banner

Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100

Vážená paní Eliášová, máme starost o naši holčičku z důvodu nedostatečného přibírání. Žena ji od začátku kojí, od začátku 5. měsíce dostává zeleninomasové příkrmy k obědu. Tyto dny jsme jí chtěli dávat i sunar, ale nechce, vyplivuje ho. Dnes jsme jí zkusili dát ovesno-mléčno-rýžovou kaši nutrilon - tu jedla.Vývoj jejích měr byl následující. V posledním období měla dokonce váhový úbytek:-por. hmotnost 3200 (při propuštění z odd. 6nedělí 2970), výška 50-6. týden 4850, výška 56,7-3 měsíce 5495, výška 59,5-4 měsíce 5835, výška 62,1-4,5 měsíce 5975-6 měsíců 5835, výška 63,5Moc prosím, jak bychom měli postupovat. Moc by nám vaše rada pomohla.S díky a pozdravem Ivo Bystřičan

Přírůstky váhy jsou na dolní hranici, ale to není nic patoligického, pokud nevázne psycholotorický vývoj.V 6 měsících by měla být kojena, dopoledne ovocný příkrm s dodávkou lepku - kojenecká sušenka, v poledne masozeleninový příkrm, 1xtýdně místo masa 1/2 vejce, odpoledne kojení, na noc kaši - tu jste přidali a chutnala jí, v noci 1 - 2 mléčné dávky,t.j. kojení, nebo adaptované mléko, pokud nechtěla Sunar, zkuste Nutrilon.Jedla kaši s Nurtilonem a je předpoklad, že mléko Nutrilon jí bude chutnat.V 6 měsících by se měla kutálet, pivotovat.

Po 4. měsíci věku přírůstky již nejsou tak velké, jako do 4 měsíců,váha ba měla být v 6 měsíci dvojnásobná, jako porodní a v 1 roce trojnásobná, ale to není podmínkou,rozhodující je psychomotorický vývoj, jak jsem psala výše.

K podpoře chiti k jídlu lze nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a chuť k jídlu.

Reflux u kojence
avatar JanaBr 25. 02. 2019

Dobrý den, paní doktorko. Ráda bych se zeptala na radu ohledně našeho 6-ti měsíčního syna s refluxem. Vyzkoušeli jsme už všechna dostupná doporučení od podložené matrace přes Nutriton a nic nezabírá. S Nutritonem zvrací, zvrací i po odříhnutí, zvrací i ve vertikální poloze v náručí, zvrací u kojení u prsu.....prostě bez ohledu na vše stále zvrací, v malém i větším množství, ale prospívá a má nadstandartní váhu. Napadlo mě, zda se nepřejídá, ale zvrací i po menším množství mléka. Momentálně se rád převaluje na bříško a to je jistota, že poblinká sebe i vše kolem, klidně i hodinu po kojení.Už nevím, jak to řešit, nechci s ním ani nikam chodit, sedíme doma, protože ho musím i 5 krát denně převlékat a to venku v zimě prostě nejde. Prý je to u dětí normální do 1 roku, ale takhle se už nedá fungovat. Kdo si ho pochová, toho pozvrací. Uvítám jakékoliv další rady. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Pokud je Nutriton bez efektu, existuje Nutriulon AR - podat po lžičkách po nakojení.

V 6 měsících by měl mít již zeleninové a ovocné příkrmy, má je? Po zavadení vlákniny do stravy velmi často reflux ustupuje.

Dobrý den. Prosím, mohu se dát očkovat proti tetanu a na klíště, když plně kojim? Nebo mám ještě počkat? Očkování už mám prošlé, nedalo se bohuzel dříve. Nebude to vadit v mléce nebo něčemu jinému, holčičce jsou 3 měsíce?A prosím, kdy bychom měli začít s příkrmy, když je tatínek miminka celiak. Zatím plně kojíme, staršího syna jsem kojila na noc do 2,5 let, plně do 6 měsíců, lepek dostal až v roce života, je mu 10let, lepek mu zatím nevadí. Sama lepek ve stravě mám.Moc děkuji za odpovědi. S přáním hezkého dne, Vašinová.

Dobrý den, 

neživé vakcíny, tedy obě uvedené, se v období kojení mohou bez problému aplikovat. Očkovací látky proti tetanu a klíšťové encefalitidě neaplikujeme ve stejný den, měl by se dodržet odstup alespoň 2 týdny. Imunita po očkování proti klíšťové encefalitidě i tetanu drží velmi dobře, i když máte očkování prošlé, velmi pravděpodobně nebudete muset začínat znovu od první dávky. Záleží však samozřejmě od délky přesahu, kterou neuvádíte. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobry den, mam vpacene bradavky a chtela bych se zeptat jestly nebudu mit problem pri kojeni kdyz je mam uplne ploche. Termin mam ted koncem dubna dekuji za odpoved. Popripade co mi radite za reseni

Ploché bradavky nemusejí být pro kojení problém. Nejdůležitější ze všeho je , aby se dítě v prvních dvou hodinách po porodu správně přisálo k prsu, velmi zásadně zde funguje imprinting (vtisknutí si). Pak bude vysoká pravděpodobnost, že bude správně otevírat pusinku, správně se bude přisávat a bradavka největší vývoj udělá až po porodu. Ale pokud chcete něco pro formování bradavek udělat ještě teď v těhotenství, kupte si v lékárně formovače. Ty si pak denně na několik hodin vkládejte do podprsenky. Formovače vyvinou tlak na erektibilní vlákna a bradavka se bude formovat.  

Laktace
avatar Lenka85 10. 06. 2019

Dobrý den,jsem 10 dní od porodu SC. Laktace, si myslim, se celkem slušně rozjela. V porodnici mi řekli, že mám nechat malého sát 15 až 20 minut z kazdého prsa a o to se snažím. Narodil se o 2 týdny dřívě s porodní váhou 2960g.Často při kojení usína, nechávám ho někdy i mnohem déle a opravdu se snažím,aby sál. Někdy potom pláče, že ho musím stříkačkou dokrmit. Přitom mám dojem,že mám mléka dost. Teče mi přes tričko a mam věčně všechno mokré.Slyšela jsem názor, že je malinkaty, navíc spavy s ikterem a že nemá ještě sílu efektivně sát. Co si o tom myslíte. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, myslím si, že to není úplně správný názor - pro dítě s váhou 2960 g neplatí, že by nemělo sílu efektivně sát. Nehlídejte čas u kojení (15-20 minut) , ale sledujte, co dítě u prsu dělá. Pokud usíná, mohl se snížit tok mléka. Zkuste dát k druhému prsu a uvidíte, že bude pít. Efektivní je též stlačování prsu.

Slizovitá stolice
avatar Bayu 16. 10. 2019

Dobrý den. Mám dvouměsíční miminko a má stolici v podobě pasty až slizu. Od porodu je částečně kojená a částečně dokrmovaná. Momentálně ji dokrmuji UM každé kojení. Asi od konce šestinedělí začala být její stolice jako pasta a momentálně mi přijde že i jako sliz. Nejsem si úplně jistá. Hmota je lesklá a jen trošku se táhne. Žádný velký chumel hlenu. Stolici má 1-2x denně. Bříško ji nebolí a prdí hezky a už ne v takové míře jako po porodu. Občas se po jídle a následném spánku ublinkne. Dávám jí denně laktobacílky. Vzhledem k tomu že jsem se intenzivně pokoušela rozkojit jsem ji dokrmovala minimálně a hlídala váhu, aby přibírala. Přibírala cca 130g týdně. Teď jak dokrmuji každé kojení přibírá tak 170g týdně. Je to spokojené miminko ale ta stolice mě znepokojuje. Je ta konzistence v pořádku? Měla bych mít podezření na alergii...? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Omluvám se, podle fotky nelze charakter stolice posoudit, vemte plenu se stolicí a konzultujte u svého pediatra.

Dobrý den paní doktorko, spíš než odpověď na dotazy se potřebuji "vypovídat".Mám doma 3 týdenního chlapečka, s manželem jsme ho moc chtěli, ale od začátku je to semnou divné. Porod byl za trest, kontrakce 24h a nakonec pro nepostupující porod a špatné ozvy zakončen císařským řezem. Malého jsem dostala až 3 den, žloutenka, nešlo kojení, týden po propuštění jsme skončili na umělém mléce. Od začátku jsem si nepřipadala jako máma, malého jsem vnimala jen jako povinnost. Do teď necítím tu nekonečnou lásku co jsem myslela, že budu cítit až ho poprvé uvidím. První týden byl očistec, furt jsem brečela a říkala si jestli to celé nebyla chyba. Připadám si jako naprosto neschopná matka, když malý brečí a já ho neumím utěšit. Teď už je to trochu lepší, ale stejně když delší dobu brečí a nedaří se ho utišit, tak mi to leze na mozek. Pak už brečím taky, jsem zoufalá a říkám si co s ním mám dělat aby byl konečně klid,.co dělám špatně, že je tak nešťastný. Neublížila bych mu, to bych sama sobě nedovolila, ale je to pro mě opravdu psychicky vysilující. Manžel pomáhá, zapojuje se a chce pomoc. Na druhou stranu musí chodit do práce a trochu se vyspat takže noční péče nakonec stejně zůstane na mě, protože vím, že ho musím nechat spát. Přes den neusnu, takže noc moc nedospím. Všichni kolem malého milují, vidím manžela jak na něj kouká a i když je to už lepší, tak si furt vyčítám, že ho nemiluju tak, jak bych jako.matka měla a mám pocit, že jsem totálně selhala. Myslela jsem, že jsem na péči o dítě připravená, ale evidentně to byl omyl.

Dobrý den, vzhledem tomu, že jsem dětský psycholog se specializací na dotazy ohledně vývoje a potíží dětí, nemohu na váš dotaz kvalifikovaně odpovědět. Vaše potíže by však mohly souviset s přehnaným a idealizovaným očekáváním spojeným s narozením dítěte. Ve vašich snech a představách jste nepočítala s možnými komplikacemi, které mohou nastat a které také nastaly a začalo to již porodem a pak následnou péčí o dítě včetně kojení, která je nejen psychicky, ale také fyzicky náročná a vysilující. Žena - matka má přitom po porodu sama co dělat se sebou a se svým vlastním tělem. Určité pocity zklamání, obavy ze svého selhání i depresívní stavy mohou být a jsou v tomto citlivém poporodním období normální a pociťuje je prakticky každá žena a nemusí vůbec znamenat, že na péči o dítě není ještě zralá a připravená. Ne nadarmo se hovoří o období šestinedělí, které je takovou ochrannou lhůtou pro dítě i jeho matku. Přesto bych vám raději doporučila konzultaci u odborného lékaře - psychiatra, se kterým budete moci své potíže probrat a vyloučit či předejít rozvoji nějakých závažnějších poporodních psychických potíží. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

avatar
Mgr. Michaela Matoušková dětský psycholog
Štítky: #dítě #porod #vývoj
Stereotypní pohyb
avatar Kiwisa 07. 01. 2020

Dobrý den, mám holčičku starou 5 a půl měsíce. V posledních dvou týdnech začala dělat opakující se pohyb pravou rukou, je to rytmické bouchání až jakoby tik, vypadá že ho dělá bezmyšlenkovitě, zhoršuje se to při únavě nebo stresu. Poslední dobou se mi to zdá ještě častěji, vleže na bříšku bouchá nataženou ručkou před sebe pěstičku zatnutou, vleže na zádech bouchá do sebe nebo za sebe, občas to dělá i při kojení a to pak bouchá do mě. Je to podle vás něco, co bychom měli raději co nejdříve řešit s lékařkou nebo stačí na pravidelné kontrole (máme ji za cca 3 týdny)?Děkuji za Váš čas.

Dobrý den, opakující se pohyb pravé ručky, jak jej popisujete, nemusí znamenat nic závažného. V tomto věku jde většinou o bezděčné pohyby, doporučuji při kojení dítě přidržovat tak, aby ručkami nemohlo volně pohybovat, dále sledujte, jak uchopí hračku (např. chrastítko ), levou i pravou rukou, zda nemá trvale zaťatou pěstičku, jak se pohybuje při převalení na bříško apod. V každém případě je na místě kontrola ošetřujícím dětským lékařem dříve, než máte domluvenou další preventivní prohlídku. S pozdravem MUDr. Ludvíkovská

Dobrý den,Dcera 6 měsíců po kojení pěkné odrihne a pak hází šavle občas i v obloukach naše doktorka nám řekla že mám min kojit a častěji co dělám a je to pořád stejní. Teď už máme i příkrmy ale stále blinkame ????A ještě k tomu přes den hodně pláče a chtěla by kojit co hodinu.Přes noc stávám každých dvě hodiny.Řekla sem si jestli náhodou už ji moje mlíko nestačí ???? jestli bych neměla přejít taky na umělý mlíčko ????

Dobrý den. Samozřejmě, pokud nestačí kojení, je možno dokrmit náhradním mlékem. Z Vašeho dotazu ale není zřejmé, jaké množství příkrmu dítě dostává a jak často dostává jen mléko. Pokud se týká častého blinkání, je třeba problém řešit s ošetřující lékařkou, může být totiž také problém v technice krmení, skladby příkrmů apod. Zdravím Ludvíkovská

Kojení v noci
avatar kristy_so 17. 01. 2020

Dobrý den, chci se zeptat ohledně kojení a spánkového režimu. Nyní má můj syn 7 týdnů. Doktorka mi řekla, že by měl jíst po 3 hod. a pauzu, která by byla další by měl být zatím jenom jedna ideálně v noci. Občas už se stává, že ty pauzy má dvě, a tak se chci zeptat zda ho mám nějak budit a taky kdy se to změní. Od jakého věku nebo měsíce už může mít delší spánek v noci a nevadí to pro jeho vývoj? Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.

Dobrý den. V tomto období se může dítě budit i v noci častěji, zdravé plně kojené dítě by mělo mít v průměru 7 dávek mléka, tzn. během dne  dávek 6 a jednu v noci, ve dne zhruba po 3 hodinách v noci se děti budí většinou samy. Jiná je samozřejmě situace u neprospívajících dětí, dětí s nízkou porodní váhou či děti s nějakým jiným zdravotním problémem. Jestliže se Vaše dítě budí častěji v noci, je to v tomto období ještě normální. S narůstající hmotností se režim pití většinou po 2. měsíci upraví. Přeji hezké dny Ludíkovská

Dobrý den, paní doktorko.Obracím se na Vás s prosbou o vyjasnění informací ohledně začátku příkrmů.Máme 4měsíčního Vojtíška a na stránce BOL: https://www.babyonline.cz/vyziva-deti/smisena-stravase píše dle nejnovějších poznatků:"Proto je doporučeno výlučné kojení bez výživových přídavků pro první 4 měsíce, NEJDÉLE do 6 měsíců života. Navazovat má zavádění pestré nemléčné stravy v období tzv. imunologického okna (tj. optimální období pro setkání s...", ale dále se píše: "Příkrm lze podávat po ukončení 4. měsíce věku kojencům živeným náhradním mlékem nebo kojencům živeným kombinací mateřského a náhradního mléka a plně kojeným od UKONČENÉHO 6. měsíce věku."Zdá se mi, že si to odporuje. U plně kojených tedy stále platí od ukončeného 6. měsíce? Přitom v první mnou uvedené větě se zmiňujete o něčem jiném. A ještě jeden navazující dotaz. V sekci 6. Schéma celodenní smíšené stravy 4.-6. měsíc je jídelníček složen tak, že už se s kojením prakticky nepočítá, jen ráno a večer. Přijde mi, že se tak urychleně akorát přijde o laktaci. Zkraje jsme o kojení dost bojovali, jsem šťastná, že mám plně kojené miminko, tak se mi dost příčí už od 4 měsíců dělat vše pro to, aby to tak zase nebylo. Děkuji za odpověď.Laďka

Dobrý den, děkuji za upozornění, ta zmiňovaná část je opravdu matoucí, měla být už dávno opravena tak, jak je řečeno v samém úvodu článku o tzv. imunologickém oknu mezi 4. a 6. měsícem.

Takže pro ujasnění: v tomto období nejde o příkrmy, ale ochutnávku různých potravin v malém množství (denně stačí 1 čajová lžička), což není příkrm. S tím se začíná jak je popsáno dále – u plně kojených dětí po 6. měsíci věku, u uměle živených nebo dětí střídavě kojených a krmených umělou výživou po 4.měsíci věku.

Kolegyni upozorním na opravu příslušné statě. S pozdravem Ludvíkovská

Dobrý den,mám dotaz ohledně kojení. Mám dlouhodobě málo mléka a tak dokrmujeme z lahve. Schválně jsem hledala nějakou, co nejvíce přirozenou a máme od Aventu. Malý (nyní 2,5 mesice) si bral z prsa vždy jen trochu cca 30 ml (vážili jsme) a když nebylo tak jsem měla hned připravenou láhev. Ale je tomu 3.den, co se strašně vzteká, že má hlad, ale prso nechce, ikdyž mu ho tam dám celé tak nezačne sát, jen brečí dokud nedám láhev a to saje neskutečne a je v klidu. V porodnici jsem měla problém s tím, jak kojit a LP mi poradila, že mám velke bradavky na to, jak ma maly malou pusu tak vím, že mu ji tam musím strčit celou, ale i tak nepomaha. Jen me zajímá co teď, mléko začíná být méné tak jsem zkusila alespoň odsát včera. Tak jestli zkusit kloboučky nebo ty lahve anti kolik aby to z toho musel více tahat. Přemyslim i nad duvodem, asi 4.den jsem mírně nachlazená, taky jsme v tu dobu zvedli nové dudlíky -větší a jiný tvar a taky jsme dve lahve vymenili savicky z 1 na 3 ostatni mame 2. Moc dekuji za rady nebo nazor. Preji krasny den.

Důvodem je pravděpodobně podávání mléka láhví, dítě se odstavuje. Kojení je pro dítě velká dřina a krmení láhví, byť máte Avent, je pohodlnější a rychlejší, dítě se rychleji a s menší námahou nasytí.