Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100
Dobrý den, prosím o radu. Skončila mi rodičovská dovolená, jelikož jsem neměla zařízenou školku dala jsem výpověď z práce a šla se přihlásit na pracovní úřad. Chtěli bychom s manželem druhé dítě, ale nevíme jestli bude lepší abych nastoupila do práce a nebo rovnou z pracáku otěhotněla... Manžel totiž dělá v Německu a slyšela jsem od známé, že bych se pak snad měla hlásit o rodičovskou dovolenou v Německu.... Nevíte prosím jak to je? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v případě, že otěhotníte a do práce nenastoupíte, nebudete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství. U rodičovského příspěvku se sleduje trvalý pobyt rodičů i dítěte a jejich skutečné bydliště (tzn. kde se osoba dlouhodobě zdržuje, kde pracuje apod.). Pokud Váš manžel pracuje v Německu, bude se u rodičovského příspěvku posuzovat, který ze států je odpovědný za výplatu rodičovských dávek. Pro konkrétnější posouzení Vaší situace se můžete obrátit na call centrum ÚP (tel: 844 844 803).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chci se zeptat zda mám nárok na pracovní neschopnost,když 17.6. mi končí rodičovská dovolená a jsem znovu těhotná,ale neschopenku mi vystaví až v červenci. 2 měsíce už chodím na dohodu a od července jsem měla nastoupit na plný úvazek. Do toho jsem ještě měnila smlouvu u stejného zaměstnavatele (Změna pracovni pozice ).A mám nárok i na mateřskou?Děkuji
Dobrý den,
pokud máte trvající pracovní poměr, můžete po skončení rodičovské dovolené (tedy nejdříve od 18. 6.) být v pracovní neschopnosti, pokud Vám ji lékař vystaví. Výše nemocenského se vypočítá z doby, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto pracovního poměru. Také u práce na dohodu můžete být v pracovní neschopnosti (mít omluvenou nepřítomnost), ale případný nárok na náhradu mzdy a nemocenské u dohody závisí na tom, jestli jste i z této dohody účastna nemocenského pojištění. Nárok na peněžitou pomoc v mateřství budete mít při trvání pracovního poměru také (je na ni nárok i v ochranné lhůtě, která je max. 180 dní od konce zaměstnání). Nerozumím ve Vašem dotazu ale tomu, jakým způsobem jste se dohodla se zaměstnavatelem na návratu na plný úvazek až od července. Pokud Vám končí rodičovská dovolená 17. 6. (dítěti jsou 3 roky) a nebudete od 18. 6. v pracovní neschopnosti, měla byste se vrátit do zaměstnání v souladu s pracovní smlouvu (případně se dohodnout na zkrácení úvazku dodatkem ke smlouvě) nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na neplaceném volnu (doporučuji písemně).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,chtěla bych se zeptat jak je to z RP a MD.Nyní pobírám RP, a od 10.12.2020 bych měla nastoupit opět na MD, jsem stále vedena jako zaměstnaná tudíž nárok mám, ale, v tuto chvíli mám RP větší než budu mít MD. Četla jsem že pokud je RD větší než MD mohu až do porodu čerpat RD. Jak ale zaměstnavateli nahlásit kdy jdu na MD když bych chtěla až do porodu pobírat RD? RD za první dítě vyčerpán nemám, tak v tom by být problém neměl. Nebo varianta že na MD půjdu již od 1.12.20 když, jak všude čtu, nemohu za jeden měsíc pobírat RD i MD současně to bych byla 9 dnů bez peněz a rozdíl by v rozpočtu opravdu chyběl.Děkuji za odpověď
Dobrý den,
v měsíci souběhu rodičovského příspěvku a peněžité pomoci v mateřství (PPM) náleží rodičovský příspěvek, jen je-li vyšší, a to ve výši rozdílu mezi zvolenou výší rodičovského příspěvku a PPM za daný měsíc. V měsíci narození mladšího dítěte však už vůbec nemáte nárok na rodičovský příspěvek na starší dítě. Pokud rodičovský příspěvek nemáte dočerpán, je vhodné zvolit nástup na PPM co nejpozději, tedy počátkem šestého týdne před termínem porodu. Úřadu práce je potřeba nahlásit nástup na PPM, aby mohl dopočítat, kolik z rodičovského příspěvku Vám ještě doplatí. Je potřeba také oznámit narození mladšího dítěte, aby ÚP zastavil výplatu příspěvku na starší dítě. Zaměstnavatele obvykle stačí požádat o mateřskou dovolenou prostřednictvím formuláře Žádosti o PPM, kterou dostanete od gynekologa. Rodičovská dovolená v zaměstnání nesouvisí s čerpáním rodičovského příspěvku. Rodičovská dovolená skončí nástupem na další mateřskou dovolenou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně nároku na dovolenou. Na mateřskou dovolenou jsem nastupovala v listopadu 2020. Teď mi končí a zažádala jsem u zaměstnavatele o vyplacení dovolené z minulého roku (zbývá mi tam 136 hodin) a následně nástup na rodičovskou dovolenou (do 3 let dítěte). Chtěla jsem se zeptat, zda mi během rodičovské dovolené vzniká nějaký nárok na klasickou dovolenou, jako bych byla v práci? Samozřejmě počítám s nějaký krácením. Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
v letošním roce se Vám jako výkon práce pro nárok na dovolenou započítává doba čerpání mateřské dovolené a dovolené v plném rozsahu. Rodičovská dovolená je částečně započitatelná překážka v práci. Započítává se maximálně v rozsahu 20 týdnů (přesněji dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby) při splnění podmínky, že mimo dobu částečně započitatelných překážek v práci odpracujete alespoň 12 týdnů (přesněji dvanáctinásobek stanovené týdenní pracovní doby). Tuto podmínku letos splňujete započítáním mateřské dovolené, takže Vám letos vznikne nárok na poměrnou část dovolené i za dobu rodičovské dovolené. Za kalendářní rok, ve kterém budete po celý rok čerpat rodičovskou dovolenou, Vám nárok na dovolenou nevznikne.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Potřebovala bych radu. Syn bude mít 12.10.2021 3 roky a bude mi končit rodičovská dovolená. Ale jelikož ho nevzali do školky, nemohu jít do práce a musím zůstat doma. Jak mám postupovat?Je lepší si prodloužit rodičovskou dovolenou do čtyř let nebo si vyřídit denní péči o dítě do čtyř let?Podotknu, že smlouvu mám na dobu neurčitou, ale už teď vím, že se vrátit nemůžu, protože je to z ruky a se dvěma malými dětmi nejde dojíždět. Pokud zaměstnavatel nepřistoupí na neplacené volno, jak postupovat dál?Děkuji Gábina
Dobrý den,
rodičovskou dovolenou není možné prodloužit do 4 let, maximální délka je do 3 let věku dítěte, poté se můžete dohodnout se zaměstnavatelem na čerpání neplaceného volna. Spolu s dohodou o neplaceném volnu byste se měla se zaměstnavatelem dohodnout také na řešení zdravotního pojištění. Nejjednodušší je prodloužení čerpání rodičovského příspěvku, maximálně to lze do 4 let věku dítěte. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete na čerpání neplaceného volna a nemůžete do práce nastoupit, je potřeba včas ukončit pracovní poměr výpovědí nebo dohodou.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den.Chtěla bych se zeptat.Od 18.05.2020 pracuji jako prodavačka pro jednu firmu. Dne 31.01.2022 mi ale končí smlouva na dobu určitou a smlouvu mi nikdo neprodlouží.Momentálně jsem ale na neschopence, těhotná a termín porodu mi vychází na 18.07.2022. Na co prosím tedy budu a nebudu mít nárok? Jedná se o moje první těhotenství tak si vůbec nevím rady co a jak.Mockrát dekuji za případnou odpověď a rady.
Dobrý den,
pokud bude dále trvat zdravotní důvod, můžete nemocenské čerpat i po skončení pracovního poměru, a to až do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Na PPM můžete nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Žádost o PPM Vám dá lékař, předáte ji bývalému zaměstnavateli a ten ji odešle na OSSZ. PPM je u jednoho dítěte 28 týdnů. Před jejím skončením podejte na úřadu práce žádost o rodičovský příspěvek. Více informací o rodičovském příspěvku najdete v článku Rodičovská dovolená.
Po skončení pracovního poměru oznamte každou změnu zdravotní pojišťovně do 8 dní - tedy doložte čerpání nemocenského po skončení zaměstnání, následně doložte potvrzení o čerpání PPM a potom přechod na rodičovský příspěvek.
Pro akci je nutné přihlášení