banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.

Dobrý den, končí mi rodičovská doovlená a dosud jsem mela platnou smlouvu na dobu určitou. Ráda bych nyní změnila zaměstnavatele, a tak dostala novou smlouvu. Pokud bych znovu otěhotněla, měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství až po uplynutí oněch 270 dní, nebo se smlouvy u různých zaměstnavatelů "sčítají" a nárok na PPM vzniká ihned? Za předpokladu, že jsem neustále měla platnou smlouvu. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do potřebné doby 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítává i doba z předchozího zaměstnání (i když jste byla na rodičovské dovolené), pokud spadá do období 2 let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na PPM byste měla tedy hned, ale je potřeba také splňovat druhou podmínku - nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Pozor tedy na případný konec nového zaměstnání ve zkušební době, kdy by Vám ochranná lhůta nemusela vyjít.

Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína

Dobrý den,

tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.

Dobrý den, od 29.5. 20 jsem na nemocenské, termín porodu mám 31.8.a v současném zaměstnání jsem od 6.1.20 takže nemám odpracovaný ani půlrok predtim jsem byla na úřadu práce necelých 6 měsíců a před úřadem práce jsem pracovala od 1.6.18-30.6.19. Chci se zeptat mám nárok na mateřskou a jestli ano kolik budu pobírat, když jsem nepracovala cely rok před porodem. Je lepší zustat na nemocenské nebo jít na mateřskou? Děkuji Kempna

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do doby pojištění se počítá i doba pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru a počítají se i předchozí doby pojištění v období daných 2 let. Předpokládám tedy, že u obou zaměstnání se jedná o pracovní poměr, tedy byla jste účastna nemocenského pojištění a nyní účast trvá a podmínky pro nárok na PPM tak splňujete. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Nejpozději k šestému týdnu před termínem porodu je lékař povinen ukončit pracovní neschopnost, jestliže máte nárok na PPM. Při výpočtu výše PPM nevadí, že jste nepracovala celý rok, výše se vypočte z odpracované doby v současném zaměstnání. Výše denní dávky je 70 % denního vyměřovacího základu.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jelikož mi u nás na OSSZ neposkytli jasnou odpověď...Nyní mám dvě zaměstnání u dvou různých zaměstnavatelů (plný a zkrácený úvazek - 0,375), u obou jsem účastníkem nemocenského pojištění. Podmínku pro čerpání mateřské z plného úvazku vím, že splňuji (pracuji téměř 4roky). Zajímám se o to, jestli mi bude mateřská navýšena díky druhému zaměstnání - částečný úvazek (pracovní smlouva od 4.4.2018 do 15.2.2019. Na MD nastupuji 18.2.2019 (termín porodu 15. 4.2019.)Předem Vám velmi děkuji za doplnění informací a přeji hezký den. M. Malá

Dobrý den, při souběhu zaměstnání (pojištění) se posuzuje splnění podmínek pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každém zvlášť. V obou zaměstnáních splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění, z prvního zaměstnání nastoupíte na PPM za trvání zaměstnání a z druhého za trvání ochranné lhůty. Splňujete tedy podmínky pro nárok na PPM v obou zaměstnáních. Požádejte gynekologa o 2 formuláře žádosti o PPM.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně nástupu na mateřskou a změny pracovního poměru.Mám 2 zaměstnání,každé na 1/2 úvazek. Termín nástupu na mateřskou mám nejdříve od 1.5. V jednom ze zaměstnání mám však smlouvu na dobu určitou do 30.4. a nebudeme ji prodlužovat. Chtěla bych se proto zeptat, zda-li se mi tím pádem bude mateřská vypočítávat pouze už jen z 1 zaměstnání?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při souběhu pojištěných činností se podmínky nároku na dávku posuzují u každé z činností zvlášť. Pokud v každém pracovním poměru splníte podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vypočítanou z obou zaměstnání. Na PPM nastoupíte za trvání jednoho zaměstnání a souběžně v ochranné lhůtě z druhého zaměstnání. Budete potřebovat od gynekologa dvě žádosti o PPM.

Dobrý den, paní inženýrko,mám dotaz ohledně rodičovské dovolené s druhým dítětem. V současné době mám díte 2 roky (tj. pobírám na něj rodičovský příspěvek). V původní práci mám smlouvu na dobu neurčitou a během rodičovské dovolené u nich pracuji na DPP. Od září se mi však ještě objem práce zvýší, takže by bylo možné si nastavit např. půl úvazek. Bylo by to pro mne lepší např. i kvůli vyřizování případné hypotéky atd. Nicméně mi jde o to, že např. po roce bychom chtěli druhé dítě. V případě mateřské bych ale tímto předpokládám přišla o velkou část peněz - protože by se mi mateřská vypočítávala pouze z půl úvazku? Nabízí se mi zde varianta zaměstnat se buď u původní organizace (na jiné pozici, v rámci administrativy) nebo u partnerské organizace (tj. jiného zaměstnavatele). Nevím, zda by toto mělo vliv a zda existuje nějaká možnost, aby se mi opět mateřská vypočítávala z původního zaměstnaní - respektive platu?Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,

pokud máte vedle pracovního poměru ještě další zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, posuzuje se splnění podmínek pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) u každého zaměstnání zvlášť. Pokud bude stále trvat Váš pracovní poměr, budete z něj mít nárok na PPM v každém případě. Když splníte podmínky i v dalším zaměstnání, můžete mít PPM vypočtenou z obou zaměstnání, a to i v případě, že by další dohoda nebo pracovní smlouva byly u stejného zaměstnavatele.

Co se týče výše PPM, pokud na další PPM za trvání stále stejného zaměstnání nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, vypočítá se PPM ze stejného denního vyměřovacího základu jako u předchozí PPM, pokud je tento vyměřovací základ vyšší než ten aktuální. Takže i v případě, že byste u původního pracovního poměru zkrátili dohodou se zaměstnavatelem úvazek, nemělo by to negativní vliv na výši Vaší PPM, pokud na ni nastoupíte do 4 let věku dítěte.

Příspěvek PPM
avatar Sandra8 16. 11. 2020

Dobrý den, momentálně jsem vedená na ŮP, cca 5 měsíců, nicméně před tím jsem byla zaměstnaná a účastněná na nemocenském pojištěni a ráda bych se informovala, zda-li mám nárok na příspěvek PPM z průměru za posledních 12 měsíců před porodem. Termín porodu by měl být v únoru. Nebo zda-li si mohu zažádat o jakoukoliv jinou peněžitou pomoc před nástupem na Rodičovskou dovolenou. Děkuji mnohokrát za odpověď, Marková

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Dále je potřeba, abyste se vešla do ochranné lhůty. Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá, jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Abyste měla nárok na PPM, musel by den nástupu na PPM vycházet ještě v ochranné lhůtě. Můžete si to tedy spočítat podle termínu porodu. Výše PPM by se vypočítala z posledního zaměstnání. Pokud byste nárok neměla, není žádná jiná speciální dávka pro těhotné. Po narození dítěte byste mohla začít čerpat rodičovský příspěvek. Dále existuje příspěvek na bydlení a dávky pomoci v hmotné nouzi, které však závisí i na příjmech dalších členů domácnosti. Informace o těchto dávkách Vám poskytne úřad práce (call centrum +420 800 779 900).

Dobrý den,od 8. prosince 2017 jsem na rodičovské dovolené a ráda bych zjistila, jak by se vypočítavala peněžitá pomoc v mateřství u druhého dítěte.V době od 8. prosince 2015 do 7. prosince 2017 jsem splnila požadavek na 270 odpracovaných dnů, a to prostřednictvím 2 pracovních poměrů (první pracovní poměr v době od 1. 2. 2015 do 30. 6. 2017, druhý pracovní poměr v době od 1. 10. 2016 do 31. 5. 2017). Následně jsem od 15. 6. 2017 do 31. 12. 2017 měla pracovní poměr, avšak s měsíční hrubou mzdou 1800 Kč, a vzhledem k jeho výši jsem neměla nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Po dobu rodičovské dovolené jsem žádný pracovní poměr neměla.Ráda bych zjistila, co bych nyní musela minimálně splnit, abych měla - v případě, že bych ještě v průběhu této rodičovské dovolené otěhotněla a porodila - nárok na mateřskou dovolenou a příspěvek v mateřství.Jde mi o to, že bych mohla pracovat na částečný úvazek s měsíční hrubou mzdou cca 10 000 Kč. Kdybych takto nyní začala pracovat a pracovní poměr by trval i v době případného odchodu na mateřskou dovolenou (byla bych však zároveň na rodičovské dovolené) - z jakého období by se v mém případě vypočítávalo 270 dnů účasti na nemocenském pojištění? (z období před rodičovskou dovolenou, nebo jenom z tohoto nového pracovního poměru?), a měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství a jak by se případně vypočítávala její výše?Děkuju za pomoc.

Dobrý den, pokud nejste zaměstnaná, nečerpáte rodičovskou dovolenou, protože termín rodičovská dovolená označuje pouze volno v zaměstnání. Pokud pobíráte rodičovský příspěvek, jste pouze příjemcem rodičovského příspěvku a tato doba se nijak nezapočítává pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Potřebných 270 dní nemocenského pojištění pro nárok na PPM musíte splňovat za období posledních 2 let před nástupem na PPM. Na PPM se nastupuje v rozmezí od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před porodem. Pojištění, které nespadá do období posledních 2 let, se nezapočítává, takže abyste ve Vašem případě měla nárok na PPM, potřebujete být v novém zaměstnání alespoň 270 dní a zároveň tak, abyste v době nástupu na PPM byla zaměstnaná nebo v ochranné lhůtě. Výše PPM se vždy počítá z posledního zaměstnání (pojištěné činnosti).

Dobrý den, prosím o radu. Před nástupem na první mateřskou jsem byla zaměstnanec, smlouva na dobu neurčitou stále trvá. Rodičovskou dovolenou mám se zaměstnavatelem domluvenou do tří let věku prvního dítěte. Ještě před prvním těhotenstvím jsem začala podnikat na vedlejší činnost. V průběhu těhotenství jsem se stala neuvolněnou místostarostkou (odměna do 10. tis). Nyní čekám druhé dítě. Ročovský příspěvek mi bude vyplácen do 30.4. Na mateřskou mohu nastoupit 29.4. nebo 13.5. Řeším, zda raději nastoupit na mateřskou dříve a přijít o "pár korun" z nedočerpaného RP a nebo lze nastoupit později s tím, že bych musela alespoň na měsíc květen pozastavit živnost, abych se z pohledu OSSZ nestala OSVČ na hlavní činnost a nemusela zaplatit zálohu z minimálního VZ. Když bude prodleva mezi čerpáním RP a PPM oněch 14 dní, vypočítá se PPM na druhé dítě ze stejného základu jako na první dítě?Předem velmi děkuji za odpověď a přeji příjemný den.

Dobrý den,

rodičovský příspěvek nijak neovlivňuje výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství (PPM). Pokud Vám trvá stále stejné zaměstnání jako u předchozí PPM a na další PPM nastoupíte do 4 let věku předchozího dítěte, porovná se aktuální denní vyměřovací základ z Vašeho zaměstnání se základem z Vašeho zaměstnání pro předchozí PPM a použije se vyšší základ. Pokud zároveň splňujete podmínky pro nárok na PPM i jako OSVČ a požádáte o dávku i ze samostatně výdělečné činnosti, vyměřovací základy se sečtou a vypočítá se jedna výsledná dávka. Na PPM můžete nastoupit kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu, klidně tedy 1. května.  Vaše samostatně výdělečná činnost bude stále vedlejší činností.

Na co mám nárok
avatar NIvanka 05. 06. 2019

Dobrý den, jsem relativně čerstvě zpátky v České republice a tím pádem dle odpracovaných dnů mi pravděpodobně nenáleží mateřská. Nicméně jsem poslední čtyři měsíce pracovala na HPP a odcházím na MD. Právnička mi řekla, že žádost o PPM mám podat, aby jí zamítli a následně mi začali vyplácet nemocenskou. Chci se jen ujistit, zda je tento postup správný a v jaké výši budu nemocenskou pobírat. Budu matka jen s jedním příjmem, proto nevím, jak bych zvládla pobírat jen 7600 / měsíc rodičovský příspěvek, jestli chápu dobře, že na víc nárok mít nebudu.Před příchodem do ČR jsem pracovala ve Francii, kde jsem pojištění platila, ale nevím zda se to dá nějak spojit popřípadě čím a kam to mám doložit. Předem děkuji za případnou radu

Dobrý den,

podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je alespoň 270 dní nemocenského pojištění v posledních 2 letech před nástupem na PPM a zároveň nástup na PPM ze zaměstnání (pojištěné činnosti) nebo v ochranné lhůtě. Do potřebných 270 dní je možné započítat všechny doby pojištění v daných 2 letech a je možné tady započítat i účast na pojištění ze zahraničí. Musí se ale jednat o obdobné pojištění pro případ mateřství. Pokud jste byla účastna takového pojištění ve Francii dostatečnou dobu, můžete tedy mít v ČR nárok na PPM. K žádosti o PPM je potřeba v takovém případě doložit doklad o účasti na pojištění ze zahraničí od příslušné francouzské instituce, mělo by se jednat o formulář E104 nebo příslušný papírový SED. Pokud tento formulář nemáte, měla by si jej na Vaši žádost vyžádat OSSZ. Doporučuji tedy poradit se o dalším postupu přímo na OSSZ dle sídla Vašeho současného zaměstnavatele. 

Pokud byste nárok na PPM neměla, lékař Vám může vystavit rozhodnutí o pracovní neschopnosti od počátku šestého týdne před porodem do konce šestinedělí, ale potřebuje k tomu potvrzení z OSSZ, že nemáte na PPM nárok. Tedy v takovém případě doložte žádost o PPM na OSSZ, aby Vám vystavili doklad o zamítnutí.

Výše PPM nebo nemocenského by se počítala z Vašeho příjmu v zaměstnání v ČR. Zjednodušený postup výpočtu PPM najdete v článku Mateřská dovolená 2019 na našem webu, včetně odkazu na orientační kalkulačku dávek nemocenského pojištění na webu MPSV. Ve Vašem případě se nebude dávka počítat z 12 měsíců, ale jen z doby od začátku zaměstnání v ČR do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM/nemocenskou. Rodičovský příspěvek můžete volit i vyšší než 7600 Kč měsíčně, pokud budete mít dostatečný vyměřovací základ pro PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem. Maximální částka je pak ve výši 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu. Pokud budete mít nízké příjmy, informujte se po porodu na odboru státní sociální podpory úřadu práce o dávkách porodné, přídavek na dítě, případně příspěvek na bydlení.

Mám nárok?
avatar Plánuji 22. 06. 2020

Dobrý den.Chci se zeptat jestli v případě otěhotnění budu mít nárok na mateřskou nebo rodičovskou když:-dva roky jsem OSVČ a celou dobu si platím sociální a zdravotní pojištění? -vzhledem k situaci budu muset nastoupit do zaměstnání...Jak dlouho budu muset být zaměstnaná, abych nárok měla?

Dobrý den,

pokud jste si jako OSVČ neplatila navíc dobrovolné nemocenské pojištění, nesplňujete nyní podmínky pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Abyste měla nárok, musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední dva roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM v době pojištění nebo v ochranné lhůtě po zániku pojištění. Pokud byste chtěla žádat jako OSVČ, musela byste navíc splnit podmínku alespoň 180 dní nemocenského pojištění za poslední rok před nástupem na PPM. V případě, že budete zaměstnaná, ale nesplníte potřebnou dobu nemocenského pojištění pro nárok na PPM, můžete od šestého týdne před termínem porodu čerpat tzv. nemocenské v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Na rodičovský příspěvek se obvykle přechází po skončení výplaty PPM nebo nemocenského v souvislosti s těhotenstvím a porodem. Pokud nebudete mít nárok na tyto dávky, můžete čerpat rodičovský příspěvek od narození dítěte.