Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den, již druhým rokem pracuji jako učitelka na základní škole, nyní jsem ale těhotná a na mateřskou dovolenou bych měla nastoupit nejdéle 15.9.2019. Ovšem v práci jsem měla smlouvu na dobu určitou, která končí 27.8.2019, tedy dříve než nástup na mateřskou. Komplikuje to ještě to, že jsem od 5.8.2019 v pracovní neschopnosti kvůli potížím během těhotenství. Proto bych se ráda zeptala: 1) zda-li stále můžu být v pracovní neschopnosti, i když už nejsem u daného zaměstnavatele nadále zaměstnaná? 2) pokud ano, komu mám nosit tzv. papír na peníze - bývalému zaměstnavateli nebo OSSZ? 3) formulář, který dostanu před nástupem na mateřskou musí také vyplnit zaměstnavatel, nicméně já ho dostanu až v době, kdy už zaměstnaná nebudu, kdo ho tedy má vyplnit? 4) musím si sama během doby přechodu ze zaměstnání - mateřská dovolená platit zdravotní a sociální (cca 14 dní)? Předem moc děkuji za odpověď
Dobrý den,
k Vašim dotazům:
1) V pracovní neschopnosti můžete zůstat i po skončení pracovního poměru.
2) Lístky na peníze za dobu po skončení zaměstnání můžete odevzdávat bývalému zaměstnavateli nebo rovnou na příslušnou OSSZ, stejně tak rozhodnutí o ukončení dočasné pracovní neschopnosti.
3) Žádost o peněžitou pomoc v mateřství předejte bývalému zaměstnavateli, který ji s přílohou odešle na OSSZ.
4) Zdravotní ani sociální hradit nemusíte. Vůči zdravotní pojišťovně máte však oznamovací povinnost. Do 8 dnů po skončení zaměstnání tedy oznamte, že dále pobíráte nemocenské. Následně takto oznamte i přechod na peněžitou pomoc v mateřství.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, měla bych prosím dotaz ohledně neschopnosti na rodicaku při práci na DPČ. Momentálně pracuji na DPČ 20 týdně , doba neurčitá. Zároveň jsem ale na rodicaku (syn má 14měsíců). Rok 2019 jsem pracovala též na DPČ, v závěru roku jsem pracovala na HPP 3 měsíce. U syna jsem měla odpracovano, tudíž byl nárok na PPM. Nyní jsem těhotná ( termín porodu říjen). Dnes jsem dostala od doktora neschopenku, zajímalo by mě zda mám na rodicaku nárok na nemocenskou. Výdělek mám větší než 3000 Kč takže zdravotní a sociální je hrazeno.Velmi děkuji za odpověď, trošku tapu :)
Dobrý den,
souběh nemocenského s rodičovským příspěvkem je možný. Pokud je DPČ zaměstnáním malého rozsahu, vzniká nárok na nemocenské pouze v případě, že v době vzniku pracovní neschopnosti DPČ trvá a v měsíci vzniku pracovní neschopnosti jste účastna nemocenského pojištění nebo sice nedosáhnete výdělku alespoň 3 tis. Kč pro odvod pojistného, ale byla jste účastna pojištění při výkonu zaměstnání malého rozsahu aspoň ve třech bezprostředně předcházejících kalendářních měsících. Obdobné podmínky platí také při nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u zaměstnání malého rozsahu, protože z něj neplyne ochranná lhůta. Pro nárok na PPM musíte zároveň splnit podmínku 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. O zaměstnání malého rozsahu se jedná, jestliže není sjednán započitatelný příjem alespoň 3 tis. Kč. Jsou to takové dohody, kde je například sjednaná pouze hodinová mzda a maximální rozsah práce, ale není dohodnut minimální rozsah práce, tedy zaměstnavatel nemusí přidělit takový rozsah práce, abyste dosáhla rozhodného příjmu 3 tis. Kč.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, synovi jsou 2 měsíce a otec dítěte bude žádat o PPM jelikož má na to nárok, v práci dal výpověď a ta mu končí 30.9.a poté nastupuje do nové práce a nevíme kdy přesně zažádat aby to stihl. Já budu muset ještě pozastavit rodičovskou a nahlásit se na pojišťovnu že pečuji o dítě mladší 7 let (dceru 2 roky) a ještě sepsat písemnou dohodu o převzetí dítěte do péče a podpis musí být úředně ověřen. Děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana
Dobrý den,
pokud tomu dobře rozumím, otec dítěte chce čerpat PPM ze současného zaměstnání a během čerpání PPM chce začít pracovat pro jiného zaměstnavatele. To zákon nevylučuje. V takovém případě je nutné nastoupit na PPM do konce září. Případně je možné nastoupit i v ochranné lhůtě 7 dnů od konce zaměstnání, pokud to bude ještě před nástupem do nového zaměstnání. Dohoda o převzetí dítěte do péče musí obsahovat datum převzetí dítěte a datum porodu a Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen nebo ověřen přímo na OSSZ. Den převzetí do péče (nástupu na PPM) nesmí být přede dnem ověření podpisu na dohodě. Úřadu práce oznámíte nástup otce dítěte na PPM a pokud bude PPM vyšší než částka rodičovského příspěvku, kterou čerpáte, bude výplata rodičovského příspěvku zastavena. V takovém případě se můžete přihlásit na pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let, tedy o dvouletou dceru.
Pro akci je nutné přihlášení