banner

Celkem výsledků pro výraz "materska dovolena": 100

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na klasickou dovolenou za rok 2017 (máme 25 dní), když jsem od 17.1.2017 byla na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství až do 30.4.2017. Od 1.5. 2017 pracuji. Dovolenou jsem čerpala 1 den. O mateřskou dovolenou bych chtěla žádat až 6 týdnů před porodem což mám stanoveno gynekologem na 3. září 2017 (Termín porodu 15.10.2017) 1.Je tedy možné dostat od zaměstnavatele dovolenou celých 24 dní, nebo se z důvodu nemocenské bude krátit?2.Je možné si tuto dovolenou vyčerpat až po mateřské dovolené? Tedy od 19.3.2018?3.Pokud by to bylo možné, vycházelo by to, že bych byla až do 23.4.2018 na dovolené čerpané z roku 2017 a ještě by se k tomu připočítaly dny dovolené za mateřskou dovolenou a čerpanou dovolenou za rok 2018? Což by bylo až do 7.5.2018? 4. Nebo v roce 2018 budu mít nárok na dovolenou minimálně 14 dní dle zákona za odpracovaných 60 dní (mateřská dovolená + dovolená za rok 2017 a 2018)?. 5.Kdy je potřeba žádat o rodičovské dávky po skončení mateřské dovolené a případné dovolené?Děkuji. Přeji hezký den. LJ.

Dobrý den, na přesný počet dnů a možnosti čerpání dovolené se budete muset zeptat účetní - k nějakému krácení dovolené u vás dojde (asi o 1/12). Nárok na dovolenou vám vznikne i v roce 2018 - za období, kdy budete čerpat PPM. O Rodičovskou si můžete požádat hned v návaznosti na mateřskou, dovolenou můžete čerpat nezávisle.

Dobrý den, mám částečný invalidní důchod. Nevím, jestli se mám sama ozvat na sociálku, že jsem těhotná a předpokládám, že mi důchod seberou, abych mohla mít mateřskou nebo jestli to za mě udělá obvodní lékař? Víte něco o tomto tématu?

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není jasné, zda někde pracujete a tam Vám vzniká nárok na PPM. Pokud ano, budete dostávat PPM i invalidní důchod. Podrobné informace si můžete vyžádat na OSSZ, pod kterou spadáte bydlištěm. Stejné je to i v případě čerpání Rodičovského příspěvku.

Při předpokládaném termínu porodu 24.12. nastupuje žena na mateřskou dovolenou 6-8 týdnů před porodem tj. cca 24.10. při její hrubé měsíční mzdě 30 000,-Kč bude pobírat mateřskou v celkové výši za 196 dní 103 880,-. V případě ,že se jedná o studentku dálkového studia, které v červnu ukončí titulem Bc. a je od 1.6. zaměstnaná bude mít na tuto mateřskou nárok? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pokud ukončí studium úspěšně, je bráno jako "soustavná příprava na zaměstnání" a počítá se do doby placení nemocenského pojištění. Nárok na PPM tedy mít bude.

Dobrý den,chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na PPM jestliže mám smlouvu na dobu neurčitou. Nárok na PPM u prvního dítěte jsem měla, nyní jsem s ním na RD, která mi končí tento podzim, v říjnu. Narození druhého potomka očekávám v lednu následujícího roku. Děkuji za odpověď

Dobrý den, nárok na PPM byste měla mít stejný jako u prvního dítěte, jen asi bude třeba se v práci domluvit na prodloužení rodičovské nebo jiném řešení, pokud byste měla nějakou mezeru mezi koncem současné RD a druhou PPM.

Dobrý den, nyní jsem na rodičovské dovolené s první dcerou, nárok na PPM jsem měla, v únoru 2019 mi končí slouva na dobu určitou. Můj dotaz zní, pokud by jsem chtěla čerpat a vyčerpat celou druhou mateřskou, zda stačí do doby ukončení smlouvy pouze nastoupit ma MD nebo do ukončení smlouvy již musí být MD vyčerpána (nástup tedy 28 týdnů před koncem smlouvy). Děkuji za odpověď, Beata

Dobrý den, pro nárok na PPM stačí na mateřskou nastoupit. Že smlouva zanikne v jejím průběhu nevadí.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když mi v říjnu končí HPP a jsem tam od prosince (tudíž budu mít odpracováno 11 měsíců) a otěhotněla bych někdy před tím, než mi skončí ten HPP? děkuji za odpověď

Dobrý den, nárok na mateřskou byste měla pouze tehdy, pokud byste ji nastupovala v ochranné lhůtě 180 dní od data ukončení pracovního poměru.

Dobrý den,Manžel půjde na mateřskou, na kterou má nárok z HPP. Bohužel ho zaměstnavatel nemůže postrádat 5 měsíců. Je možné zkrátit mateřskou na 3 měsíce? Popř. je možné aby si manžel udělal živnost a pracoval pro zaměstnavatele jako OSVČ?Děkuji za informace.

Dobrý den, je možné zkrátit peněžitou pomoc v mateřství na 3 měsíce - manžel se může písemně na OSSZ vzdát nároku na výplatu dávky. V písemném prohlášení musí být uveden den, od kterého se manžel vzdává nároku na výplatu dávky. Druhá možnost by byla z mého pohledu problematická.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazy týkajícími se mateřské dovolené v roce 2017, na které jsem v článku na Babyonline nenašla odpovědi.1/ První dítě se narodilo 24.6.2013. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 1.6.2013. Nyní jsem na rodičovské dovolené do čtyř let věku dítěte - tj. 24.6.2017. Zjistila jsem, že jsem znovu těhotná. Kdy nejpozději (konkrétní datum) musím nastoupit na mateřskou dovolenou, aby se mi denní vyměřovací základ počítal ze stejné částky jako v roce 2013?2/ Ovlivní nějakým způsobem denní vyměřovací základ, pokud si teď začnu přivydělávat u jiného zaměstnavatele na dohodu o provedení práce?3/ Pokud jsem na rodičovské dovolené do 4 let věku dítěte, může mě nyní (když jsem těhotná) dát zaměstnavatel výpověď?Děkuji za doplnění informací a přeji hezký den.

Dobrý den, 

1. Pokud máte v práci nahlášenou rodičovskou na 4 roky, stačí když nastoupíte na mateřskou před 4. narozeninami prvního dítěte. 

2. Dohoda základ neovlivní, protože se z ní neplatí nemocenské pojištění. 

3. Ze zákona Vám musí držet místo 3 roky, ten čtvrtý rok je tudíž na dohodě mezi Vámi a zaměstnavatelem. 

S pozdravem 

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od 1. 3.nastupuji na mateřskou. Známá mi říkala, že si mám zažádat o společné výměře platu s otcem, aby jsme měli vyšší částku. Ona pobírá 11 500 Kč a má to po celou dobu až do 2,5 let dítěte. Ptám se, co všechno je k tomu třeba? Děkuji, Tenglová.

Dobrý den, pozor na záměnu dvou dávek. Při mateřské dovolené se čerpá PPM, která se vypočítává čistě z Vašeho platu před nástupem na mateřskou. Po skončení PPM (celkem 28 týdnů) si půjdete požádat o Rodičovský příspěvek a právě zde lze dodat doklad o výši denního vyměřovacího základu (výši odvodu na nemocenské pojištění) otce. Pokud má otec vyšší příjmy, můžete si pak na základě uvedeného dokladu volit vyšší částku čerpaného RP.

Dobrý den,ráda bych se zeptala, zda o PPM mohu žádat i později než před porodem? Například až po porodu? Platím si nemocenské pojištění od září a termín porodu mám na konci června. A na konci června by to taky mělo být 270 dní účasti na pojištění. A nebo pokud bych nastoupila pouze na pracovní neschopnost, mohu při ní pobírat rodičovský příspěvek? A pokud bych chtěla žádat přes příjem otce, musí si zažádat on? Nebo já na úřadě mého trvalého bydliště? A jak je to pak se zálohami? Musím je stále platit tak, jak je mám spočítané od dubna?Děkuji,Andrea

Dobrý den, pokud na mateřskou nastoupíte později než 6 týdnů před TP, PPM se vám o daný čas zkrátí. Nemocenské v souvislosti s porodem čerpat můžete, ale nikoli současně s rodičovským příspěvkem - ten můžete čerpat až po jejím skončení (6 týdnů před a 6 týdnů po porodu). Pokud chcete upravovat výši RP podle příjmů otce, stačí při podání žádosti nebo kdykoli potom doložit výši vyměřovacíh základu otce - o RP žádáte normálně vy na sebe na úřadu práce/sociální odbor, pod který patříte svým trvalým bydlištěm. Jakmile nastoupíte rodičovskou dovolenou, povinné pojištění za vás platí stát.

Dobrý den,s manželem žijeme už 2 roky v Anglii a pracujeme zde na hlavní pracovní poměr a máme oba dva smlouvu na neurčito. Planujeme příští rok miminko a chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou ze zahraničí, když bych zůstala v práci do 6.-7. měsíce těhotenství v práci a poté by jsme se vrátili zpět do ČR, kde plánujeme už zůstat (plánujeme i koupi nemovitosti). V ČR už skoro 2 roky nejsme vedení na pojišťovně, takže neplatíme sociální ani zdravotní v ČR, ale v Anglii to za nás platí zaměstnavatel. Mám tedy nárok na mateřskou v ČR, když bych se vrátila 2-3 měsíce před porodem? Nebo je nutné si platit dopředu raději v ČR už sociální a zdravotní? Nebo je zaměstnavatel z Anglie povinen platit mateřskou dovolenou, i když budu už zpátky v ČR, když mám poslední 2 roky odpracované v Anglii a mám i smlouvu na neurčito? Nevíme, co pro nás bude nejlepší. Děkuji za vaši odpověď.

Dobrý den, jaká jsou pravidla pro výplatu mateřské v Anglii bohužel nevím. Jakmile budete mít v ČR trvalý pobyt a budete tady pobývat, můžete si požádat o rodičovský příspěvek, protože odvody na sociální a zdravotní pojištění by měly být v rámci EU převoditelné. Doporučuji ale předem kontaktovat ÚP, pod který budete bydlištěm patřit, abyste se informovala o potřebných dokumentech.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, momentálně jsem na RD která mi končí 8/2019 ale tu dobu bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou (čekáme dvojčata), jaký mám nárok na MD? Stejný jako na předchozí MD, nebo když mi za domu na RD zvýšili plat a podepsala jsem nový platový výměr, tak mi bude vypočítaná MD z nového vyššího platu nebo z toho starého platu? Děkuji, Sandra

Dobrý den,

papírové zvýšení platu neovlivní výši peněžité pomoci v mateřství (PPM). Při výpočtu výše se vychází z toho, co jste si skutečně vydělala. Pokud trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastupujete do 4 let předchozího dítěte, porovná se denní vyměřovací základ (DVZ) pro předchozí PPM s aktuálním DVZ a použije se ten vyšší. Pokud jste v současnosti na RD, tedy nemáte příjmy ze zaměstnání, tak se aktuální DVZ zjišťuje z prvního předchozího kalendářního roku, kdy jste měla započitatelný příjem z tohoto zaměstnání a bylo v něm alespoň 30 kalendářních dní, kterými se dá dělit vyměřovací základ.

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na trochu komplikovanejsi situaci. Přestěhovali jsme se z Řecka do ČR, manžel je Řek, začal pracovat 1.9.2018 v české firmě... Já otěhotněla a práci si nenašla, pouze brigády... takze nárok na mateřskou nemam...10.4. 2019 mám termín porodu... Můj dotaz je, zda by partner mohl nastoupit do uplynuti 6-nedělí na mateřskou dovolenou ( měl by nárok na mateřskou ? ), a pracovat na jinou smlouvu u zaměstnavatele...jde o to, že zde má zatím vyřízen pouze přechodný pobyt...

Dobrý den, nárok na peněžitou pomoc v mateřství  (PPM) v ČR není vázán na trvalý pobyt, je vázán na účast na nemocenském pojištění. Podmínkou je alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Otec dítěte může nastoupit na PPM nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu, ale může to být i později. Pokud partner bude v době zvoleného nástupu na PPM splňovat alespoň 270 dní nemocenského pojištění v ČR, bude mít nárok. Pokud by pojištění v ČR trvalo kratší dobu, je možné započítat i pojištění z jiné země EU, ale musí se jednat o obdobné pojištění, které v dané zemi slouží pro dávky v mateřství. Nevím jak je toto pojištění řešeno v Řecku a zda se týká i mužů, doporučuji tedy zvolit takový nástup na PPM, aby byla splněna podmínka 270 dnů v ČR. Pokud byste zvolili datum, kdy podmínka nebude splněna v ČR, doporučuji předem konzultovat s ČSSZ možnosti uznání pojištění z Řecka. Pokud partner bude čerpat PPM, nesmí vykonávat činnost, ze které PPM čerpá (v tomto zaměstnání požádá o rodičovskou dovolenou). Při pobírání PPM může pracovat i pro stejného zaměstnavatele, ale musí se jednat o jiný druh práce (další smlouvu/dohodu).

Dobrý den, měla bych na Vás dotaz ohledně nároku na ppm. Nyní jsme na rodičovské a stale jsem zamestnana na dobu neurčitou. Po dočerpání rodičáku musím nastoupit do jiné práce . Má otázka je ... Pokud nastoupím do nové práce a otěhotním , musím mít odpracováno v té dané práci 270dnů nebo se do toho počítají dny kdy jsme byla na rodičáku a měla jsem v práci smlouvu na dobu neurčitou .Dále pokud musím mít v nové práci odpracovano 270dnu, jedna se o dny před otěhotněním ? Moc děkuji

Dobrý den,

splnění podmínky potřebných 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky se posuzuje k datu nástupu na PPM, ne před otěhotněním. Pokud 270 dní nesplníte v novém zaměstnání, započítají se i předchozí doby pojištění v období daných 2 let. Počítá se tedy i předchozí pracovní poměr, včetně doby na rodičovské dovolené, protože i v té době trvá účast na pojištění.

Zdravím! :)Chtěla jsem se zeptat. Jsem nyní v práci od srpna 2019 a časem bych ráda na mateřskou dovolenou. Máme v práci tzv. mzdové schody, takže jsem od srpna do ledna měla hrubý příjem 20.000 Kč a teď od února mám 22.000 Kč. V červenci se budou rozhodovat, jestli mi dají poslední schod 25.000 Kč. Když bych náhodou zjistila, že jsem těhotná třeba na podzim- z jakého schodu se mi bude prosím počítat výše mateřské dovolené?Připomínka: když se mi schod zvýší, tak se mi už snížit zpátky nemůže :) Děkuji!

Dobrý den,

vyměřovací základ pro výpočet výše peněžité pomoci v mateřství (PPM) se zjistí z výdělků za 12 měsíců před měsícem, ve kterém na PPM nastoupíte. Pokud by zaměstnání (pojištění) trvalo kratší dobu, zjišťoval by se vyměřovací základ z kratší doby. 

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřkou dovolenou když mám odpracováno skoro 2 roky v jedné firmě momentálně jsem na brigádě a zajímá mě jestli se i tento příjem bude počítat v předchozí práci jsem byla 3 měsíce a před nástupem na mateřkou chci ještě pracovat budu mít nárok na mateřskou děkuji za odpověď

Dobrý den,

z Vašeho dotazu není jasné, kdy skončilo dvouleté zaměstnání a na jakou smlouvu/dohodu nyní pracujete, zda je odváděno nemocenské pojištění. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Tato podmínka musí být splněna vždy. Zároveň je nutné nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Ochranná lhůta však neplyne z každé činnosti, neplyne z DPP a ze zaměstnání malého rozsahu (DPČ často bývají zaměstnáním malého rozsahu). Pro nárok ze zaměstnání malého rozsahu nebo z DPP je tedy nutné, aby zaměstnání trvalo v době nástupu na PPM, a abyste v měsíci nástupu na PPM byla účastna nemocenského pojištění. Nárok je také v případě, že zaměstnání trvá v době nástupu na PPM, i když v měsíci nástupu nesplníte podmínky pro odvod nemocenského pojištění, pokud jste byla účastna nemocenského pojištění ze zaměstnání malého rozsahu nebo DPP alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících měsících. Výše PPM se počítá z posledního zaměstnání (pojištění).

Dobrý den paní Inženýrko,mám možná trochu nejapný dotaz.Zajímalo by mě jaký má sociální zpráva postup ohledně přiznání mateřské.Zkrátka,dostala jsem formulář na mateřskou,ten jsem dodala paní účetní do zaměstnání a mně by zajímalo jak se potom na ČSSZ dozví,že budu pobírat mateřskou na dvojčata?Je potřeba jim po porodu doložit rodné listy dětí?Předem děkuji za odpověď.S pozdravem Koutková Barbora

Dobrý den,

aby Vám peněžitá pomoc v mateřství byla vyplácena i po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby, je potřeba písemně sdělit příslušné OSSZ, která dávku bude vyplácet, že po uplynutí 28 týdnů podpůrčí doby dále pečujete o 2 narozené děti a doložit k tomuto čestnému prohlášení kopie rodných listů dětí.

Dobrý deň,Na rôznych internetových stránkach som našla informaciu, že podmienka na získanie materskej dovolenej v Česku je nemocenské poistenie platené zamestnávateľom 270 dni v priebehu uplynulých 2 rokov.Moja otázka znie či požadovaných 270 dni musí byť v kuse, alebo môže byť s prestávkou napr. týždeň kedy sa menil zamestnávateľ.Môj priklad je taký: pracovala som u zamestnávateľa od 17.8.2020 do 30.4.2021, od 1.5.2021 som nastúpila do novej práce, kde mi dnes 11.5.2021 oznámili, že so mnou ukončujú pracovný pomer v skúšobnej dobe a do novej práce nastupujem až 19.5. (t.j prodleva 8 dni). Termín pôrodu mám 4.12., t.j u nového zamestnávateľa by som nestihla splniť podmienku 270 dni.Ďakujem za správu Vladenka

Dobrý den,
270 dní nemocenského pojištění musí být splněno dohromady za poslední 2 roky před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), nemusí to být v kuse u jednoho zaměstnavatele. Další podmínkou je nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně však 180 dnů.