro účely řádné dovolené (u muže je za výkon práce považována rodičovská dovolená do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou).

1) Pokud žena bude čerpat PPM, podpůrčí doba poběží nejpozději od šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Pokud by nečerpala PPM, bude Vám jako manželovi náležet PPM nejdříve od sedmého týdne po porodu, ale jen po dobu 22 týdnů. Nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě však zaniká nejpozději poslední den měsíce, který předchází měsíci narození mladšího dítěte.

Dobrý večer.Jsem ve 25. týdnu těhotenství, zaměstnaná od 1.10.2020 (před tím jsem byla na rodičovské dovolené, poslední pracovní poměr jsem měla v roce 2016 v zahraničí).Vím tedy, že vzhledem k neodpracovaným 270 dnům, nemám nárok na mateřskou dovolenou, nastoupím tedy rovnou na rodičovskou dovolenou. A tady přichází na řadu má otázka: Kdy se vlastně na rodičovskou dovolenou nastupuje? Je nutné jít před porodem na neschopenku, abych alespoň do porodu nebyla doma "zadarmo"?Děkuji moc za odpověď.S pozdravem Petra Di Maira

Dobrý den,

rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené, na mateřskou dovolenou (volno v zaměstnání) máte nárok i v případě, že nečerpáte dávku peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Pokud trvá Váš pracovní poměr, ale nesplňujete 270 dnů nemocenského pojištění pro nárok na PPM, můžete od počátku šestého týdne před termínem porodu nastoupit do pracovní neschopnosti tzv. v souvislosti s porodem. Nemocenské můžete čerpat do konce šestinedělí. Je potřeba doložit lékaři potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Pro tuto pracovní neschopnost se nestanovuje žádný léčebný režim, nebudete tedy omezená vycházkami. Po dočerpání nemocenského můžete čerpat rodičovský příspěvek.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat co mám dělat. V březnu mi skončila rodičovská dovolená a 15.6. mám termín druhého porodu. Musím se někde hlásit? A budu pobírat mateřskou nebo nastoupím rovnou na rodičovskou dovolenou? Jinak do práce bych nastoupit nemohla skrz těžkou práci a byla bych na nemocenské. Děkuji

Dobrý den,
pokud jste zaměstnaná a skončila Vám v práci nahlášená rodičovská dovolená, byla jste povinna nastoupit zpět do práce, pokud nemáte od lékaře vystavenou pracovní neschopnost, nebo jste se nedomluvila se zaměstnavatelem na neplaceném volnu. Situaci tedy řešte se zaměstnavatelem co nejdříve. Pokud trvá pracovní poměr, máte nárok na další peněžitou pomoc v mateřství. Můžete na ni nastoupit nejdříve počátkem osmého týdne před termínem porodu, tedy nejdříve 20. dubna.