Celkem výsledků pro výraz "materska": 100
Dobrý den, ráda bych se zeptala na informace k PPM a RP, snažila jsem se důkladně nejdříve pročíst web, ale nenašla jsem všechny odpovědi na své dotazy. Jsem nyní ve 27.tt na rizikovém těhotenství po IVF, pracovní smlouva na dobu neurčitou, pracovala jsem pro jednu organizaci 10 let v kuse, 6 týdnů před porodem plánuji odejít na mateřskou, po vyčerpání mateřské budu muset u zaměstnavatele hlásit, jak dlouho budu s dítětem doma. Je pravda, že u zaměstnavatele mohu nahlásit např. 3 roky, ale následně rodičovský příspěvek mohu čerpat rychleji? Pokud bych vyčerpala RP již například za rok, pak by mi po žádosti na pojišťovnu a OSSZ stát hradil pouze zdravotní pojištění bez nároku na nemocenskou? Tzn. pokud bych pak znovu přes IVF rizikově otěhotněla, neměla bych při nepobírání RP, který již bych měla vyčerpaný, nárok na nemocenskou a následně PPM, přestože by prvnímu dítěti nebylo víc jak 4 roky? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, ano, zásadní je, na jak dlouho nahlásíte rodičovskou zaměstnavateli. Abyste mohla při dalším těhotenství čerpat nemocenskou, musíte v každém případě napřed nastoupit zpět do zaměstnání/ukončit rodičovskou. Pokud byste ale nastupovala druhou mateřskou v návaznosti na konec rodičovské, na PPM mít nárok budete – ve stejné výši jako u prvního dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych se s Vámi poradila v následující situaci. V současné době jsem zaměstnaná na dobu neurčitou asi tři a půl roku. Budu nastupovat do nové práce, kde budu mít smlouvu na rok s tříměsíční zkušebkou. Pokud bych po nástupu do nové práce otěhotněla, budu mít nárok na mateřskou? Případně kdybych do nové práce nastoupila už těhotná a odešla např. po uplynutí zkušebky a před porodem bych šla na pracák, mám nárok na mateřskou?Předem moc děkuji za odpověď, Eva.
Dobrý den, tohle je problém, protože v případě ukončení smlouvy ve zkušební době, máte nárok na ochrannou lhůtu pouze tak dlouhou, jak dlouho trvalo zaměstnání. Tím pádem byste se do ní s nástupem na mateřskou nevešla a neměla pak nárok na PPM. Doporučovala bych s otěhotněním počkat do uzavření trvalé smlouvy.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych poprosit o vysvětlení, případně radu. V září 2017 jsem dokončila školu, od září do prosince jsem si platila zdravotní pojištění sama, v prosinci jsem nastoupila na ÚP, od 22.3.2018 mám smlouvu na DPČ a 23.7.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat, zda mám nárok na mateřskou dovolenou, případně jak je to s rodičovským příspěvkem a kdy ho jít vyřídit, aby se mi nestalo, že v době co budu s miminkem doma, jsem prakticky neměla ani korunu? Případně na co vše mám nárok od státu za příspěvky? Bydlíme s přítelem ve firemním bytě, tak nevím, jak se to bere. Děkuji.
Dobrý den, na mateřskou bohužel nárok nemáte, protože nejste plátcem nemocenského pojištění/nebo jím nyní z DPČ jste jen krátce, které je pro nárok na PPM zásadní (nikoliv zdravotní pojištění). Ohledně dávek si musíte zjistit, zda za vás z DPČ zaměstnavatel platí nějaké nemocenské pojištění (měl by) a z toho vám vznikne nárok na nemocenskou v souvislosti s porodem, kterou můžete čerpat 6 týdnů před a 6 týdnů po porodu. Pak můžete normálně žádat o rodičovský příspěvek. Od porodu můžete také žádat o Porodné a Přídavky na dítě.
Pro akci je nutné přihlášení