banner

Celkem výsledků pro výraz "maminka pred nastupem do zamestnani": 100

Nárok na PPM
avatar Gabish 14. 10. 2019

Dobrý den, během posledních 2 let jsem odpracovala více než 270 dní, nyní jsem bez práce a jsem evidována již 3 měsíce na ÚP. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Od 1.11.mám nastoupit do práce. Chci se zeptat, jak dlouho musím v tomto novém zaměstnání pracovat, abych získala nárok na PPM? Kdybych byla vyhozena ve zkušební době, budu mít nárok na PPM? Děkuji.

Dobrý den,

pro nárok na PPM je nutné splňovat dohromady alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM (tady je možné započítat i dobu pojištění z předchozího zaměstnání) a zároveň nastoupit na PPM při trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta je tak dlouhá jako zaměstnání, které skončilo v době těhotenství, maximálně 180 dnů. Na PPM je možné nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. Pokud by Vaše zaměstnání skončilo ve zkušební době, ochranná lhůta by byla pouze tak dlouhá jako dané zaměstnání, nástup na PPM by Vám tedy nemusel vyjít v ochranné lhůtě a nárok na PPM byste neměla. 

MD
avatar LKobliha 24. 02. 2021

Dobrý den, mám o kolečko méně, takže i když jsem si po sté přečetla pravidla pro dosažení “mateřské,” nejsem si jistá.Za rok 2020 mám odpracováno 6 měsíců = 180 dnů + jsem byla měsíc v nové práci, kde jsem zjistila, že jsem těhotná. Gynekolog mě poslal ihned na marození, tudíž jsem byla 14 dni ještě pod svým zaměstnavatelem (takže další měsíc proplaceny), potom mě logicky propustili a tedy momentálně jsem pod OSSZ. Takže všeho všudy bych měla mít proplaceno od zaměstnavatele 8 měsíců zdravotka, což je 240 dnů a teď si nejsem jistá, jak je to, když jsem byla propuštěna při marození a jsem pod OSSZ, jestli se to počítá též do MD, či nikoli. Děkuji.

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba splnit v posledních dvou letech před nástupem na PPM alespoň 270 dní účasti na nemocenském pojištění, nejedná se o zdravotní pojištění. Účast na nemocenském pojištění končí s koncem zaměstnání. Pokud zaměstnání trvá 14 v měsíci, počítá se pouze těchto 14 dní, ne celý kalendářní měsíc. Pracovní neschopnost po skončení pracovního poměru se nezapočítává, v této době netrvá účast na nemocenském pojištění. Pokud jste neměla v posledních 2 letech ještě další dobu pojištění, kterou nezmiňujete, nesplňujete podmínku potřebných 270 dní pojištění a nárok na PPM mít nebudete. Pro úplnost dodám, že podmínka 270 dní nemocenského pojištění není jedinou podmínkou pro nárok na PPM. Je zároveň potřeba nastoupit na PPM v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Ochranná lhůta je u žen, kterým skončilo zaměstnání v době těhotenství, tak dlouhá jako dané zaměstnání (pojištění), maximálně však 180 dnů. Pokud nesplňujete podmínky pro nárok na PPM, můžete čerpat nemocenské až do konce šestinedělí, je však potřeba doložit gynekologovi potvrzení od OSSZ, že nemáte na PPM nárok, jinak by musel pracovní neschopnost ukončit nejpozději 6 týdnů před termínem porodu.

Dobrý den,Mám dotaz ohledně nároku na PPM.Mám syna narozeného 3.1.2022 na něho jsem nárok na PPM měla, momentálně jsem na rodičovské dovolené. K 31.4.2023. mi skončila smlouva na určito.Znova jsem otěhotněla, budu mít i tentokrát nárok na PPM?

Dobrý den,

pokud jste otěhotněla až po skončení zaměstnání, nebudete mít na peněžitou pomoc v mateřství nárok. Pro nárok na PPM je potřeba splnit alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky před nástupem na PPM. Tuto podmínku splňujete, započítává se i doba na rodičovské dovolené při trvání pracovního poměru. Zároveň je ale potřeba být v době nástupu zaměstnaná (nemocensky pojištěná) nebo být v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání (pojištění). Pokud jste otěhotněla ještě v době trvání pracovního poměru, běží Vám ochranná lhůta 180 dnů od skončení zaměstnání a záleží na tom, jestli se s nástupem na PPM vejdete do této lhůta. Nastoupit na PPM můžete v rozmezí 6-8 týdnů před stanoveným termínem porodu.

Dobrý den,Rada bych se zeptala jestli budu mít nárok na materskou. Od roku 05/2016 jsem byla zamestnana na plný úvazek až do 06/2020. Poté 3 měsíce - 07 / 08 / 09 Jsem byla vedena na Úřadu práce včetně podpory v nezaměstnanosti. Od 10/2020 jsem momentálně zamestnana ale zkušební dobu mám na 6 měsíců tudíž až do konce března 2021. Nejspíše mě tedy v práci čeká výpověď. Rada bych de zeptala jestli budu mít v tomto případě nárok na materskou. A také jestli nějak ovlivní kdy v zaměstnání oznámim těhotenství ( myslím financne) Určitě to vzhledem k pozici musím oznámit co nejdříve. Ale zároveň jsem zatím 9tt a do práce zatím mužů v pohode chodit. Dekuju za odpověď

Dobrý den,
pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Tuto podmínku budete splňovat, jelikož se tady započítá i předchozí zaměstnání. Zároveň je potřeba na PPM nastoupit v době trvání zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání. Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může zaměstnavatel bez ohledu na těhotenství. Pokud by Vaše zaměstnání tedy skončilo, ochranná lhůta by byla tak dlouhá jako toto současné zaměstnání, maximálně 180 dní. Nastoupit na PPM je možné v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Záleželo by tedy na tom, kdy by Vaše současné zaměstnání skončilo, jestli byste se vešla do ochranné lhůty. Výše PPM by se Vám počítala z období od nástupu do práce 10/2020 do konce měsíce, který předchází měsíci nástupu na PPM. Případně z kratší doby, pokud by zaměstnání skončilo dříve. Oznámení těhotenství nemá přímo vliv na částku PPM, ale může vést zaměstnavatele ke zrušení pracovního poměru. Někdy se také stává, že zaměstnavatel sníží nebo odebere těhotné zaměstnankyni nenárokovou složku mzdy, což se následně projeví také na částce PPM.

Dobrý den, paní doktorko, mám dotaz ke své situaci. Na konci roku mi končí smlouva na HPP a na mateřskou mám nástup 11.-25.1. Přes počáteční sliby mi v práci smlouvu nakonec neprodlouží. A já teď řeším, zda jít na dobu do mateřské na neschopenku anebo na ÚP anebo teoreticky by byla možnost nechat se zaměstnat jinde. JENŽE. Vyjde mě finančně lépe nemocenská anebo ÚP? Bude za mě v obou případech placeno zdrav. pojištění? Mám v případě ÚP nárok na podporu? Někde jsem četla, že ano, ale vyplácí se až při pobírání RP. Anebo třetí možnost, kdyby mě někdo zaměstnal, tak se mateřská prý počítá ze základu posledního zaměstanání. Takže pokud bych měla nižší mzdový výměr, asi by se mi to nevyplatilo, že? Pokud vyšší, nezkoumal by to někdo jako účelové? Navíc bych v případě zaměstnání na neurčito měla nárok na případnou druhou, navazující mateřskou, je to tak? Předem mockrát děkuji, na úřadech vůbec nic nevědí, nemám jinou možnost, než se obrátit na vás.

Dobrý den,

státním pojištěncem budete v případě pracovní neschopnosti i v případě evidence na ÚP. Ale z hlediska zdravotního pojištění není nutné to takto řešit, protože v lednu dojde k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství, tedy budete státním pojištěncem alespoň po část měsíce (je potřeba to pojišťovně doložit). Sama byste si musela zdravotní pojištění hradit jen v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnancem, OSVČ ani státním pojištěncem.

O pracovní neschopnosti rozhoduje lékař, záleží tedy, jestli by Vám ji vystavil. Dá se na ni nastoupit nejpozději sedmý den po skončení pracovního poměru, ale pokud už netrvá pracovní poměr, tak v prvních 14 dnech nenáleží žádná náhrada mzdy od zaměstnavatele a stát (OSSZ) vyplácí nemocenskou dávku až od 15. dne trvání pracovní neschopnosti. Na ÚP byste mohla čerpat podporu v nezaměstnanosti, pokud splňujete standardní podmínky nároku, ale je to možné jen do nástupu na peněžitou pomoc v mateřství. Tedy zvažte, zda se Vám ta administrativa kolem registrace na ÚP vyplatí. Navíc se těhotné v pozdějších týdnech těhotenství setkávají s neochotou úřednic je vůbec zaregistrovat (nicméně do nástupu na PPM to ze zákona lze).

Co se týče nového zaměstnání  v lednu, pak ano, mohlo by to být zkoumáno jako účelové, takové případy se objevují. Existují ale i rozsudky soudů, které se stavějí na stranu těhotné s tím, že má právo kdykoliv nastoupit do zaměstnání a není možné ji z důvodu těhotenství diskriminovat. Zda by někdo řešil Váš konkrétní případ a jak by to dopadlo ale není možné odhadnout. Pokud byste nastoupila do nového zaměstnání s účastí na nemocenském pojištění, počítala by se PPM z tohoto nového zaměstnání, jak píšete. A při trvání zaměstnání byste měla nárok i na PPM na další dítě.

Dobrý den,momentálně jsem se synem na rodičovské dovolené a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Mateřskou jsem pobírala. Rodičovský příspěvek už nečerpám. K synovým 3. narozeninám budu dávat výpověď a syn půjde do školky. Po cca 2-měsíční pauze (v době, kdy synovi budou 3 roky a 2 měsíce) mám nastoupit u jiného zaměstnavatele na částečný úvazek, ještě nejsme domluveni na formě smlouvy, ale předpokládám, že na některou z dohod a příjem bych měla nad 10 tis. Kč. Zároveň se snažíme o druhé dítě.- Chtěla bych poprosit o radu, co bych měla zařídit poté, co podám výpověď, když už nebudu pobírat rodičovský příspěvek a po 2 měsíce nebudu mít ani žádné příjmy- Dále se chci zeptat, jak by se vypočítávala mateřská na druhé dítě, pokud bych na ni nastoupila do 4. narozenin prvního dítěte. Zohlednily i příjmy z prvního zaměstnání (které byly vyšší)?Předem děkuji

Dobrý den,

po skončení zaměstnání je potřeba vyřešit zdravotní pojištění. Můžete se na pojišťovně nahlásit do státní kategorie pojištěnců jako osoba celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do 7 let, podmínkou je, že dítě nebude navštěvovat školku více než 4 hodiny denně. Druhou možností je zaregistrovat se na úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a nahlásit pojišťovně tuto státní kategorii pojištěnců. Jako uchazeč o zaměstnání byste mohla čerpat podporu v nezaměstnanosti. Pokud po celý kalendářní měsíc nebudete zaměstnaná a nebude ani státním pojištěncem, musela byste si zdravotní pojištění hradit sama. 

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) by se vypočítala pouze z posledního zaměstnání před nástupem na PPM, ze kterého bylo odváděno nemocenské pojištění. S vyměřovacím základem pro první PPM se porovnává pouze v případě nástupu na PPM do 4 let dítěte za trvání stejného zaměstnání. Ještě upozorním, že nárok na PPM z dohody může být problematičtější, jelikož u DPČ, pokud je zaměstnáním malého rozsahu, jste nemocensky pojištěná jen v měsících, ve kterých dosáhnete příjmu alespoň 3 tis. Kč a u DPP příjmu vyššího než 10 tis. Kč. V těchto případech neplyne ochranná lhůta a pro nárok na PPM je potřeba, aby účast na pojištění trvala v době nástupu na PPM. Pokud by účast na pojištění netrvala v době nástupu na PPM, je nárok také v případě, že dohoda trvá a účast na pojištění z dohody byla alespoň ve 3 bezprostředně předcházejících kalendářních měsících.