banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den,Dva roky jsem pracovala na HPP, zároveň jsem studovala dálkově. Po dvou letech jsem změnila práci, ale tam jsem vydržela měsíc a odešla jsem ve zkušební době.Mezi tím mi přijali na nové místo na HPP, ale až od 1.4.A ještě jsem zjistila, že jsem těhotná. V době nástupu do práce budu 9TT. Mám v plánu to budoucímu zaměstnavateli říct ve zkušební době, takže počítám s výpovědí kolem 14TT.Má otázka zní jestli máte nějaké rady, nebo zda bych vůbec měla nárok na MD a z jakého zaměstnání by se to počítalo? Děkuji moc za radu, Přeji příjemný den

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Tuto podmínku byste měla splňovat při započítání předchozího zaměstnání. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní. Neuvádíte přesná data předchozích zaměstnání a přesný termín porodu a není ani jasné, jestli a kdy by případně skončilo nové zaměstnání, není možné tedy posoudit, zda byste se případně vešla do ochranné lhůty. Pokud byste nárok na PPM měla, výše dávky by se počítala z posledního zaměstnání (s účastí na nem. pojištění) před nástupem na PPM.

Dobrý den,jsem nepřetržitě zaměstnaná téměř pět let. Z předchozí práce jsem pro zdravotní potíže přešla do nové ze dne na den. Bohužel smlouva končí koncem května. S partnerem si přejeme moje brzké těhotenství. Hledám jinou práci, ale protože jde o školství, nevěřím moc, že se mi to v květnu resp. červnu podaří. Ale určitě od září. Pokud ale od června budu nezaměstnaná a budu registrovaná na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání, přeruší se moje doba zaměstnanosti a nebudu vyhovovat podmínce být aspoň 180 dní zaměstnaná a účastnit se nemocenského pojištění? Co tedy dělat, abych mohla získat PPM pokud se mi podaří otěhotnět po skončení mého pracovního poměru (a byla bych tedy na úřadu práce) nebo až v nové práci? Mohla bych v tom případě, po nástupu do nové práce jít na nemocenskou? A dostala bych v tom případě PPM? Děkuji za odpověď.

Dobrý den, pro nárok na PPM je potřeba splnit 2 základní podmínky: účastnit se nemocenského pojištění alespoň 270 dní za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i dobu z Vašeho současného zaměstnání) a zároveň nastoupit na PPM z pojištěné činnosti (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání (pojištění), které skončilo v těhotenství, je maximálně 180 dnů; pokud zaměstnání trvalo kratší dobu, je ochranná lhůta pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání. Pokud otěhotníte až po konci současného zaměstnání a do práce byste už nenastoupila, neměla byste nárok na PPM. Abyste nárok měla, je potřeba nastoupit do nového zaměstnání (s účastí na nemocenském pojištění) a být v něm do nástupu na PPM nebo alespoň tak dlouho, abyste se vešla do ochranné lhůty z tohoto nového zaměstnání. Případná pracovní neschopnost po nástupu do nového zaměstnání neovlivní nárok na PPM. Pokud trvá pracovní poměr, jste i v době pracovní neschopnosti účastna nemocenského pojištění. Upozorňuji ale, že i v době pracovní neschopnosti (kromě prvních 14 dnů pracovní neschopnosti) může zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době a v takovém případě byste se nemusela vejít do ochranné lhůty.

Dobrý den,mám otázku ohledně toho, jaké mzdy je možné započítat při nástupu na mateřskou dovolenou, na kterou bych měla jít v květnu 2019.- 3 roky pracuji na 0,7 úvazek- v r. 2018 jsem od května-října měla DPP s vyplatou vyšší než 10 000,- (smlouva byla od dubna prosince, ale zaplaceny jsem měla jen květen-říjen)- od 1/2019 jsem nastoupila do další práce na 1,0 úvazkuZapočítají se mi do výpočtu mateřské všechny tyto práce?Předem Vám moc děkuji za odpověť a přeji krásné dnyLR

Dobrý den,

pokud máte souběžně více nemocensky pojištěných činností, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každé z nich zvlášť. To znamená, že musíte splnit pro každé zaměstnání podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM z těchto pojištěných činností (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Pokud trvají obě zaměstnání (0,7 úvazek i 1,0 úvazek) tak platí, že na 0,7 úvazek splňujete podmínku 270 dnů přímo v tomto zaměstnání, bez nutnosti započítat další jiné doby pojištění v posledních dvou letech. Z této činnosti tedy máte nárok na PPM. Dohoda o provedení práce Vám skončila a z ní neplyne ochranná lhůta, dohoda se tedy nebude počítat z hlediska výše PPM. V novém zaměstnání nesplníte podmínku 270 dnů nemocenského pojištění započítáním jen této nové doby pojištění, ale protože v prvním zaměstnání ji splňujete bez nutnosti započítat jiné doby pojištění, je možné nárok na PPM získat i z nového zaměstnání za určitých podmínek. Je to možné v případě, že v období 2 let před nástupem na PPM byl alespoň 270 dnů souběh alespoň dvou pojištění, tedy pokud souběh úvazku 0,7 a 1,0 plus dříve souběh úvazku 0,7 a DPP s odvodem nemocenského pojištění dají dohromady alespoň 270 dnů pojištění. V takovém případě se PPM bude počítat z obou úvazků a budete potřebovat 2 žádosti o PPM od gynekologa.

Dobrý den,děkuji za předchozí odpověď. Mám ještě jeden dotaz. Plánuji otěhotnění. Pracovní poměr v mém zaměstnání končí na konci května. Je možné, že další práci (školství) najdu až od září. Jak by to prosím bylo s nárokem na PPM, pokud bych otěhotněla během letních měsíců či až na podzim pokud bycha) po skončení v mém zaměstnání začala pracovat jako osvč a platila si také nemocenské pojištění (z čeho by se vypočítalo, pokud bych byla na začátku mé výdělečné činnosti?)b) po skončení v mém zaměstnání začala pracovat jako osvč a platila si také nemocenské pojištění, ale od září bych opět nastoupila do zaměstnání. Mohly by se takto kombinovat podmínky k dosažení na PPM pro zaměstnané a osvč?Jde o to, že mám zájem pojištění po celou dobu platit.Děkuji za odpověď, Jana.

Dobrý den,

u OSVČ platí kromě dvou zmíněných podmínek, o kterých jsem psala u Vašeho předchozího dotazu, také třetí podmínka – být účastníkem dobrovolného nemocenského pojištění jako OSVČ alespoň 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM. Pokud byste všechny tři podmínky v situaci a) splnila, měla byste nárok na PPM jako OSVČ a v době pobírání PPM byste samostatně výdělečnou činnost nemohla vykonávat osobně. Pokud byste se stala OSVČ, musela byste také hradit zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Výše nemocenského pojištění se odvíjí od vyměřovacího základu. Minimální nemocenské pojištění je 138 Kč měsíčně, od 1. 7. 2019 by to mělo být 126 Kč (aktuální informace se dozvíte na webu ČSSZ).

V situaci b) by Vaše samostatně výdělečná činnost nehrála roli, pokud byste v ní nepokračovala po  nástupu do nového zaměstnání. Tato doba by se započítala do podmínky 270 dní nemocenského pojištění, ale tu můžete splnit i započítáním současného zaměstnání v rozsahu, ve kterém by spadalo do období 2 let před nástupem na PPM. Výši PPM by podnikání neovlivnilo, ta by se počítala pouze z nového zaměstnání.

Dobrý den,pokud mi končí pracovní smlouva v zaměstnání na konci června, nástup do zaměstnání bude zase až od září a mezitím půjdu na 2 měsíce na úřad práce a poté na podzim bych otěhotněla. Mám nárok na mateřskou, pokud splňuji podmínku 270 v posledních dvou letech? (Jsem nepřetržitě zaměstnaná 5 let)?Děkuji, Jana.

Dobrý den,

270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky je jen jednou z podmínek nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Do těchto 270 dní se započítávají všechna zaměstnání (doby pojištění) v období daných 2 let před nástupem na PPM a nemusí daná zaměstnání na sebe navazovat (nevadí tedy, že je mezi nimi např. evidence na ÚP). Další podmínkou je, že musíte nastoupit na PPM ze zaměstnání (v době trvání nemocenského pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, max. 180 dnů. Pokud by se například stalo, že otěhotníte krátce po nástupu do nového zaměstnání a zaměstnavatel s Vámi zruší pracovní poměr ve zkušební době, do ochranné lhůty byste se nevešla.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se počítá Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud je těhotná žena vedená na ÚP jako nezaměstnaná (na podpoře), ale splňuje podmínky díky ochranné lhůtě 180 dní před nástupem na mateřskou dovolenou (MD). Dočetl jsem se, že výše PPM se počítá ze mzdy za posledních 12 měsíců před nástupem na MD, ale nevím, jestli jde o kalendářní měsíce (a tak se započítávají i měsíce bez zaměstnání) a nebo jde o posledních 12 odpracovaných měsíců. Např. žena pracovala 1 rok na dobu určitou a pracovní poměr byl ukončen 5 měsíců před nástupem na MD (tedy 7 měsíců před porodem), jak se v tomto případě počítá PPM? Předem děkuji za odpověď.S pozdravemJan Novák

Dobrý den,

doba na ÚP se nezahrnuje, DVZ se počítá jen z posledního zaměstnání (pojištění). V případě nástupu na PPM v ochranné lhůtě se při výpočtu DVZ postupuje tak, jako by k nástupu na PPM došlo následující den po skončení zaměstnání. Rozhodným obdobím je pak 12 měsíců před tímto měsícem "fiktivního nástupu". Pokud by zaměstnání bylo kratší, počítalo by se s kratším obdobím. 

PPM nárok
avatar mmmmmm 11. 06. 2018

Dobrý den, můj dotaz se týká výše PPM. Pobírám ji již podruhé. Výše první PPM byla dána souběhem dvou pracovních poměrů u téhož zaměstnavatele, zatímco první pracovní poměr trval až do nástupu na mateřskou, druhý skončil necelé 4 měsíce před nástupem na mateřskou. Přesto byl i výdělek z druhého pracovního poměru zohledněn při výpočtu výše PPM. Důvodem byla skutečnost (dle vyjádření pracovníka OSSZ), že se zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou. Po této mé první mateřské dovolené, jsem nastoupila rodičovskou dovolenou a z ní jsem rovnou nastoupila na svou druhou PPM, starší dítě přitom mělo v době mého nástupu na druhou mateřskou dovolenou 21 měsíců. Při výpočtu výše této mé druhé PPM mi byl však zohledněn pouze příjem z prvního pracovního poměrů, který stále trvá a nikoliv příjem z druhého, který (jak bylo uvedeno výše) skončil necelé 4 měsíce před nástupem na první mateřskou dovolenou. Výsledkem je tedy výrazně nižší výše druhé PPM oproti první PPM. Je tento postup v pořádku? Pokud se při výpočtu PPM zohledňují veškeré příjmy za období 12 měsíců před nástupem na mateřskou dovolenou, proč se nyní tak neděje? Na koho se mám případně obrátit o pomoc? Na pobočce OSSZ mi tvrdí, že je vše v pořádku, že mám "jen smůlu" vzhledem k rozdělení příjmu do dvou pracovních poměrů (ty ale celkově tvořily standardně 1,0 úvazek a z obou příjmů jsem odváděla samozřejmě veškeré platby, pojištění, daně). V oblasti, v níž jsem zaměstnána - přes projekty, nemá můj zaměstnavatel,dle vyjádření ÚP, někdy jinou možnost, než své zaměstnance zaměstnávat takto na několik částečných úvazků (pracovních poměrů) tvořících dohromady úvazek 1,0 (některé části roku zkrátka pracujeme na více pracovních poměrů, některé části roku jen na jeden, podle toho, jaké projekty zrovna zpracováváme - to se stalo i mě před nástupem na první PPM, že se mi dva pracovní poměry "stáhly" do jediného). Jedná se o jediný legální postup v naší branži, za který, mám pocit, že jsem nyní "trestána" nižší PPM. Opravdu to musí být takto? Děkuji za Vaši odpověď.

Dobrý den, bohužel to tak je, protože druhý pracovní poměr vám skončil a tedy už se nyní nezapočítává.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Zjistila jsem že jsem těhotná(teď 6tt) a 30.srpna mi končí smlouva. Měla bych dostat už smlouvu na neurčito ale je mi jasné že když řeknu ředitelce že jsem těhotná tak mi ji nedá. Proto bych se chtěla zeptat jak je možné toto řešit, nechci být od září bez peněz. A mám v tomto případě nárok na mateřskou? Děkuji

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství je potřeba splnit alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech před nástupem na PPM. Druhou podmínkou je, že na PPM nastoupíte v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta ze zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, je tak dlouhá jako toto zaměstnání (pojištění), maximálně 180 dní od konce pracovního poměru. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, den nástupu musí spadat do ochranné lhůty. Předpokládám, že jste v tomto zaměstnání déle než 270 dní a obě podmínky splňujete, tedy budete mít nárok na PPM, i když pracovní poměr na konci srpna skončí. Je zcela na Vašem uvážení, kdy těhotenství v zaměstnání oznámíte.

Pokud zaměstnání skončí, můžete se registrovat na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání a čerpat podporu v nezaměstnanosti (při splnění podmínek). Pokud byste měla rizikové těhotenství, je možné čerpat nemocenské i po skončení pracovního poměru až do nástupu na PPM za předpokladu, že pracovní neschopnost vznikla v době trvání zaměstnání nebo do 7 dnů od jeho skončení.

Dobrý den,mám 2 zaměstnání (učitelka), přičemž v jedném z nich mám smlouvu na dobu určitou do konce srpna. Termín porodu mám 30.června, chtěla jsem se proto zeptat, zda se mi mateřská bude vypočítávat z obou zaměstnání nebo jen z toho, kde mám smlouvu na dobu neurčitou? (po dohodě se zaměstnavatelem ukončuji v konkrétím zaměstnání pracovní poměr právě ke zmíněnému konci srpna.)Děkuji za odpověď

Dobrý den,

konec jednoho zaměstnání v době po nástupu na peněžitou pomoc v mateřství nemá na posuzování nároku vliv. 

Při souběhu zaměstnání (nemocensky pojištěných činností) se posuzuje nárok na PPM v každém zaměstnání zvlášť. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Pokud v obou zaměstnáních pracujete na pracovní smlouvu, v obou budete zaměstnaná v době nástupu na PPM a každý ten pracovní poměr (doba pojištění) bude k datu nástupu na PPM souvisle trvat alespoň 270 dní, tak nárok budete mít z obou zaměstnání. V takovém případě si vyžádejte 2 žádosti o PPM od gynekologa. Pokud by jedna práce byla např. na dohodu nebo by některé zaměstnání (nemocenské pojištění) nebylo v kuse 270 dní, ale třeba s přestávkou, pak by v některých případech taky mohl být nárok z obou zaměstnání, ale posuzování by bylo složitější a potřebovala bych k němu další údaje (konkrétní délky zaměstnání, druh dohody apod.).