banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Dobrý den,chtěla bych poprosit o informaci ohledně přechodu z OSVČ na HPP v posledních měsících před nástupem na PPM. Jsem těhotná a v současné době pracuji již několik let jako OSVČ, platím si po celou dobu dobrovolné nemocenské pojištění (splňuji 270 dní za poslední 2 roky). Nyní mám možnost nástupu na HPP, s tím bych živnost přerušila nebo ukončila. Nástup na mateřskou mi vychází na konec prosince 2021, v zaměstnání bych tedy do té doby pracovala zhruba 3,5 měsíce s případným následným návratem po mateřské. Jaký bych měla v tomto případě nárok na PPM?Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,
pokud přejdete na ty 3,5 měsíce do zaměstnání, jak píšete, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství z daného zaměstnání. Do potřebných 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítá i dobrovolné nemocenské pojištění ze samostatně výdělečné činnosti. Výše PPM (při nástupu na PPM v prosinci) by se vypočítala z doby od nástupu do zaměstnání do konce listopadu.

Dobrý den, končí mi rodičovská doovlená a dosud jsem mela platnou smlouvu na dobu určitou. Ráda bych nyní změnila zaměstnavatele, a tak dostala novou smlouvu. Pokud bych znovu otěhotněla, měla bych nárok na peněžitou pomoc v mateřství až po uplynutí oněch 270 dní, nebo se smlouvy u různých zaměstnavatelů "sčítají" a nárok na PPM vzniká ihned? Za předpokladu, že jsem neustále měla platnou smlouvu. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do potřebné doby 270 dní nemocenského pojištění se Vám započítává i doba z předchozího zaměstnání (i když jste byla na rodičovské dovolené), pokud spadá do období 2 let před nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nárok na PPM byste měla tedy hned, ale je potřeba také splňovat druhou podmínku - nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Pozor tedy na případný konec nového zaměstnání ve zkušební době, kdy by Vám ochranná lhůta nemusela vyjít.

Přeji krásný pátek, paní inženýrko. Přicházím na tyto stránky s otázkou, kterou nemohu vyřešit a okolí mi také není schopno moc pomoci, poněvadž také netuší. Pracuji ve zdravotnictví (domácí péče-všeobecná sestra), dceři je 17 měsíců, pobírám tedy rodičovský příspěvek. Peněžitou pomoc v mateřství jsem také pobírala. Až by dcera dovršila tří let (únor 2025), neměla jsem jistojistě rozhodnuto, že bych nastoupila opětovně do práce - Respektive zvažujeme s partnerem dalšího potomka, ale celá situace se do teď odvíjela podle toho, jak bude postupovat stavba domu. Ovšem minulý týden jsem se neoficiální cestou dozvěděla, že zaměstnavatel společnost prodal a od 1.9. bych měla spadat pod společnost jinou. Dle mých informací nebyly podány na poradě žádné další informace-což mi přijde naprosto do nebe volající. Společnost byla prodána společnosti, u které původně také proběhl pohovor, když jsem hledala zaměstnání. Ovšem jsem si ji nevybrala z toho důvodu, že platí minimální mzdu a zbytek peněz je dle vaší aktivity. Chtěla jsem mít vyšší základ právě kvůli “mateřské” a důchodu. Samozřejmě se bude podepisovat nová pracovní smlouva (až mě někdo informuje). Ale bylo by mi divné, že bychom my, co jsme byli tzv. prodaní, měli vyšší plat než ostatní sestry a jiní zaměstnanci. Obavám se tedy, že přede mne bude položena k podpisu smlouva, kde bude právě tato minimální mzda. Abych se ale dostala k jádru dotazu. Pokud by opravdu smlouva obsahovala minimální mzdu, já ji podepsala, následně bych příští rok otěhotněla a ještě před nástupem do práce jsem nastoupila na “mateřskou” případně na pracovní neschopnost a následně na “mateřskou”, z čeho to bude vypočítáno? Ještě ze starého výpočtu ve staré společnosti nebo už z nové, kde jsem ještě “nepracovala”? Děkuji za odpověď.Hezky den Pavlína

Dobrý den,

tady by bylo na místě poradit se spíše s právníkem, který by Vám objasnil Vaše práva jako zaměstnance spojená s prodejem společnosti, zda je nebo není nutné s novou firmou podepisovat novou pracovní smlouvu. Od toho se také bude odvíjet nárok a výpočet Vaší peněžité pomoci v mateřství. Obecně totiž platí, že nemocenské pojištění (které je nutné pro nárok na PPM) vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání. V případně skončení jednoho pojištění (zaměstnání) a začátku nového pojištění (zaměstnání) se výše PPM vypočítává pouze z toho nového.

Dobrý den, od 29.5. 20 jsem na nemocenské, termín porodu mám 31.8.a v současném zaměstnání jsem od 6.1.20 takže nemám odpracovaný ani půlrok predtim jsem byla na úřadu práce necelých 6 měsíců a před úřadem práce jsem pracovala od 1.6.18-30.6.19. Chci se zeptat mám nárok na mateřskou a jestli ano kolik budu pobírat, když jsem nepracovala cely rok před porodem. Je lepší zustat na nemocenské nebo jít na mateřskou? Děkuji Kempna

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) musíte splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Do doby pojištění se počítá i doba pracovní neschopnosti při trvání pracovního poměru a počítají se i předchozí doby pojištění v období daných 2 let. Předpokládám tedy, že u obou zaměstnání se jedná o pracovní poměr, tedy byla jste účastna nemocenského pojištění a nyní účast trvá a podmínky pro nárok na PPM tak splňujete. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Nejpozději k šestému týdnu před termínem porodu je lékař povinen ukončit pracovní neschopnost, jestliže máte nárok na PPM. Při výpočtu výše PPM nevadí, že jste nepracovala celý rok, výše se vypočte z odpracované doby v současném zaměstnání. Výše denní dávky je 70 % denního vyměřovacího základu.

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jelikož mi u nás na OSSZ neposkytli jasnou odpověď...Nyní mám dvě zaměstnání u dvou různých zaměstnavatelů (plný a zkrácený úvazek - 0,375), u obou jsem účastníkem nemocenského pojištění. Podmínku pro čerpání mateřské z plného úvazku vím, že splňuji (pracuji téměř 4roky). Zajímám se o to, jestli mi bude mateřská navýšena díky druhému zaměstnání - částečný úvazek (pracovní smlouva od 4.4.2018 do 15.2.2019. Na MD nastupuji 18.2.2019 (termín porodu 15. 4.2019.)Předem Vám velmi děkuji za doplnění informací a přeji hezký den. M. Malá

Dobrý den, při souběhu zaměstnání (pojištění) se posuzuje splnění podmínek pro peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v každém zvlášť. V obou zaměstnáních splňujete podmínku 270 dní nemocenského pojištění, z prvního zaměstnání nastoupíte na PPM za trvání zaměstnání a z druhého za trvání ochranné lhůty. Splňujete tedy podmínky pro nárok na PPM v obou zaměstnáních. Požádejte gynekologa o 2 formuláře žádosti o PPM.

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat ohledně nástupu na mateřskou a změny pracovního poměru.Mám 2 zaměstnání,každé na 1/2 úvazek. Termín nástupu na mateřskou mám nejdříve od 1.5. V jednom ze zaměstnání mám však smlouvu na dobu určitou do 30.4. a nebudeme ji prodlužovat. Chtěla bych se proto zeptat, zda-li se mi tím pádem bude mateřská vypočítávat pouze už jen z 1 zaměstnání?Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

při souběhu pojištěných činností se podmínky nároku na dávku posuzují u každé z činností zvlášť. Pokud v každém pracovním poměru splníte podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky, budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) vypočítanou z obou zaměstnání. Na PPM nastoupíte za trvání jednoho zaměstnání a souběžně v ochranné lhůtě z druhého zaměstnání. Budete potřebovat od gynekologa dvě žádosti o PPM.