banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena kalkulacka": 100

Dobrý den, pracuji v zahraničí a chtěla bych se vrátit měsíc před porodem. Pracuji v UK a řádně si zde platím zdravotní i sociální pojištění. Nemohu dohledat více informací, zda mám po návratu nárok na PPM. Za poslední rok mám odpracovaných 10 měsíců. Můžete mi poradit, jaké dokumenty/formuláře budu muset dokladovat po svém návratu, aby mi byla peněžitá pomoc v mateřství přiznaná a vyplacena? Veškerou zdravotnickou dokumentaci o těhotenství samozřejmě mám, stejně tak "zápočtové listy". A ještě poslední dotaz- pokud mi bude PPM přiznaná, musím dodržovat v celém průběhu nějaké podmínky (nemyslím výdělečnou činnost, ale například jestli je v rozporu nevýdělečný pobyt v zahraničí i s dítětem na přechodnou dobu, cca měsíc či víc)?Předem moc děkuji za odpověď.

Dobrý den, PPM se vyplácí „od zaměstnavatele“. O PPM si tedy musíte požádat v UK a budete ji čerpat podle jejich aktuálních pravidel. Tady v ČR si pak můžete požádat o Rodičovský příspěvek. Více zde: http://www.babyonline.cz/tehotenstvi/rodicovska-dovolena.html.

Dobrý den, k 19.12. 2018 mně měla skončit rodičovska dovolená pro první dítě. Dnes mi přišel dopis o navýšení rodičovské. Co jsem se dočetla na internetu, tento rok to běžně dělají, s tím, že rodičovskou ukončí v měsíci předchozím, kdy navýšili příspěvek (v mém případě tedy k 31.11.,aby nemuseli v dalším měsíci vyplácet zbytek). Nyní jsem po druhé těhotná, termín mám 17.2. 2019. Počítala jsem s tím, že bych si mateřskou dala 8 týdnů před porodem. Bohužel by mi to nevycházelo stejně o 4 dny. Moje otázka zní, co bude lepší v takovém případě udělat? Od doktora mám nakázáno ležet, tudíž rizikové těhotenství. Bude lepší zajít na úřad práce a prodloužit si rodičovskou, aby mi to vycházelo přesně na den, kdy budu nastupovat na mateřskou? Jde to ještě vůbec udělat? Nebo si nechat napsat od doktora neschopenku od 1.12.? A pak normalně nastoupit na mateřskou? S druhým dítětem.chci být doma co nejdéle(3 roky) tudiž čím pozdější nástup na mateřskou...děkuji za odpověď.

Dobrý den,

je potřeba odlišovat rodičovskou dovolenou (volno v zaměstnání) od rodičovského příspěvku (sociální dávka). Rodičovskou dovolenou v zaměstnání máte tak dlouho jako jste nahlásila zaměstnavateli, max. do 3 let dítěte, a to bez ohledu na to, kdy skončí rodičovský příspěvek. Pokud máte nahlášenou rodičovskou dovolenou do 19. 12. a dceři v ten den budou 3 roky, následující den byste měla nastoupit do práce. Pokud máte zdravotní problémy, můžete jít na neschopenku od 20. 12. Další možností je požádat na těch několik dní o neplacené volno (zaměstnavatel nemusí vyhovět). Pokud by dcera ještě neměla 3 roky, jde požádat zaměstnavatele o prodloužení rodičovské dovolené (musí vyhovět). Rodičovský příspěvek tedy nijak prodlužovat nemusíte, to by bylo vhodné jen v případě neplaceného volna, které by trvalo celý kalendářní měsíc a déle (kvůli platbě zdravotního pojištění).

Vaše další rodičovská dovolená bude opět maximálně do 3 let dítěte, bez ohledu na to, kdy teď nastoupíte na další mateřskou dovolenou.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, jak nejlépe řešit mou situaci. Mám jedno dítě a to bude mít v březnu 2019 3 roky, ale jsem těhotná a druhé se mi narodí v červenci 2019, jak mám vyřešit ty čtyři měsíce do porodu? Prodloužený rodičák nebo nemocenská? Do práce nastupovat na tu chvíli nechci.Děkuji za odpověď.Karolína Klimešová

Dobrý den, paní Klimešová,

rodičovská dovolená v zaměstnání je maximálně do 3 let dítěte a na další mateřskou dovolenou můžete nastoupit nejdříve počátkem osmého týdne před porodem. Potřebujete tedy vyřešit zhruba 2 měsíce mezi tím. Ty možnosti jsou buď nastoupit do práce den po třetích narozeninách nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno, zaměstnavatel však nemusí s neplaceným volnem souhlasit. V případě neplaceného volna je taky nutné vyřešit zdravotní pojištění (např. tím, že budete v tu dobu stále pobírat rodičovský příspěvek nebo tím, že budete splňovat podmínky jako osoba pečující o dítě do 7 let, za obě kategorie platí zdravotní stát). Další možností je nemocenská, ale o té rozhoduje lékař na základě zdravotního stavu. V případě nemocenské je pak finančně výhodnější nastoupit na další peněžitou pomoc v mateřství (mateřskou dovolenou) až počátkem šestého týdne před porodem a mít tak o 2 týdny více peněz za nemocenskou. Pokud by nic z toho nebylo možné, nezbyla by jiná možnost než ukončit pracovní poměr.