Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zjistila jsem že jsem těhotná(teď 6tt) a 30.srpna mi končí smlouva. Měla bych dostat už smlouvu na neurčito ale je mi jasné že když řeknu ředitelce že jsem těhotná tak mi ji nedá. Proto bych se chtěla zeptat jak je možné toto řešit, nechci být od září bez peněz. A mám v tomto případě nárok na mateřskou? Děkuji
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní od konce pracovního poměru. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, den nástupu musí spadat do ochranné lhůty. Předpokládám, že jste v tomto zaměstnání déle než 270 dní a obě podmínky splňujete, tedy budete mít nárok na PPM, i když pracovní poměr na konci srpna skončí. Je zcela na Vašem uvážení, kdy těhotenství v zaměstnání oznámíte.
Pokud zaměstnání skončí, můžete se registrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a čerpat podporu v nezaměstnanosti (při splnění podmínek). Pokud byste měla rizikové těhotenství, je možné čerpat nemocenské i po skončení pracovního poměru až do nástupu na PPM za předpokladu, že pracovní neschopnost vznikla v době trvání zaměstnání nebo do 7 dnů od jeho skončení.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám 2 zaměstnání (učitelka), přičemž v jedném z nich mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna. Termín porodu mám 30.června, chtěla jsem se proto zeptat, zda se mi mateřská bude vypočítávat z obou zaměstnání nebo jen z toho, kde mám smlouvu na dobu neurčitou? (po dohodě se zaměstnavatelem ukončuji v konkrétím zaměstnání pracovní poměr právě ke zmíněnému konci srpna.)Děkuji za odpověď
Dobrý den,
konec jednoho zaměstnání v době po nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nemá na posuzování nároku vliv.
Při souběhu zaměstnání (nemocensky pojištěných činností) se posuzuje nárok na PPM v každém zaměstnání zvlášť. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Pokud v obou zaměstnáních pracujete na pracovní smlouvu, v obou budete zaměstnaná v době nástupu na PPM a každý ten pracovní poměr (doba pojištění) bude k datu nástupu na PPM souvisle trvat alespoň 270 dní, tak nárok budete mít z obou zaměstnání. V takovém případě si vyžádejte 2 žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by jedna práce byla např. na dohodu nebo by některé zaměstnání (nemocenské pojištění) nebylo v kuse 270 dní, ale třeba s přestávkou, pak by v některých případech taky mohl být nárok z obou zaměstnání, ale posuzování by bylo složitější a potřebovala bych k němu další údaje (konkrétní délky zaměstnání, druh dohody apod.).
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na mateřskou. Od roku 2015 jsem pracovala až do ledna 2018 kdy jsem byla dlouhodobě na neschopence do konce 6 měsíce 2018, ke konci měsíce jsem ukončila i pracovní poměr. Od 3.7 jsem nastoupila jinam kde jsem byla jen do 11.10 pak jsem byla do 31.11 na ÚP a od 1.12 nastupuji do nového zaměstnání. Momentálně jsem v 10tt. Zjistila jsem to až po podepsání nové smlouvy. Bojím se, že až zjistí že jsem těhotná vyhodí mě ve zkušební době. Bude se mě počítat nějaká ochranná lhůta nebo budu mít i tak nárok na mateřskou, kdybych šla třeba v lednu na neschopenku? Děkuji za odpověď
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství musíte být v době nástupu na PPM buď zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před termínem porodu.
Pokud jste nyní v 10 tt, byla jste těhotná už v zaměstnání, které skončilo 11. 10. a běží Vám tedy ochranná lhůta z tohoto zaměstnání. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako dané zaměstnání, což by Vám pro nárok na PPM nestačilo, nestihla byste v ní na PPM nastoupit. Pokud ale nastoupíte do dalšího zaměstnání, ze kterého bude odváděno nemocenské pojištění, běh ochranné lhůty se přeruší. Pokud by s Vámi v nové práci zrušili pracovní poměr ve zkušební době, po konci tohoto zaměstnání by Vám běžel zbytek nevyčerpané ochranné lhůty z předchozího zaměstnání plus ochranná lhůta z nového zaměstnání (maximálně dohromady 180 dnů). Pro nárok na PPM potřebujete tedy v novém zaměstnání být alespoň takový počet dnů, aby Vám vyšel součet nevyčerpané a nové ochranné lhůty až do nástupu na PPM.
Jestli po případném konci zaměstnání budete na nemocenské nebo ne, to neovlivní nárok na PPM. Pokud byste ale byla v pracovní neschopnosti a nárok na PPM by Vám nevyšel, lze pobírat nemocenskou až do konce šestinedělí.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, prosím jak je to s výplatou PPM v případě, že nastoupim do nového zaměstnání po RD a odpracuji třeba jen 6 měsíců. V předchozím zaměstnání nárok na PPM byl.Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pro nárok na PPM potřebujete splnit podmínku alespoň 270 dnů nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání nebo v ochranné lhůtě. Pokud daných 270 dnů nemocenského pojištění nesplníte v novém zaměstnání, připočítají se i předchozí doby pojištění, tedy předchozí zaměstnání, pokud spadá do období daných 2 let, bez ohledu na to, jestli jste v té době skutečně vykonávala práci nebo jste v zaměstnání čerpala rodičovskou dovolenou. Výše PPM se ale počítá pouze z nového zaměstnání.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se s dotazem ohledně nároku na PPM. V únoru 2020 jsem úspěšně dokončila VŠ studium a k 1.3. jsem nastoupila na HPP do zaměstnání s 3měs zkušební dobou(tedy do konce května). Nyní jsem těhotná a nejspíše budu muset těhotenství přiznat ještě ve zkušební době. Obávám se výpovědi, kdy bych se musela jít např. od května zapsat na ÚP. Měla bych v tomto případě nárok na PPM vzhledem k ochranné lhůtě? (Nástup na mateřskou dovolenou cca na konci září, termín porodu cca 20/11). Popřípadě prosím o radu, jak situaci nejlépe vyřešit. V případě, že bych neměla nárok na PPM, měla bych automaticky RD na 4 roky? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověd.
Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Pokud 270 dní nesplňujete ze zaměstnání, je možné započítat dobu úspěšně ukončeného vysokoškolského studia, pokud se jednalo o soustavnou přípravu na budoucí povolání. Druhou podmínkou nároku je nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Pokud by Vám tedy skončil pracovní poměr ve zkušební době například po 2 měsících, ochranná lhůta by byla také pouze 2 měsíce. V případě, že byste si v ochranné lhůtě našla jiné zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, běh ochranné lhůty by se přerušil a v případě konce tohoto druhého zaměstnání by běžela nevyčerpaná ochranná lhůta plus ochranná lhůta z nového zaměstnání, maximálně 180 dní. Pokud byste se do ochranné lhůty nevešla, můžete od narození dítěte čerpat rodičovský příspěvek ve výši 10 tis. Kč měsíčně (při této částce to vychází na 30 měsíců) nebo vyšší částku, pokud byste doložila vyšší denní vyměřovací základ otce dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení