Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100
Dobrý den,ráda bych se Vás zeptala, jak je to s výpočtem pracovní neschopnosti a MD. Od srpna roku 2020 pracuji na částečný úvazek a současně pobírám RP do srpna 2021 (Tohle je moje nové zaměstnání, u prvního dítěte jsem pracovala jinde a pracovní poměr mi skončil před porodem). Moje otázka z ní, kdybych nyní chtěla nastoupit na pracovní neschopnost z důvodu dalšího těhotenství z čeho mi bude tato suma vypočítána? Z mého polovičního úvazku nebo z předchozího zaměstnání? Případně, z čeho by mi byl pak vypočten RP (v nynějším zaměstnání budu mít odpracované potřebné dny, než bych nastoupila na RP). Z polovičního úvazku nebo zase z minulého zaměstnání?Děkuji Vám za odpověď.Pěkný den
Dobrý den,
nemocenské i peněžitá pomoc v mateřství se budou vypočítávat pouze ze současného zaměstnání, tedy ze zkráceného úvazku. Příjem z předchozího zaměstnání se při výpočtu výše dávky nezapočítává.
Pro akci je nutné přihlášení
Krásný večer, jsem trošku bezradná ohledně následného řešení situace. Před mateřskou dovolenou a rodičovskou jsem byla mnoho let zaměstnána a z důvodu zdravotních problémů u dětí mi byla prodloužená rodičovská do 4. let. Zvažuji, co dál. Do práce bych se měla vracet v dubnu 2019 po 20.04. a jsem ve služebním poměru, proto si nejsem jistá řešením. Samozřejmě je možnost nahlásit se na ÚP, ale ještě určitě půl roku nebudu mocit plně hledat práci a děti (dvojčata) mám dost často doma a hlídání vždy není. Do původní práce se vracet nechci a stálo mě to zdraví a nervy. Asi nejschůdnější varianta se mi zdá zůstat ještě chvilku doma jako žena v domácnosti a dle možností brigádničit, ale nejsem si úplně jistá čistým celkovým výdělkem, jak přesně mít sepsanou smlouvu a zda mohu mít více brigád, či jak jinak lze přivydělat. A po ukončení ženy v domácnosti, pokud se mi hned po půl roce nepodaří vyřešit práci a šla bych se nahlásit na ÚP, zda mám nárok a z čeho se vypočte její výše. Přijde mi, že tato varianta by asi byla i z pohledu nějakých příjmů výhodnější, svobodnější než být hlášená na ÚP. Jde mi o dočasnou možnost, ale zase nevím, jak by to bylo s případným těhotenstvím, PPM a rodičákem. I tohle je stále ve hře. Jednou z možností a reálnou by bylo nastoupit někam na zkrácený úvazek, ale i tady mi přijde, že bych na tom finančně také nebyla nejlépe a těžko asi najdu. Zvažuji pro a proti, hledám, ale nevím, co zvolit jako řešení a jaké jsou další možnosti. Možná právě pohled odborníka mi pomůže :-) Mnohokrát děkuji za rady.
Dobrý den,
předpokládám, že pojmem žena v domácnosti máte na mysli nahlášení se na zdravotní pojišťovně jako osoba celodenně pečující o dítě do 7 let (nebo 2 děti do 15 let). Abyste mohla být v této kategorii pojištěnců, nesmí dítě navštěvovat školku nebo podobné zařízení více než 4 hodiny denně a zároveň nesmíte mít příjem ze zaměstnání nebo jako OSVČ. Za zaměstnání se v tomto ohledu nepovažuje práce na dohodu, která nezakládá účast na nemocenském pojištění. U DPP je pojistné odváděno od výdělku vyššího než 10 tis. Kč, u DPČ od výdělku 3 tis. Kč rovných. Pokud byste částky překročila, zaměstnavatel odvede pojistné a nebudete dál v kategorii státních pojištěnců jako osoba pečující o dítě/děti, ale je možné se do ní opět přihlásit při splnění podmínek.
Pokud se zaevidujete na úřad práce jako uchazeč o zaměstnání, musíte samozřejmě plnit povinnosti uchazeče (chodit na schůzky, pohovory, účastnit se případných dalších aktivit). Péče o dítě do 4 let se bere jako náhradní doba zaměstnání. I v případě, že jste byla skutečně zaměstnaná, ale čerpala jste rodičovskou dovolenou a následně neplacené volno, je to náhradní dobou a pokud nedojde k návratu do práce alespoň na 1 den (resp. nebude alespoň za den náležet plat nebo náhrada) a následné evidenci na ÚP do 3 dnů, považuje se tato náhradní doba za poslední zaměstnání a podpora v nezaměstnanosti se nepočítá z platu. Po náhradní době je nárok pouze na nízkou podporu počítanou podle procent z průměrné mzdy, což aktuálně vychází na podporu ve výši zhruba 4600 Kč první dva měsíce, pak se snižuje. Během evidence na ÚP si můžete přivydělat maximálně do výše poloviny minimální mzdy a nesmí se jednat o práci na DPP.
Co se týče případné další PPM, pokud otěhotníte po skončení služebního poměru a do dalšího zaměstnání s odvodem nemocenského už nenastoupíte, nebudete mít nárok na další PPM. Výši rodičovského příspěvku byste pak mohla volit do 7600 Kč měsíčně nebo dle výše vyměřovacího základu otce dítěte.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, na konci května jsem ukončila pracovní poměr výpovědí z mé strany, který trval více než 270 dní, a poté jsem zjistila, že jsem těhotná a byla již v době trvání pracovního poměru. Ochranná lhůta, která by tedy měla být 180dní, mi skončí 27. 11., jenže termín porodu mám až 3. 2. Nyní jsem registrována na ÚP a pobírám peněžitou pomoc v nezaměstnanosti (do října 2017 vč.). Dnes mi doktorka sdělila, že možná budu muset na rizikové těhotenství (neschopenka). Pokud bych na rizikové těhotenství musela nastoupit před skončením ochranné lhůty a tato neschopenka by překlenula dobu mezi ochrannou lhůtou a nástupem na MD, měla bych nárok na mateřskou? Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, na nemocenskou nastoupit můžete, ale k "překlenutí" nepomůže. Jakmile máte nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím, gynekolog vám ji musí ukončit 8 týdnů před nástupem na mateřskou dovolenou. Nárok na PPM tedy mít v žádném případě nebudete.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,před nástupem na rodič. dovolenou jsem byla registrována na úřadu práce. Od porodu čerpám rodičovský příspěvek, synovi byly v lednu 2 roky. Pokud bych v průběhu letošního roku nastoupila do zaměstnání, ztratím tím možnost dočerpat zbývající část rodičovského příspěvku? Nebo je možné chodit do zaměstnání a zároveň čerpat rodič. příspěvek? Pokud bych do zaměstnání nastoupila a "byla odejita" ve zkušební době, mohu znovu začít čerpat rodič. příspěvek?Syn by bohužel musel na celý den do mateřské školy, protože jinou možnost celodenního hlídání nemáme.Děkuji za odpověď
Dobrý den, při čerpání rodičovského příspěvku můžete pracovat bez omezení a syn může docházet do mateřské školy na celý den. Docházka do MŠ při pobírání příspěvku je omezená pouze u dětí mladších 2 let.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, nastoupila jsem do práce ale ani ne po dvou měsících jsem musela na operaci. Protože jsem byla ve zkušební době, tak mě vyhodili. Teď už jsem 10 měsíců na nemocenské. Jenže jsem zjistila ze jsem těhotná. Prosím Vás o radu jestli mám rychle nastoupit někam do práce, dokud tehotenstvi není na mě vidět, protože mi za 2 měsíce skončí nemocenská a já nebudu mít na ni nárok pokud bych měla rizikové těhotenství. Nebo Jak se mám zachovat v téhle situaci. A popřípadě z ceho se mi vypočítá mateřská nebo rodičovská. Jsem bezradna. Předem dekuji za odpověď.
Dobrý den,
posoudit, zda jste schopna nastoupit do zaměstnání nebo dál trvají důvody pro pracovní neschopnost, by měl Váš ošetřující lékař. Podpůrčí doba u nemocenského trvá nejdéle 380 dnů od vzniku pracovní neschopnosti. Po uplynutí této doby je možné čerpat nemocenské, pokud Vaši žádost schválí posudkový lékař. Pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM a zároveň nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání (pojištění), které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Ochranná lhůta však neplyne z každé činnosti, neplyne například z DPP. Pokud byste neměla nárok na PPM a bylo by Vám schváleno prodloužení čerpání nemocenského, je možné čerpat nemocenské až do skončení šestinedělí. Následně byste přešla na rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je v celkové výši 300 tis. Kč, čerpat lze nejdéle do 4 let věku dítěte. Každý může volit příspěvek do částky 10 tis. Kč měsíčně. Je možné volit i vyšší částku, pokud doloží alespoň jeden z rodičů denní vyměřovací základ (DVZ) stanovený pro PPM nebo nemocenské v souvislosti s porodem, pak je maximum 70 % 30násobku DVZ.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,nemám nárok na peněžitou pomoc v mateřství (z důvodu evidence na úřadu práce) a rádi bychom, aby tento příspěvek mohl pobírat manžel. Manžel je do 30.6.2021 OSVČ a od 1.7.2021 bude zaměstnanec (a OSVČ pozastaví). Porod očekáváme na přelomu ledna a února. Jaké podmínky musí manžel splnit, aby mohl pobírat mateřskou? Nemůžeme dohledat, jak to je v případě kombinace OSVČ a zaměstnání. Moc děkujeme, Renata
Dobrý den,
Váš manžel může čerpat peněžitou pomoc v mateřství (PPM) nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu. K datu nástupu na PPM musí splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky (tady je možné započítat nejen nové zaměstnání, ale i pojištění OSVČ, pokud se k dobrovolné účasti přihlásil). V době nástupu na PPM musí zároveň být zaměstnaný (pojištěný) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je u muže maximálně 7 dní. Pokud by žádal jako OSVČ, musel by navíc splnit podmínku 180 dní dobrovolného nemocenského pojištění jako OSVČ za poslední rok před nástupem na PPM. Dále je potřeba, aby s Vámi manžel uzavřel písemnou dohodu, ve které bude uvedeno, od kterého dne bude o dítě pečovat a datum porodu. Váš podpis na dohodě musí být úředně ověřen - lze i přímo na OSSZ. Během čerpání PPM není možné vykonávat činnost, ze které nárok uplatňuje.
Pro akci je nutné přihlášení