banner

Celkem výsledků pro výraz "kojeni od a do z": 100

Dobrý den. Už od konce těhotenství mě trápí bolest zubů. Syn má teď 7 měsíců, kterého plně kojím, nedávno jsem začala s příkrmy, ale nesní toho moc. Trápí mě citlivé zuby. Během kojení mi zubař vyvrtal 3 kazy, které nebyly nikterak velké, ale zuby mě dost bolely. Nedávno po procházce, kdy foukal silný studený vítr mě začla bolet levá horní polovina čelisti. Bolest se stěhuje kolem očí a zasahuje rovněž do zubu. Ty zuby jsou hodně citlivé, hlavneěna studené nápoje, přitom můžu na nich normálně kousat. Nikdy předtím jsem takové problémy neměla, ale dle zubního lékaře mám velmi citlivé zuby. Můžou tyto problémy souviset s kojením a co byste mi doporučila na aktuální bolest? Děkuji

Dobrý den,

pokud máte chrup v pořádku (tzn. všechny kazy opravené), může se opravdu jednat o zvýšenou citlivost zubů. Do souvislosti s kojením bych ji nedávala, spíše zkonzultujte techniku čištění chrupu a Vámi používané pomůcky na čištění zubů i stravovací návyky s Vaším zubním lékařem či dentální hygienistkou.

S největší pravděpodobností došlo k odhalení krčků zubů a ty nyní reagují na chemické a tepelné (chladové) podněty. Rychlou úlevu by mělo přinést používání pasty na citlivé zuby, nejrychleji by měl působit Sensodyne Rapid Relief. Jinak dobrý je např. též zelený Elmex, nebo Meridol (ten působí i proti zánětu dásní), v lékárně lze pořídit fluoridový gel Elmex gelée, který je zároveň výbornou prevencí zubního kazu. Pokud by i nadále byly zuby citlivé, pak je možné ordinační ošetření citlivých zubních kčků.

V případě, že se bolesti objevují jen v jedné polovině obličeje, nebo vystřelují do okolí apod., či závisí na poloze hlavy (zhoršení při předklonu) doporučuji navštívit ORL lékaře k vyloučení zánětu čelistních dutin, eventuelně zánětu trojklanného nervu.

Držím palce, ať se vše co nejdříve vyřeší a můžete si s miminkem užívat krásného jara bez bolestí.

MUDr. Irena Červená

Dobrý den paní doktorko, mám 3 měsíční dceru (nar. 28. 6., 3250 g, 49 cm, těhotenství i porod bez komplikací - pouze epidural a oxitocin, apgar skore 10-10-10). Od narození je dcera velice spavá, na kojení jsem ji musela pravidelně budit, jinak by už od narození prospala prakticky celou noc. Od kojení jsme přešly v 6 týdnu k lahvi s odstříkaným MM (snížená tvorba mléka, líné sání). Teď aktuálně dcera probdí (když opravdu posčítám veškeré bdění cca 5 - 7 hodin - ale spíše těch 5 - 6), ale to na ní "číhám", kdy se probere a pak ji hodně aktivizuji. Přibývá dobře - ve 3 m 6000 g a 63 cm (roste hodně do délky). Problém ale je, že tím, jak hodně spí, tak nemá zpevněné svaly (axiální hypotonie, od min. týdne rehabilitace). Snažím se ji v době bdění věnovat, ale ona se vzbudí už celkem hladová, takže ji přebalím, ponosím v koníkovu, zkoušíme pást koníky (5 minut většinou, 5 - 10 minut velice zřídka), potom už musí jíst, pak tak 30 - 45 minut si hrajeme a když ji chci zase dát pást koníky, tak už je unavená a potřebuje spát. Někdy prospí přes den i 4 - 5 hodin, to ji pak budím, jinak je narušený celý den. Večer usne cca mezi 8 - 9, v noci 1x pije (když zakňourá, beru to jako náznak, že by se najedla - neznám u ni vůbec, že by kričela hlady) a vstáváme před 7 (to ona má lehlý spánek, sem tam otevře oči - tak ji lehce "dobudím"). Čím by prosím ta nadměrná spavost, zvýšena únavnost mohla být způsobena? Kdyby byla čilá v době bdění a neopožďovala se v PMV (při trakčním testu hlava přepadává dozadu, nešahá po hračkách, teď se ji ani nechce otáčet hlavu za hračkou, přitom to uměla dobře), tak mě to tak netrápí. Jinak si spojuje ruce na hrudníčku a pozoruje si je (+ strká do pusy), nohy zvedá vysoko a kolínka přitahuje k hrudi (rukami si ale ještě nesahá do třísel), při pasení ji musím dopomáhat, poslední dny má tendence zvedat zadek a dělat letadlo (taky to dříve nedělala). Byla teď nachlazená (tez beplot, suchý kašel, trošku rýma). Zdá se mi hodně unavená, málo živá (na to, že má už 3 měsíce) a velice mě trápí ta hypotonie a omezená doba pro hraní a "cvičení". Mé doktorce se zdá OK, štítnou žlázu měla OK (odběr z patičky), anemii by prý poznala poslechově, očkování hexavakcínou jsme odložili.Omlouvám se, za komplikovaný dotaz, chtěla jsem být podrobná, ať máte přehed.

Dobrý den. Požádejte pediatra o doporučení na neurologické vyšetření, může to být jen povahový rys dítěte, ale doporučuji vyloučit neurologický problém.

Dobrý den. Můj syn má v 6 týdnech váhu 6,99kg! Za posledné 2 týždne pribral 600g. Môj dotaz je, či si mám robiť starosti, či môže byť plne kojené dieťa obézne a či mám upravovať režim kojení. ALE, je veliký 61,5cm, již při narození měl 4,34kg, kojím v intervalu 3,5 až 4 hodiny, 6x za deň, u prsu je priemerne 17 minut. Nevím, jestli je možné jestě něco redukovať a upravovať. Na pohlad nie je "tučnučký", videla som aj baculatejšie deti, má faldíky na stehnách a ručičkách, ale nemyslím že moc. Všade čítam, že dítě má být kojeno, když si řekne a MM nemůže být zlé, nemůže ho být příliž hodně....ALE uvedomujem si že 7kg je hodne a v percentylových grafoch je naozaj vysoko. Mám krmení upravit? Dekuji moc

Je to ,sice hodně, ale v tomto věku při plném kojení s tím nic neuděláte, kojte dále dle chutí dítěte, jak jste psala.Byl velký i při narození, a od toho se odvíjí další váha. Doporučila bych ve 4 měsících přidat zeleninový příkrm a posléze ovocný příkrm, tím se váhové přírůstky pozastaví.

Vážená paní Eliášová, máme starost o naši holčičku z důvodu nedostatečného přibírání. Žena ji od začátku kojí, od začátku 5. měsíce dostává zeleninomasové příkrmy k obědu. Tyto dny jsme jí chtěli dávat i sunar, ale nechce, vyplivuje ho. Dnes jsme jí zkusili dát ovesno-mléčno-rýžovou kaši nutrilon - tu jedla.Vývoj jejích měr byl následující. V posledním období měla dokonce váhový úbytek:-por. hmotnost 3200 (při propuštění z odd. 6nedělí 2970), výška 50-6. týden 4850, výška 56,7-3 měsíce 5495, výška 59,5-4 měsíce 5835, výška 62,1-4,5 měsíce 5975-6 měsíců 5835, výška 63,5Moc prosím, jak bychom měli postupovat. Moc by nám vaše rada pomohla.S díky a pozdravem Ivo Bystřičan

Přírůstky váhy jsou na dolní hranici, ale to není nic patoligického, pokud nevázne psycholotorický vývoj.V 6 měsících by měla být kojena, dopoledne ovocný příkrm s dodávkou lepku - kojenecká sušenka, v poledne masozeleninový příkrm, 1xtýdně místo masa 1/2 vejce, odpoledne kojení, na noc kaši - tu jste přidali a chutnala jí, v noci 1 - 2 mléčné dávky,t.j. kojení, nebo adaptované mléko, pokud nechtěla Sunar, zkuste Nutrilon.Jedla kaši s Nurtilonem a je předpoklad, že mléko Nutrilon jí bude chutnat.V 6 měsících by se měla kutálet, pivotovat.

Po 4. měsíci věku přírůstky již nejsou tak velké, jako do 4 měsíců,váha ba měla být v 6 měsíci dvojnásobná, jako porodní a v 1 roce trojnásobná, ale to není podmínkou,rozhodující je psychomotorický vývoj, jak jsem psala výše.

K podpoře chiti k jídlu lze nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a chuť k jídlu.

Reflux u kojence
avatar JanaBr 25. 02. 2019

Dobrý den, paní doktorko. Ráda bych se zeptala na radu ohledně našeho 6-ti měsíčního syna s refluxem. Vyzkoušeli jsme už všechna dostupná doporučení od podložené matrace přes Nutriton a nic nezabírá. S Nutritonem zvrací, zvrací i po odříhnutí, zvrací i ve vertikální poloze v náručí, zvrací u kojení u prsu.....prostě bez ohledu na vše stále zvrací, v malém i větším množství, ale prospívá a má nadstandartní váhu. Napadlo mě, zda se nepřejídá, ale zvrací i po menším množství mléka. Momentálně se rád převaluje na bříško a to je jistota, že poblinká sebe i vše kolem, klidně i hodinu po kojení.Už nevím, jak to řešit, nechci s ním ani nikam chodit, sedíme doma, protože ho musím i 5 krát denně převlékat a to venku v zimě prostě nejde. Prý je to u dětí normální do 1 roku, ale takhle se už nedá fungovat. Kdo si ho pochová, toho pozvrací. Uvítám jakékoliv další rady. Děkuji za odpověď

Dobrý den. Pokud je Nutriton bez efektu, existuje Nutriulon AR - podat po lžičkách po nakojení.

V 6 měsících by měl mít již zeleninové a ovocné příkrmy, má je? Po zavadení vlákniny do stravy velmi často reflux ustupuje.

Dobrý den. Prosím, mohu se dát očkovat proti tetanu a na klíště, když plně kojim? Nebo mám ještě počkat? Očkování už mám prošlé, nedalo se bohuzel dříve. Nebude to vadit v mléce nebo něčemu jinému, holčičce jsou 3 měsíce?A prosím, kdy bychom měli začít s příkrmy, když je tatínek miminka celiak. Zatím plně kojíme, staršího syna jsem kojila na noc do 2,5 let, plně do 6 měsíců, lepek dostal až v roce života, je mu 10let, lepek mu zatím nevadí. Sama lepek ve stravě mám.Moc děkuji za odpovědi. S přáním hezkého dne, Vašinová.

Dobrý den, 

neživé vakcíny, tedy obě uvedené, se v období kojení mohou bez problému aplikovat. Očkovací látky proti tetanu a klíšťové encefalitidě neaplikujeme ve stejný den, měl by se dodržet odstup alespoň 2 týdny. Imunita po očkování proti klíšťové encefalitidě i tetanu drží velmi dobře, i když máte očkování prošlé, velmi pravděpodobně nebudete muset začínat znovu od první dávky. Záleží však samozřejmě od délky přesahu, kterou neuvádíte. 

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Dobry den, mam vpacene bradavky a chtela bych se zeptat jestly nebudu mit problem pri kojeni kdyz je mam uplne ploche. Termin mam ted koncem dubna dekuji za odpoved. Popripade co mi radite za reseni

Ploché bradavky nemusejí být pro kojení problém. Nejdůležitější ze všeho je , aby se dítě v prvních dvou hodinách po porodu správně přisálo k prsu, velmi zásadně zde funguje imprinting (vtisknutí si). Pak bude vysoká pravděpodobnost, že bude správně otevírat pusinku, správně se bude přisávat a bradavka největší vývoj udělá až po porodu. Ale pokud chcete něco pro formování bradavek udělat ještě teď v těhotenství, kupte si v lékárně formovače. Ty si pak denně na několik hodin vkládejte do podprsenky. Formovače vyvinou tlak na erektibilní vlákna a bradavka se bude formovat.  

Laktace
avatar Lenka85 10. 06. 2019

Dobrý den,jsem 10 dní od porodu SC. Laktace, si myslim, se celkem slušně rozjela. V porodnici mi řekli, že mám nechat malého sát 15 až 20 minut z kazdého prsa a o to se snažím. Narodil se o 2 týdny dřívě s porodní váhou 2960g.Často při kojení usína, nechávám ho někdy i mnohem déle a opravdu se snažím,aby sál. Někdy potom pláče, že ho musím stříkačkou dokrmit. Přitom mám dojem,že mám mléka dost. Teče mi přes tričko a mam věčně všechno mokré.Slyšela jsem názor, že je malinkaty, navíc spavy s ikterem a že nemá ještě sílu efektivně sát. Co si o tom myslíte. Děkuji za odpověd.

Dobrý den, myslím si, že to není úplně správný názor - pro dítě s váhou 2960 g neplatí, že by nemělo sílu efektivně sát. Nehlídejte čas u kojení (15-20 minut) , ale sledujte, co dítě u prsu dělá. Pokud usíná, mohl se snížit tok mléka. Zkuste dát k druhému prsu a uvidíte, že bude pít. Efektivní je též stlačování prsu.

Slizovitá stolice
avatar Bayu 16. 10. 2019

Dobrý den. Mám dvouměsíční miminko a má stolici v podobě pasty až slizu. Od porodu je částečně kojená a částečně dokrmovaná. Momentálně ji dokrmuji UM každé kojení. Asi od konce šestinedělí začala být její stolice jako pasta a momentálně mi přijde že i jako sliz. Nejsem si úplně jistá. Hmota je lesklá a jen trošku se táhne. Žádný velký chumel hlenu. Stolici má 1-2x denně. Bříško ji nebolí a prdí hezky a už ne v takové míře jako po porodu. Občas se po jídle a následném spánku ublinkne. Dávám jí denně laktobacílky. Vzhledem k tomu že jsem se intenzivně pokoušela rozkojit jsem ji dokrmovala minimálně a hlídala váhu, aby přibírala. Přibírala cca 130g týdně. Teď jak dokrmuji každé kojení přibírá tak 170g týdně. Je to spokojené miminko ale ta stolice mě znepokojuje. Je ta konzistence v pořádku? Měla bych mít podezření na alergii...? Děkuji za odpověď

Dobrý den. Omluvám se, podle fotky nelze charakter stolice posoudit, vemte plenu se stolicí a konzultujte u svého pediatra.