Celkem výsledků pro výraz "maminka po porodu": 100
Dobrý den, momentálně jsem na nemocenské k 31.1.2018 mi končí pracovní smlouva. K 27.3.2018 mám termín porodu. Chci se zeptat ohledně nástupu na mateřskou. Nevím zda mám nastoupit 8týdnů před nebo 6týdnů. Na internetu jsem se dočetla,že pokud my ukončení mateřské vyjde na polovinu měsíce ,že do konce měsíce nebudu mít nárok na rodičovský příspěvek,že nejde v jednom měsíci čerpat obě dávky. Dnes mi jedna maminka řekla,že čerpání určitě jde hned po skončení mateřské v jednom měsíci. Budu brát úplně minimum jelikož mám plat příznaný 9500 čistého. Děkuji za pomoc.
Dobrý den, když mateřskou nastoupíte, je na vás. PPM a RP lze čerpat obojí v jednom měsíci, pokud je poměrná část RP vyšší než vyplacená mateřská.
Pro akci je nutné přihlášení
Zaměstnankyně s pracovní smlouvou na dobu neurčitou. S prvním dítětem měla nárok na PPM. V době, kdy se narodí druhé dítě, již nebude cca 60 dní pobírat RP. Jak udělat, aby měla nárok na PPM? Lze zaměstnavateli zaslat neschopenku "rizikové těhotenství" a tím celou situaci vyřešit?Modelová situace:Maminka je na rodičovské dovolené s prvním dítětem do 12.8. (kdy budou dítěti tři roky) a druhé dítě se jí má narodit 12.10. téhož roku.
Dobrý den,
dočerpání rodičovského příspěvku nijak nesouvisí s nárokem na PPM. Pokud zaměstnankyni trvá pracovní poměr, je po celou dobu účastna nemocenského pojištění, a tedy splňuje podmínky pro další PPM. Na další PPM může nastoupit v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před termínem porodu. V modelové situaci má žena možnost od 13. 8. buď nastoupit do práce, nebo nastoupit do pracovní neschopnosti (o té rozhoduje lékař), nebo požádat zaměstnavatele o neplacené volno (zaměstnavatel však nemusí s neplaceným volnem souhlasit). Ve všech třech případech bude mít nárok na další PPM. Nárok na PPM by měla i v případě, že by pracovní poměr skončil a k nástupu na PPM by došlo v ochranné lhůtě, která je v tomto případě 180 dní od konce pracovního poměru.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, dcera 23 měsíců spí celou noc (párkrát pobrekne bez nutnosti asistence) cca od 10 měsíců, od 7 měsíců spí sama v pokojíku ve své postýlce. Usíná sama bez problémů po večerním rituálu, který je stále stejný od malinka. Dcera je velmi živé dítě a i v noci po postýlce dost cestuje.Mmt asi 3 týdny se začala v noci budit až hysterickým pláčem, byla zpocená, klepala se, ale při vědomí ... stačilo pochovat, hned si ukázala na postýlku a usla. Někdy byla tato epizoda 1x, někdy 3x za noc. Střídali jsme se s manželem v utěšování. Nyní se situace zhoršuje ... začala se tulit (nikdy moc tulivá nebyla), sem tam něco povídá, již nechce zpět do postýlky - začne zase hystericky plakat, když to zkusíme. Trvá to než ji přemluvíme, budí se častěji a častěji, třeba i 7x a posl. noci, když ji jde uklidnit manžel, tak začne ještě víc hystericky brečet a chce mě, kdy se ke mně hned přitulí, ale nejde odložit ... Ráno začala vstávat o cca 1,5 hod. dřív a odpoledne spí min. 1,5 hod., spíš lehce přes 2 po obědě ... Zásadní změny v režimu dne, aktivitách si neuvědomuji. Jedině, že jsem těhotná, ale bříško bylo vidět už nějakou dobu, než tohle začalo. Mohu nějak dcerce pomoci k delšímu spánku a zachránění našeho spánku? Děkuji
Dobrý den, dětský spánek prochází různými fázemi. Jsou období, kdy dítě spává klidně celou noc, ale pak také takové, kdy je spánek neklidný a dítě se i vícekrát za noc budí. Důvody mohou být různé, může se jednat o růst zubů, rychlý psychomotorický vývoj dítěte v určitém období, fyzický růst dítěte, nebo také strachy a úzkosti spojené s nějaký stresem, se kterým se dítě vyrovnává. U dětí ve věku 2 - 4 roky se často objevují noční děsy, úzkosti, strachy, projevující se probuzením s křikem, nebo křikem ze spánku podle fáze spánku, ve kterém se noční můra objeví. Dítě ve spánku zpracovává události během dne, kterých na něj při jeho bouřlivém vývoji může být hodně. Potíže se spánkem mohou nastat také, pokud se dítě nachází v přechodné fázi, kdy se mění délka jeho spánku, tak jako možná i u vás. Je potřeba být klidní a trpěliví, neměnit rituály před spaním ani během spánku. Když se dítě necítí dobře, pak je normální, že se dožaduje spíše matky, v noci také není dobrá doba na boj nebo výchovu dítěte. Proto choďte za dcerou tedy vy, pokud vás požaduje a snažte se vyvarovat vzniku hysterického pláče, který jí pak zabraňuje znovu usnout. Z postýlky, na kterou je dcera zvyklá ji neberte, ale přitulte se k ní, přilehněte, obejměte, konejšete, mluvte klidným a tichým hlasem. Vyčkejte dokud dcerka znovu neusne. Vaše těhotenství může být také důvodem, proč se dcerka cítí být znejistěná a může být ve stresu. Popisujete, že vaše bříško bylo vidět už dříve, takže se termín vašeho druhého porodu zřejmě blíží. Dcera z vás může cítit určité napětí, také se doma o příchodu dalšího dítěte určitě bavíte, připravujete mu věci, výbavu. Tato nejistota, že neví, co se bude dít, může způsobovat poruchy spánku i to, že dcera v noci dožaduje vás. Zkuste s dívkou začít více pracovat na přípravě na sourozence. Povídejte si s ní o tom jaké to bude, když budete v porodnici, jaké to bude až přijde domů miminko. Zdůrazněte kladné stránky příchodu sourozence. Nezapomeňte však dceru ujistit, že ji budete mít stále stejně ráda, i když přijde další miminko, že tu vždy budete pro ni, děti si někdy myslí, že je nové miminko v rodině nahradí.
Informace podávejte přiměřené věku dcery, nemusíte se obávat, že by vám dcera nerozuměla. K rozhovoru a k přípravě dítěte na sourozence můžete využít různé knihy, na jejichž tvorbě se dítě může samo podílet a zapojovat. V naší rodině se osvědčily například tyto publikace: "Maminka má miminko", nebo "Bude nás o jednoho víc" - malujeme a tvoříme. Nezapomeňte, že je potřeba trpělivost, neočekávat zázračný efekt hned, váš klidný spánek se vám však určitě zase vrátí. Přeji hodně radosti z vašich dětí. Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, jsem v 35tt a chci se zeptat, zda je podle Vás nutné píchat si Fraxiparin na základě přiložených výsledků z krve. Byli mě z krve potvrzené 4 mutace. Paní doktorko mi řekla, že pravděpodobně mi budou píchat Fraxiparin při porodu. Do té doby mám pít hodně vody a cvičit na nohy. Budou mi moct potom píchnout epidurál při porodu? Děkuji.
Dobrý den, nejsem hematolog, ale dle zkušenosti s našimi pacientkami myslím, že není nutné aplikovat na základě těchto mutací Fraxiparine několik týdnů před porodem, jako je tomu např. u Leidenské mutace. U porodu Vám určitě Fraxiparine píchat nebudou, to jste asi špatně pochopila. Nemá to logiku, protože pak byste nemohla mít během porodu epidurál atd. Spíše asi Vaše lékařka měla na mysli aplikaci po porodu - většinou tomu tak bývá. Pacientky aplikují buď celé šestinedělí nebo kratší dobu - na základě rozhodnutí hematologa.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem 4 roky po porodu, porod byl vyvolaný. Cca 3 roky mívám bolesti tam dole, jako by mě tam někdo nakopal. Bolesti se vrací buď před menstruací nebo během menstruace nebo po ní. Někdy to bolí aji během ovulace, někdy to bojí víc, někdy méně. Nepříjemně se mi pak i sedí, pobolívá to při nebo po sexu. U lékaře jsem byla s tím a ten to jen prohmatal, že stydká kost je ok, že mě tam nemá co bolet. Mně to normální už nepřijde a hledám si nového gynekologa. Nevíte, v čem by mohl být problém? Fakt to bolí, občas je to nepříjemné. Těhotná nejsem, mohlo se tam něco porušit při porodu? Kluk byl velký a nastřihli mě. Děkuji za odpověď.
Dobrý den,pokud Vás lékař pečlivě vyšetřil včetně ultrazvuku a nic na Vás neshledal, nic zásadního by to být nemělo. Samozřejmě tyto potíže mohou souviset s proběhlým porodem, během vaginálního porodu se mění poměry v malé pánvi, bývají někdy i porušeny nervy v oblasti malé pánve a může to být doprovázeno nepříjemnými pocity. Může se jednat i o pokles dělohy či pochvy, který někdy po porodu vznikne, ale to by Váš gynekolog při vyšetření viděl. Bohužel takto po mailu Vám těžko mohu poradit.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,dne 10.9.2016 jsem měla pohlavní styk s bývalým přítelem, sice bez ejakulace, ale byl. Poté jsme se rozešli a s mým současným přítelem přibližně od té doby máme pravidelný sex bez ochrany. 23.9.2016 jsem dostala mou poslední menstruaci a v říjnu jsem zjistila, že jsem těhotná. Zatím každé vyšetření odpovídalo tomu, že jsem otěhotněla někdy začátkem října. Termín porodu dle poslední menstruace mám 30.6.2017 a pokaždé mi seděl i s termínem porodu dle ultrazvuku, maximální rozdíl byl jeden den. I na genetice ve 20.týdnu byl rozdíl pouze o den. Avšak v 25. týdnu jsem byla na 3D ultrazvuku. kde se objevilo, že miminko je veliké jako ve 27. týdnu. Což by odpovídalo otěhotnění s mým bývalým. Chci se zeptat, jestli je možné, že je miminko bývalého přítele? Dočetla jsem se, že pokud termín porodu dle menstruace sedí s termínem porodu dle ultrazvuku do 12. týdne. Termín porodu se již nemění a pozdější ultrazvuk to bere tabulkově podle velikosti miminka. Takže jsem otěhotněla normálně, jak si myslím, až s mým současným, na začátku října. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pochopila jste to zcela správně. Termín dle ultrazvuku z 12. týdne se již nemění a pokud na ultrazvuku ve 25. týdnu miminko odpovídá 27. týdnu, pak to pouze znamená, že je o 2 týdny větší, ale ne, že jste otěhotněla o 2 týdny dříve.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem ve 33tt a přemýšlím, že bych dítě dala po porodu k adopci, kdy a komu to mám popřípadě nahlásit? Děkuji, Candrova
Žena tuto skutečnost oznámí nejpozději v době, kdy nastupuje do porodnice. Informace se zapíše do dokumentace, aby se zdravotnický personál k ženě choval vhodným způsobem. To znamená, že po porodu se dítě matce nemusí ukazovat, nemusí se sdělovat jeho pohlaví ani zdravotní stav. Po porodu žena leží na gynekologickém oddělení.
Nejpozději do 6-ti týdnů po porodu žena navštíví sociální pracovnici na příslušném OSPODu - oddělení náhradní rodinné péče, která s ní adopci probere. Toto může učiniti už nyní, před porodem. Definitivní souhlas s adopcí je možné podepsat až šest týdnů po porodu u příslušného soudu dle místa trvalého bydliště. I když jde dítě k adopci, jeho matka zatím zůstává v rodném listě.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Jsem ve 27. tt - druhé těhotenství. První porod zkončil kleštěmi a dcerka se narodila s oboustranou luxací kyčlí. Moje gynekoložka se domnívá, že k luxacím mohlo dojít právě při porodu-ani ortopedi ani porodník ani ošetřující gynekoložka mi to ovšem ničím nedokázali potvrdit, že to tak je. Pánev nemám nikterak extrémně úzkou, malá měla 3,5 kg a porod se spustil spontánně v 40. tt, vše probíhalo dobře, ale když začly klesat ozvy, snažili se porod uspíšit oxitocinem a šlo se rychle rodit, abych pravdu řekla, neměla jsem asi pocit na tlačení ale tlačit mi nařídili, nakonec poslední zatlačení bylo s kleštěmi. S malou jsme si procházeli rok náročnou léčbou. Gynekoložka mě proto stále přesvědčuje, zda bych nechtěla radši císařský řez, ale já si nejsem jistá, jestli to nebyla pouze souhra náhod, která by se opakovat nemusela. Proto bych chtěla znát názor někoho dalšího. Moc děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, myslím, že situaci vnímáte naprosto správně. Luxace kyčlí je záležitost, která určitě nesouvisí s kleštovým porodem. Kleštěmi se pomůže porodu hlavičky, ale po porodu hlavičky je mechanismus již zcela stejný, jako u spontánního porodu. Určitě není tedy proto na místě indikovat císařský řez. S velkou pravděpodobností porodíte vaginálně zcela bez komplikací.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, je mi 33 let a jiz nekolik let navstevuji psychiatra a lecim se pro uzkostnou poruchu. Nyni se mi podarilo otehotnet (za pomoci metod asistovane reprodukce) dite si moc preji a bylo planovane, bohuzel me uzkosti se vyrazne zhorsily v souvislosti s porodem. Mam zachvaty uzkosti, pri kterych mam pocit, ze nedycham, predstava normalniho porodu je pro me tak stresujici, ze zvazuji preruseni tehotenstvi (zatim to lze), i kdyz si dite velmi preji. Chtela bych se zeptat, zda tento stav je indikaci k porodu sekci, ktera ve me takto uzkostne stavy nevyvolava. Slysela jsem, ze porodnice i v takovych pripadech casto donuti rodicku k normalnimu porodu, coz je pro me nepredstavitelne. Predem dekuji za odpoved. Jana
Dobrý den, pokud byste chtěla císařský řez z psychiatrické indikace, pak by vám ji musel napsat psychiatr.. Jinak nelze vyhovět. Císařský řez se řadí mezi velké operační výkony, které sebou nesou operační i pooperační rizika a navíc ani pro dítě není tento způsob porodu benefitem.... Proto jej děláme z mateřské indikace jen pokud je opravdu závažný důvod, který je doložený odborníkem - ve vašem případě psychiatrem.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, nejdéle na konci srpna mam v tehotenske prukazce psaný termín odchodu na mateřskou. Rozmezi je 17.8-31.8, termín porodu je dle zakladniho vypoctu podle poslední menstruace 12.10.Mne jde to, zda je mozne odejít az 1.zari, tedy abych byla zamestnancem az do 31.8 vcetne(ovlivnilo by mi to velikost materske o par stovek k lepsimu, mam to spocitane, neboť cca pred rokem se mi zvedal plat a materska se pocita z poslednich 12ti celych mesicu) . Technicky vzato je to uplne jedno, nebot 31.8 je sobota a 1.9 nedele. Nemluve ze dle ultrazvuku bude termin porodu nejspis o par dni posunuty (nebot v prukazce mam napsano stari plodu dle utz o par dni nizsi nez dle vypoctu).Chci se zeptat, kdo o tomto rozhoduje? Je to v pravomoci gynekologa nebo zamestnance? A muze mi gynekolog napsat odchod oficialne az 1.9.? Je mi trochu hloupé se ho na to vyptávat, ale zase proč si zbytečně nechat utect peníze kvuli 1 dnu.
Dobrý den,
termín nástupu na peněžitou pomoc (PPM) v mateřství si vyplníte v žádosti sama podle očekávaného dne porodu, který lékař uvede do žádosti o PPM. Záleží na lékaři, jaký termín porodu do žádosti napíše. Nástup na PPM si můžete určit v období od počátku osmého do počátku šestého týdne před porodem. Pokud byste uvedla pozdější datum, bude se za den nástupu považovat počátek šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Od počátku šestého týdne před porodem by Vám tedy běžela podpůrčí doba a k tomuto dni by se také stanovovalo rozhodné období pro zjišťování denního vyměřovacího základu, ze kterého se dávka počítá.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám dotaz, na který se snažím získat odpověď už snad 2 měsíce a stále nevím, jak mám postupovat. Jsem OSVČ, momentálně ve 33. týdnu těhotenství. Bohužel jsem si začala platit zálohy na nemocenském pojištění až 7.1.2019 a nevznikne mi nárok na PPM. Našla jsem ale, že v tomto případě mám nárok na Nemocenskou v souvislosti s porodem. Konkrétně dle Zákona o nemocenském pojištění:§ 57 Vznik dočasné pracovní neschopnosti (1) Ošetřující lékař rozhodne o vzniku dočasné pracovní neschopnosti ... f) pojištěnky, která doložila potvrzením orgánu nemocenského pojištění, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství z žádné pojištěné činnosti, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu,§ 59 Ukončování dočasné pracovní neschopnosti (1) Ošetřující lékař rozhodne o ukončení dočasné pracovní neschopnosti ... h) pojištěnky, která byla v dočasné pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem podle § 57 odst. 1 písm. f), uplynutím šestého týdne po porodu, pokud není nadále dočasně práce neschopna z jiných důvodů,§ 56 Režim dočasně práce neschopného pojištěnce a místo pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti (1) Režim dočasně práce neschopného pojištěnce stanoví ošetřující lékař při rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce může být ošetřujícím lékařem změněn v souladu se změnou zdravotního stavu. Režim dočasně práce neschopného pojištěnce se nestanoví v případě dočasné pracovní neschopnosti podle § 57 odst. 1 písm. c) a f). Jenže narážím na praktické uplatnění. Byla jsem na OSSZ, že chci potvrzení, že nemám nárok na PPM, abych mohla dostat Nemocenskou v souvislosti s porodem. Koukali na mě, jakože chci něco, co neexistuje. Nakonec paní uznala, že mám nárok na nemocenskou od 6 týdnů před termínem až do skončení šestinedělí, ale že potvrzení mi žádné nedá, že to nedělají. Chtěla jsem alespoň potvrzení, které budu potřebovat k žádosti o rodičovský příspěvek, bylo mi řečeno, že mi ho dá až po porodu. U lékaře mi řekli, že nemocenskou mi vystaví, ale že neví jak by měli vystavit "neomezený režim". Že odjakživa píšou a hlásí místo pobytu a k tomu se dohodneme, jak bych ráda vycházky standardně, jako pro každou jinou neschopenku (tedy na max. 6 hodin v rozmezí od 7 do 19). Už si připadám jako blázen. Když jsem se ptala na OSSZ, jak má lékař napsat, že nestanovuje řežim, paní po mě div nezačala křičet, že nic takového není, že mám být ráda vůbec za vycházky, na které si mylně lidi myslí, že mají právo, ale je to pouze dobrá vůle lékaře. A že na mě pošle kontrolu a seberou mi peníze. A jestli teda nutně chci, tak mi může lékař vystavit žádost o individuální režim k posudkovému lékaři. To je opravdu nezbytně nutné? Mně z výše citovaného zákona vyplývá, že bych měla mít možnost neomezeného režimu, jen lékař neví, jak to má sepsat. Snažila jsem se na internetu dohledat radu, ale moje zkušenost je evidentně podobná u všech, které se snažily o stejné - lékař napsal vycházky a nevěděl, jak by měl postupovat jinak. Já bych jen ráda měla možnost třeba odjet z rozpáleného města na návštěvu k rodičům na vesnici do hor a nelítat kvůli tomu pokaždé k lékaři, ať mi změní místo pobytu tam a pak zpět.Omlouvám se, že je dotaz tak obsáhlý, ale jak jsem psala na začátku, snažím se zjistit, jak správně postupovat už delší dobu. Od právníků se dozvím jen, že na to nárok mám. Od lékaře, že neví, jak má postupovat. Na sociálce buď neví, nebo byli nepříjemní, že mám v plánu podvádět. Děkuji za jakoukoliv radu.
Dobrý den,
doložte OSSZ žádost o PPM, ve které bude uvedeno předpokládané datum porodu. Na základě toho OSSZ může posoudit nárok na PPM k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu a vydat rozhodnutí o zamítnutí, které předložíte gynekologovi. U pracovní neschopnosti v souvislosti s těhotenstvím a porodem se nestanovuje režim dočasně práce neschopného pojištěnce, není tedy povinnost zdržovat se na uvedeném místě pobytu, nestanovují se vycházky. Pokud lékař neví, jak postupovat při vyplňování tiskopisů, měl by se obrátit na OSSZ. Podle mých informací "nestanovený režim" vyplývá z diagnózy, kterou lékař vyplní pro OSSZ (diagnóza pro pracovní neschopnost v souvislosti s těhotenstvím a porodem) a na základě toho by OSSZ měla vědět, že se nestanovuje režim a neměla by provádět kontrolu dodržování režimu. Lékař by tedy neměl vyplňovat šestihodinové vycházky, ani žádost o individuální režim. Individuální režim a nestanovení režimu jsou rozdílné věci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím Vás o radu ohledně nástupu na MD. Moje gynekoložka mi včera oznámila, že na MD musím nastoupit 8 týdnů před termínem porodu (TP dle UZ 19.6.2020) Údajně proto, že jsem od začátku těhotenství v PN (od 3.12.2019).Trvala jsem si na svém, že chci na MD nastoupit, co nejpozději, tedy 6 týdnů před porodem (8.5.2020).Mohu se tedy prosím zeptat, jak se v tomto případě ohradit/bránit nebo kde bych mohla najít validní informace, které dokazují, že rozhodnutí o nástupu na MD je na mě jako na pojištěnce, pokud dodržím období 6-8 týdnů před termínem porodu?Velice Vám děkuji za radu.
Dobrý den,
nástup na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) určuje podle § 34 odst. 1 písm. a) zákona o nemocenském pojištění pojištěnka od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Formulář žádosti o PPM je takto také uzpůsoben, lékař vyplňuje očekávaný den porodu, datum nástupu se vyplňuje v části, kterou vyplňuje těhotná žena. Dále zákon v § 59 odst. 1 písm. f) uvádí, že lékař ukončí dočasnou pracovní neschopnost pojištěnky, která má nárok na PPM z jakékoliv pojištěné činnosti, k počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, pokud pojištěnka nezačala pobírat PPM dříve. Pokud budete potřebovat další informace k postupu, můžete se obrátit na ČSSZ, call centrum 800 050 248.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych si od Vás ověřit jednu informaci. Zde je můj přesný příklad. Termín porodu vypočítán na 9. 3. 2020 nástup na mateřskou dovolenou byl v rozmezí 13. 1. - 27. 1. Já nastupovala 27. 1. 2020. Vypočítala sem si tedy konec MD k 10.8.2020 (28. týdnů). Bylo mi ale sděleno, že pokud sem šla na MD 6. týdnů před porodem, budu ji mít o to kratší. Myslím tím kratší o 2 týdny co sem byla déle v zaměstnání. Prý je na mně, kdy si nastoupím na MD, ale 28. týdnů se počítá od prvního dne kdy na ní mohu nastoupit. Děkuji předem za Vaší odpověď.
Dobrý den,
mateřská dovolená je 28 týdnů od data nástupu, pokud nástup nastal kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu. Při termínu porodu 9. 3. 2020 a nástupu na MD 27. 1. 2020 vychází poslední den na 9. 8. 2020. Mateřská dovolená by byla kratší, pokud byste na ni nastoupila později než počátkem šestého týdne před termínem porodu, který stanovil lékař. Mateřskou dovolenou upravuje § 195 zákoníku práce. Stejně tak peněžitá pomoc v mateřství je vyplácena 28 týdnů od nástupu zvoleného kdykoliv v rozmezí od počátku osmého do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,prosím o radu na co a kdy budu mít nárok?V roce 2014-2020 jsem byla na MD. Od 1.1.2021 jsem v práci, od 19.1.2023 jsem v pracovní neschopnosti a výpověď jsem podala sama 22.2.2023 tudíž výpovědní lhůta by mi končila na konci dubna. Ale stále jsem v pracovní neschopnosti a nyní i těhotná. Termín porodu 29.3.2024. Když mi Mudr ukončí pracovní neschopnost v ten den tedy zanikne můj pracovní poměr cca listopad. Mám pak na úřadu práce nárok na podporu? A následně nárok na peněžitou pomoc v mateřství 6-8 týdnů před porodem? Na jaké dávky mám nárok, když jsem pracovní poměr ukončila já? Nebo jaký byste mi doporučili postup?Děkuji.
Dobrý den,
z uvedených informací mi není jasné, proč by měl Váš pracovní poměr stále trvat. Při výpovědi ze strany zaměstnance se na tuto situaci nevztahuje ochranná doba a výpovědní doba běží standardně. Bez vyjasnění data skončení Vašeho pracovního poměru, není možné posoudit nárok na peněžitou pomoc v mateřství. Ochranná lhůta pro nárok na PPM po skončení zaměstnání je max. 180 dnů.
V případě, že nemáte nárok na PPM a pracovní neschopnost by pokračovala až do 6. týdne před termínem porodu, je možné čerpat tzv. nemocenskou v souvislosti s těhotenstvím a porodem v období od 6. týdne před termínem porodu až do uplynutí 6. týdne po porodu. Podpůrčí doba nemocenského trvá však nejdéle 380 dnů ode dne vzniku dočasné pracovní neschopnosti. Nemocenské může být vypláceno i po skončení podpůrčí doby, pouze pokud Vaši žádost schválí OSSZ. Pokud pracovní neschopnost skončí, je možné registrovat se na úřad práce a čerpat podporu v nezaměstnanosti, s tím souvisí plnění povinností uchazeče o zaměstnání. Po porodu pak můžete začít čerpat rodičovský příspěvek. V každém případě je potřeba všechny změny po skončení pracovního poměru oznámit zdravotní pojišťovně vždy nejpozději do 8 dnů.
Pro akci je nutné přihlášení
dobrý večer, mám dotaz, nejedná se o dotaz na malé děti, mohu někde dohledat, zda moje maminka byla očkovaná proti tuberkuloze? narozena 1950 , Má obavy z nové virové pandemie a očkování údajně pomáhá případnému nakažení. Děkuji za odpověd na netradiční dotaz. Marcela Macháčková
Dobrý den. Povinné očkování proti TBC bylo zavedeno v roce 1948, tedy je nanejvýš pravděpodobné, že paní byla očkována, i když by záznam nebyl dohledatelný. Jinak by měla mít očkovací průkaz a dokumentaci u praktického lékaře.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko,mám velký problém s dcerou 12 let. Naprosto odmítá plnit jakékoliv moje pokyny týkající se běžného denního provozu, neplní svoje školní aktivity, ignoruje veškeré moje snahy o "výchovu". Musím jí každý den neustále říkat běžné pokyny (jdi se umýt, vezmi si bačkory, vyčisti si zuby, atd...), nereaguje ani po desátém připomenutí.....to samé při školních aktivitách, úkoly neplní nebo je plní pozdě. Dále má neuvěřitelný nepořádek v pokoji, který odmítá uklízet, neplatí žádné zákazy (bez telefonu, ipadu, wifi, bez kroužku koní....) Nevím jestli to má souvislost, ale je hodně při těle a bohužel má velký apetit, když jí po dobrém upozorním, že sladkosti by jíst neměla, je vzteklá, podrážděná. Víceméně na všechny moje pokyny reaguje vztekle a podrážděně nebo nereaguje vůbec... Jinak je to hodná srdečná holka, ale tohle mě naprosto vyčerpává.....každý den to samé... Zkoušela jsem po dobrém, po zlém, bohužel situace je stále stejná. Už nevím co dělat.....
Dobrý den, veškeré výchovné snahy ve smyslu zákazů, příkazů, pokynů se u pubertálního dítěte zcela spolehlivě míjí účinkem. O výchově či spíše o tom, jak vycházet s dospívajícím dítětem, jak se mu neodcizit, bylo napsáno mnoho literatury. Určitě bych vám doporučila si některou z knih koupit. Vaším neustálým kontrolováním a připomínáním toho, co by dcera měla dělat a co dělá a opakováním příkazů se jí stále více odcizujete a její nazlobená reakce je úměrná jejímu věku. Uvažte, zda nenastal čas ponechat alespoň záležitost běžných denních činností jako mytí, zda má nebo nemá papuče, zda si vyčistila zuby na její zodpovědnosti. Opravdu si myslíte, že ve svých 12 letech toto dcera neví nebo neumí? Vaším neustálým připomínáním ji zaháníte do negativního přístupu, kterým vás jen provokuje. Proto je potřeba důvěřovat jí i vaší výchově a nechat tyto činnosti opravdu jen na ní. A také to, aby si za své chování nesla i následky. Pokud jí například bude zapáchat z úst, protože si nevyčistila zuby, pak se zcela jistě setká s negativní reakcí okolí, která ji velmi rychle usměrní, také v případě zkaženého zubu si následky ponese sama. Ale nebojte se, daleko pravděpodobnější je, že bez vyčištěných zubů vůbec nikam nevyjde, protože je čistotná a dobře vychovaná. Vždyť vy sama jí svou pečlivostí v tomto dáváte příklad. Právě osobní příklad a chování rodičů dávají dospívajícímu dítěti mnoho. I když to navenek vypadá, nebo dává najevo, že se pro ni chováte nemožně, tak vás bedlivě sleduje a přebírá vaše postoje, hodnoty, vzorce chování. Pokud chcete s dcerou komunikovat, pak se snažte jí přiblížit, zajímejte se o její zážitky, o to co se jí líbí, co sleduje. Využijte dobu, kdy dcera bude pro kontakt otevřená a nejlépe sama s něčím přijde, nebo navoďte příjemnou atmosféru při nějaké vaší oblíbené společné činnosti, doprovoďte ji třeba na kroužek koní, hledejte společná témata, činnosti. Pokud dcera přijde sama, tak v této chvíli odložte vše co děláte a udělejte si na ni čas. Mluvte s ní otevřeně, říkejte, jak byste vy reagovala, nebo co by se vám líbilo, vyhněte se poučování, komandování, usměrňování. Podobné vaše projevy by dceru zase zahnaly, stáhla by se do sebe a příště už by třeba nepřišla. Mluvte s dcerou otevřeně, úměrně jejímu věku. Můžete s ní citlivě probrat také problém její postavy, jak se na to dívá, jestli by to chtěla nějak řešit. Tím, že jí připomínáte, že by neměla jíst sladkosti, jí podsouváte, že její postava není ideální a navíc ji opět zaháníte do negace. Bude sladkosti jíst vám natruc, neporozumí tomu, že by případnou redukci váhy měla dělat sama pro sebe. V otázkách vyšší hmotnosti postupujte obezřetně a citlivě, takto mladé dívky jsou náchylné ke vzniku poruch příjmu potravy nebo jiných psychických potíží. Můžete její nadváhu zkonzultovat také s její ošetřující lékařkou, nejlépe bez dcery společně probrat možný postup na redukci váhy a paní doktorka jí to pak může doporučit. Doporučení od autority lékaře přijme dcera úplně jinak, než vaše připomínky ke sladkostem.
Ohledně plnění povinností si také můžete sednout společně, probrat povinnosti, které je potřeba vykonávat, se kterými byste potřebovala pomoct a nechat dceru vybrat, kterou z nich bude vykonávat. Opět je potřeba jí projevit důvěru a přenechat zodpovědnost za plnění povinností jí. Uvidíte, že její přístup k plnění něčeho, co si sama vybrala a je jen na ní, bude jiný, než když jí něco opakovaně přikazujete. Úklid pokoje puberťáka je však kapitola sama pro sebe a je téměř nedosažitelný. Tady bych se spokojila s tím, že vaše dcera má nyní vyšší potřebu soukromí, její pokoj je její království, které jako matka budete respektovat a budete jí do něj vstupovat co nejméně, nebo na její pozvání, např. po zaklepání. Pokud vstoupíte, vyvarujte se spustit, co by si všechno měla uklidit a normálně se s ní bavte. Při jiné vaší společné intimnější chvíli jí můžete říct, že vás nepořádek v jejím pokoji trápí a zkuste si společně najít pravidla, co je plně v její kompetenci a co byste určitě chtěla, aby bylo v pořádku (např. špinavé prádlo, zbytky jídla apod.). Můžete si také společně stanovit případné sankce za neplnění dohody. Sankce a tresty ve formě odebírání věcí či zakazování činností, navíc zřejmě zadávané nedůsledně, se míjí účinkem. Pokud chcete dceru potrestat, pak by jí měl být trest srozumitelný (např. předem stanovená sankce za nesplnění dohody), měla by ho vnímat jako spravedlivý. Trest by měl být časově jasně ohraničený. Pokud není konec trestu jasný, pak omezení ztrácí efekt. Jedna holčička v mé terapii mi řekla, že její maminka jí za trest nedovoluje pouštět si v pokojíčku hudbu. Tento trest dostávala tato holčička tak často, až si zvykla, že hudba jí v pokojíčku prostě nehraje a přestalo jí to vadit. To je jasný příklad toho, jak trest ztrácí význam, pokud není vysvětlený a časově omezený. Jiným příkladem nejistoty, do které je uvržen člověk, který nezná konec ani vývoj sankce jsou třeba současná omezení vlády z důvodu epidemie coronaviru, její zhoubné dopady na psychiku lidí jsou patrné snad všude.
Nezapomeňte dceru oceňovat za to, že je taková jaká je, že je to hodná a srdečná dívka, tak jak jste to napsala mně. Dospívající, i když kolem sebe kope, potřebuje podporu a ocenění více než kdy jindy. Vždyť toto období přináší s sebou mnoho pochybností o sobě samém a jestli vaše dcera ještě bojuje s nadváhou, pak to má o to těžší. Toto období určitě není lehké ani pro rodiče, musí změnit svoje dosavadní výchovné postupy, které u dospívajícího dítěte najednou přestávají platit. Věřím, že to určitě s vaším zodpovědným přístupem dokážete a vybudujete si s dcerou pěkný vztah, který vám přetrvá do její dospělosti. Jen se nebojte trošku jak se říká "povolit otěže" a přenechat zodpovědnost na dceři. Projevujte jí úctu i tím, že případné příkazy jí budete říkat jen jednou a ne desetkrát. Vaše dcera nemá vadu sluchu a váš příkaz zcela jistě slyší. Pokud nebude reagovat, pak můžete zkusit následující postup. Nechte jí pocítit důsledky jejího neuposlechnutí. Až bude chtít ona někam odvézt, nebo nějakou jinou činnost od vás a to bude chtít velmi brzy, pak vy také nebudete její přání slyšet. Nemusíte ani říkat, proč neslyšíte, dcera je určitě inteligentní dívka a dojde jí to časem samo. Samozřejmě se nejdříve může zlobit a nebude to chápat, však vy se také zlobíte, když jakoby neslyší, co po ní chcete. Vy zůstaňte klidná a odejděte třeba do jiné místnosti, pokud bude dcera naléhat, tak řekněte, ne ke kamarádce, do kroužku apod. se dnes nepůjde. Jestliže vytrváte, pak už se příště podobná situace opakovat nebude, pokud ano, pak tento postup zopakujte, vytrvejte. Nezapomeňte jste to vy, koho dítě potřebuje téměř na všechno, vy určujete pravidla a zasluhujete, aby si vás dítě vážilo.
S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám 14 denní miminko, u kterého jsem si všimla v posledních 3 dnech změnu stolice ze žlutavé na hnědou, lepkavou, které je vždy jen malé množství. Je prosím takováto stolice a změna normální? Co se týče moči, žádná změna, je dostatek promočených plen.Děkuji za odpověď.

Dobrý den, v době šestinedělí to může být, kvalita mateřského mléka se vyvíjí, po ukončení šestinedělí se upraví. Může to být nedostatečnou výživou matky. Maminka potřebuje kvalitní výživu, maso, mléčné výrobky, příkrmy, nenadýmavou zeleninu s ovocem, dostatek tekutin.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, asi od dubna 2023 nemám menstruaci HA neuzivam. Je mi 41 let. Maminka měla přechod v 50. Jinak žádné příznaky nemám. Gynekolog mi předepsal Trisekvent. To jsem ale zatím nechtěla užívat. Šla jsem cestou homeopatie, ale stále nic. Hormony z krve normální. Jake mám jiné možnosti? Dekuji
Dobrý den,
homeopatika nejsou registrovaná léčiva, není divu, že jsou tudíž bez efektu. Bohužel více Vám s problémem neporadím, řiďte se radami Vašeho gynekologa.

Pro akci je nutné přihlášení